Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea permite)

A fost odata ca niciodata
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea permite)

Post by Dadix »

Propun acest topic in care să punem diferite aparate vintage care ne starnesc interesul in ultimul timp . Aparate pe care ni le-am putea permite. Și să scriem și ce ne-a determinat să le dorim. Un link către o poza sau clip ar fi perfect.

Mie mi-a trezit interesul un aparat radio Sony icf 9650w.
https://youtu.be/cig85cPd_wA" onclick="window.open(this.href);return false;
L-aș dori ca sa il fac cadou părinților care au că radio o chinezărie horror.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Kross »

Un Technics SL1200. Si un amplificator stereo pe tuburi. Am avut unul...si l am dat deoarece s a defectat. Era stereo, 4x6N2P si 4x6P27S...adica EL34. Era sovietic, 2x25 w. Consuma 250 w. Era fabricat in 1964. Era amplificator integrat...cel caruia l am dat la reparat destul de repede. Apoi am avut un RFT, cu etaj final, pp el 84, scotea 2x12w. Era Un HeliRadio. Asta am vrut sa il refac dar nu am avut timp de el...funcționa, dar avea unele neajunsuri, avea si o lampa sinistra pe redresare, EYY51parca...Lampa asta era aproape terminata...si a naibi de greu de gasit motiv pentru care l am maritat...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Dadix »

Pentru mine mă gândesc la un Saba 9241 argintiu. Îmi place mult designul acestui amplituner și sunt curios cum suna. Din ce am citit sunetul seamănă cu Yamaha Natural Sound . Dacă l-a avut cineva , îmi poate spune daca toate butoanele și fața sunt din metal? Din ce am tradus cu translatorul Google de pe un forum nemțesc am dedus că butonul de volum este din plastic.

User avatar
Adam7
Posts: 22
Joined: 31 Mar 2016, 09:31

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Adam7 »

*** avertisment de trolling***

La urmatoarea abatere, supendare definitiva.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by momolo »

Dadix wrote:Pentru mine mă gândesc la un Saba 9241 argintiu. Îmi place mult designul acestui amplituner și sunt curios cum suna. Din ce am citit sunetul seamănă cu Yamaha Natural Sound . Dacă l-a avut cineva , îmi poate spune daca toate butoanele și fața sunt din metal? Din ce am tradus cu translatorul Google de pe un forum nemțesc am dedus că butonul de volum este din plastic.
il am eu exact pe asta (in stare impecabila). Din ce tin minte butoanele sunt din metal, fatzaul e sigur metalic si toata harabaia e grea, imbracat in palton de tabla de tanc. Lucratura superba!
Nu are nici o legatura cu Yamaha la sunet si nici la alte capitole. In sensul ca da clasa la (adica se pisa cu bolta pe) orice Yamaha. Receptia FM (restul nu ma intereseaza) e foarte buna, sensibilitate mult peste tunerele mai noi (dupa 1984 aprox.), zgomot redus, iar amplificarea e grozava. Sunetul e mare, vanos, da senzatia de spatialitate mare, e o incantare sa asculti un concert de clasica pe FM, se aude sala cat e de mare! Adica pur si simplu e o scula minunata. Insa are probleme inerente de vechime cauzate mai ales de oxid, fiind plin de contacte (si socluri). Cel mai des are problema la afisorul rosu care se stinge sau nu merge deloc. Cauza e de obicei tot oxidul. In rest mai poate avea probleme la conzii electrolitici Frako.
Yamaha (din aceeasi perioada) suna mai japonache (sunet mai tehnicist, mic, detaliat, dar sec, opus notiunii de sunet plin, adica subtireanu, adica naspa cand compari cu aceste europene), sensibilitatea pe radio e mai mica si fasaie mai mult, insa Yamaha sunt lucrate mai bine si mai fiabile. Ce folos!? Poate conteaza si aspectul, Yamaha sunt frumoase. Dar la receptie nici o Yamaha nu se pune cu acest SABA.

Ti-as mai recomanda Telefunken echivalent cu acest SABA (de prin aceeasi perioada). Sunt mai urate in poze dar lucrate fabulos, fatzau metalic greu (care este eloxat in negru si pare... plastic! Niste nebuni nemtii astia de la Telefunken! Au facut o superbitate de aparat cu fatau si butoane metalice si le-au eloxat in negru sa para de plastic!). Corpul e din plastic gros, stil Phlips (firma iubitoare de plastic). In poze nu-ti dai seama ce hardughie este si ce lucratura are! Schema e superba! Defapt l-am luat dupa ce am vazut schema!
Daca gasesti unul functional si neciobanit, a doua zi vinzi Yamaha (orice model).
Exemplu, Telefunken: HR5500 Digital (nu are nici o legatura cu digitalul. Pe vremea aia se vindea orice aparat pe care scria "digital", lumea era fascinata de digital neavand nimic digital):
http://www.radiomuseum.org/r/telefunken ... gital.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Image

Totusi mi-ar fi greu sa aleg intre SABA si Telefunken. Dar daca vrei sa scapi de japoneze, ia oricare din astea!
Pe SABA as pune boxe frantuzesti, merg chiar si Triangle. Are statie buna si corectiile sunt jmechere (si fac treaba buna cu multe boxe slabute, adica le fac sa sune mai bine).
Pe Telefunken as pune boxe englezesti, la mine s-a potrivit fabulos cu niste Wharfedale din 1979 pe compresie, defapt nu-mi venea sa-l pun deoparte, incepusem sa ascult Radio Cultural.....

Mai sunt si altele (multe) similare din aceeasi perioada.

Un criteriu important de alegere este starea tehnica. In caz ca ai de ales, ia-l pe ala care e conservat cel mai bine. Eu am avut noroc de ambele in stare foarte buna si neciobanite (ambele ca scoase din cutie, pastrate fabulos. Eu nu as fi fost in stare sa le pastrez cum le-au pastrat nemtii care le-au vandut!). Dar tine cont, ambele sunt enorme ca dimensiune. Nu incap intr-un rack normal.

Iar daca vrei hard core, poti merge pe SABA mai vechi, alea urate foc, la fel de mari, pardesiu din lemn. Parca alea suna si mai spectaculos pe boxe slabute. Toate cu finali de tabla. Insa la vechituri e bai mare cu vechimea, multe sunt afectate de vreme.

Oricum, japonezele sunt lucrate minunat, fiabilitate, materiale superbe, design adevarat, mufaraie normala (nu tembelismul cu mufe DIN), totul facut inginereste la cote maxime, scheme bune..... insa la sunet si-o fura urat de la "europene". Adica in unele cazuri nu vrei sa afli.... :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Septi
Posts: 6
Joined: 23 Apr 2017, 16:26
Location: Dej

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Septi »

Eu ma tot gandesc sa achizitionez un pick-up nou nout abia fabricat, nu ma pot decide intre Rega si Project. Trebuie sa mai analizez putin cum si ce :)

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Dadix »

De cateva zile am descoperit si BASF 8440 . Si pe asta l-as vrea. :shock:
Image

Partea ciudata este ca nu imi mai place designul amplitunerelor japoneze :? (Sper sa fie ceva de moment)

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Kross »

Technics SA1000. L am auzit acum 8 ani la un coleg de serviciu, a luat scula in 1990 de la un depozit unde a stat in cutie. A fost confiscata de securisti sau ceva de genul, apoi se impiedicau de ea, ca are 40 kg. Si l a luat colegul...aia ii ziceau : ce iti mai trebuie vechitura asta, azi e.la moda home cinema ul digital? a luat gratis o chestie unica...ca anii 80 au fost anii in care an de an cate un pic sculele japoneze incepeau sa decada. A luat unul din ultimele amplitunere japoneze facute ca la carte...ca dupa aceea...au inceput digitalizarile, plasticaraiele, si nu doar la technics...la toti. Ca in anii 90 deja erau decazute si technics.si sony, pioneer, etc. Dar ala era trendul...iar firmele europene de electronice se inchideau sau se chinezareau...vezi soarta grundig, saba, etc. Philips s a chinezarit...and so on...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Dadix »

Tot din seria germana.
Wega 3120 sau 3121

Image

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Dadix »

Denon GR 555 - receiver . Am gasit fotografia pe net si am editat-o putin pentru un mai bun impact vizual. Fratele 535 arata cam tot asa.

Image

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by bongiorno »

Salut.
Exista chiar acum de vanzare pe la noi un Philips cd 104 gri din prima generatie. Un aparat vintage foarte frumos cu CDM 0 nu 1 si Tda 1540D nu P. Aviz amatorilor.
Important. Nu e am meu sau al unui prieten.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by _BGD_ »

Salutare tuturor,

Am tot citit diverse discutii despre Accuphase, si sunt al naibii de curios ce poate scoate acest brand dpdv fidelitate acustica (chiar nu mai conteaza, personal, daca este vorba de ceva entry-level, sau mai sus). Bineinteles, sa impinga ceva incinte cu sange albastru :mrgreen:

Ziceam ca nu conteaza modelul, ci brandul; inteleg ca fiecare brand are ceva specific, o nota aparte pe care o manifesta in auditie...

Cu ocazia asta marturisesc ca ma amuza video-urile de pe YouTube, unde diversi isi filmeaza si posteaza sistemele (acelea de multi bani!) ca sa arate internautilor cum se aud....pe YouTube....really? :lol:

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Dadix »

Contrar la ce zic unii chiar si de pe Youtube poti scoate un sunet decent (dar asta este alta discutie) .Ma refer la clipurile care sunt inregistrate bine nu la cele inregistrate cu telefoane de 2 lei (sunt unele telefoane care inregistreaza Hi-Res). Oamenii reiau niste vorbe spuse acum ani buni si le repeta peste tot fara sa mai verifice daca mai sunt de actualitate.

Youtube foloseste si codecul Opus la 48.000 kHz cu streaming la 160 kb/s care are ca echivalent pentru mp3 si aac 256 kbps. (Eu zic ca un mp3 la 256 kb/s si 48.000 kHz nu suna chiar oribil)

Oricum ca tot veni vorba , Youtube "normalizeaza" sunetul in jos la toate videoclipurile adica doar cele inregistrare cu volum prea mare sunt facute sa se auda mai incet ( o face de prin 2014 - 2015). Aceasta normalizare nu este aplicata si codata in clip ci este facuta in browserul nostru adica la fiecare in calculator numai cand se reda acel clip. Ca si concluzie daca vrei sa auzi acel clip asa cum a fost inregistrat trebuie sa descarci clipul respectiv cu un program special de descarcat clipuri de pe Youtube.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by johndoe21ro »

Dadix wrote:Contrar la ce zic unii chiar si de pe Youtube poti scoate un sunet decent (dar asta este alta discutie) .Ma refer la clipurile care sunt inregistrate bine nu la cele inregistrate cu telefoane de 2 lei (sunt unele telefoane care inregistreaza Hi-Res). Oamenii reiau niste vorbe spuse acum ani buni si le repeta peste tot fara sa mai verifice daca mai sunt de actualitate.

Youtube foloseste si codecul Opus la 48.000 kHz cu streaming la 160 kb/s care are ca echivalent pentru mp3 si aac 256 kbps. (Eu zic ca un mp3 la 256 kb/s si 48.000 kHz nu suna chiar oribil)

Oricum ca tot veni vorba , Youtube "normalizeaza" sunetul in jos la toate videoclipurile adica doar cele inregistrare cu volum prea mare sunt facute sa se auda mai incet ( o face de prin 2014 - 2015). Aceasta normalizare nu este aplicata si codata in clip ci este facuta in browserul nostru adica la fiecare in calculator numai cand se reda acel clip. Ca si concluzie daca vrei sa auzi acel clip asa cum a fost inregistrat trebuie sa descarci clipul respectiv cu un program special de descarcat clipuri de pe Youtube.
Cred ca este o chestiune de pretentiile si de standardele fiecaruia. Ce e 'decent' pentru unii, e teribil de 'indecent' pentru altii si invers. Mie si flac-ul (comprimat) mi se pare ca se aude (relativ) nasol insa, asa cum spuneam, tine de experienta, de urechea si de pretentiile fiecaruia. :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Ce ați dori să achiziționați ? (Ceva ce v-ati putea perm

Post by Dadix »

Pioneer SX 737 sau Pioneer SX 727 este o alegere foarte grea . :lol:
Image

Post Reply