Achizitie boxe vintage

A fost odata ca niciodata
User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: Achizitie boxe vintage

Post by horex1952 »

Mai multi producatori de boxe, cum ar fi Saba, Grundig, Philips, Telefunken, Braun, Heco, au utilizat aceleasi difuzoare, cele mai bune boxe din cele enumerate mai sus ar fi dupa parerea mea(le-am ascultat pe toate), Heco, dar dupa cum zice si colegul Momolo, nu iti recomand boxe cu impedanta de 4Ohmi. Boxele Akai sunt proaste in schimb Pioneer, Yamaha sunt foarte bune, incearca pe ebay.de

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Din cele enumerate de tine mai sus îmi place cel mai mult ( din specificații, YouTube și reviewuri :P) Braun, apoi ITT . În general cele din anii 60 și 70.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: Achizitie boxe vintage

Post by horex1952 »

nu t-i le recomand

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Schindler »

Dadix , daca vrei sa primesti mai multe sfaturi iti poti activa optiunea de PM .
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: Achizitie boxe vintage

Post by horex1952 »

Dadix, eu mai sunt 2 zile in TM, daca vrei contacteaza -ma pe mail

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Soul »

Intr-un final si-a luat boxe? adica uitandu-ma la ele, cutii pentru boxat? :lol:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Dadix »

Da , am luat niste boxe Philips MCD 708 ,apoi am cumparat Magnat Zero 5. Am ramas cu ambele perechi de boxe.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Achizitie boxe vintage

Post by Soul »

Felicitari! :mrgreen:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: Achizitie boxe vintage

Post by florinmacri »

Va salut!
Ca să nu mai deschid alt topic am sa scriu și eu tot aici, sper sa nu deranjez inițiatorul acestui subiect.
Am în vedere niște boxe Pioneer HPM 110, care se vad ca sunt atinse de uzura timpului iar proprietarul cere pe ele 2500 de lei.
Le-aș folosi pe un preamplificator Yamada C45 legat la un Hk 680.
Ma gândesc și la o restaurare a cabinetelor, nu au avut interventii(rebobinari sau înlocuirea filtrelor), asa susține cel care le vinde.
Ce părere aveți? Se merita?
Multumesc frumos!

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Achizitie boxe vintage

Post by johndoe21ro »

florinmacri wrote:Va salut!
Ca să nu mai deschid alt topic am sa scriu și eu tot aici, sper sa nu deranjez inițiatorul acestui subiect.
Am în vedere niște boxe Pioneer HPM 110, care se vad ca sunt atinse de uzura timpului iar proprietarul cere pe ele 2500 de lei.
Le-aș folosi pe un preamplificator Yamada C45 legat la un Hk 680.
Ma gândesc și la o restaurare a cabinetelor, nu au avut interventii(rebobinari sau înlocuirea filtrelor), asa susține cel care le vinde.
Ce părere aveți? Se merita?
Multumesc frumos!
Ma tem ca nu o sa-ti raspund la intrebare insa... de ce vrei sa folosesti un preamplificator Yamaha atata timp cat HK-ul este un integrat? Presupunand ca preul Yamaha este mai ok decat etajul de preamplificare din HK, nu pierzi oricum la cablare?
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

florinmacri, combinatia pe care vrei sa o faci mi se pare complet aiuristica. Este evident opinia mea. Insa avand in vedere pretul la boxe, ar trebui sa fi foarte atent! Eventual sa probezi inainte de a plati banutii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Achizitie boxe vintage

Post by vjvarta »

La banii astia , te sfatuiesc sa te urci frumos in masina si sa dai o fuga pana la proprietar pt o auditie/proba/verificare impreuna cu amplificarea proprie, asta daca vanzatorul e de acord.
Pierzi mai putin bani decat daca boxele au vreun defect ascuns sau poate chiar nu ti place sunetul.

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: Achizitie boxe vintage

Post by florinmacri »

Va salut!
Am sa încerc sa răspund, pe rand.
În primul rand, folosesc Yamaha pentru ca are amplificator de doza și pot lega pick-up la el.
Apoi, în dotare am 2 perechi de boxe, Paradigm monitor audio și o pereche standfloor pe 2 cai realizate de cineva din Arad ce au în componenta difuzoare Scanspeak și filtre realizate la Audioalchemy de d-ul Marcel. Le ascult de câțiva ani buni, 4 sau 5 și doresc pe joase un bass mai profund pentru ca midwoofer-ul are 17,5 cm diametru. Știu ca toate calculele se fac în funcție de mărimea spațiului, distante de la perete și alți mulți parametri. Probabil ca nu voi ajunge niciodată sa respect toate detaliile și nici nu voi avea la dispoziție surse materiale de a achiziționa tot ce-mi doresc. Probabil ca am ajuns în momentul când îmi pot permite scule vintage care odinioară, acum câțiva zeci de ani, îmi curgeau lacrimile după Tehnics și Panasonic care tronau în magazine gen Applestore sau Sammobile din zilele noastre,pastrand limita comparației. Pe viitor as vrea sa nu mai fac "borș" din scule și ma gândesc la o linie de amplificare Onkyo.
În ce privește ascultatul la proprietar, iese din discuție, pentru ca sunt vreo 500 de Km distanta.
Am optat pentru acest tip de boxe pentru ca am văzut ca sunt recenzii pozitive destul de multe.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Achizitie boxe vintage

Post by momolo »

florinmacri wrote:Am optat pentru acest tip de boxe pentru ca am văzut ca sunt recenzii pozitive destul de multe.
vezi ca sunt f dificile. Am dubii ca se vor auzi la valoarea lor cu ceea ce ai. Stiu indirect pe cineva care le facuse sa cante cu un receiver Sansui din anii 70 (sursa vinil).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: Achizitie boxe vintage

Post by florinmacri »

Și cu ce vreau sa cumpăr pe viitor, Onkyo M 509 + P309 s-ar potrivi oare?

Post Reply