Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

A fost odata ca niciodata
Post Reply
diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Din ce am vazut eu, nu exista un topic cu sculele vintage obisnuite ce ne trec prin mana. Nu cele mai bune echipamente audio vintage vazute sau auzite, nu ce-am vazut in pliante, pe net sau la prieteni. Ci orice trancota, mai buna sau mai rea, pe care am avut-o acasa suficient cat sa ne facem o impresie solida, buna sau rea. Prezentati va rog aceste scule aici, cu impresiile voastre si eventual o poza facuta tot de voi. V-as mai ruga sa ne abtinem sa intram in jungla discutiilor “sculele vechi, aur ascuns, mai bune ca astea noi", Multumesc si va astept.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Si, ca sa dau un exemplu, incep eu:

Boxe K+H Telewatt SL 35

Klein und Hummel (K+H). Nu auzisem de firma cand am vazut anuntul pe net. N-a contat numele, mi-au placut pozele. Le-am luat. Apoi am citit despre ele. Firma e veche, infiintata imediat dupa al doilea razboi mondial, in 45. Au devenit cunoscuti prin echipamentele audio pentru studiouri profesionale, apoi au trecut si la home use. Saba le-a folosit seria Telewatt, K+H fabricand pe la mijlocul anilor 60 echipamentele de varf Saba.

Boxele despre care vom vorbi mai departe, K+H Telewatt SL 35, au fost fabricate între 1971 și 1978. Sunt versiunea pasivă a monitoarelor de studio OY, un produs de succes K+H. Sunt "de raft", dupa criteriile de atunci, 480 x 310 x 230 mm. Solid construite, 13 kg/buc, cu atenție pentru detalii, inspiră încredere și profesionalism.


Le-am incercat cu ce aveam prin casa, amplificatoarele Dual CV 120, Grundig SV 80 M, un lampas DIY si Studio 2000 A Hi-Fi, amplificatorul meu de lucru, care, dupa nume, e si no-name, e si masina de spalat. Diverse surse, cd-playere entry level de la Philips si un pick-up de la Grundig, PS 8000. Le-am comparat cu alte boxe, Philips 22RH426 și Summit Box 270/1.

N-au fost usor de potrivit intr-un sistem. La amplificare s-au potrivit doar cu Grundig SV 80 M. Din punctul asta de vedere, Summit si Philips sunt mult mai usor de imperecheat. Dintre surse, cel mai bine le-a cantat pick-up-ul. Nici nu ma mir, eu pastrez Grundig SV 80 M in primul rand pentru preul de doza. Cum s-au auzit deci in combinatia asta? Frumusel! Sunetul are corp, greutate si adancime. Mai mult, sunetul e juicy, iar timbrul frumos. Exista echilibru. E suficient aer. A fost interesant de făcut, pe amplificatorul de la Grundig, comparația între boxele KH și Philips 22RH426. Ambele au sunat bine, dar diferit. Aș zice că Philips-urile sună un pic mai transparent, mai dinamic, mai deschis, iar KH au mai mult corp, mai multă consistență și un control mai bun, mai ales la nivel sonor ridicat. Preferința pentru una sau alta rămâne chestie de gust.

Merita sa le cautati? Daca va place cum arata si sunteti dispusi sa munciti ca sa le potriviti intr-un sistem, da. Vi le recomand insa doar daca le gasiti la un pret bun, caci daca cel care le vinde stie ce vinde si cere un pret mare, se gasesc altele, mai ieftine, mai putin pretentioase la potrivire si (poate) mai bune.

Daca vreti sa vedeti si ceva poze, sa cititi mai multe despre firma K+H si cate ceva despre testele facute ca sa ajung la concluziile de mai sus puteti intra si aici: https://diversetrancote.wordpress.com/2 ... att-sl-35/" onclick="window.open(this.href);return false;

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Am uitat sa ma prezint. De fapt am facut-o de ieri la rubrica "Sa facem cunostinta", dar e bine sa fie si aici. Eu sunt Luca, locuiesc in Bucuresti, am trecut usor de 40 de ani si-mi plac sculele mai vechi, anii 60-70. Scriu aici pentru ca vreau sa impartasesc impresiile mele despre sculele ce-mi trec prin mana si ca sa invat de la voi despre altele. Bine v-am gasit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

Excelent review (vorbesc serios, nu fac misto), un exemplu de cum se face asa ceva in mod obiectiv, profesionist si chiar si atractiv!

Nu-mi dau cu opinia sa ma aflu in treaba ci pentru ca stiu boxele discutate si marcile mentionate. Ceea ce citesc mai sus coincide si cu parerile mele despre respectivele. Inca o data, excelent modul de expunere si de laudat obiectivitatea si bunul simt! Daca mai ai si alte review-uri, iti multumesc anticipat!

Sa sti ca aici citesc multi, dar putini se incumeta sa scrie. Principala cauza e atmosfera toxica creata pe toate forumurile de profil de unele (cateva) personaje de care aici (Doamne Ajuta!) am scapat cu timpul!

Zona asta "vintage" e foarte interesanta deoarece permite unui pasionat cu mai putina dare de mana sa aiba acces la un sunet de calitate platind foarte putin (termenul corect fiind - platind decent).

Nu au fost putine cazuri in care am auzit sunet mai bun (calitate autentica audio din toate punctele de vedere) la oameni cu dotari tehnice modeste, si sunet cateodata socant de prost la oameni cu dotari tehnice extrem de scumpe (inaccesibile muncitorului de rand).

Intreg fenomenul audio e foarte simplu din punct de vedere strict tehnic (probabil partea cea mai primitiva din vastul domeniu al electronicii) insa daca-l privim din punct de vedere audiofil, este extrem de complicat si implica variabile de variabile precum si o imbinare a unei laturi artistice cu alta latura tehnica. Intre ele stand educatia si bunul simt comun..... deci pe scurt, e implicata si calitatea umana. Ceea ce ma duce la concluzia ca tine mai mult de arta decat de tehnica.

De multe ori am scris ca nici un proiectant, mester, electronist, inginer nu poate realiza un aparat audio care suna mai bine decat.... nivelul sau uman-audiofil-urechiofil, adica niste insi tip "ureche de tabla" (care de obicei se asociaza si cu o educatie deficitara), oricata stiinta si tehnica ar cunoaste, oricate scule tehnice si piesaraie nobila ar avea, nu-si pot depasi in creatie, propriul nivel de "ureche de tabla" (sau de salcam :) ).

Astfel, cei mai mari si de succes creatori de branduri (de scule audio) celebre si sus cotate au fost in primul rand audiofili si apoi ingineri. Lucrul asta s-a intamplat inca din zorii istoriei audio, culmea, inca din anii 1920-1930-1940 pana recent cand noua educatie, calculatorul, digitalizarea, pierderea valorilor tradionale si peste toate, lipsa de interes a pietei pentru audio-stereo, au dus la o decadere mascata doar de design, sclipici, povesti cu marmota care inveleste in poleiala, etc, etc.

Aparatele de care discuti, chit ca au sau nu au sigla HiFi pe ele, chit ca au avut prospecte si grafice tiparite si mirobolante la vremea lor, au fost creatia unor oameni dintr-o generatie cu alt nivel de educatie, alta scara a valorilor, alta lume. De exemplu inainte de razboi in "lumea buna" era la moda sa ai un pian in casa (mai ales daca aveai o vila, palat, etc). In educatie se punea mai mult accentul pe partea umanista, pe arta, cultura generala, muzica (multi isi invatau copiii sa cante la un instrument clasic). Acum vor sa desfinteze si materia numita Istorie!!! Lumea era mai linistita si exista ceva pentru care exista un cuvant romanesc foarte potrivit, tihna. Dar cu timpul educatia muzicala a disparut (nu mai era timp), pianul a disparut din case (din vile, din palate. A ramas numai in cele facute muzeu), a disparut si educatia culturii generale, a disparut caligrafia (cred ca generatiile tinere nici nu mai stiu ce-i aia), oamenii nu au mai avut tihna, nu s-au mai adunat in jurul mesei (cu fata de masa si tacamuri de metal), totul a mers in directie anti-umanista, au ajuns sa conteze numai banul si tehnologia, iar azi omul intreaba, "La ce-mi foloseste mie sa invat asta, ce bani imi aduce?!". Pe scurt, fostul restaurant de lux s-a transformat intr-un fast-food si in curand va deveni o mica uzina cu roboti si banda rulanta unde nici mancarea nu va fi cunoscut soarele si aerul liber. Asta in timp ce partea video din piata entertainment a inceput sa domine total inca din decada anilor '80.
Insa omul e acelasi de cel putin cateva mii de ani (cine citeste istoria se lamureste ca nimic nu e nou sub Soare).
Cert este, dupa asemenea paranteza, ca disparand oamenii .... au disparut si masinile lor minunate. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Multumesc de aprecieri Momolo!

Eu cred ca, si in zona vintage, si in zona echipamentelor mai noi, sunt oameni si oameni si scule si scule. Mai sunt gusturi si gusturi. Si pe cat suna toate astea a truisme, pe atat sunt de adevarate si de complicate. Nu spun asta dintr-o bogata experienta, am probat putine scule mai vechi, si mai putine dintre cele noi, dar asa cred. Discutia asta, imi pare mie, mare si complicata. De aia as prefera sa pastram lucrurile simple, sa vorbim aici doar despre scule, chiar daca, indirect, va fi vorba si despre oameni :wink:

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Si pentru ca am comparat mai sus K+H Telewatt SL 35 cu Philips 22RH426/71P, acum un post si despre:

Philips 22RH426/71P
An de fabricație: 1973-1974
Made in Finland
46 x 34 x 23 cm, 8kg/buc
3 căi, DIN 45500
30 W - 4 Ohm
Tweeter: AD0160/T4, Midrange: AD5060/SQ4, Woofer: AD8066/W4

Nu mai tin minte unde am citit eu frumoase cuvinte despre boxele astea, de am ajuns sa le caut. Nu le-am gasit usor. Le-am luat destul de purtate: zgariate, plase uzate, fara sigle. Toate astea se vedeau in pozele din anunt; media arsa, nu. Noroc cu Ebay, am gasit imediat o pereche de difuzoare AD5060/SQ4. In final, mai bine ca ca n-am stiu de acea medie, caci cine stie cat timp ar mai fi trecut pana sa-mi satisfac eu curiozitatea cu boxele astea Philips mai vechi.

La ascultare, mi-au placut din prima. Sunt niste boxe muzicale. Sunt deschise, transparente, clare, articulate. Au un timbru frumos. Sunt destul de echilibrate. Usor de potrivit, nepretentioase la amplificare si iertatoare cu inregistrarile si sursele mai putin reusite.

Au bineinteles si limitari. Nu le plac muzicile aglomerate si volumul ridicat. Bass-ul tinde să pleasnească pe pasajele dificile din zona frecvențelor joase. Pe bucățile simfonice complexe, aglomerate, şi care cer volum ridicat, incintele nu reușesc să redea satisfăcător imaginea sonoră, înghesuie sunetul și pierd focusul.

Daca le gasiti la un pret bun si va starnesc curiozitatea, eu zic ca merita incercate.
Poze, teste si mai multe detalii despre aceste boxe, aici: https://diversetrancote.wordpress.com/2 ... 2rh42671p/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by Schindler »

Bowers & Wilkins DM4
Bine cotate in presa audiofila ( a vremii ) si pe forumuri , aceste boxe au facut parte din unul dintre sistemele mele pentru cativa ani. Niste boxe robuste , durabile , pe care le lasi la nepoti functionand perfect .
Au fost doua versiuni de DM4 , cu diferente de aspect, nu de sunet ( vezi foto ) .
http://imgur.com/a/Ecbdv" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu am avut versiunea pe negru ( primele 7 poze din link sunt poze reale , facute de mine , ultimele 3 luate dupa net) .
Acum , cand vorbesti despre o anume pereche de boxe sau despre un amplificator sau despre un CD-player , toata lumea te intreaba cu nerabdare : “ Cum suna ? “ Este desigur , lucrul cel mai important si principala intrebare care se pune.
Eu cu cat aflu mai multe , cu atat am tendinta sa spun mai putine , nu din secretomanie , nu pentru ca nu as avea ce spune ci fiindca am realizat ce relativ este totul . “Cum suna ?“ Cum suna cu ce ? Fiindca daca schimb amplificatorul suna altfel. Daca schimb sursa , suna altfel. Daca schimb cablul de boxe, suna altfel. Daca schimb interconectul suna altfel. Si atunci eu care din sunete sa il descriu ? Poate mai corecta ar fi intrebarea : cu amplificatoarele , sursele si cablurile pe care le-ai avut la indemana , ai reusit sa scoti sunet bun din aceste boxe ?
In opinia mea, nici unul din marii producatori de boxe nu a facut boxe care sa sune prost ( ma refer la vintage ) , mai ales daca e vorba de TOTL ( capul de serie ) sau de modelul imediat urmator. Cu conditia sa fie amplificate si cablate cu ce trebuie. Iar aici e marea problema .
Revenind la subiect : am testat aceste boxe cu cele 4 amplificatoare, cele 2 CD-playere si cu diferitele cabluri din dotare. Am obtinut sunet corect , fara magie. Totusi impresionant pentru un om obisnuit. Si asta nu din vina boxelor ci datorita matching-ului . Cred ca aceste boxe ar suna mai bine cu un amplificator cu sunet analitic , japonez. Dar aceasta este numai parerea mea. In privinta magiei, lucrurile sunt mai misterioase si nimeni nu poate sa faca presupuneri.
De aceea eu cred ca la boxele vintage cel mai bine ar fi sa se amplifice cu amplificatoarele recomandate de producator sau macar cu amplificatoare construite de acelasi producator in aceeasi perioada (sau in ani apropiati ). S-ar rezolva astfel delicata problema a matching-ului intre amplificator si boxe.
Pentru cei care totusi iubesc reviewurile , doua linkuri despre acest model de boxe :
https://randomthoughtsintowords.wordpre ... rs-review/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.audiovintage.fr/leforum/vie ... 6dee29c055" onclick="window.open(this.href);return false;
In ziua de azi toata lumea intelege engleza si franceza, astfel incat limba nu mai constituie o bariera .
"Stop hearing music. Start listening to it."

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Salut Schindler! Multumesc pentru post, este exact genul de contributie pentru care am deschis acest topic.

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by diversetrancote »

Boxe “Siemens”

A fost o vreme când eram foarte curios să ascult o pereche de boxe vechi, cât mai vechi. M-am gândit atunci să caut ceva ieftin, dacă eram dezamăgit de sunet, să nu-mi pară rău după bani. Între timp m-am lecuit. Dar să vă povestesc.

Răsfoiam anunțurile online, căutând boxe cât mai vechi și cât mai ieftine, cu voluptatea nebunului care umblă prin gunoaie. Căutam cu preferință niște europene, eventual chiar germane, și le-am găsit: cineva, la țară, vindea o pereche de Siemens care arătau ... vechi. Descrierea și pozele spuneau totul:

“Vand Boxe Siemens pentru discoteca, folosite o data se aude perfect, astept sa ma sunati repede. Le vand urgent!! 100 lei/buc – Alexandria, Teleorman”

Pozele: https://goo.gl/photos/knn8WHZ5zBnr99di7" onclick="window.open(this.href);return false;

Niciun om sănătos la cap nu ar trebui să se complice cu așa ceva. Dovadă și faptul că anunțul a stat pe site-ul de vânzări mult timp, până s-a găsit un dement. L-am sunat pe om:

“- Nu le mai vând domn’e. Mă sună lumea să mă întrebe de ele, mă întreabă de wați, de astea, vrea să le pună la bar, la discotecă, dar numai neserioși.
- Vi le cumpăr eu, vin mâine și le iau personal.”



A doua zi, sâmbătă, aveam planificat un pescuit pe Neajlov. Mi-am zis că aș putea trece să iau boxele din Alexandria, apoi, la întoarcere, am timp și de pescuit.

În drum îl sun pe vânzător, să-l întreb unde anume stă în Alexandria. Nu stă în Alexandria, îmi explică, ci într-un sat, la vreo 15 km depărtare. Ceea ce părea un drum rapid, s-a transformat într-o expediție temerară. Conduceam evitând gropile unui drum prost de țară, la dracu-n praznic, și deja mă gândeam că fac o prostie. Era prea târziu.

Ajung la om, îmi arată boxele, rezemate afară de prispa casei. Mi le laudă: "le-am avut la mine la cârciumă, duduie!" Arată groaznic și sunt mult mai mari decât mi le imaginam – imposibil să le ascund acasă de soție. Mi-e jenă de el, mi-e jenă de mine și-mi pare rău de atâta drum. Nu-l pun să le desfacă, să nu mi se facă rău. Îi dau banii și le pun în mașină, una în portbagaj și alta pe bancheta din spate – chiar sunt mari! Conduc pe drumul de întoarcere și mă întreb: sunt tâmpit?!

Iau drumul înapoi spre București și ma opresc pe Neajlov. Mă gândesc că mă voi răcori o oră, două, în căutarea cleanului. Nici vorbă, măgăoaiele nu-mi ies din cap. Ce fac cu ele? Le arunc? Îmi cam vine să le dau drumul pe râu. Acasă nu le pot duce, am o soție înțelegătoare, dar nici chiar așa. Gata, știu, Mihai are boxă. Nu mai stau, strâng lanseta, sun prietenul și plec. Le ducem la subsol. Amicul nu rezistă:

- Ce faci mă cu astea, te-ai tâmpit?

VA URMA

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by porto »

...si butoiul obosit si plictisit de muraturi...si o baterie de basculanta de la canal ...si capul de dormeza cu zestre....suuuper !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

diversetrancote wrote:VA URMA
superfain!
Eu astept continuarea! (parca mai cunosc oameni carora li se intampla lucruri similare! :lol: Te asigur, nu esti singurul!)

PS, porto, cand ai postat mai sus aveai cumva o alcoolemie ridicata?! (asa ar parea scuzabil)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by porto »

...eu chiar m-am uitat la poza pe care a postat-o...

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by Schindler »

... eu intotdeauna am avut bafta cu "vechiturile" ... o fi vorba de intuitie ... sau poate de noroc ...
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by hondaru »

Trebuia sa pui ghilimele si la bafta sau numai la vechituri? :D
Scrie frumos Siemens...iar asa grila decupata alti moare si-asa n-are! :D
Pana la urma cum suna? Chiar functioneaza si au difuzoarele originale?
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Ce ne mai trece prin mana – diverse trancote de zi cu zi

Post by momolo »

porto wrote:...eu chiar m-am uitat la poza pe care a postat-o...
asta e problema utilizarii in exces a internetului! Ajungem sa "judecam" (si sa glumim) dupa poze.
Intr-un fel, din punct de vedere practic asta ma bucura. :wink: (asa raman multe chestii nedescoperite).
PS - nici prin cap nu-ti trece cate chestii se pot extrage din groapa de gunoi! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply