Sunetul de vinyl - lamuriri

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Sunetul de vinyl - lamuriri

Post by Dadix »

In ultima perioada cand ascult muzica de pe youtube caut sa gasesc varianta pe vinyl intrucat suna mai bine.
Dar in unele cazuri inregistrarile suna cam ciudat. O sa dau un exemplu de clip care mi se pare ca suna cam ciudat
. are calitate buna pe ansamblu , are sunet echilibrat, dar parca sunetele mai ales pe partea de medii si inalte nu sunt unde ar trebui. Ca si exemplu ma gandesc la un tramvai care a deraiat si merge din cauza inertiei in directia sinei dar rotile nu sunt pe sina ci pe langa.
Intrucat nu am pickup nu stiu daca aparatul in pricina poate fi reglat sa sune mai bine.
Exemplu : https://www.youtube.com/watch?v=-Ko1aqhdJlk" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sunetul de vinyl - lamuriri

Post by johndoe21ro »

Dadix wrote:In ultima perioada cand ascult muzica de pe youtube caut sa gasesc varianta pe vinyl intrucat suna mai bine.
Dar in unele cazuri inregistrarile suna cam ciudat. O sa dau un exemplu de clip care mi se pare ca suna cam ciudat
. are calitate buna pe ansamblu , are sunet echilibrat, dar parca sunetele mai ales pe partea de medii si inalte nu sunt unde ar trebui. Ca si exemplu ma gandesc la un tramvai care a deraiat si merge din cauza inertiei in directia sinei dar rotile nu sunt pe sina ci pe langa.
Intrucat nu am pickup nu stiu daca aparatul in pricina poate fi reglat sa sune mai bine.
Exemplu : https://www.youtube.com/watch?v=-Ko1aqhdJlk" onclick="window.open(this.href);return false;
Sa ma ierti insa nu m-am putut abtine. Socotesc totusi ca interventia mea are un scop bun...
Ascultatul de bumtzi-bumtzi de pe youtube este... tragic! Cred ca asculti mai bine mp3 decat youtube iar muzica respectiva, nici de pe vinil, nici de pe banda si nici in vreun alt format nu are cum sa sune bine...
Aici nu e vorba de gusturi ci de valoare intrinseca reala... Pentru ce e acolo nici macar nu-ti trebuie un sistem audio deosebit. O combina AIWA e arhisuficienta! O spun cat se poate de prieteneste si de umil si fara sa am cea mai mica intentie sa te jignesc sau ofensez in vreun fel. :(
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sunetul de vinyl - lamuriri

Post by remoteviewer1 »

Dadix, nu stiu daca realizezi, dar postarea de mai sus vine cu mai multe probleme de logica.

1) A asculta viniluri pe youtube si a comenta despre caliatea sunetului este similar faptului urmator (cel putin in viziunea proprie): urci un bolid de lux modern (sa zicem un Mercedes clasa S) pe o platforma (una in stare ruginita adusa, pe plaiuri mioritice la capatul duratei de functionare, de prin occident), te sui la volan (cu mana scoasa pe geam), pleci la drum (soferul in bolid si Dorel la volanul platformei) si te miri ca te depaseste la deal un taximetrist cu un harb ruginit de peste 1milion de kilometric la bord.

2) A asculta muzica de pe youtube reprezinta tristetea maxima a sufletului si o buna ocazie de a pierde timpul, a "consuma urechea" degeaba, eu nu recomand asa ceva doar in caz de forta majora.

3) Pentru a obtine un sunet decent provenit dintr-o sursa vinil, nu este indeajuns sa punem in functiune un instrument prafuit, invechit, cu parametrii de functionare situati inafara tolerantelor admise de producator. Este nevoie de pricepere, rabdare si oarece experienta. De nenumerate ori am audiat sunet de vinil, casetofon sau magnetofon de calitate (foarte) slaba datorita starii precare a surselor sau a celorlalte componente, cu aceste premise nu se pot trage concluzii la modul general cu privire la sunetul unui format.

4)Productia moderna de viniluri este de multe ori de o calitate indoielnica, mai ales in comparatie cu s-a fabricat in trecut. Vinilurile de productie moderna au de (prea multe) ori sunet sarac, comprimat, castrat, paraie (de la prima auditie), scot zgomote ciudate, in concluzie nu reprezinta un reper din punct de vedere sonor, ci dimpotriva...

Acestea fiind zise, eu cred ca concluziile sunt de prisos pe acest subiect...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

nikydr
Posts: 25
Joined: 29 Dec 2017, 15:34

Re: Sunetul de vinyl - lamuriri

Post by nikydr »

Nu totul este chiar bumtzi-bumtzi, de exemplu:
https://youtu.be/ubqoC2qpIes" onclick="window.open(this.href);return false;

Post Reply