Technics Su 8080... Yamaha... alegeri intre vechi si noi

A fost odata ca niciodata
c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Technics Su 8080

Post by c_andrei »

Nu vei regreta. Cu ce boxe il vei asculta?

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

Yamaha AS1000, din gama nouă, are specificații umflate am cu pompa (la 350 W consum din rețea, mai mult de 2x40 maxim maximorum 2x50 W nu va scoate, dar pentru o casă e suficient, dar ai grijă la boxe, e pretențios rău) . Eu l-am auzit pe fratele mai mare, cel cu VU METRE (într-un magazin dedicat audio din Luxemburg) , și sună...mort. Plus că yamaha nu au capabilități de a duce boxe foarte grele. În plus, calitatea componentelor e cam dubioasă la astea noi. Oricum eu nu sunt fan Yamaha pe audio (deși pe vremuri făceau chestii frumoase ca design și calitate a lucrării), prefer oricând PIONEER (Doar TOTL), Technics (mai ales cele TOTL și MOTL) , JVC, Denon (sună foarte diferit de la un model la altul), și Sony (doar Esprit, restul sunt găină de gostat, la gama low nu a mai investit, ei erau deja cu tv, video, profesionale, divizia audio au abandonat-o după 1980). Eu sincer, nu aș renunța la dual mono vreodată. Am doar așa ceva la scule, și nu le-aș da pe nimic. Am ca și simple doar 2 technics (SU 7300k și 7700 k), un Hitachi HA3500, a trecut la boxele de terasă, (am avut un AKAI AM 2600) de design cu Vumetre le țin, îmi plac, dar curent merg pe SU-V8 și 8080, pe boxe LINN ISOBARIK respectiv JBL LX 55. AKAI PS200 e prea dur (ca toate akai, la clasică nu e un atu, plus că la consum e aproape aparat de sudură 1500 - 1700 W, e bun însă de rock și pop și country), 8080 e de clasică.
Așa că părerea mea, eu nu aș da un Double Mono cu 2 trafo (oricare ar fi el, pe un amplificator simplu transformator, atenție, sunt amplificatoare cu 2 trafuri în paralel,de pildă Technics SU-VX800 sau PIONEER A777, astea au 2 trafuri dar nu sunt dual mono ) . Fie el în rest cu 4,8, 16 condensatoare mari. Un amp cu 2 trafuri, câte unul pe canal, sună într-un fel, separație completă, nu se influențează reciproc, dacă un canal are mai mult semnal decât celălalt, că așa e conținutul. Yamaha, nu am văzut vreodată dual mono de la ei, cu atât mai puțin cu două trafuri, poate doar la profesionale. Yamaha sunt renumite că nu vor orice boxe, sunt mofturoase. Cel puțin eu am constatat asta la amplificatoare chiar puternice, inclusiv la unul care cică avea 2 x 145 W. Nu înțeleg cum la puteri așa mari, folosești doar un transformator și 2 conzi. Teoretic merge. Dar practic nu ai separație, ai ditai taraful și ditai conzii, nu separație. Pentru mine, dacă depășește 2x100 W și are doar un traf și 2 conzi principali, nici nu mă uit la el. Știu că voi fi aspru criticat, că sunt unele amplificatoare audiofile cu această soluție, dar una este când, făcând o paralelă, alimentezi 2 motoare termice din rezervor comun și alta este când alimentezi din rezervoare separate. La fel și la instalații electrice, una e când ai un circuit de prize pe toată casa, alta e când ai circuite separate (presupunând că ai branșament cu 3x25 mmp, ai trifazic, și mai bine). Sau dacă ai două remorci, într-un fel e dacă le remorchezi cu un autovehicul pe ambele, și alta când le remorchezi pe fiecare cu un autovehicul.
Eu doar mi-am zis părerea, banii sunt ai tăi, tu știi mai bine ce dorești.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics Su 8080

Post by momolo »

Rar citesc asa o insiruire de elucubratii trancotare! Exemplu de gandire trancotara 100%. Cu aroma de gandire ceausista (sa tina, sa nu se strice, sa fie mare, de dus in gradina, de treierat iarba, etc).
HIL wrote:Momentan am inceput sa ma uit si dupa un amplificator yamaha as 1000. Nu am . avut ocazia sa il ascult inca.
este net superior vechiturii Technics 8080 din punct de vedere rezolutie, rafinament, precizie si viteza. Chestia cu 2 trafuri si multi condensatori (cat mai mari!) este o aberatie trancotara din zona celor care habar nu au minim de cunostinte teoretice.
In zona high-end (aia adevarata, din pacate preturi cat casa) exista nenumarate exemple de amplificatoare la care doar putem sa visam cu poza in fatza si doar sa fim norocosi sa le pipaim vreodata, si care au una bucata transformator si doua bucati "conzi" de filtraj (un oarecare exemplu...Accuphase, VITUS... mai e nevoie de exemple?!?!).
Am ascultat Yamaha A-S1000 si Yamaha A-S2000. Nu am avut ocazia sa ascult la modul lamuritor si serios modelul 3000. Doar l-am vazut la o expo in treacat. Acum au numerotat noile modele cu un "200" in plus dar arata cam la fel: https://usa.yamaha.com/products/audio_v ... ml#d366099" onclick="window.open(this.href);return false;
Pe modelul 2000 l-am ascultat la comparatie cu alte amplficatoare toate mai scumpe sau mult mai scumpe pe un sistem audiofil de mare top (ce nici un trancotar nu a vazut la viata lui.... pentru ca dupa aia nu mai era trancotar). Mai rar asa ocazie. Diferenta de pret intre acest Yamaha A-S2000 si celelalte amplificatoare high-end pleca de la 500% si ajungea la peste 2000%. Ca sa-ti dai seama cam ce am comparat.... Rezultatul, adica parerea mea (care a coincis si cu parerea altora de fata) este ca Yamaha e pomana la banii lui. Intradevar, nu avea transparenta altora (pe inalte si partial pe medie), nici rafinamentul unuia care costa de 10 ori mai mult, dar pentru banii lui si diferenta de pret, era fabulos! Ceea ce am observat eu, excelent in zona de joase, spectrul de jos minunat rezolvat, chiar unele audiofile ar fi vrut asa bas de calitate! Alte dati am ascultat AS-1000 (superba lucratura!) in diverse sisteme bune dar nu top audiofil si nici la comparatie; o data am cumparat un model ieftin, pentru ca era ieftin, adica modelul 500, pentru o cineva care voia un sistem mai special si bugetul era mic (am ajutat un prieten care m-a rugat mult, el fiind total afon in chestiile astea). Am ramas foarte placut surprins de calitate! Mult peste asteptari. Il luasem pentru ca-l puteam cumpara repede si era ieftin. Si avea nevoie de factura, deci trebuia ceva nou.
Diferenta intre Technics 8080 si Yamaha seria noua 1000/2000 este ca intre un auto vintage din perioada comunista (Dacia 1300) si una moderna de azi. Cu Technics-ul ai mai usor o lalaiala placuta (la gradina), cu Yamaha trebuie mai mult efort deoarece e net superior in viteza si rezolutie si e precum calul naravas, trebuie strunit. Ma refer la comparatie.
Problema acestor Yamaha e.... aceeasi ca a tuturor amplificarilor, nu se potrivesc cu toate boxele. In general nu vor sarcini dificile (boxe dificile, filtre complicate, impedante prea joase, SPL extrem de mic) dar nici asta nu e o regula (A-S2000 a dus niste boxe cu cele mai complicate filtre ever!), deci trebuie testat, trebuie proba urechiometrica. Evident, Yamaha au caracterul lor in sound. Au pus mereu accentul pe puritatea sunetului, pe rafinament, pe corectitudine tonala, pe liniaritate si asemanarea cu natura, nu le-a placut lor coloratia, bubuiala, ingrosarea estetica a sunetului.
Pe Yamaha A-S500 l-am legat la o herghelie de difuzoare profesionale americane, Realistic, cele destinate inglobarii in plafoane si le ducea nu bine, ci prea bine, nu a aflat nimeni cat putea de tare ca nu era nevoie. Desi ieftin a fost mult peste asteptari!
Deci, parerea mea este ca te-ai orientat bine, insa iti recomand un efort catre modelul "2000" cu mentiunea ca nu e probabil cu mult superior, poate cam la fel si ambele suna cu acelasi caracter specific. Unora le place, altora nu. Eu spun ca importanta e potrivirea cu boxele, chestie pe care nu o poti afla decat la proba practica. Ambele modele (1000 si 2000) sunt lucrate superb si contrar parerilor trancotare, au piese foarte bune. Si sigur nu se vor strica curand!

PS - atentie! Netul este poluat de interese comerciale cand vine vorba de marfuri si branduri care se afla in vanzare. Opiniile, review-urile si parerile pot influenta o marfa sau alta. Asa ca atunci cand vine vorba de "marfuri" moderne totul trebuie consumat cu precautie. Nu e cazul la vechituri din tomberon, alea intereseaza un sector minuscul de oameni (samsari, trancotari).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

Le-am ascultat și pe 1000, și 2000 și 3000,nu în România.
Nu m-au impresionat cu nimic, senzația mea a fost de sunet mort. Fără viață, fără dinamică, fără vlagă, soundtsage limitat. Nu au răspuns bun la joase. Asemeni multor yamaha, apoi faptul că nu duc boxe grele este iarăși un minus, care pe mine mă scoate din sărite. Pentru mine, Onkyo sunt pe ultimul loc, cel mai greu sunet, dar astea nu au probleme cu boxe grele. Și kenwood îmi plăceau, dar ăștia au renunțat.
Eu merg pe niște boxe relativ dificile, iar pe aceste boxe, am testat 3 yamaha... Inclusiv unul din ăla, MX. Nu cânta, doar scotea niște sunete nedefinite. Cu 8080, nu am avut probleme în a urni boxe foarte dificile, unele mai crunte ca Linn. Și nu petreceri. Nu am unde, am o casă destul de mică, iar acum cu copil mic...mai greu.
Ziceai că știi NAIM...de ce vrei să cobori de la NAIM la Technics sau Yamaha?
Cât despre două trafuri...se simte clar diferența între un amplificator cu un traf și unul cu două, la forță, la separație (dar să ai și sursa de așa manieră) și capabilitatea de a acționa și controla boxele. Într-un fel se comportă un 2x70 W cu două trafuri, într-un fel se comportă un 2x100 W cu unul (constipat). Și am testat nu doar la Technics și Pioneer, ci și la alții (kenwood, Onkyo, Sony ES, nu pun aici Accuphase monobloacele separate comparate cu cele integrate, e diferență enormă și față de mărcile anterioare și topologie) , iar prețul...stă pisica în coadă). Cel pe 2 trafuri e mai vânjos. Ca la motoare termice, una e o putere de 75 CP scoasă din 1500 cc, și alta este 75 cp din 1000 cc (fie și cu compresie 12:1 ). La tracțiune și priză, (făcând analogie cu ampurile și boxele) cel de 1500 cc 55Kw/75 CP, va fi avantajat, cuplu mare la turație joasă, cel mic , va alerga mai tare dar la cărat și tras remorcă nu se va preta, deși va avea un cuplu superior. Și uneori ai nevoie să tragi și remorci (eu am remorcă).
Fac aici o comparație, ca la noi la cei ce lucrăm cu mașini și utilaje grele.
Dar așa sunt eu, dacă are 2 trafuri, atunci mă uit la el. De acord, până pe la 2x 80 hai 100 W, nu se justifică neapărat 2 trafuri (dual mono). La un 2x50 nu prea se justifică, deși au fost destui care au făcut 2x25 cu dual mono. Sub 2 trafuri, nici că mă pasionează. Prefer monobloacele de la Accuphase, alea da scule adevărate. Alături de preamplificatoarele dual mono, alea chiar că mă atrag (dar costă cât o mașină, iar boxele pentru ele, deja ne apropiem de sume de care nu toți dispunem) . Și dacă voi avea vreodată din alea, ce am acum, le dau gratis. Integratele astea simpluțe, un traf și 2 conzi, cu puteri astronomice mi se par efectiv precum silicoanele la buzele unor vedete de carton.
Muzicalitatea e dictată de multe ori și de sursă...asta ce am constatat eu. Sculele cu 2 trafuri, dual mono, sună mult mai degajat. Poate și separația asta între canale contează mult. La sculele consumer grade, ordinare de astăzi, sunt făcute economii substanțiale, am văzut inclusiv transformatoare bobinate cu aluminiu și mufe de difuzor din fier placat cu cupru, (se lipea magnetul).
Revenind la oile noastre, comparația între Technics su 8080 și acel Yamaha e ca și când ai compara o Toyota Land Cruiser FJ sau Nissan Patrol 160 (ambele cu suspensii rigide și arcuri foi, mașini de teren ale anilor 70 - 80) dar gardă la sol mare de intra 2 burtoși unul peste altul sub ele, cu o Toyota Rav4 sau Nissan Pathfinder, Mercedes G Klasse cu ML, Sau și mai și, Land-Rover Defender cu Land Rover Evoque. Una e de teren adevărată, cealaltă de dus la cazino sau pentru piți.
Mă rog, gândesc din punct de vedere structural și al ingineriei mecanice. Acum nu aș alimenta 2 becuri de 500 W din 2 generatoare de 2000. Dar la calcule de rezistență structurală, dacă îmi rezultă un necesar de 4 șuruburi, eu pun 6 sau prefer sudura dacă nu e necesară demontarea ulterioară. (gaura de șurub slăbește secțiunea).
Doar mi-am zis părerea nu dați cu pavele de granit sau piatră cubic.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

A... Am uitat. La AS3000, care costă enorm, la un bass mai sănătos, muzică italo și eurodance, a fluctuat lumina de la VU METRE. Și pâlpâia în ritmul muzicii. Corecțiile pe zero (nu le folosesc niciodată la niciun amplificator, dacă e nevoie să le folosesc câtuși de puțin, atunci există nepotriviri, unde pot stau pe TONE DEFEAT și fără loudness) . La un amplificator care costă cât costă, nu aș putea admite așa ceva . Dacă era un amărât de receiver home cinema, cum are socrul meu, un Yamaha RX-V, la care fluctuează afișajul în ritmul muzicii, înțelegeam, dar o sculă care costă +3000 euro...sorry. Nici la un Yamaha sau Technics sau JVC sau Hitachi cu VU METRE, din alea ale anilor 70 80 nu am văzut așa ceva, să fluctueze lumina de la vumetre sau scală in ritm de muzică, și atunci erau încă becuri. Care aveau 150-300 mA la 12 V și mai multe în paralel. Acum au leduri, care au maxim 100 mA. Și pâlpâie. Știu... Mă iau de nimicuri...dar mi se pare dizgrațios.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Technics Su 8080

Post by spiromedica »

Kross wrote:Le-am ascultat și pe 1000, și 2000 și 3000,nu în România.
Nu m-au impresionat cu nimic, senzația mea a fost de sunet mort. Fără viață, fără dinamică, fără vlagă, soundtsage limitat. Nu au răspuns bun la joase .... .
Nu vreau sa dau cu pavele , dar inainte de a concluziona asa de vehement , poti sa recitesti cu atentie postul lui momolo de mai sus , dar ma rog , daca nu ai inteles unde a facut el auditiile cu 1000 si 2000 ...si mai e o chestiune , ar fi de folos daca ai aduce in discutie tot sistemul (sursa , boxe , etc) care ti-a provocat marea dezamagire , asta asa ca sa aducem plusvaloare forumului ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics Su 8080

Post by momolo »

Kross wrote:Le-am ascultat și pe 1000, și 2000 și 3000,nu în România.
parerea mea este ca nici nu le-ai vazut vreodata si peste 90% din ceea ce scrii aici pe forum sunt pure fabulatii, nici nu ai vazut aparatele despre care iti dai cu parerea (multe din fabulatii despre "cum suna" iti vin dupa ce lecturezi parerile altora pe internet sau vorbesti cu diversi oameni care iti povestesc si apoi acele povesti ti le însușești).

Parerea mea este ca suferi de o anumita problema care se numeste "mitomanie" ( https://www.romedic.ro/mitomania-minciu ... ca-0R18727" onclick="window.open(this.href);return false; ). Stiu bine pe ce ma bazez, nu spun public, aici, dar mi-am dat seama de problema acum ceva timp.
Te-am lasat sa scrii in numele drepturilor la opinie insa de la o vreme ai inceput sa produci prea mult. Nu o sa mai vedem lumina zilei aici pe forum de atata balarie.

Internetul poate fi o lume ciudata unde se gasesc tot felul de oameni....

Mai cunosc o persoana cu aceasta (sa nu spun afectiune, spun doar) problema (probabil e ceva involuntar si nativ), e vorba de cineva pe care il stiu din copilarie, am copilarit impreuna pe aceeasi strada, e mai mare decat mine cu cativa ani. Un tip foarte ok la prima vedere, prietenos, jovial, simpatic si bine educat din familie foarte buna, singur la parinti. Pur si simplu nu se poate abtine, este ceva similar cu cleptomania (asa s-a nascut). Este uluitor ce poate sa minta, sa inventeze, sa fabuleze si cat de veridic pare! Cine nu-l cunoaste pica instant in plasa povestilor lui.

Deci, stiam de ceva vreme despre tine dar in ultima vreme observ ca e destul de grav. Sau poate ai prins curaj mai ales ca te afli intr-un mediu virtual, anonim. Este foarte greu pentru cineva care nu conoaste asemenea cazuri sa creada ca efectiv tot ceea ce scrii (spui) este pura fabulatie. Desi chiar este.
In legatura cu acela cunoscut din copilarie (acum il mai intalnesc cam o data pe an, nu i-a trecut dar e mult mai rezervat. Si un tip foarte ok in general) pot spune ca desi stiam ca pur si simplu fabuleaza (sa nu spun ca de fapt mintea 100%) tot nu-mi venea a crede la talentul lui de a spune. Probabil afectiunea se bazeaza pe un fel auto mintire, mitomanul se minte intai pe el. probabil mitomanul e primul care crede in fabulatia lui. Daca nu as fi cunoscut direct un asemena caz poate aveam cel mult o banuiala dar acum imi dau seama ca am de-a face cu acelasi caz.

Deci, nu ai nici o treaba cu aceste modele Yamaha noi. Sunt convins 99% (procentul meu e politic corect, as spune 100%) ca nici macar nu ai vazut unul in realitate cum arata si in mod evident nu ai ascultat. E greu de crezut pentru un om normal ca in spatele a tot ceea ce scrii sta pur si simplu.... numai fabulatie.....Asta e internetul.... Si astea sunt cauzele pentru care oamenii seriosi (si in spatele acestui forum sunt destui... dar care NU scriu) refuza sa mai iasa public pe forum. Am incercat tot timpul sa apar situatia insa e din ce in ce mai greu. Pentru ca "armele" sunt perfect egale, anonim contra anonim. Dar sunt sigur ca si altii si-au dat seama pentru ca in timp, dupa multe texte, fiecare ne "devoalam" cumva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

http://www.audiphile.lu" onclick="window.open(this.href);return false; sau magazinul l'audiophile. Nu îi fac vreo reclamă.

Am stat un an în Luxemburg în urma unui contract. A avut și soția un contract pe aici. Și am stat la cca 350 m de acest magazin. De aici era să îl iau pe Technics SL1500C. Aici aveau aceste Yamaha. Jos, la subsol, au niște camere de audiție. Și te poți delecta.
Site-ul diferă de ce au în realitate pe acolo,nu înțeleg de ce nu actualizează site-ul. E așa de destul timp...Acolo au pe lângă Yamaha, Rotel, Nad, Vitus, Panasonic (doar TV Oled) și Sony (doar OLED), au și noile TECHNICS . Inclusiv pick-up urile technics și mai au și alte mărci (project, linn axis, roksan). Chiar îți recomand dughenuța. Oameni de o amabilitate deosebită, deschiși și simpatici. De la aeroport se ajunge direct cu autobuzul 29. Dacă nu l-au deviat, că se lucrează la tramvai (intenționează să monteze tramvai care să taie orașul cap coadă și să aibă transport cu autobuze electrice). Acolo, parcarea e gratis doar primele 2 ore. E gratis doar în arondismentul de domiciliu (eu am avut loc de parcare unde am stat și nu foloseam mașina decât când ieșeam din oraș, și la cumpărături, în rest autobuz și tramvai) .
Revenind, chiar îți recomand magazinul. Ai 3 posibilități să ajungi în Lu. Prin Polonia sau Turcia cu avionul, sau prin Charleroi, apoi din Charleroi iei un Flibco (shuttle-bus, 50 €) până în Luxemburg, cam 200 km. Și mai e un magazin din ăsta de audio dincolo de tribunal, vis-a-vis. Pe aceeași parte cu L'audiophile, tot pe rue de la liberte.
Cât stăteam cu consoarta, am turbat-o cu pasiunea mea. Am călătorit destul în 2017 - 2019. Acum însă, cu nenorocirea asta nu aș risca (nu că m-aș îmbolnăvi cât că rămân pe știu eu unde) . Mai e un magazin asemănător în Metz în Franța, dar nu am apucat să îl vizitez, nu m-am dus în Metz decât sâmbăta și duminică când e închis.
Am avut ocazia să îl ascult pe 3000 și în Trier, la saturn (atenție, nu Mediamarkt ! ăștia sunt mai slabi, la audio au doar chestii home cinema preponderent). Aceeași chestie.
Cea mai bună audiție se face la L'audiophile. Repet, îți recomand.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Technics Su 8080

Post by spiromedica »

Ok , am inteles sugestiile de a calatori in Luxemburg , doar ca noi am ascultat aici la noi (la un anumit showroom dar si in privat) seriile Yamaha mai sus amintite , inclusiv noul pre+power , si putem avea o alta parere (chiar contrara fata de cea enuntata de tine) ...
Tot ai ramas dator cu descrierea sistemului care a fost nevoit sa suporte amplificarea Yamaha ...
Ma simt dator cu o explicatie , locuiesc in provincie si nu am nici un interes comercial ...
PS
Nad , VITUS !!!, Sony , Panasonic ...un sistem Vitus costa probabil cat tot magazinul ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics Su 8080

Post by momolo »

Kross, nu m-as fi hazardat sa scriu mai sus ce am scris daca nu as sti ceva.
Cunosc problema ta si nu ma surprinde continuarea (povestilor SF).
Apropos, omul acela pe care-l stiu din copilarie (cu problema) nu a recunoscut niciodata ca minte sau macar ca nu spune 100% adevarul. Repet, niciodata! Nici in cazuri ultra evidente. Fascinant a fost cum gasea eschive sau deturna discutia sau "dovedea probe". Are niste abilitati cum numai la un cleptoman poti intalni in momentul cand il prinzi in casa ta cu obiectul furat in mana si el face orice sa nu recunoasca nimic, la un moment dat cedezi, iti dai seama ca e .... o situatie speciala.

Vezi ca te-a intrebat spiromedica ceva! (iti ia cam mult timp sa cauti pe goagal! Grabestete!).

PS - linkul tau nu merge: This site can’t be reached http://www.audiphile.lu" onclick="window.open(this.href);return false;’s server IP address could not be found.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

c_andrei
Posts: 165
Joined: 19 May 2012, 07:53

Re: Technics Su 8080

Post by c_andrei »

HIL, am detinut cativa ani buni amplificatorul Yamaha As2000, deci pot spune ca il cunosc binisor.
Din punctul meu de vedere nu vei da gres nici cu as1000 nici cu as2000. Diferenta intre acel technics care ti-a starnit interesul si aceste Yamaha este enorma, nu pot fi puse in aceeasi categorie. Daca reusesti sa-ti iei unul estimez ca nu il vei da prea curand, spre deosebire de acea pocnitoare sinistra.
Despre sound-ul seriei yamaha din discutie iti pot spune urnatoarele:
-calitatile sonore vor depasi cu mult eventualele minusuri, deci per ansamblu sunt scule foarte bune la pretul lor.
- Sunt foarte detaliate si transparente.
-Au soundstage bunicel.
-Sunt precise si neutre, deci nu te astepta la chestii gen sunet muzical si cald, decat daca le manaresti sunetul din cabluri.
-Sunt sensibile la cabluri, in special la cele de alimentare. Cu unele pot suna subtire si agresiv, cu altele cu corp si relaxat. Cu cat pui cabluri mai bune cu atat vor performa mai bine.
-Au o usoara tendinta spre sunetul bright, cu evidentierea inaltelor, deci ai grija cu ce boxe le vei imperechea.
-Au un bas foarte corect, adica definit, scurt si precis, insa nu te astepta la foarte multe.
-Daca ar fi sa le gasesc doua minusuri as mentiona urmatoarele: au un timbru usor metalic, artificial si doi...pot suna uneori subtire, adica le lipseste corpul.
Motivul pentru care le-am vandut (am avut si cd-ul din linie) a fost faptul ca nu se potriveau cu boxele mele, respectiv Triangle Quartet, si imi plac atat de mult boxele incat am decis in favoarea lor.
In concluzie iti recomand cu toata caldura sa mergi in directia aceasta, pentru ca la banii lor nu cred ca vei gasi ceva mai bun. Recomandarea este valabila cu o rezerva, si aici intervine preferinta tale fata de sound-ul specific yamaha, care poate sa-ti placa sau nu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics Su 8080.. Yamaha...si alte povesti

Post by momolo »

Am modificat titlul acestui topic sa exprime mai bine continutul care a deviat intre timp.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Technics Su 8080

Post by Kross »

momolo wrote:Kross, nu m-as fi hazardat sa scriu mai sus ce am scris daca nu as sti ceva.
Cunosc problema ta si nu ma surprinde continuarea (povestilor SF).
Apropos, omul acela pe care-l stiu din copilarie (cu problema) nu a recunoscut niciodata ca minte sau macar ca nu spune 100% adevarul. Repet, niciodata! Nici in cazuri ultra evidente. Fascinant a fost cum gasea eschive sau deturna discutia sau "dovedea probe". Are niste abilitati cum numai la un cleptoman poti intalni in momentul cand il prinzi in casa ta cu obiectul furat in mana si el face orice sa nu recunoasca nimic, la un moment dat cedezi, iti dai seama ca e .... o situatie speciala.

Vezi ca te-a intrebat spiromedica ceva! (iti ia cam mult timp sa cauti pe goagal! Grabestete!).

PS - linkul tau nu merge: This site can’t be reached http://www.audiphile.lu" onclick="window.open(this.href);return false;’s server IP address could not be found.
Scuze, am avut o țeavă spartă.
Fiecare cu părerile, gusturile lui.
Tochka.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

Kross wrote:Le-am ascultat și pe 1000, și 2000 și 3000,nu în România.
Nu m-au impresionat cu nimic, senzația mea a fost de sunet mort. Fără viață, fără dinamică, fără vlagă, soundtsage limitat. Nu au răspuns bun la joase. Asemeni multor yamaha, apoi faptul că nu duc boxe grele este iarăși un minus, care pe mine mă scoate din sărite. Pentru mine, Onkyo sunt pe ultimul loc, cel mai greu sunet, dar astea nu au probleme cu boxe grele. Și kenwood îmi plăceau, dar ăștia au renunțat.
Eu merg pe niște boxe relativ dificile, iar pe aceste boxe, am testat 3 yamaha... Inclusiv unul din ăla, MX. Nu cânta, doar scotea niște sunete nedefinite. Cu 8080, nu am avut probleme în a urni boxe foarte dificile, unele mai crunte ca Linn. Și nu petreceri. Nu am unde, am o casă destul de mică, iar acum cu copil mic...mai greu.
Ziceai că știi NAIM...de ce vrei să cobori de la NAIM la Technics sau Yamaha?
Cât despre două trafuri...se simte clar diferența între un amplificator cu un traf și unul cu două, la forță, la separație (dar să ai și sursa de așa manieră) și capabilitatea de a acționa și controla boxele. Într-un fel se comportă un 2x70 W cu două trafuri, într-un fel se comportă un 2x100 W cu unul (constipat). Și am testat nu doar la Technics și Pioneer, ci și la alții (kenwood, Onkyo, Sony ES, nu pun aici Accuphase monobloacele separate comparate cu cele integrate, e diferență enormă și față de mărcile anterioare și topologie) , iar prețul...stă pisica în coadă). Cel pe 2 trafuri e mai vânjos. Ca la motoare termice, una e o putere de 75 CP scoasă din 1500 cc, și alta este 75 cp din 1000 cc (fie și cu compresie 12:1 ). La tracțiune și priză, (făcând analogie cu ampurile și boxele) cel de 1500 cc 55Kw/75 CP, va fi avantajat, cuplu mare la turație joasă, cel mic , va alerga mai tare dar la cărat și tras remorcă nu se va preta, deși va avea un cuplu superior. Și uneori ai nevoie să tragi și remorci (eu am remorcă).
Fac aici o comparație, ca la noi la cei ce lucrăm cu mașini și utilaje grele.
Dar așa sunt eu, dacă are 2 trafuri, atunci mă uit la el. De acord, până pe la 2x 80 hai 100 W, nu se justifică neapărat 2 trafuri (dual mono). La un 2x50 nu prea se justifică, deși au fost destui care au făcut 2x25 cu dual mono. Sub 2 trafuri, nici că mă pasionează. Prefer monobloacele de la Accuphase, alea da scule adevărate. Alături de preamplificatoarele dual mono, alea chiar că mă atrag (dar costă cât o mașină, iar boxele pentru ele, deja ne apropiem de sume de care nu toți dispunem) . Și dacă voi avea vreodată din alea, ce am acum, le dau gratis. Integratele astea simpluțe, un traf și 2 conzi, cu puteri astronomice mi se par efectiv precum silicoanele la buzele unor vedete de carton.
Muzicalitatea e dictată de multe ori și de sursă...asta ce am constatat eu. Sculele cu 2 trafuri, dual mono, sună mult mai degajat. Poate și separația asta între canale contează mult. La sculele consumer grade, ordinare de astăzi, sunt făcute economii substanțiale, am văzut inclusiv transformatoare bobinate cu aluminiu și mufe de difuzor din fier placat cu cupru, (se lipea magnetul).
Revenind la oile noastre, comparația între Technics su 8080 și acel Yamaha e ca și când ai compara o Toyota Land Cruiser FJ sau Nissan Patrol 160 (ambele cu suspensii rigide și arcuri foi, mașini de teren ale anilor 70 - 80) dar gardă la sol mare de intra 2 burtoși unul peste altul sub ele, cu o Toyota Rav4 sau Nissan Pathfinder, Mercedes G Klasse cu ML, Sau și mai și, Land-Rover Defender cu Land Rover Evoque. Una e de teren adevărată, cealaltă de dus la cazino sau pentru piți.
Mă rog, gândesc din punct de vedere structural și al ingineriei mecanice. Acum nu aș alimenta 2 becuri de 500 W din 2 generatoare de 2000. Dar la calcule de rezistență structurală, dacă îmi rezultă un necesar de 4 șuruburi, eu pun 6 sau prefer sudura dacă nu e necesară demontarea ulterioară. (gaura de șurub slăbește secțiunea).
Doar mi-am zis părerea nu dați cu pavele de granit sau piatră cubic.
Clar trebuie sa imi lamuresc cu urechile din dotare care este adevarul. Nu ma astept sa cobor de la naim prin aceasta achizitie. Mie in ciuda controverselor mi-a placut naim pana la un punct. Toyota am si eu, nu inteleg de ce compari land cruiser cu rav 4, dar te asigur ca land cruiser modelul nou e mult superior celui vechi.

HIL
Posts: 37
Joined: 04 Nov 2010, 11:00
Location: Iasi

Re: Technics Su 8080

Post by HIL »

momolo wrote:Rar citesc asa o insiruire de elucubratii trancotare! Exemplu de gandire trancotara 100%. Cu aroma de gandire ceausista (sa tina, sa nu se strice, sa fie mare, de dus in gradina, de treierat iarba, etc).
HIL wrote:Momentan am inceput sa ma uit si dupa un amplificator yamaha as 1000. Nu am . avut ocazia sa il ascult inca.
este net superior vechiturii Technics 8080 din punct de vedere rezolutie, rafinament, precizie si viteza. Chestia cu 2 trafuri si multi condensatori (cat mai mari!) este o aberatie trancotara din zona celor care habar nu au minim de cunostinte teoretice.
In zona high-end (aia adevarata, din pacate preturi cat casa) exista nenumarate exemple de amplificatoare la care doar putem sa visam cu poza in fatza si doar sa fim norocosi sa le pipaim vreodata, si care au una bucata transformator si doua bucati "conzi" de filtraj (un oarecare exemplu...Accuphase, VITUS... mai e nevoie de exemple?!?!).
Am ascultat Yamaha A-S1000 si Yamaha A-S2000. Nu am avut ocazia sa ascult la modul lamuritor si serios modelul 3000. Doar l-am vazut la o expo in treacat. Acum au numerotat noile modele cu un "200" in plus dar arata cam la fel: https://usa.yamaha.com/products/audio_v ... ml#d366099" onclick="window.open(this.href);return false;
Pe modelul 2000 l-am ascultat la comparatie cu alte amplficatoare toate mai scumpe sau mult mai scumpe pe un sistem audiofil de mare top (ce nici un trancotar nu a vazut la viata lui.... pentru ca dupa aia nu mai era trancotar). Mai rar asa ocazie. Diferenta de pret intre acest Yamaha A-S2000 si celelalte amplificatoare high-end pleca de la 500% si ajungea la peste 2000%. Ca sa-ti dai seama cam ce am comparat.... Rezultatul, adica parerea mea (care a coincis si cu parerea altora de fata) este ca Yamaha e pomana la banii lui. Intradevar, nu avea transparenta altora (pe inalte si partial pe medie), nici rafinamentul unuia care costa de 10 ori mai mult, dar pentru banii lui si diferenta de pret, era fabulos! Ceea ce am observat eu, excelent in zona de joase, spectrul de jos minunat rezolvat, chiar unele audiofile ar fi vrut asa bas de calitate! Alte dati am ascultat AS-1000 (superba lucratura!) in diverse sisteme bune dar nu top audiofil si nici la comparatie; o data am cumparat un model ieftin, pentru ca era ieftin, adica modelul 500, pentru o cineva care voia un sistem mai special si bugetul era mic (am ajutat un prieten care m-a rugat mult, el fiind total afon in chestiile astea). Am ramas foarte placut surprins de calitate! Mult peste asteptari. Il luasem pentru ca-l puteam cumpara repede si era ieftin. Si avea nevoie de factura, deci trebuia ceva nou.
Diferenta intre Technics 8080 si Yamaha seria noua 1000/2000 este ca intre un auto vintage din perioada comunista (Dacia 1300) si una moderna de azi. Cu Technics-ul ai mai usor o lalaiala placuta (la gradina), cu Yamaha trebuie mai mult efort deoarece e net superior in viteza si rezolutie si e precum calul naravas, trebuie strunit. Ma refer la comparatie.
Problema acestor Yamaha e.... aceeasi ca a tuturor amplificarilor, nu se potrivesc cu toate boxele. In general nu vor sarcini dificile (boxe dificile, filtre complicate, impedante prea joase, SPL extrem de mic) dar nici asta nu e o regula (A-S2000 a dus niste boxe cu cele mai complicate filtre ever!), deci trebuie testat, trebuie proba urechiometrica. Evident, Yamaha au caracterul lor in sound. Au pus mereu accentul pe puritatea sunetului, pe rafinament, pe corectitudine tonala, pe liniaritate si asemanarea cu natura, nu le-a placut lor coloratia, bubuiala, ingrosarea estetica a sunetului.
Pe Yamaha A-S500 l-am legat la o herghelie de difuzoare profesionale americane, Realistic, cele destinate inglobarii in plafoane si le ducea nu bine, ci prea bine, nu a aflat nimeni cat putea de tare ca nu era nevoie. Desi ieftin a fost mult peste asteptari!
Deci, parerea mea este ca te-ai orientat bine, insa iti recomand un efort catre modelul "2000" cu mentiunea ca nu e probabil cu mult superior, poate cam la fel si ambele suna cu acelasi caracter specific. Unora le place, altora nu. Eu spun ca importanta e potrivirea cu boxele, chestie pe care nu o poti afla decat la proba practica. Ambele modele (1000 si 2000) sunt lucrate superb si contrar parerilor trancotare, au piese foarte bune. Si sigur nu se vor strica curand!

PS - atentie! Netul este poluat de interese comerciale cand vine vorba de marfuri si branduri care se afla in vanzare. Opiniile, review-urile si parerile pot influenta o marfa sau alta. Asa ca atunci cand vine vorba de "marfuri" moderne totul trebuie consumat cu precautie. Nu e cazul la vechituri din tomberon, alea intereseaza un sector minuscul de oameni (samsari, trancotari).
Multumesc pentru raspuns! Apreciez. Foarte mult conteaza pentru mine transparenta la un amplificator, dar prin asta sa nu se traduca un sunt lipsit de viata, rece, cu detalii exacerbate. Atunci cand ascult muzica live, daca imi place ceea ce ascult, interpretarea ... ascult cu sufletul plin de emotie. Muzica ascultata ma face sa ma bucur, sau chiar sa plang uneori. Asta mi-as dori de la un amplificator, sa transmita emotie sa regasesc cat mai mult din ce am ascultat live in auditia la el.

Post Reply