Legende Vintage

A fost odata ca niciodata
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Legende Vintage

Post by c_andrei »

Am observat si eu anunturile tipului astuia. E delir total.... Mai era unul pe audioweb care tot asa insira povesti fantasmagorice, in baza carora cerea preturi exorbitante.
Vorba aia....mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana....

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: Legende Vintage

Post by horex1952 »

din pacate cei mai tineri care nu au trait sau au crescut in epoca de aur a calitatii audio, nu pot cunoaste calitatea acelor aparate, fiindca poate le-au vazut numai dar de auzit poate ca nu. Cum zicea si Momolo, traiasca receiverele de mii de Wati cu o greutate de 2kile si aparatele lucitoare cu multe luminite si mult plastic. Traiasca DAC-urile si Tidal, Spotify & Co, adevarata calitate a zilelor noastre, traiasca acele receivere cu multe cifre inainte de .1 unde auzim muzica in niste sateliti cat cutia de chibrite, mediile nu exista iar suwoofer-ul sta ascuns dupa perdea, asta da calitate, multi inainte......

User avatar
_BGD_
Posts: 414
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Legende Vintage

Post by _BGD_ »

Nu stiu daca mai este activ, dar avea mai demult un anunt la un ventilator (d-ala mic, de camera...)
Cerea pe el ceva in genul a 50-70 de lei (mult oricum pentru un SH), dar nu asta e ideea.

Textul! Doamne cum era textul acela, ceva ce trebuia sa fie un banal ventilator de camera, era facut din cuvinte sa para miezul din dodoasca :))
Mai mai sa il cumpar!

Si tigareta electronica...si acolo m-am amuzat copios.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Legende Vintage

Post by c_andrei »

Domnule horex, va asigur ca sunt printre noi si pasionati care cunosc si apreciaza valoarea unor aparate vintage. Insa nu toate sunt la fel de valoroase. Ce vinde el acolo sunt niste chiftele, niste mediocritati. Modul exagerat de prezentare nu are nicio legatura cu calitatile aparatelor ci mai degraba cu strategia de marketing.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Legende Vintage

Post by momolo »

Trebuie sa recunoasteti ca omul e un talent!
Il stiu de multa vreme (anunturile) si nu sunt singurul, mai primeam pe email citate (de la prieteni) din anume anunturi scrise de el si radeam cu lacrimi! Unele sunt absolut fabuloase! Mi-a ramas in cap o expresie folosita de el, "audiofilul isi face cruce cu limba in gura la vederea..... etc". Fabulos! Pe mine ma delecteaza! Omul are un mod foarte plastic de crea o atmosfera prin text.
Interesant ar fi de aflat daca si vinde. Stiu ca mereu a avut foarte multe anunturi, acum deja sunt enorm de multe, ma intreb unde depoziteaza si ce rabdare si timp are sa scrie la fiecare?!!?
Deci, talentul e talent! Sa nu fim invidiosi! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Legende Vintage

Post by momolo »

De cand au schimbat astia olixul cu noua si oribila (si idioata) interfata nu se mai poate ordona la un vanzator dupa pret crescator sau descrescator. Din prost in mai prost. Nu mai spun ca "motorul" lor de cautare e complet idiot si sunt atatea chestii care nu sunt gasite. Sau sagetile alea taiate tampit la poze, culoarea aia oribila insa cel mai mult ma deranjeaza ca au desfintat posibilitatea de ordonare functie de pret la exponatele aceluiasi vanzator. Daca un vanzator are multe pagini e o varza amestecata.

Am cautat acum la Danny faza cu audiofilul care cand vede trancota (suprema) isi face cruce cu limba in gura, ii creste tensiunea, intra in delir, tremura spasmodic, lesina, etc . Poate gasiti voi. Eu primisem pe email anul trecut un link, moment cand am cazut pe jos de ras. Am ras cu lacrimi de atatea ori! De cate ori imi aduc aminte rad.

Trebuie sa recunostem ca avem putine ocazii sa radem si sa ne inseninam! Asa ca Danny e o vedeta!

Deci, poate gasiti voi prin anunturile lui faza suprema! (cruce cu limba, delirum tremens, lesinare, etc)

PS - un subiect foarte interesant ar fi despre marketing si despre talentul de a vinde!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Legende Vintage

Post by resitent »

Vinde o lulă :lol:
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Legende Vintage

Post by resitent »

Mai era un dement "komisarul miklovan" care vindea un sidiu dar fără mecanică . Adică explica el larg cum făcea proba la sidiu apoi scotea mecanica și vindea sidiul. Noaptea minții, noaptea nopții, sărăkie și sărăkii.

Oricine citea anunțul își putea da seama de starea avansata de degradare mintală a omului.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Legende Vintage

Post by Mirciulik »

La partea tahnică TE ÎMBOLNĂVEȘTI !
Îti dai palme singur, stai rezemat de perete cu privirea în tavan și privesti în gol. Nu dă alte reacții.
https://www.olx.ro/oferta/pioneer-t-838 ... d2dd472561

Din pacate review-ul cu audiofilul care se inchina cu limba nu mai e pe canal, l-am avut la un moment dat in favorite :lol:.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Legende Vintage

Post by puf »

Eu am ramas fascinat nu de text, ci de poze.
Mai precis de decorul autentic ramas de pe vremea cand se fabricau minunile alea, usa scorojita tocurile vopsite, gaurite si naclite, linoleum verde scortos si covoarele imbacsite, zugraveala mozaic care rezista de peste 30 ani.
Probabil nu a avut mileu cu peste de sticla si a folosit bibeloul "tigru la plimbare" pentru a infrumuseta minunatiile vandute.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Legende Vintage

Post by Kross »

Are într-adevăr unele chestii interesante să zic așa, dar textele sunt de...nota 20.
Am uneori senzația că are un "pattern", sau are ceva prestabilit, le dă un copy paste. Altfel, să stai să scrii atâta text înfloritor...oricum eu le mai citesc când vreau să râd, când ești supărat, e o pastilă de râs numai bună.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Legende Vintage

Post by Mirciulik »

...
Nu îti mai dezlipești privirea de la superba realizare divină. Foto anunț confirmă opera creatorului împletită cu cea a speciei inteligente.
...
Furori în masă, la nivel mondial. Automat, sistemul a fost laureatul a numeroase premii internaționale si intercontinentale
...
Inginerii marelui brand olandez ajutați fără discuție de inspirația divină, s-au întrecut pe sine, și au reusit aducerea pe lume, a acestei opere desăvârșite.
...
Nu m-am putut abtine si am urcat anuntul asta aici, radeam singur intr-o seara, se uita ciudat consoarta la mine, am descoperit ca nu sunt singurul... :lol: .

https://www.olx.ro/oferta/sistem-high-e ... c860976af9" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Legende Vintage

Post by momolo »

Omul e un talent adevarat! Imi insenineaza ziua, cand sunt mai suparat daca citesc ce scrie uit de suparare si rad! Il stiu mai demult. probabil vreo doi ani. De fiecare data cand imi aduc aminte zambesc involuntar. Mai ales fazele alea de genul facut cruce cu limba in gura sunt memorabile!
Mereu m-am intrebat daca vinde ceva?! Are foarte multe la vanzare si par destul de nemiscate pe acolo. Dar si piata e foarte slaba in acest domeniu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Legende Vintage

Post by Kross »

Am senzația că vinde și în târgul din Valea Cascadelor, deoarece anumite scule de acolo le-am văzut și în Valea Cascadelor, la unul care le are expuse la o masă dintr-o dubă. Și spun asta Pentru că am recunoscut aparatul (zgârieturi, etc). Iar cel ce vindea, tot așa avea texte înfloritoare și prețuri similare. Mă bate gândul să îi fac o vizită, când nu am ce face (cam rar în ultimul timp). Să îmi fac cruce cu limba pe cerul gurii. Să leșin cu ochii la bec (din ăla incandescent probabil, introdus într-un fasung de bachelita ce atârnă mândru pe firele din tavan și aprins de la un întrerupător rotativ), sau sa rămân țuț de uimire. Asta când m-oi plictisi grav...dar observ că e pe zona Militari...departe de domiciliu și serviciu.
Revenind, am niște cataloage Quelle și Neckerman și altele vechi din anii 70-80, ce deliciu. Ce vesel arătau. Am și niște cataloage Sovietice, DDR iște și poloneze. Nu erau cu nimic mai prejos la editare și prezentare de cele germane, japoneze, etc. Cele autohtone, erau prezentate în Tehnium (nu că erau multe), sau pe niște reviste care parcă erau din hârtie igienică. Deși culmea, că și unele reviste românești erau pe hârtie frumoasă înainte de 1982, ca și plicurile de disc, că după 1982 erau din reciclata (nu că ar fi ceva rău). Am discuri vinil din anii 80 și est europene, și toate, că sunt rusesti, ddr iste, cehoslovace, ungurești, poloneze, toate au plicul și eticheta frumoase, lucioase, doar ale noastre erau din mix de carton de ouă reciclat cu hârtie igienică. Și privind partea plină a paharului, hârtia aia igienică comunistă chiar ștergea. Deși ziceai că e șmirghel și avea cam multe cotoare, și uneori bucăți vizibile de ziar.... 8) :lol:
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Legende Vintage

Post by momolo »

Luati aici sa salivati! Valea Cascadelor din Hong Kong! Acadele in punga!

https://www.youtube.com/watch?v=4uWQCnQsNgw" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=RwX3hAI30lI&t=536s" onclick="window.open(this.href);return false;

PS - chestii de facut cruce cu limba in gura si privit fix becul din tavan rezemat de perete!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply