Panică.... vom mai găsi tuburi?

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by momolo »

DonCarlos wrote:
17 Mar 2022, 16:29
Eu i-am fentat cu ajutorul prietenilor, rudelor, aștept 60buc EL34 și 36 KT88.
KT88 s-a scumpit mult, în decembrie am cumpărat cu 47 euro/buc, acum este aproape 64 euro/buc
intreb si eu de curiozitate, ce faci cu atatea lampi ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by kaav »

puf wrote:
19 Mar 2022, 16:57
Tehnologia si automatizarea sunt guvernate de legile economice, nu sunt disponibile asa de fantezie, pentru ca isi doreste cineva sa demonstreze ceva.
Ba da, cineva chiar doreste sa demonstreze ceva. Doreste sa demonstreze ca exista precizie intr-o lume complet instabila in timp ce devine si mai bulversata de informatii.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by dj_italo2001 »

Eu n-am griji, de pe partea mea sa nu mai fabrice, sa ma pot scapa si eu de toate "opaitele" din colectie. Am ramas DEFINITIV in tabara SS-ului desi, recunosc, am crescut cu "opaite".

Bizy-Jo
Posts: 65
Joined: 01 Jul 2021, 12:01

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by Bizy-Jo »

Salutare!
Nu vreau sa fiu eu pesimistul de servici insa nu cred ca o sa se mai deschida alta fabrici. Eu zic ca o sa ramana cele care produc acum sau o sa se mai inchida din ele. Puteti sa uitati de roboti si alte sf-uri din astea. Deschiderea unui plant nou care sa produca dureaza destul de mult ir ca sa fie rentabila implementarea robotilor in productie este necesar sa vinzi multe produse. Cum tuburile nu mai sunt la mare cautare trageti voi singuri concluzile. Daca vizionati ultimele filme de pe youtube cu productia de tuburi o sa vedeti ca majoritatea angajatilor sunt foarte batrani. In romania sunt foarte putini oameni pasionati de audio , foarte putini electronisti pricepuți, de oameni capabili sa produca tuburi……cred ca mai iute gasesti dinozauri in viata. Probabil ca rusii au ales sa mai produca tuburi pt ca nu au ce sa faca cu acea fabrica sau in acea zona unde e fabrica. In afara de piata audio rusii mai au ceva comenzi de la armata rusa insa….. Zi buna!!!

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Panică.... vom mai găsi tuburi?

Post by dj_italo2001 »

Pe mine ma ia groaza cand ma gandesc ca (poate) voi fi nevoit sa renunt la batrana clasa AB si sa trec la "bazaitoarea" unui pwm modulat...

Post Reply