Panică.... vom mai găsi tuburi?

A fost odata ca niciodata

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by momolo »

iti ramane China; ce daca suna prost, te obisnuiesti dupa o vreme.
Fac si slovacii la JJ Electronic o minune de tuburi, zbiara frumos a tabla gaurita.
...Ca tuburile rusesti suna cel mai bine..... Ghinion! LIBERTATEA costa! (benzina, gaz, paine, tuburi, cam orice, etc, s-au dus vremurile bune)

PS - si mai incolo sa zicem merci daca scapam intregi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by _BGD_ »

poate treaba asta o sa stimuleze alte companii sa produca tuburi de calitate.

La urma urmei, nu sunt niste componente asa complexe (vs. microcipuri, tranzistori, etc), iar tehnologia actuala ar trebui sa permita constructia la standarde inalte.

Eu asa vad.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
17 Mar 2022, 11:51
poate treaba asta o sa stimuleze alte companii sa produca tuburi de calitate.
vise naive de tip hastagist in lumea virtuala. In lumea reala daca era ca afacerea sa fie manoasa si posibil de aplicat (trebuie totusi niste oameni cu anumita experienta), apareau multe pana acum (ca banul nu are miros). Fabricile astea de tuburi isi mai taraie zilele ca si fabricile unde se preseaza LP-uri sau alea unde se mai face banda de magnetofon.
Unica directie e sa se mai imputineze din cele care exista.

PS- acum lumea cauta soundbar :wink:
PS2 - apropos, ca sa fabrici tuburi trebuie sa topesti sticla. Ca sa topesti sticla trebuie gaz. Care s-a scumpit de 7 ori. De exemplu, intre timp aia pe la Murano din Venzia au cam inchis atelierele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by _BGD_ »

se poate folosi si inductia.

Incerc sa fiu mai pozitiv.

Aia cu soundbar-ul, sa fie iubiti :))

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by DonCarlos »

_BGD_ wrote:
17 Mar 2022, 11:51
poate treaba asta o sa stimuleze alte companii sa produca tuburi de calitate.

La urma urmei, nu sunt niste componente asa complexe (vs. microcipuri, tranzistori, etc), iar tehnologia actuala ar trebui sa permita constructia la standarde inalte.

Eu asa vad.
Ba este o componentă complexă care se construiește manual, rata de rebuturi fiind destul de mare.
Probabil că nu știi cum se fabrică tuburile.

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by DonCarlos »

https://www.tube-town.net/ttstore/eh-el ... anguage=en

Vând doar maxim 4 buc, să cumpere toată lumea :lol:
Eu i-am fentat cu ajutorul prietenilor, rudelor, aștept 60buc EL34 și 36 KT88.
KT88 s-a scumpit mult, în decembrie am cumpărat cu 47 euro/buc, acum este aproape 64 euro/buc

Sunt curios cu ce va echipa MacIntosh amplificatoarele, după ce vor termina stocul de tuburi rusești.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by _BGD_ »

[/quote]
Ba este o componentă complexă care se construiește manual, rata de rebuturi fiind destul de mare.
Probabil că nu știi cum se fabrică tuburile.
[/quote]

Da, m-am aruncat, igonorant, sa fac o supozitie.
Spre rusinea mea, nu stiam aceste detalii.
Imi cer scuze.

Dar am facut o prima documentare:
https://www.youtube.com/watch?v=ZRpC8b2 ... Farn%C3%BD
https://www.youtube.com/watch?v=8n4WVRK ... morrisonAV
https://www.youtube.com/watch?v=Ep6i80C ... ifiedparts

Am gandit-o asa la f**** ma-sa, rationamentul initial fiind ca, materialele folosite sunt destul de simple. Intr-adevar, procesul este cheia.

Dar, totusi, vreau sa cred ca, cu tehnologia actuala, sa va ajunge macar intr-un viitor apropiat, si la o automatizare cu rata buna de reusite vs. rebut. Sau, de ce nu (dar asta chiar e de domeniul SF), o fabricuta pe la noi, facuta din oameni pasionati, cu experienta, care sa invete pe cei mai tineri si dornici de aceasta "arta".

Cat priveste tuburile din Rusia, or sa fie variante sa ajunga la lume.....exportate in tari "prietene", si de acolo, da cu preturi de porc, mai departe catre planeta.....who knows...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by momolo »

_BGD_ wrote:
17 Mar 2022, 20:15
Sau, de ce nu (dar asta chiar e de domeniul SF), o fabricuta pe la noi, facuta din oameni pasionati, cu experienta, care sa invete pe cei mai tineri si dornici de aceasta "arta".
marmota amabala in poleiala. Sunt prin RO oameni care stiu procesul de fabricatie si nu i-am vazut noi?! Sau poate vor fi unii care stiu de pe youtube cum se face. Extrem de entuziasti.

Cred ca dupa ce se termina in vreun fel razboiul asta (si noi scapam intregi) o sa fie modalitati de cumparare din Rusia, si acolo vor fi si mai ieftine avand in vedere cum se prabuseste economic si cum rubla se duce la pubela. Oricum, ei au relatia intacta cu China care e o piata mare. Pe aici pe la noi nu o sa mai fie asa o piata mare, Europa va pierde mult din toata povestea asta si oamenii vor fi mai saraci. In timp ce chinezii se vor ridica si mai mult, vor cumpara si mai mult, si sa nu uitam proportiile. Nu va trece mult pana cand in "lumea occidentala" va fi cel mai mare lux sa cumperi amplif chinez cu lampi rusesti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by DonCarlos »

Chinezii nu au nici un interes să vândă amplificatoare produse de ei dar echipate cu tuburi rusești, fiind și ei producători de tuburi.
Se aude un zvon că poate vor ajunge tuburile rusești via Turcia, asta dacă vor mai produce rușii tuburi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by momolo »

acum peste 10 ani am intalnit niste chinezi, dealeri si producatori din Hong Kong (nu aici in RO) care aveau niste lampadare faine (sunau bine) si erau dotate numai cu tuburi rusesti (nu EH, erau cele luate direct de la rusi), chiar se laudau cu asta. Si au tinut sa imi sublinieze ca ei sunt din Hong Kong, nu din China :)
Pe bune ca sunau bine, chiar cu boxe facute tot de ei. Chestii pentru camere mici, deci umane, normale, preturile erau mai mari decat la brandurile chineze pe care le stim (cele cu lampadare, Ming Da, Xindak, etc, etc, etc). Nu mai retin numele brandului dar nu e ceva cunoscut prin Europa.
Piata chineza este imensa. Si acolo sunt inclusiv cluburi de audiofili, e un fenomen destul de mare raportat la ce se intalneste prin vest. Dupa chinezi, vietnamezii mai sunt audiofili si pasionati, dupa care, evident, japonezii (traditionali). Dupa care vine Singapore.
Koreea de Sud si Taiwan sunt mai pe moderne, "blushtiutz-uri", dacuri, chestii de bagat in urechi, telefoane, "agregatushe de lapte", etc. Koreenii au fost pe vremuri cei mai pasionati HiFi dupa japonezi, dar acum au cam mers pe modernisme. Deci cu lampile sunt japonezii, chinezii (poate totusi cei mai numerosi), vietnamezii si prin Singapore unde e mai degraba un mare centru de comert.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by Kross »

La noi, singurii care ar fi putut face, dar nu mai există demult...fabrica de cinescoape. Ăia (care mai trăiesc) sunt singurii din țară ce ar avea habar.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by DonCarlos »

Hong Kong este altă "planetă", nu are nici o treabă cu China "mamă",

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by kaav »

_BGD_ wrote:
17 Mar 2022, 20:15
Dar, totusi, vreau sa cred ca, cu tehnologia actuala, sa va ajunge macar intr-un viitor apropiat, si la o automatizare cu rata buna de reusite vs. rebut.
Un robot/cnc este la anumite aspecte incontestabil superior unui om in materie de precizie mecanica, dar niciodata nu va avea simtul tactil, inspectia vizuala a procesului tehnologic cum poate sa il aibe un meserias bun in domeniul lui.
Omul simte cand mai are un pic si poate gresi cand foloseste unelte daca este focusat complet la ce face dar un robot ''este'' detasat de ce face, executa intr-o maniera mecanica, tot. Pot fi compensate multe cu ajutorul senzorilor specifici, dar nimic nu poate inlocui un om, complet.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by puf »

Totusi despre ce automatizare se discuta.
Automatizare apare ca necesitate in cazul productiei de masa, cand cererea este uriasa si trebuie scoase rapid milioane de produse.
Tehnologia si automatizarea sunt guvernate de legile economice, nu sunt disponibile asa de fantezie, pentru ca isi doreste cineva sa demonstreze ceva.

Post Reply