Marantz CD94

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Marantz CD94

Post by SOLO »

Zilele astea si-a facut culcus la mine o alta trancota , Marantz CD94 .
L-am desfacut si am vazut un TDA 1541 S1 + upgrade zero Oversampling . L-am ascultat azi cateva ore .... incredibil pentru o asa vechitura .

Revin cu detalii

solo

ps. l-a mai ascultat cineva ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Marantz CD94

Post by LEKTOR »

Da, il cunosc - uite aici ceva mai mult - http://www.marantzphilips.nl/index.asp? ... rType=cd94

Eu am pastrat un Technics PL 999 CLASS AB - cam in aceeasi serie cu Marantzul - si care si acum, dupa 20 ani suna incredibil - plus are display vumetru pe tuburi fluorescente pt play !!!!


http://k-nisi.hp.infoseek.co.jp/sl-p999.html sau traducerea AICI
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Marantz CD94

Post by momolo »

Marantz-urile vechi sunt aproape toate de la clasa "ascultabil" in sus. Ceea ce m-a nedumerit cel mai tare este ca cu cat sunt mai recente, cu atat si-au pierdut din calitatea cea adevarata a sunetului.....

Stiu un frate al acelui Technics. Astfel ca ma astept la ceva foarte interesant din partea acelui player SL-P999. Technics nu au fabricat numai playereCD proaste, au avut unele modele foarte interesante. Nici acum nu pot uita ca desi eram total trancotar, pe la inceputul anilor 90 am ascultat la un prieten o noua combina Technics (statie, playerCD si tuner) ce era abia cumparata de unchiul generos al acestuia aflat in Germania.

Avea acele boxe Technics tip boockshelf mare pe 3 cai care suna ca un rahat in ploaie (chiar si atunci le consideram proaste) insa eu venisem cu o pereche de casti KOSS cap de serie din anul 1984, pe care le pastrez si astazi.

Niste casti deosebite si ciudate, impedanta 8 ohmi, difuzoare celuloid foarte mari, sunet foarte bun. Ma mandream ca acest model fusese folosit de Jean Michel Jarre la inceputul anilor 80 in faimosul concert de la Huston unde apare cu ele la urechi. Le aveam din 1988 cumparate second hand de la niste fraieri care habar nu aveau ce vand! Insa tot platisem mult, vremurile erau grele iar castile aratau foarte bine.

In fine, am divalgat.
Era vorba de sistemul Technics pe care trona un playerCD cap de serie cu mufe aurite si de format mare. Pe vremea aia eram obisnuit cu trancotzele mai subtirele (mai de buget redus).

Ideea e urmatoarea, desi eram trancotar 100% totusi am fost fost uimit de player ascultandu-l in castile mele. Pentru prima oara am avut o ezitare si mi-am dat seama ca sunetul ar putea fi format si din altceva....decat numai din inalte, basi si medii!

Ascultam prima oara....RAFINAMENT si simteam ca sunetul e foarte natural si real ( :roll: ...fara sa tzatzaie, fara sa fie nevoie de bum-bum!...), simteam spatiul tridimensional si ma impresiona muzica clasica in alt mod decat pana atunci cand ascultam cu corectoare de ton, equalizere si sunet stanga-dreapta, etc,etc, se stiu bine obiceiurile trancotare cu tremuratul cracului de la blug si criteriul de bum-tzat-tzat-bum, etc,etc,etc.

Atunci se poate spune ca am fost pentru prima oara......intzarcat din trancotarie! Mai precis au aparut intrebarile si indoielile intr-o minte pana atunci fericita si odihnita unde totul era simplu, liniar, masurabil si explicabil tehnic.

...Iar asta cu un player Technics cap de serie care m-a fascinat la vremea aia, diferenta fatza de RESTUL fiind pur si simplu spulberatoare!

Ulterior mi-am cumparat cu o poala de bani (la propriu!...banii erau asa multi ca imi faceau "burta" la haina!) un model pricajit de la Technics, primul care avea telecomanda! Ura! Inca avandu-l de nou mi-am dat seama ca nu are nici o treaba cu acel player cap de serie!....dar era al meu, cumparat cu mari sacrificii....deci al meu! :)

Si din cate stiu, Technics au folosit capete si mecanici Philips sau unele adaptate de ei pe baza Philips. Deci din tabara baietilor buni! :lol: ...Asa se spune, desi e gresit, si SONY au mecanici exceptionale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Marantz CD94

Post by SOLO »

In articolul expus de Lektor la un moment sunetul este descris ca fiind "dependable sound that is easy to listen to" .
Cred ca inteleg perfect ce vrea sa spuna . Dupa 3 ore nu am simtit nici cea mai mica oboseala . Cam asa e cu modelele mai noi , un SA-15 nu m-a impresionat deloc

momolo: clasa "ascultabil" in sus e de bine sau de rau ? :shock:

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Marantz CD94

Post by LEKTOR »

De la Marantz, un greu al cdp este considerat cd73 - http://www.marantzphilips.nl/marantz_cd73_cdplayer/

Sunet f. analog, ca pe mag - bass si medii din belsug, inalte finute, nu stridente
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Marantz CD94

Post by SOLO »

Dupa o saptamana de ascultat pot spune ca Marantz cd 94 MKII este inca un player interesant .
Pentru cineva cu un buget limitat la 200-300 de Euro este ideal . Personal vorbind ,
mi-a placut mai mult decat : Audio Analogue Rossini , Yamaha cd s-2000 , Cayin 23 , oppo 980

Punctele pozitive :

- Sunet rafinat , intr-o zi l-am ascultat timp de 4 ore fara nici un semn de oboseala
- Mecanica excelenta ( in caz de probleme nu e simplu de gasit alta )
- Canta muzica !

Ar fi playerul perfect ( l-as fi cumparat fara nici un dubiu ) daca ar fi cu o idee mai :

- transparent
- detaliat
- dinamic

Yamaha - Marantz

Yamaha reda inaltele foarte placut si separa instrumentele mai bine , mai detaliat.
In schimb sunetul este sec , fara greutate , suferind enorm la capitolul muzicalitate . La acest capitol Cd94 Mkii este campion .

Audio Analogue Rossini - este cel mai fals cd-player ascultat vreodata. Bass bum-bum si cam atat

Oppo - 980 este un player de 250 care suna ca unul de 350 :-)

Ca sa nu mai lungim vorba , am avut rabdarea sa compar oppo cu toate playerele de mai sus pana la Marantz . Cand a venit momentul acestuia , saracu oppo a fost scos din schema . Pur si simplu nu are sens sa le compari . Marantz-ul canta muzica.

Tin sa precizez ca Marantz-ul meu era modificat NOS + Upgrade TDA 1541 cu TDA 1541S1 + upgrade iesire analogica .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply