Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

A fost odata ca niciodata
Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by Mirciulik »

diversetrancote wrote:
22 Feb 2021, 15:50
...
Oricine altcineva vrea sa ne spuna ceva despre Philips 22RH427 sau despre Philips in general, e rugat sa o faca.
....
Eu am un amplificator care l-ati descris aici prin primele topicuri, o vechitura de la Philips, initial l-am cuplat cu niste cantoane tot din anii 70, dupa care l-am testat cu boxele din sistemul principal (lyrr)si de mai bine de 2 ani asa a ramas, stiu ca si dl. Momolo a scris despre un test similar. Din pacate au si inconveniente, sunt vechi, au probleme tehnice, mufe DIN, etc.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

momolo wrote:
22 Feb 2021, 22:10
Uzeri insa nu avem.
Vrei sa spui ca ditamai forumul e doar pentru un trol si-un moderator care nici macar nu modereaza?
Te-ai gandit ca poate o comunitate se construieste greu si se intretine si mai greu si ca poate trolii iti alunga “uzerii”? Sau iti spui ca merge si asa, ca la un picnic unde esti inconjurat de peturi, dar tu-ti vezi de gratar, ca doar nu le-ai aruncat tu.
Na, ca iar am fost prea serios. Sau poate am inceput sa trolez si eu.

PS: chiar nu vrei sa mutam toata discutia asta la off-topic? Poate vine cineva care e interesat de trancote si da in schimb peste noi, doi nebuni care se contreaza in gol. Sau pot sa creez eu un post separat “diverse trancote de zi cu zi - discutii off-topic” si continuam acolo.

adaugat de moderator:
Incerca sa gusti o gluma si calmeaza-te. Este loc pentru toti aici, pe forum.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Mirciulik wrote:
23 Feb 2021, 08:04
Eu am un amplificator ... o vechitura de la Philips
E vorba despre Philips 22AH386?

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by Mirciulik »

diversetrancote wrote:
23 Feb 2021, 10:40
E vorba despre Philips 22AH386?
Da, din pacate nu se mai gasesc la vanzare, macar pentru piese, daca totusi mai gasesti foarte rar pe la samsari au desigur preturi nesimtite, e mult supraevaluat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

diversetrancote, singur iti faci rau. Nu mai fi asa scorțos! In viata trebuie sa stim ce merita sa luam in serios si ce nu merita sa luam in serios.

De principiu mie nu-mi place sa mut nimic. Am vazut ca pe alte forumuri unde predomina IT-istii care au o deformatie compulsiv-obsesiva pentru clasamente si stocari pe caprarii, acolo scrii ceva azi, nu foarte la obiect, si maine nu mai gasesti nimic pentru ca ti-au mutat scrierea in sertarul 2375, randul 1274 din dulapul 4788 la categoria "lule de stanga cu clenci verde". Te apuca disperarea ca nu-ti mai gasesti postarea (idioata, dar e a ta si o iubesti!)! Cauti disperat in cele doua sute de mii de categorii si la urma apelezi la Gogu sa-ti gasesti propria scriere!
Atitudinea e contra naturii. Viata nu e ordonata si nici perfecta. Poate viata robotilor sa fie (de unde si meteahna IT-istilor pentru aceasta ordine aberanta).
E ca si cum te asezi la masa la restaurant, incepi sa mananci din ciorba si te apuca mersul la buda, pleci la buda si cand te intorci nu-ti mai gasesti masa si nici ciorba deoarece chelnerii foarte binevoitori si plini de intentii bune ti-au dus-o mai la geam dupa perdea ca acolo e soare si mai frumos!
Ar fi efectiv steril.
Mirciulik wrote:
23 Feb 2021, 12:01
Da, din pacate nu se mai gasesc la vanzare
ba se gasesc, si acum e cel putin unul la pret decent si dupa poza in stare foarte buna. Doar ca trebuie sa sti un amanunt - acest amplificator a fost fabricat sub mai multe denumiri si branduri cu minime modificari doar la partea de estetica. Adica arata la fel doar VUmetrele putin diferite sau nici atat. Inauntru sunt toate la fel cu aceleasi piese. Eu am atat originalul Philips mentionat aici cat si un Schneider. Si da....conduc Triangle Lyrr fara probleme si chiar se pupa ca sound/stil. De mentionat ca au un preu phono MM foarte bun!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

adaugat de moderator:
Incerca sa gusti o gluma si calmeaza-te. Este loc pentru toti aici, pe forum.
[/quote]
Inteleg, deci eu nu am voie sa trolez, doar trolul si moderatorul pot face asta.
Ok, ma opresc aici.
Sa revenim la Philips.
Philips 386 e intr-adevar o scula bunicica, pentru o trancota. Bineinteles are limitarile ei si, dupa parerea mea, nu merita mai mult de 5-600 de lei, asta daca e in stare foarte buna.

@Mirciulik - Momolo ti-a dat un sfat bun, vezi ca Philips a vandut multe dintre modelele sale si sub alte nume.

Altfel, Philips 386 nici macar nu e asa de vechi, exista inca in cataloage in 1979-1980.
O sa fac in curand un review al unui amplificator Philips si mai vechi, Philips 22RH521, din 1972. Poate o sa-l pun si aici, dar doar daca trece de proba RAR, facuta de domnul @Resitent.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Sa nu uitam, in anii 70, Philips a fost o firma care se adresa in primul rand consumatorului obisnuit, nu audiofililor. Cu toate astea, dupa parerea mea, in istoria lor au reusit destule aparate care suna bine. Amplificatorul Philips AH386 e printre ele. La fel Philips RH521. ca si urmasul lui, Philips AH561. E interesant sa vezi cum s-a schimbat sunetul de-a lungul acestei serii de amplificatoare. Philips 521 si 561 (prima parte a anilor 70) suna foarte asemanator, dar Philips 386 (sfarsitul anilor 70) e de pe alta planeta – nu neaparat mai bun, dar clar diferit ca filosofie.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Ce m-ar face pe mine curios acum ar fi sa ascult un amplificator Philips de la sfarsitul anilor 60, un 22RH591. L-a ascultat cineva?

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Sau,, ca tot am plecat de la boxele Philips 22RH426 / 427, as fi foarte curios sa ascult un model precedent acestora si care se afla in fabricatie la sfarsitul anilor 60, Philips 22RH497. Sunt curios daca difuzorul ala de bass mai mare face diferenta - impresia mea e ca da. Doar ca Philips 22RH497 chiar sunt rare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

diversetrancote wrote:
23 Feb 2021, 15:43
E interesant sa vezi cum s-a schimbat sunetul de-a lungul acestei serii de amplificatoare. Philips 521 si 561 (prima parte a anilor 70) suna foarte asemanator, dar Philips 386 (sfarsitul anilor 70) e de pe alta planeta – nu neaparat mai bun, dar clar diferit ca filosofie.
exact aceeasi parere am si eu (adica am ajuns la aceeasi concluzie).
diversetrancote wrote:
23 Feb 2021, 15:49
Ce m-ar face pe mine curios acum ar fi sa ascult un amplificator Philips de la sfarsitul anilor 60, un 22RH591. L-a ascultat cineva?
chiar am unul, e pe germaniu evident. Suna din alta planeta ca cele pe siliciu. Nu are putere dar are MUZICA. Insa (evident) nu merge cu orice boxa. La mine cel mai bine s-a potrivit cu niste Celestion de prin 1972 (care au si o membrana de bas pasiva, niste boxe exceptionale si fascinante. Dar urate cu spume!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by resitent »

@diverse hoarle

Nu știu cât de concludente mai pot fi niste teste la filipsuri din 70 care put a pișat de iapā.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

resitent wrote:
24 Feb 2021, 23:15
...
Eu nu mai raspund la mizeriile dumitale. Te rog sa incetezi. Multumesc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

Pentru ca nu s-a oprit la timp (orice gluma are o limita) si a trecut granita la nesimtire, lu' resitent i-am dat o suspendare pe 2 saptamani.
Daca dupa cele 2 saptamani va insista, o sa primeasca una si mai lunga sau una definitiva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by c_andrei »

@Diversetrancote eu te citesc cu mare placere, atat aici cat si pe blogul tau si probabil ca mai sunt destui ca mine.
Personal tin sa te felicit pentru pasiunea si eforturile depuse si astept cu mare interes viitoarele postari.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by kaav »

resitent wrote:
24 Feb 2021, 23:15
@diverse hoarle

Nu știu cât de concludente mai pot fi niste teste la filipsuri din 70 care put a pișat de iapā.
Imi confirmi o banuiala pe care o am de mult:
Esti mai prost decat pari.
Cinic, lapidar, limitat. Vezi-ti de drum pe alte meleaguri :wink:

Post Reply