Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

A fost odata ca niciodata
diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

@DorinD - ești un gentleman, ai văzut că omul nu stăpânește limba română și ai incercat în engleză :D
Îți mulțumesc pentru suport.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by kaav »

Imi cer scuze. Nu am vrut sa fac din tantar, armasar si sa iasa ceva aiurea. Daca te incalzeste cu ceva, imi plac per ansamblu, interventiile tale si site-ul tau. O zi buna sa ai.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

@Mokep - am văzut și posturile lui Martin (Dillen) de pe forum, dar am făcut o confuzie, am crezut că e același personaj cu celălalt Martin. Mulțumesc de lămuriri.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

@kaav - ok, no problem, să trecem peste hop-ul ăsta, cu speranța că am învățat amândoi câte ceva.
Seara buna si tie!

trancotistu
Posts: 97
Joined: 31 Dec 2018, 12:45

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by trancotistu »

B&O chiar au design de mare calibru. Mulțumim pentru prezentare diversetrancote

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by kaav »

Observatia ''B&O chiar au design de mare calibru'', tine exclusiv de gusturile fiecaruia in parte si din acest motiv, nu poate avea statut de ''axioma''. Faptul ca la multi poate sa placa mie nu imi releva nimic important. Ce iar atrage pe uni la un obiect, strict ca si aspect, pentru alti ar fi (eu de exemplu) ceva ce nu inspira incredere, ceva neserios. Evident ca sunt subiectiv, vorbind strict de aspectul exterior.
Asta sa ne fie necazul cel mai mare - ca ne place sau nu, cum arata produsele de la B&O.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

diversetrancote wrote:Un exemplu exotic de boxe fabricate de ei, în zilele noastre:
https://poweraudio.shop/san-pham/beolab ... ural-black" onclick="window.open(this.href);return false;
le-am vazut si ascutat prezentate de un papitzoi la costum si pantofi extrem de scumpi (de ghertzoi cu bani), foarte infatuat. Boxele astea suna ca un PA de nunta si botez, ba chiar cele de botez pot suna mai bine. De baza este BOOM si Tzatzzz. Nu au nici o treaba cu audiofilia, au treaba cu snobismul, adica majoritatea clientilor B&O aproximativ dupa anul 1990 cand s-a ispravit totul legat de calitatea audio la ei.
Ca orice nume fost mare a sfarsit urat:
În mai 2015, HARMAN International Industries (care a devenit ulterior o filială a Samsung), a anunțat finalizarea achiziției sale de afaceri auto Bang & Olufsen Automotive. [3] În martie 2017, Tymphany, un ODM audio cu sediul în Hong Kong și cu operațiuni de fabricație în Dongchen, a anunțat achiziția operațiunii de inginerie și fabricație din Republica Cehă de la Bang & Olufsen
Harman a fost un concern care pe ce a pus mana, a stricat totul! Orientare exclusiva pe bani/profit pe orice cale. Nu are treaba cu fostul Harman Kardon care intr-o vreme a anilor 70 reprezenta ceva serios.

Cunosc persoana fan pentru B&O, arhitect de succes (cu ceva parale, evident) cam de varsta mea si un pic. Omul nu pune la indoiala nimic. Trebuie sa scrie brandul cu pricina pe minune si o alege instant. Nu are treaba cu audiofilia adevarata desi este interesat "cum se aude"! Fara sa faca comparatie cu nimic. Totusi la el e o explicatie si o scuza, a apucat anii tineretii in epoca de aur HiFi cand B&O era una dintre vedetele la care tanjea lumea si nu ajungea.

Pana la un moment dat, din cate stiu pana in perioada anilor 70, pe sculele B&O trona emblema casei regale daneze, B&O fiind acreditata ca furnizor al casei regale, un titlu care indirect garanta o calitate iesita din comun! Ca si preturile! Stiti, aparatele cu coroana pe ele. Se pare ca la un moment dat curtea regala daneza i-a scos de pe lista si a disparut coroana de pe aparate.

Pana prin 1990 le-au avut cu sunetul de calitate. Chiar din plin, opinia mea.
Judecarea unui aparat foarte vechi (anii 60) nu e neaparat relevanta din cauza batranetii pieselor. Dar am constatat la aparate audio mai recente (pana in anii 80) ca din punctul meu de vedere se aud excelent.

Designul este pe gusturi. Insa oricat de subiectivi am fi nu putem sa nu recunoastem ca nu au fost avangardiști si inovatori! Drept dovada ca unele din aparatele lor au ajuns exponate de arta moderna cum s-a citat mai sus.

Deci au avut atat design cat si sunet de calitate deosebita. Insa prin anii 1990 au inceput sa o coteasca spre un anume gen de client, cel care cauta mai mult lifestyle (anume design si functiuni care sa impresioneze musafirii) decat sunet audiofil purist. Adica au inceput sa puna sunetul audiofil realist si natural pe planul doi dupa design si alte modernisme. Pentru ca se dusese deja piata audio stereo si au fost nevoiti sa gaseasca o nisa cu preturi mari la serie mica asa cum au fost ei mereu. Ca drept dovada ca in final s-au dus de tot cumparati de altii care fac cazane si ciocane. Le ramasese doar sectorul car audio unde fostii mari grei isi vand numele ca prostituatele de trotuar ca in final si sectorul asta s-a cam dus. In sectorul car audio nu se poate discuta de audiofilie ci de cu totul alte aspecte in afara calitatii sunetului. Deci au fost o data un brand deosebit si iata unde au ajuns! Insa e o problema generala cu piata audio stereo, adica nu mai intereseaza pe nimeni, toti fostii grei au capotat sau altii s-au prostituat vanzandu-si numele (blazonul) precum fostii nobili scapatati dupa sfarsitul feudalismului.

Insa B&O ramane un fost brand foarte serios si inovator, ceva deosebit din toate punctele de vedere pentru ca aici s-a tot pomenit de design dar ar trebui pomenite si schemele lor electronice! Ei la un moment dat au fost inaintea timpurilor lor. Deci din partea mea, tot respectul! Unii nu-si dau seama ce saraca e lumea fara aceste firme speciale si inovatoare, fara acest gen de outsideri de nisa. E trista lumea dominata de mari concerne care produc conventional si ieftin fara acest gen de concurenti micuti dar extrem de deosebiti (evident, si scumpi!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by brighty »

diversetrancote wrote:Si, dacă tot suntem la Bang & Olufsen, să remarcăm faptul că firma e încă pe metereze în domeniul audio.
Un exemplu exotic de boxe fabricate de ei, în zilele noastre:
https://poweraudio.shop/san-pham/beolab ... ural-black
Le cunosc... le-am auzit la Expozitia Multimedia Trends de acum 2 ani, tinuta la Radisson Hotel. Am comentat atunci, in topicul 'HIFI Arena 2018' de la sectiunea 'Stereo', din care redau aici, in citat, cele referitoare la aceste boxe B&O:
La Bang & Olufsen am intrat manat de curiozitate, intrucat muzica pusa era extrem de incitanta, batea unu' toba de s-o sparga pe boxa stanga, in vreme ce in dreapta se auzea timid un melotron. Chestia asta, pe moment, te impresiona, chiar era wow! La final, am intrat din nou acolo, tot de curiozitate, pentru ca, in fine, dupa atatea jazz-uri, opere si ritmuri cubaneze, auzeam si eu un hit cunoscut, care-mi este la inima, anume " Purple Rain" al lui Prince. De data asta, "magaoile" B&O au sunat groaznic... Cu toate astea, culmea, nu le-as da ultimul loc celor de la B&O, ci foarte probabil celor de la Bose, care nu aveau mari chestii de prezentat si nici muzica nu puneau. Am plecat de la ei in mai putin de 10 secunde!

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Eu nu le știu, am dat link-ul doar pentru că am fost surprins să văd că încă fac boxe pasive - credeam că s-au oprit la plasticăriile portabile wireless.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Cât despre Bang & Olufsen în general, eu nu sunt fan, nici măcar simpatizant. De fapt, nu sunt fan-ul nici unei firme audio în special. Nu aș zice însă nu la a încerca și alte scule de la ei - așa că dacă aveți recomandări de alte trancote B&O, le primesc cu plăcere.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by resitent »

Daca vrei puțin sunet pe auto ar trebui totuși să vânezi macar un nume din asta pompos (cabasse, harman kardon, bose, B&w sau alte flatulențe) pentru că altfel primești doar un TDA ieftin atașat la tableta cu soft din bord. Macar au mai multe difuzoare și grile cromate. Plus că mașina se vinde mai bine daca are o semnătură audio
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by puf »

B&O nu foloseste TDA, au patent pe tehnologia de amplificare ICE-Power pe care o vand si altora.
Firma produce ce se cere, oamenii nu mai sunt interesati de hi-fi, de reproducerea exacta a realitati, vor ceva care sa placa iar ei reusesc sa infrumuseteze realitatea.
Sistemele lor de automobil sunt reusite incontestabile, eu nu am auzit pe nimeni sa critice sunetul de la S8 facut de ei.Sistemul nu este moca, costa 8 000 euro in plus daca il doresti, nu vine la pachet, doar la comanda.
De curand am ascultat sistemul Mark Levinson de la Lexus Legend, spectacol total, nici nu conteaza daca suna corect sau nu, pur si simplu te misca, iti spune ceva.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by resitent »

Pai asta ziceam și eu. Badge ul pe auto chiar contează uneori: ai amplificare mai buna, traductoare acustice mai performante. Totuși de 8 mii de euro nu știu ce să zic, nu prea face țigănia.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

puf wrote:Firma produce ce se cere, oamenii nu mai sunt interesati de hi-fi, de reproducerea exacta a realitati, vor ceva care sa placa iar ei reusesc sa infrumuseteze realitatea.
Nu cunosc sistemele audio B&O de pe auto, dar am ascultat o boxa Beolit dintre cele wirelless portabile - chiar mințea frumos! Mi s-a părut clar peste alte boxulițe portabile ascultate de mine - adevărat însă, și mult mai scumpă.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

Tiganeala si minciuna umflata de marketing au ajuns azi la cote neimaginate acum cateva decenii cand inca mai exista cinste, onoare, rusine, mandria lucrului bine facut.
Fara dubiu, atat sisteme audio auto cat si alte acareturi daca au BRANDUL pe ele sunt mai bune decat vomele no-name care ocupa intreaga piata chinezarita. Insa diferenta de pret este nerusinata. Asa ca azi in TOATE DOMENIILE avem de ales intre voma ieftina si lucru ceva mai de calitate insa nerusinat de scump. Adica intre cele doua extreme.
Alta tendita aproape generala si totala azi este sa-ti dea functii si acareturi de care NU AI NEVOIE. Daca alegi un model inferior care nu are acele functii INUTILE, ala e o voma ieftina. Daca vrei calitate ACOLO UNDE CONTEAZA, trebuie sa cumperi si jdemii de functii si zorzoane de care nu ai niciodata nevoie. Nu exista acel produs care are numai functii de baza absolut necesare (nimic inutil) dar si calitatea de top acolo unde conteaza, in miez. Nici vorba, ei prefera chiar sa strice voit performantele daca modelul este adresat zonei low price (fara zorzoane).
Ceea ce pe vremuri era o calitate fireasca, azi a ajuns produs de lux numai pentru aia care au bani cu lopata.
Toate astea s-au intamplat deoarece intreaga lume capitalista occidentala a dat fuga sa produca in China ieftin si cu PROFIT MAXIM. In felul asta China a ajuns sa produca.... tot. Dupa ce concurenta a murit si a ramas monopolul deghizat (China nu e un stat capitalist, e un stat comunist care mimeaza capitalismul - dar acest aspect cel putin imoral nu i-a deranjat pe occidentali in goana lor dupa profit si bani in frunte cu americanii carora acum le-a sunat ceasul, le trage chinezul presul de sub picioare!), deci, dupa ce a ramas monopolul.... surpriza! Preturile au inceput sa creasca. Calitatea de ieri, aia cata mai era, acum a devenit o amintire sau cotizezi mai mult sa o ai, din ce in ce mai mult!
Toata povestea are o morala - iata unde duce lipsa de moralitate si lacomia! Unii spun ca in capitalism e buna lacomia, ba mai fac si campanie electorala cu asta! Insa vechiul Babilon va fi inghitit de noul Babilon, unul mult mai crud, mai inuman si mai parsiv.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply