Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by _BGD_ »

Salutare,



Curand o sa intru in posesia aparatului din subiect.
L-am achizitionat din dorinta de a mesteri la inregistrari, compilatii; de a experimenta minidiscul.

Ceva posesori & actuali utilizatori de MiniDisc?
Mai este (a)live acest mediu de stocare? TomJones parca povestea ceva de un player portabil Sony...

Povesteam intr-un alt topic, cand am fost la un domn, sa cumpar un tuner, dansul avea pe masa de lucru, in stiva de trancote, si un minidisc player; la finalul tranzactiei, si in urma catorva discutii despre aparate, vazandu-ma tanar, si cu avant spre tehnica veche (i.e. tunerul FM), a zis sa imi arate si minidisc-ul (ce-i drept, nu mai vazusem, parca doar auzisem de acest format, ce a avut viata scurta). Era ceva blues, incepand cu o voce feminina; Instant m-a marcat caldura sunetului, a bass-ului. Statia un HK 6500 (parca), boxele nu le-am vazut/identificat.

Oricum, de atunci am ramas cu gandul la minidisc, iar acum am gasit ocazia (multumesc dl. George!)
Am tot cautat pe forum ceva thread/topic dedicat MD-ului, nu am gasit, asa ca m-am decis sa il deschid eu. Sper sa dau de alti colegi de forum care mai mesteresc intr-ale formatului optico-magnetic.

Cele bune,

vladone
Posts: 14
Joined: 04 Apr 2017, 15:12

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by vladone »

Minidiscul foloseste un algoritm de compresie 5:1 numit ATRAC. De ce ai vrea sa faci compilatii pe un suport care suna inferior CD-ului cand exista solutia FLAC-ul lossless? In plus nu-ti mai bati capul cu gasitul discurilor, cu pierderea calitatii dupa cateva generatii, etc. Calitatile audio care ti-au atras atentia tin mai mult de setul amplificator, boxe decat de un player al unui format audio diparut pentru ca publicul caruia i se adresa (consumatorul mediu de muzica de duzina) s-a orientat spre MP3.
Hai si tu in secolul 21, e misto... :D

Cele bune

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by momolo »

vladone wrote:Hai si tu in secolul 21, e misto...
Hai sa fim cu totii la fel precum oile si mai ales la fel de inteligenti! Sa behaim cu totii in cor! LA FEL! Sa nu existe decat uniformitate si sa fim toti atat de la fel incat monotonia noastra sa ne transforme din imensa mare de oi perfect uniforma pana dincolo de orizont, intr-un punct insignifiant vazut de la distanta, si intr-un final de mare fast, intr-un punct inexistent in vidul infinit al Universului.
Totul incepe cu vidul din mintea "oii umane" al carei instinct de turma ii domina la modul absolut celelalte instincte.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by _BGD_ »

Salut vladone,

Iti impartasesc perceptia;
Nu neg, urmeaza sa ascult cu urechile mele, sa imi fac o parere proprie;
Mai este si placerea mesterelii, firaraie, aparate vs (fisiere, click click si gata...)

Si, legat de secolul 21 la partea asta, inca nu .... mai stau o vreme in trecut.
O sa am timp in viitor sa accesez cele din prezent;

Pana una alta, astept cu nerabdare sa ajung acasa, sa mai intorc o placa, si in viitor, sa mai trag un MD :P


momolo, am scris concomitent; sincer, chiar eram curios de reactia ta (adica o anticipam, eram curios de modul de expunere)
La urma urmei, fiecare este liber sa isi aleaga "era" in care sa traiasca, legat de partea de audio, ca despre asta vorbim.
Acelasi exemplu l-as avea eu si tatal meu, caruia ii place sa ude gazonul din curte cu furtunul, usurel-usurel; pe mine, daca ma intrebi, as baga o instalatie automatizata si as bea o bere/asculta o muzica, uitandu-ma la stropitorile automate cum isi fac treaba; dar daca asta e placerea omului, sa stea cu furtunul in mana...ce pot sa ii fac? nimic :)


Tu momolo, ce parere/experiente ai cu MD-ul?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by momolo »

Nu am avut niciodata MD si nici nu am avut ocazia sa ascult/testez intr-un mod lamuritor. Doar am vazut "pe ici, pe colo".
Din ce am observat (la cei prin zona generatiei mele) unii au fost pasionati de asa ceva si nu le-a trecut prea usor. Am aflat ca intotdeauna au fost probleme cu pretul si gasirea consumabilului si toti (pasionatii) spun ca "suna formidabil". Insa din teorie (adica ceea ce inteleg eu) defapt este un fel de mp3 mai altfel si, asta imi este destul de clar, suna mai bine decat mp3-ul din PC. Probabil sau sigur datorita modului si aparatului de redare, avand in vedere ca PC-ul e moartea pasiunii.
Asa ca sunt strain de MD, adica pe asta am scapat-o. Si cred ca intre alte cai pierdute asta e una dintre cele mai pierdute. Mai ales datorita consumabilelor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by _BGD_ »

Intr-adevar, consumabilele, minidiscurile, sunt in medie cam 20 de ron/disc.
Odata facuta o mini colectie (inceputul este mai greu, financiar), treaba devine simpla.


Daca stam sa ne gandim, intorsul placilor este mai costisitor :lol:

vladone
Posts: 14
Joined: 04 Apr 2017, 15:12

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by vladone »

_BGD_ wrote:
Pana una alta, astept cu nerabdare sa ajung acasa, sa mai intorc o placa, si in viitor, sa mai trag un MD :P
Daca e vorba de ritualul trasului muzicii te inteleg perfect. Sper sa apuc pensia ca sa ma pot ocupa si eu de asta. Cred insa ca ai fi mai multumit de rezultate daca ai face asta cu un magnetofon. Stiu, e scump, benzile sunt scumpe, mentenanta e scumpa, dar ai atat de multi parametrii cu care poti jongla si care au o influenta clara in calitatea finala a inregistrarii. In plus, efectul hipnotic al rolelor pe mine ma transportat mereu departe, departe... (desi la 30 ips ma cam ia ameteala :) )

Pentru ca e Vineri si aici a cam inceput sezonul ploios si toarna cu galeata de 3 zile uite 2 povesti cu minidiscuri din vremuri de mult apuse:

In studentie si ceva vreme dupa, am lucrat in radio (in total vreo 8 ani din '93, un radio studentesc destul de bine garnisit, pe alte melaguri). Din comoditate si din cauza calitatii, MD-urile erau folosite doar pentru reclame si in silencer (device-ul care intra automat in functiune daca nu mai vine nici un semnal din consola. canta ceva, sa nu fie frecventa complet muta).
Prin '96 - '97, productia a facut incercari de editat emisiuni pe MD (un top 10 parca si ceva istoria jazz-ului care se difuza in creierii noptii) dar, interesant, realizatorii au preferat banda, lama si cu scotch-ul :) ... Am inteles ca in 2004 radioul a trecut complet in digital.

Am scris destul. Pana la urma, mergi incotro te trage ata si exploreaza lucrurile care te fac fericit. Uite, eu nu am fost cuminte, ascult flacuri cu turma si am ajuns in Africa, sa ma ploua pana imi mucegaieste DAC-ul :lol: :wink:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by kaav »

Referitor la minidiscuri, in ce masura facilitatea de editare face atragator acest format chiar daca este vorba de ceva comprimat?

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by dj_italo2001 »

Daca ai o sursa digitala decenta (chiar si laptop) folosit strict ca AD-DA o sa ramai surprins de performata celor 20bit :) Pentru masina MD-ul (personal l-am folosit 10 ani) este super ! Io trage chiar si stick-ului usb care iarna mai crapa fizic (chipuri de porasta calitate) in timp ce NICIUN disc n-am reusit sa-l termin nici dupa spe stergeri/reinrgistrari. Ytraba cui compresia intradevar cam limiteaza calitatea, pentru emisiuni radio, mai ales de pe AM e super ok chiar si LP-mode. Toata treaba o face bine, ma repet, partea de DAC si buna implemetare a schemei. Poti refolosi cu succes discuri vechi, important e sa nu fi intrat "zeama" in el, in rest oricat de jegos o sa-l intalnesti i-l speli cu servetel umed si poti sa-l folosesti pana te plictisesti.Din pacate aceasta tehnologie s-a nascut moarta, chiar si atunci cand au scos data md-ul de 1gb din lipsa suportului pentru pc si avand concurent principal mediul IT si mp3-ul practic n-a avut nicio sansa sa mai castige cursa.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Minidiscul - Sony MDS-JB920 QS

Post by _BGD_ »

Salut Dj,

Sursa este un DAC.\Calitatea inregistrarii este foarte buna.

Nu ascult foarte des, este asa ca o jucarie, cu care mai imi fac de lucru din cand in cand.

Post Reply