Onkyo.

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Onkyo.

Post by Kross »

Se pare că și ăsta a capitulat...consultând atât wikipedia cât și alte surse, precum și lipsa de produse noi lansate.
Nu pot să spun că m-am omorât după sunetul onkyo, dar regret că a mai căzut unul. Au avut și câteva amplificatoare care mi-au plăcut, dar prea puține. Dar faptul că a mai picat un producător prominent e de regretat...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Onkyo.

Post by momolo »

In May 2021, Voxx International/Sharp Corporation began negotiations with Onkyo to purchase the struggling company. On June 3, 2021, Voxx announced that they had reached an agreement. On June 25, 2021, Onkyo shareholders approved the Voxx acquisition.[5] Although the initial May 2021 announcement reported that Pioneer and Pioneer Elite would not be part of the deal,[6] Voxx announced in its final Onkyo deal on June 29, 2021, that they had entered a licensing agreement for Pioneer brands "for all markets, except China."
https://en.wikipedia.org/wiki/Onkyo
Voxx International
Voxx International markets its products under several brand names, including:
808 Audio
Acoustic Research
Advent
Audiovox
CarLink
Champ
Chipmunks
Code-Alarm
Directed Electronics
FlashLogic
Hirschmann
Incaar
InVision Technologies
Jamo
Jensen Electronics
Klipsch
Magnat
Onkyo
Prestige
Pursuit
PursuiTrak
RCA
Surface Clean
Terk
Zentral Home Command
https://en.wikipedia.org/wiki/Voxx_International
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Onkyo.

Post by Kross »

A devenit brand al unei alte firme...ce să spun...păcat. Asemeni Akai, Sansui...
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Onkyo.

Post by momolo »

Am vazut mai demult calorifer electric AKAI. Prajitor Grundig e deja o banalitate.

Nu mai exista inca de mult acea concurenta intre branduri (cum era pe vremurile HiFi). Acum sunt corporatii care functioneaza ca acei viermi sau alte lighioane de mare care isi cauta cochilii goale (de la melci morti) sa se mute in ele. Sigla pe un TV sau aparat audio nu mai reprezinta cu adevarat ceea ce reprezenta acum peste 20.....25 de ani. Pe lantul mondial s-au interpus multi, si din pacate cei care produc cu adevarat sunt jos in lantul trofic actual, castiga cel mai putin, sunt sclavii din cala vaporului. Imense capacitati de productie in Asia (in special China) care executa orice la comanda pentru oricine si deci cu orice sigla. Detinatorii siglelor sunt cei care culeg caimacul si ne prostesc pe noi cu marketingul, insa ei doar vand si manipuleaza. Marketing care a devenit atat de abject ca acum omite sa scrie exact acele caracteristici tehnice cele mai importante, special ca cei putini care (inca) le mai inteleg sa nu isi poata da seama daca produsul merita sau nu cumparat. Marketingul reflecta nivelul majoritar al masei de consumatori. Nivelul a coborat dramatic, marketingul actual este croit pentru oligofreni cretini si ignoranti. Cred nu numai ca astia sunt in deficit de creier dar nici nu au rabdare, asa ca acum le baga poze si incepe sa domine video, texte cat mai scurte, totul sa nu le oboseasca ultimul neuron care sta sa moara in capul lor. Manipularea in marketing este sora cu manipularea in politica si social-media.

Pe vremurile HiFi ONKYO in opinia mea, asa la modul foarte general (destul de gresit sa discutam asa) mi se pare unul dintre cele mai fiabile branduri vintage, lucrate excelent dar sunetul in general nu mi-a placut niciodata. Ca opinie super subiectiva mi s-au parut eminamente trancotari, adica pana si la scule de varf au facut un sound colorat anume, de exemplu, mi se pare ca au cautat sa imite lampa (cu tranzistorul) dar au facut-o la modul trancotar, adica fals, colorat evident. Insa mi s-au parut bunicei la receivere surround inca din anii 90, nu stiu mai recent de cand e la moda amplificarea in clasa D (pentru ca e ieftina si proasta). Nu stiu daca ONKYO a produs receivere in clasa D (marketingul actual uita sa spuna aceste "amanunte".... nu ca majoritarul si ar intelege ceva!). Dar si la receivere au pierdut concurenta cu DENON/Marantz si Yamaha. Insa e un sector mic. Acum lumea merge catre alte chestii, le stim. Toate astea mor incet dar sigur. De exemplu la surround acum la moda este "soundbar" pentru ca majoritarul nu mai vrea multe obiecte insirate cu fire, vrea ceva mic, fara fire si care sa le faca pe toate. Evident, numai unii stim si ne pasa despre calitatea audio. Dar chestia asta tine si de educatie, obisnuinta, omul se obisnuieste cu orice, mai ales cand nu are cu ce sa compare. Acum piata cere ceva minimalist, mic, design, fara fire, fara complicatii, omul modern nu mai are ceea ce pe vremuri se numea "tihna" (astia mici nici nu mai cunosc cuvantul daca ii intrebi), vrea ceva la care sa se tranteasca obosit seara fara sa depuna nici un efort, sa apese flasc pe un buton si ceva sa-i faca zgomotul necesar (musai surround si cu "atmos" ca asa "a citit la toti" pe social-media ca e cel mai grozav!) pana adoarme, ca a doua zi sa o ia de la capat in cursa lui nebuneasca spre nicaieri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Onkyo.

Post by Kross »

De acord cu tine referitor la fiabilitate și sunet. Cel puțin cu fiabilitatea au stat bine până prin 1995, după și până în prezent, receiverele onkyo erau omniprezente în service.
Ca și sunet, afară că acționează ușor orice boxe (modelele lor adevărate, nu cutiile cu butoane) nici mie nu prea îmi plac. Au un sunet prea bubuit și prea sec. Afară de câteva modele, unde au mai lăsat această caracteristică. Denon/marantz nu mai au nimic cu audiofilia, doar receivere cu multe caracteristici, Technics (măcar panasonic nu a permis utilizarea acestui brand pe frigidere și aparate de cafea și calorifere electrice ) se axează intens pe pick-up, dar au amplificatoare decente (nu am crezut până nu le-am auzit) și au și niște minisisteme ok. Yamaha văd că se mai țin (am zis, afară de design și lucratura, yamaha nu sunt pe gustul meu...sunt subiectiv. Deși îmi plăceau niște amplitunere/amplificatoare ale lor din anii 70, și la sunet și la aspect). Kenwood au închis și ei șandramaua, jvc la fel. Sound barul e la mare modă la fel și combinele astea cu tot încorporat. Azi contează să aibă Bluetooth și usb mai mult ca orice.

Grundig, Akai, Sansui (am văzut frigidere și aer condiționat), Telefunken, Blaupunkt, Sharp, sunt branduri umbrelă. Se cumpără brandul apoi poate fi pus pe orice.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Onkyo.

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Onkyo.

Post by Kross »

Până la urmă...a capitulat... :(
Eu credeam că mai revine...dar se pare că va fi probabil ca Akai, Sansui, Grundig, etc.
Nu mă aștept neapărat să văd calorifere electrice și prăjitor de pâine sau cană fierbătoare onkyo, dar mă aștept la niște electronice de calitate modestă purtând sigla Onkyo.

Au vrut să îi preia grupul Denon - Marantz...dar se pare că nu s-au înțeles... Păcat. Nu pot spune neapărat că am îndrăgit onkyo (majoritatea nu sunau pe gustul meu, deși am auzit vreo două amplitunere, care în ciuda a cât de ieftin arătau, aveau STK 463 - și 465 în final sunau incredibil de bine, la fel și două amplificatoare ale lor din anii 70 tot cu stk, (erau pe la 2x20-25 w) sunau chiar ok, onkyo au avut și ei mania STK. Dar în general nu m-am omorât după sunetul onkyo ) , dar regret că s-a dus. La receivere home cinema chiar au avut unele modele ok, deși de la niște service uri am auzit că se mai ardea placa digitală ( cea cu hdmi, spdif dolby) și rămânea doar un 5.1 banal emulat din stereo. Era defect sistematic. Însă erau bine echipate, multe facilități, de multe ori includeau și intrarea phono cu selecție mm/mc și selecție impedanță doză, puțini având la receivere home cinema această facilitate (mulți puneau doar intrare phono mm simplă).

Asta cu falimentul este și din cauză că lumea astăzi vrea...soundbar cu bluetooth sau boxe mici care să bubuie tare. Nimic mai mult. Grundig și ei au dat faliment, dar acum există sub altă umbrelă. Există în continuare și cu TV ( făcute de beko, nu sunt rele), și cu diverse audio, dar știm cu toții ce calitate.
Nordmende, Saba, Telefunken la fel, există și azi, cu diverse produse audio obscure. La fel va fi și onkyo.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply