AMPLIFICATOARE VINTAGE

A fost odata ca niciodata
atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by atyclb »

Luxman M-150, sunt curios cu ce pret o sa se vanda...

http://www.ebay.de/itm/Luxman-150-Hochl ... fresh=true" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Cosmin2000 »

atyclb wrote:Luxman M-150, sunt curios cu ce pret o sa se vanda...

http://www.ebay.de/itm/Luxman-150-Hochl ... fresh=true" onclick="window.open(this.href);return false;
Ce frumusețe de amplificator!
Vintage forever!

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by West »

Febletea ta, Luxman, nu? :)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Gabriel_Wo »

Am avut ocazia zilele trecute sa ascult 2 amplificatoare arhaice ..un integrat Rotel de putere si un Onkyo, un integrat de 2 x 30 W, ambele japoneze. Boxe Unitra de 140 W, o pereche de monitoare ce nu le retin numele si niste boxe pe compresie, KEF. Un sunet spart, preistoric, harsit, fara detaliu, chinuitor. De abia un amplituner Marantz BL 2220, intr o stare impecabila, a facut acele KEF uri sa suna frumos, calitativ si onest..mi am zis ca, tare freier eram, daca mi as fi vandut driver ul si castile.. :lol:

Daca nu e intretinut in conditii farmaceutice, neumblate pe ele in cursul timpului cu manusi, surabarite de toti nevolnicii, forjate complet aiurea, bere si grasa de Cotnari varsate pe tranzistori :lol: ..fiti convinsi ca multe vintage ri, asa sunt! :? ..atunci ai sanse slabe sa t i se ofere un sunet civilizat.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Cosmin2000 »

West wrote:Febletea ta, Luxman, nu? :)
Da, recunosc Luxman-urile acestea vechi chiar sunt feblețea mea. Ce n-aș da să am o combinație pre/power ca C12/M12 sau 5C50/5M21, să nu mai zic de C1000/M3000, 4000, 6000... :wink:
Dar, ca oricare intre noi, mărturisesc că mai am și alte slabiciuni... :D audiofile bineînțeles. :D
http://www.thevintageknob.org/luxman-La ... eries.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/luxman-C-1000.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.thevintageknob.org/luxman-M-6000.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by West »

Iura a tot avut Luxman, nu?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Daca nu e intretinut in conditii farmaceutice, neumblate pe ele in cursul timpului cu manusi, surabarite de toti nevolnicii, forjate complet aiurea, bere si grasa de Cotnari varsate pe tranzistori ..fiti convinsi ca multe vintage ri, asa sunt! ..atunci ai sanse slabe sa t i se ofere un sunet civilizat.
teoria e una, practica e alta. Pe net se invart multe povesti. Omul cand nu stie practic, isi imagineaza cum ar fi daca.
Am auzit scule "vintage" care sunau minunat cu mufele ruginite si piesele inauntru acoperite de pamant din care putea creste iarba, puse pe covor sau pe bufet. Un electronist conventional ar spune ca nu are cum sa sune, sunt dusi "conzii", uscati. Dar nici unul nu a putut sa stie cum suna doar vazand sinusoida pe osciloscop (sau citind schema... :lol: inafara de Greiere, insa el e unic!).

Cosmin2000, nu ai gusturi rele deloc ! Batranelul ala in pardesiu pe scanduri nascut in 1973, eu as paria pe el. Era vremea cand inca mai existau lampase, le puneau inginerii (adevarati) unul langa altul si trebuiau sa scoata din silicon ceva sa nu se faca de rusine langa lampase. Iar Luxman a fost firma axata in special pe aparate audio cu tuburi, asta era talentul lor, numai ca jucariile respective sunt rare ca nu le vinde nimeni o data ce le aude.

Astea noi facute de chinezi nu mai sunt ce-au fost o data. Acum toate piesele sunt chinezesti, mai ales in audio unde este tehnologie low-end. Nici nu mai sunt inginerii si nici mesterii de alta data, nici sefii lor pentru care conta calitatea produsului mai mult decat graficul de vanzari. Nici clientii de alta data care aveau in cap cum suna o chitara, un pian, o vioara si nu mergea sa-i pacalesti asa de usor. Acum clientul majoritar e deja deficitar ORL pe la vreo 30 de ani (de la doapele de urechi). Astora trebuie sa le vinzi si niciodata nu a fost simplu lucrul asta. Intr-un fel e si o chestiune de cultura. Asa ca, linkurile tale cu Luxmane vechi ma fac sa oftez in mod placut.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Gabriel_Wo »

Momolo, baietii astia care isi lasa sculele..cu mufele ruginite si piesele inauntru acoperite de pamant din care putea creste iarba..tin de patologic, parerea mea! :lol: Aceia nici nu merita sa si cheltuiasca banii pe asa ceva, mai indicata le ar fi RDV ul, RDM ul si oala cu sarmale.

Spune mi cum manevrezi discurile, cum te porti cu sculele, sa ti spun cum esti!.. zice un proverb medieval :wink:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by West »

Poate sint unii care au cu toptanul si nu mai apuca sa le stearga de praf si nici macar sa le dea cheie. Si jungla-i gata.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by Cosmin2000 »

momolo wrote:
Gabriel_Wo wrote:Daca nu e intretinut in conditii farmaceutice, neumblate pe ele in cursul timpului cu manusi, surabarite de toti nevolnicii, forjate complet aiurea, bere si grasa de Cotnari varsate pe tranzistori ..fiti convinsi ca multe vintage ri, asa sunt! ..atunci ai sanse slabe sa t i se ofere un sunet civilizat.
teoria e una, practica e alta. Pe net se invart multe povesti. Omul cand nu stie practic, isi imagineaza cum ar fi daca.
Am auzit scule "vintage" care sunau minunat cu mufele ruginite si piesele inauntru acoperite de pamant din care putea creste iarba, puse pe covor sau pe bufet. Un electronist conventional ar spune ca nu are cum sa sune, sunt dusi "conzii", uscati. Dar nici unul nu a putut sa stie cum suna doar vazand sinusoida pe osciloscop (sau citind schema... :lol: inafara de Greiere, insa el e unic!).

Cosmin2000, nu ai gusturi rele deloc ! Batranelul ala in pardesiu pe scanduri nascut in 1973, eu as paria pe el. Era vremea cand inca mai existau lampase, le puneau inginerii (adevarati) unul langa altul si trebuiau sa scoata din silicon ceva sa nu se faca de rusine langa lampase. Iar Luxman a fost firma axata in special pe aparate audio cu tuburi, asta era talentul lor, numai ca jucariile respective sunt rare ca nu le vinde nimeni o data ce le aude.

Astea noi facute de chinezi nu mai sunt ce-au fost o data. Acum toate piesele sunt chinezesti, mai ales in audio unde este tehnologie low-end. Nici nu mai sunt inginerii si nici mesterii de alta data, nici sefii lor pentru care conta calitatea produsului mai mult decat graficul de vanzari. Nici clientii de alta data care aveau in cap cum suna o chitara, un pian, o vioara si nu mergea sa-i pacalesti asa de usor. Acum clientul majoritar e deja deficitar ORL pe la vreo 30 de ani (de la doapele de urechi). Astora trebuie sa le vinzi si niciodata nu a fost simplu lucrul asta. Intr-un fel e si o chestiune de cultura. Asa ca, linkurile tale cu Luxmane vechi ma fac sa oftez in mod placut.
Dacă ar fi să aleg dintre topul aparatelor Luxman în particular, însă afirmația este cvasigenerală, fabricate între decadele 60-70 și 70-80 și cele de acum, dupa 2000 le-aș alege făra doar și poate pe primele (unele dintre motivele deciziei mele sunt enumerate mai sus). Alea vechi chiar sunt operă de artă la propriu și la figurat!
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

NIKKO BETA 2
ROTEL RT-2100
NIKKO ALPHA 2
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

NIKKO ALPHA-2
NIKKO BETA-2
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

The Fisher X-101-D
Image
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by momolo »

SONY TA-88
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: AMPLIFICATOARE VINTAGE

Post by acustik »

Nu cunosc Nikko insa am ascultat, pipait si butonat acel super tuner ROTEL RT-2100 8) O bijuterie care visez sa o am si eu in casa.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply