Club Vintage Audio

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Club Vintage Audio

Post by hondaru »

Acum ceva mai mult de o luna a avut loc o prima intalnire a membrilor Clubului Vintage Audio. Mai multi pasionati au pus umarul la crearea acestui club si s-a materializat intr-o sala de auditie si una de expunere de aparate audio vintage. Din pacate la prima intalnire de deschidere nu am putut participa, insa, am fost la ce-a de-a doua ,ce a avut loc pe 16 Octombrie si unde s-au facut auditii de diverse formate. S-a vrut o competitie intre digital in diverse formate si analog de asemena in diverse formate dar timpul scurt a curmat prematur experienta frumoasa.
Vor fi organizate intalniri periodice, s-a creat un grup pe whatsup si se lucreaza la o pagina sau grup pe Facebook.

A avut loc si un interviu cu cel ce este sufletul acestui eveniment si Sorin Mihai Savin la Radio BucurestiFM ce poate fi vizionat aici:
https://www.facebook.com/bucurestifm/vi ... 32?sfns=mo" onclick="window.open(this.href);return false;
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Club Vintage Audio

Post by hondaru »

Revin cu inca un link unde se pot vedea camera de expunere a aparatelor:

https://www.paginademedia.ro/2019/10/vi ... ct-special" onclick="window.open(this.href);return false;

Locatia se afla pe Bulevardul Iuliu Maniu 305 in incinta HSA Audio.

Intalnirea ultima a fost chiar interesanta, au fost supuse ascultarii si "judecatii" si apoi votului 3 casetofoane deck: Eumig FL1000, Revox 215 si Hitachi D900, apoi o tabla Technics 1200 cu brat M5D un DAT PCM-2700A un player de fisiere hi-rez Sony HAP-Z1ES, magnetofon Studer A810 capete butterfly, boxe Tannoy Monitor Gold 15' amplificate cu Quad 50E.
Bineinteles ca votul a fost functie de preferintele fiecaruia, si nu s-a desemnat un castigator intrucat adeptii formatelor hirez au promis o razbunare prin aducerea de fisiere edificatoare data viitoare.
Ca la orice inceput au fost si niste praguri de trecut dar spre multumirea tuturor greutatile au fost depasite. Atmosfera a fost destinsa, muzica de calitate, pacat ca timpul este limitat, unii dintre participanti trebuind sa plece neputand participa pana la final din motive personale.

Multumesc pe aceasta cale organizatorilor pentru efortul depus in materializarea acestui club si a intalnirilor.
In privinta participarii va rog sa-mi acordati un pic de timp pentru a contacta organizatorii si a stabili modul de participare. Camera de auditie este marisoara dar la o participare numeroasa devine neincapatoare dar in principiu oricine care este lipsit de prejudecati si dispune de bun simt este binevenit. Este un loc dedicat colectionarilor indiferent de aparate sau de costul acestora. Pasiunea este mai presus de toate. Se vrea un loc unde binecunoscutele "razboaie" de pe forumuri si cuvinte grele sa nu-si aibe locul.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: Club Vintage Audio

Post by Dadix »

Multumesc pentru link, am urmarit interviul. Daca ar fi ceva in Timisoara m-as implica cred .

diversetrancote
Posts: 186
Joined: 04 Jul 2017, 09:17
Location: Bucuresti

Re: Club Vintage Audio

Post by diversetrancote »

Suna bine, felicitari!
Eu sunt doar pasionat de sculele vintage, nu si colectionar, dar as fi bucuros sa pot participa la intalnirile voastre.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Club Vintage Audio

Post by hondaru »

Unul dintre organizatori mi-a spus ca se lucreaza la o pagina de web unde cei interesati vor putea vedea programul intalnirilor, vor fi facute anunturi si se vor putea inscrie in club.
Cum voi avea detalii le voi posta aici.
Sunt bineveniti toti de pretutindeni, stiu ca este un efort considerabil pentru o intalnire de cateva ore dar pasiunea e pasiune...
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Club Vintage Audio

Post by momolo »

Din cate am auzit se va face si consignatia, adica exponatele vor fi vandute/cumparate.

Americanii au o vorba, "There ain't no such thing as a free lunch".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply