Pioneer sx 434

A fost odata ca niciodata
Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Pioneer sx 434

Post by Dadix »

Sa lamuresc cateva lucruri cu privire la aparat.
Faptul ca suna actual si e bun pentru filme inseamna ca are basul si spatialitatea , claritatea stereo foarte buna ,nu iti trebuie subwoofer .
Îl vând nu pentru ca nu imi place cum suna ci pentru a cumpăra un alt receiver sa cunosc cum suna si alta marca. Pentru mine a cunoaște contează mai mult decat a avea in posesie.

În continuare doresc ca prima parte a topicului sa fie ștearsă de către moderatori lasandu-se doar mini review ul despre aparat.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Pioneer sx 434

Post by Dadix »

Daca pana acum am spus lucruri mai putin interesante , despre cum se aude acest aparat din punctul de vedere al specificului acestui forum astazi vin cu completarea necesara.
Constructorul isi face reclama cu seria X3X la distorsiunea mica a aparatelor sale , cu separarea stereo foarte buna, cu raportul semnal zgomot foarte bun. Pot sa zic din alte surse insa , dintr-un review al unei reviste a vremii aceleia , ca crostalkul devine mare la volume mai mari.
Acum ca am terminat cu ce zice firma despre aparatele sale pot spune cum mi se pare mie aparatul.

Trebuie tinut cont insa ca aparatul are componetele neschimbate de cand a fost facut si daca ar fi sa il tin as face schimbarea electroliticilor in primul rand. Ca informatie suplimentara pentru cei care doresc asta pot sa zic din alte surse ca este recomandata numai folosirea electroliticilor care lucreaza pana la 105 grade celsius. (temperaturi inalte)
Seria este cunoscuta ca avand si cativa tranzistori zgomotosi care merita schimbati.
Separarea stereo e intradevar foarte buna , raportul semnal zgomot la fel iar aparatul parca poate mai mult decat 2x 15 watt. Sunetul este insa prea in fata dupa gusturile mele dar asta poate ca e din vina electroliticilor neschimbati, in general dupa inlocuirea acestora cu unii noi, aparatele vintage capata un sunet echilibrat. (Asa s-a intamplat si cu Dual Cr 50 care inainte de schimbarea electroliticilor avea la fel un sunet care te lovea in fata, asta si datorita distoriunilor iesite de sub control)
Sunetul e clar dar depinzand de sursa ( cum a fost masterizata sau cat de prost suna ) poate deveni uscat , nu harsh . ( lucru foarte bun pentru urechile mele, prefer uscat decat harsh)
Una din partile bune este ca sunetul are rezolutie pe orizontala , adancime si asta se simte in pasajele cu muzica simfonica si clasica cand este o crestere in intensitate a volumului unor instrumente. (Asta si datorita boxelor mele Magnat Zero 5 .Nu toate boxele pot aduce aceasta rezolutie pe orizontala . Pare ca este o sinergie intre aceste boxe si acest model de aplituner. Asta e noroc , nici nu ma asteptam sa se impace atat de bine)
Aparatul e potrivit impreuna cu boxe bookshelf , cu ele isi arata valoarea. Pentru boxele mari de podea si cu banda de frecvente extinse as merge pe modelele de la SX 737 in sus . ( la cele din seria X3X )
In concluzie acest model de la Pioneer , merita reconditionat.
A mai avut cineva aparatul sau ceva din seria X3X ori X2X ?

Post Reply