AMPLIFICATOARE VINTAGE

A fost odata ca niciodata
DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by DAN_TM »

Ce are asa special acest preu?
http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid= ... &_from=R40" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Cosmin2000 »

Din câte știu este un preamplificator pe lămpi, fabricat în USA în anii de glorie ai Marantz-ului, cred că între '60-'70. Foarte căutat și extrem de rar aparatul, de aici și prețul...
http://hifido.co.jp/KWmarantz/G2/P0/A1/ ... -39248-00/" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

Remarcabil cum arata un aparat din 1958, cat de bine a fost pastrat si restaurat! Modelul asta se vinde intradevar scump (chiar si daca se afla in stare proasta) si e foarte apreciat la sunet.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Cosmin2000 »

Zici că e fabricat în 2013, atât de bine arată. Consider că și aici tot de civilizație ține, japonezii ăștia sunt un popor evoluat, dar și educat. Știu să aprecieze și să păstreze, în condiții excelente, aparate de valuare incontestabilă. Și la noi există oameni educați, dar devin din ce în ce mai puțini...
Vintage forever!

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by fluffy38 »

Dsitractia de astazi...Renk Force 7900F
Adica asta: http://www.radiomuseum.org/r/voelkner_r ... 7900f.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Cam asa arata inauntru, doar ca al meu e neatins; http://obrazki.elektroda.pl/5019925200_1305205432.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
si bordul; http://www.ebay.de/itm/Hochleistungsver ... 35c5fef849" onclick="window.open(this.href);return false;

Al naibii de bine se potriveste cu boxutele ILA.
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
dudu68
Posts: 3
Joined: 02 Dec 2012, 10:39

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by dudu68 »

Sambata seara, impreuna cu un prieten, am avut ocazia sa ma joc cu ceva vechituri. Sculele cu pricina sunt un amplificator Luxman A-340 si un Scott 480a luate din Suedia. Le-am legat de o pereche de boxe Tekton Design (http://www.tektondesign.com/lore.html" onclick="window.open(this.href);return false;) proaspat sosite din State. Nu va spun ce am folosit ca sursa ca ne facem de ras...
Una peste alta, Scott-ul din 1980 a dat clasa. Luxman-ul se descurca mai bine la puteri marisoare, avand o dinamica buna pe cand Scott-ul este detaliat si precis. Ne-am tot invartit pe langa ele am pus o gramada de muzici si concluzia simpla a fost ca daca vrei sa asculti muzica incet si bine iti iei Scott-ul.
A doua zi am facut imparteala si m-am ales cu una bucata Luxman.
PS. Boxele sunt ale amicului, asa ca nu va pot spune decat ca pe setupul de care v-am povestit au sunat onorabil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

dudu68, tot de sambata as avea si eu o poveste dar nu am fost actorul principal, asa ca nu o pot spune. Probabil multi care nu cunosc mai nimic despre aparatele "vintage" nici nu vor intelege mai nimic din ceea ce povestim (sau nu povestim) noi. Insa te asigur, stiu bine despre ce vorbesti!
Exista aparate vintage absolut remarcabile si nu neaparat scumpe la pret.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

Uitati aici o seama de frumuseti (multe din astea suna exceptional combinate cum si cu ce trebuie... vorba grataragiilor :D ):

http://hifi-love.comxa.com/1_4_amplifiers.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Cosmin2000 »

Scott 480A l-am ascultat la un prieten pe boxe Heco Superior cap de serie (2 bași de 25 cm, medie pe con de 10 cm și tweeter cu dom din titan din ce îmi aduc aminte...). Mi-a plăcut amplificatorul, mai ales că înainte ascultasem, pe aceleași boxe, Kenwood KA-3300D și Luxman L-2.
Cred că pe alte boxe, mai de soi, sună și mai bine (mi s-au părut cam reci boxele acestea de la Heco).
Uitati aici o seama de frumuseti (multe din astea suna exceptional combinate cum si cu ce trebuie... vorba grataragiilor :D ):

http://hifi-love.comxa.com/1_4_amplifiers.html" onclick="window.open(this.href);return false;
P.S.: Superbe vintage-uri!
Vintage forever!

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by hondaru »

Acum vreo 3 saptamani am cumparat un amplificator vintage ce mi-a facut cu ochiul... 8) .
Este un Siemens ELA 94-05. O piesa grea de peste 10 kg ce mi-a rupt mainile carand-ul pina in casa. Efortul a fost rasplatit din plin! Dupa o operatie de amploare in ce priveste curatirea si verificarea componentelor cheie pentru varsta respectabila a amplificatorului a urmat alimentarea cu tensiune si punerea in functiune! Vreme de 3 ore nu m-am putut opri din ascultat muzica! Are un sunet iesit din comun! Apoi a urmat o pauza si cind am avut ce-a de-a doua tentativa de auditie am constatat o pata sub amplificator! Era lichidul dintr-un electrolitic Magnetti Marelli! Am riscat si l-am pus in functiune si a functionat bine mersi cu electrolitul sfaraind. L-am oprit intr-un final si am masurat capacitatea si rezistenta si erau perfecte! Totusi am schimbat condensatorul cu unul nou de o valoare superioara si acum amplificatorul este ca nou!
Sunetul este cu mult peste toate chinezariile actuale si chiar amplificatoare cu pretentii, puterea este mai mult decat suficienta pentru o camera normala de bloc! Soundstage imens, voci prezente de ai senzatia ca interpretii sunt la 2 pasi de tine, detalii fine, bas controlat, intr-un cuvant tot ce-si doreste un meloman cu urechi ascutite si bine antrenate.
Se dovedeste inca o data calitatea inginerilor, designului, pieselor vintage! Amplificatorul va fi folosit pe viitor pentru casti avand 4 iesiri de casti independente! Si castile pe care le duce fluierand sunt AKG 702! :wink:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

MARANTZ 4140, asa cum se facea un amplif in anii 70:

http://audiofilek.pl/home?sobi2Task=sob ... bi2Id=1940" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by hondaru »

Am marit colectia cu un amplificator Dual CV 40. Un amplificator produs pe vremea cand carcasele din lemn erau la moda. Este cu mufe DIN ceea ce este un pic neplacut trebuind sa confectionez niste cabluri noi pentru a-l putea asculta. Sunetul este foarte bun insa cu un pic accent pe partea de jos a spectrului astfel incat pentru a ajunge la echilibru tonal a trebuit sa reduc din bas la jumatate. Merge foarte bine cu boxe mici el avand o putere de doar 20w / canal, boxele mari, moderne nefiind pe placul lui. Urmeaza testul intrarii de pick-up cele de linie fiind testate cu 3 surse analogice (casetofoane).
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

In ceea ce ma priveste am plimbat cu sacosa aseara un FISHER CA-7700 pe culoare negru in stare foarte buna, luat pe motivul ca aveam de mult cass-ul pereche (un clapar care suna indecent de bine insa dotat cu o betie de 7 curele!). Am primit si privit micutul Fisher cu mila, luat mai mult din motive de "fatzau" (designul negru cu garnituri polizate in dural e foarte dragut iar in foto pe net arata mai rau ca in realitate). Dotat cu STK-uri (040) am zis ca unicul avantaj e doar micimea si imperecherea cu cassu-ul deja avut (si ala "de mila"..dupa care auzisem cum suna). Insa surpriza a fost cand printr-o intamplare l-am ascultat pe mai multe boxe (vintage) in cadrul unei actiuni de desant trancotar si apoi l-am ascultat pe boxele mele vintage gasite la groapa de gunoi. Soundul este din specia "dark" insa surprinzatoare este muzicalitatea si se poate spune, o anume finete si normalitate in sunet. Se potriveste cu boxe rezolute, ceea ce era si cazul meu. Apropos de acest aspect, m-a gandesc sa mai fluier putin in "biserica haudiofila" in dimineata asta (sa alung desertaciunea cu fum si tamaie) asa ca mai precizez un aspect al "desantului trancotar" de aseara - niste boxe haudiofile care costau de 17 ori si-au luat-o nasol in freza de la 3 perechi de boxe vintage, unele din ele cu aspect de abia pescuite din tomberon si chiar avand anumite defecte fizice de batranete. Cand spun de luarea in freza ma refer evident la calitatea sunetului; haudiofilele desi dotate cu bubuiala vartoasa, habar nu aveau de medie, coerenta si muzica desi cand ma gandesc la pretul de catalog, faima si aspect, ma ia cu frisoane trancotare si ma gandesc cata "taxa" trebuie sa plateasca omul pana sa intrezareasca adevarul.....(ei bine, nu oricine se poate trezi, unii raman tranchilizati pe vecie)
Evident, faptul mentionat nu mai reprezinta de mult un soc pentru mine (si alti cativa) dar are o semnificatie si de aceea trebuie mentionat - atunci cand ai boxe bune iti poti permite si amplifuri "de doi lei" precum Fisher-ul mentionat dar exista si reversul - atunci cand boxele nu te ajuta, degeaba le frectionezi cu amplifuri si cabluri scumpe, atata se poate si gata! Ma amuza in mod special aceia care spun cam asa - "Mi-am luat boxe/scule noi, inca nu pot spune cum suna, abia peste 30 de ore de rodaj o sa-mi dau seama!" :lol: :lol: :lol: In opinia mea, ce este de calitate se percepe (ca-i de calitate) in primele minute indiferent de conditii. Evident, ulterior se poate "frectiona" intens chiar si luni de zile pana la un echilibru performant. Insa cine nu-si poate da seama din prima, ulterior va avea de platit "taxe" la greu si nu exista pentru nimeni garantia trezirii indiferent de marimea "taxelor" platite.
http://www.radiomuseum.org/r/fisher_int ... _7700.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ricardo.ch/kaufen/audio-tv-u ... 711708884/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by acustik »

Super! Il stiu , il avea un unchi de-al meu destul de pasionat de Fisher, cred ca-l mai are si acum defect insa(..cred :( ) , si langa care mai era un tuner Fisher Studio Standard 2421 adica acesta http://www.radiomuseum.org/r/fisher_fm_2421.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Le adusese din Germania.
Pickup-ul nu era mare lucru era un Tesla , insa pentru acele vremuri sunetul chiar era deosebit. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by hersorin »

momolo wrote:Evident, faptul mentionat nu mai reprezinta de mult un soc pentru mine (si alti cativa) dar are o semnificatie si de aceea trebuie mentionat - atunci cand ai boxe bune iti poti permite si amplifuri "de doi lei" dar exista si reversul - atunci cand boxele nu te ajuta, degeaba le frectionezi cu amplifuri si cabluri scumpe, atata se poate si gata
In sfirsit .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply