Nikko

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Nikko

Post by Kross »

Acesta este un brand foarte puțin cunoscut, mai ales în partea de est a Europei. A apărut în anul 1948. Este de fapt un producător de aparatura electrică de automatizări, diverse electrice și electronice (nikko electric), dar s-au lansat și pe audio, iar în anii 60-80 au avut aparate destul de bune. Seria lor de amplificatoare TRM a fost foarte reușită, deși nu erau la nivelul celor mari, ca Pioneer, Technics, Kenwood, aveau performanțe bune și probabil un preț mai mic. Au avut și receivere destul de bune. Din păcate, în anii 80 au început să facă scule mediocre (ca majoritatea, piața audio cădea) iar vânzările lor au avut de suferit. La sfârșitul anilor 80 începutul anilor 90 compania a închis în mod discret divizia audio și s-a concentrat pe : jucării radioteleghidate...unde se pare că sunt lideri...
În audio este un brand total dispărut...dacă alții (akai, sansui, grundig) au mai apărut sub o formă sau alta (nu neapărat fericită) , ăștia au dispărut complet. A avut cineva de a face cu aparatele lor? Eu am auzit doar un TRM, nu mai știu modelul, ceva pe la 2x50w, și mi s-a părut chiar ok. Sculele lor se pot găsi relativ ieftin, deoarece au dispărut demult, și nu au fost așa populari. Cel puțin din anii 90, compania era deja destul de uitată, nu au apucat să mai facă receivere home cinema sau altele. Dacă Sansui sau Akai mai sunt amintite, nikko...a căzut în uitare.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Nikko

Post by momolo »

Am cateva prin deseurile adunate si suna chiar bine, sunt lucrate bine si fiabile. Afirmi gresit ca in anii 80 au inceput sa faca scule mediocre. Este fix invers, pentru ca nu au facut scule mediocre au fost invinsi de criza economica de la inceputul decadei 80. Au produs de calitate si deci scump, nu au vandut deoarece cand a inceput criza se vindeau doar cele ieftine si au falimentat in zona HiFi pentru ca nu au vrut sa umble cu cioara vopsita. Chiar in vremea aia se stia asta, ca NIKKO a dat faliment pentru ca au produs de calitate, nu au vrut sa faca rabat si deci era scump si nevandabil.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: Nikko

Post by vjvarta »

Am un STA 9090 si pot sa spun ca imediat ce il ai in fata iti dai seama ca e un adevarat cap de serie, incepand de la culoarea aurie a aluminiului si pana la cum se simt butoanele si potentiometrele la actionare.

Traful este foarte mare si greu, cred ca numai el are 10 kg din cele 15 total, poate fi folosit separat ca preu sau power, iar preul phono este tranzistorizat si destul de generos ca marime.

Sunetul este unul mare, carnos, dar definit pe toate frecventele, bassul nu se amesteca cu media ca la majoritatea. In plus, datorita si controlului de ton de medii impreuna cu filtre de low si high cut se pate face sunetul in functie de cum doreste fiecare pe orice boxa.

Banuiesc ca daca i-as face un recap cu piese de calitate ar fi altceva, dar deocamdata mai amanam.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Nikko

Post by momolo »

vjvarta wrote:
23 Mar 2022, 10:38
Am un STA 9090
il stiu, e superb. Eu am un fratior mai mic, nu-mi aduc aminte indicativul, frumos rau de tot (l-am luat ca prea era frumos si in stare perfecta). Ca radio e minunat, stereo fara zgomot unde altele nici nu prind stereo; ca sunet surprinde calitatea desi puterea e mai micuta, ceva gen vreo 30....40W. Poate duce boxe mai complicate. Lucratura si materiale top. Tot ce am de la NIKKO e asa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Nikko

Post by Kross »

TRM 600 este modelul. Sursa este un pick-up sony ps-x40 și boxe technics sb-x 500. A avut inițial un Denon, nu mai știu modelul, dar nu suna ok, era prea trompetă. În plus s-a stricat (era destul de vechi). Și chiar m-a surprins cât de bine se auzea. Cd playerul era un philips, nu știu care. Nu știu cum se comportă la sarcini grele, probabil că sb-x 500 sunt ușor de amplificat.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Nikko

Post by momolo »

Nikko TRM-600 are un prieten si mi-a zis ca preul phono e foarte bun. Eu am (din ce imi aduc aminte) un TRM-750 negru cu butoane argintii (adica varianta design care imi place cel mai mult) scris cu portocaliu si mufaraie DIN, se vede aici :
https://www.1001hifi.com/amplifiers-1971-1980.html
(in titlul e scris gresit TRM-7500, real e TRM-750. Exista si TRM-650 care e la fel, doar puterea un pic mai mica - cele pentru RFG aveau mufe DIN, cele pentru pietele din afara Europei aveau mufe RCA - nu am idee daca si sunau diferit, insa ma astept ca.... da! De obicei cele facute special pentru Europa, in special RFG, suna mai bine)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Nikko

Post by Kross »

Ăla este exclusiv cu mufe DIN.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Nikko

Post by Kross »

Ăla este exclusiv cu mufe DIN. Chiar sună surprinzător de bine. Probabil și boxele sunt ușor de dus (eu am niște Technics sb-x 5, primit cadou de ziua mea de la cumnata, spre rușinea mea nu le-am pus la treabă, dar promit multe la cum arată și cât de grele sunt), dar ca sunet, foarte reușit. La pick-up are un AT95, Iar cd playerul nu e ceva grozav, dar suna bine, e philips după 1990, format mic. Chiar mult peste denon (nu mai știu modelul) pe care l-a avut. Păcat că Nikko sunt ignorate, chiar au fost ok. Din păcate în anii 80, au început să mai scadă din calitate, au avut și modele slabe. Marea lor problemă a fost că nu au avut divizie tv, ca sony, panasonic, jvc și alții. Nu s-au băgat însă în home cinema, vcr, tv, oricum pentru firma mamă probabil că nu mai era rentabilă divizia audio (și consumer electronics).
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Nikko

Post by momolo »

Exista NIKKO TRM-650 si TRM-750 in ambele variante, atat cu DIN cat si cu RCA. Cele cu RCA le-am vazut numai pe argintiu, nu stiu daca cumva versiunea cu fatzaul negru, butoane argintii si scris portocaliu a fost specifica numai versiunii europene? (adica pentru piata RFG)
Uite un TRM-750 non-european:
Image

si asta e un TRM-650 non-european (sau non-RFG ?):
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Nikko

Post by Kross »

Nikko se mai numeau și STRATOS sau TRANSONIC în Europa. TRM600 există în ambele versiuni. Cel puțin Technics livra argintiile peste tot, negrele (mă rog, maroniul ăla) numai pe anumite piețe. Am văzut de exemplu același model de nikko și cu cablu de alimentare fix, și cu cablu amovibil. Al doilea are și prize pentru deckuri (tuner, pick-up) probabil una permanentă și una nepermanenta. Nu știu dacă nu au fost și sub numele UNIVERSUM. Deoarece am văzut în târg un amplituner universum care era perfect identic cu un Nikko.

Prezența mufei DIN combinate cu rca (doar la TAPE) nu înseamnă neapărat model stil european. În America de multe ori magnetofoanele se conectau cu DIN. Alteori, era din dragul de a face același același produs universal. Multe erau și multitensiune (110-120-127-220-240(245)).
În EUROPA, RCA Se folosea demult. Am văzut inclusiv Grundig, Blaupunkt, Telefunken, etc, cu conexiune RCA și erau Made in Germany nu Japan, ca după 1980. După 1976 (sau ceva de genul) era mufei DIN cam începea să apună. Doar magnetofoanele mai aveau, și pentru ele producătorii japonezi mai dublau RCA-urile. Majoritatea deck urilor făcute după 1977, începeau să aibă RCA. Sau unele scule aveau TAPE 1 DIN și TAPE 2 RCA (sau invers). În anii 80, excepție Europa de Est, RCA deveneau ceva obișnuit. Chiar și în blocul comunist deja unii producători puneau rca (sovietice, poloneze, Cehoslovace, afară de ddr, ăia au mers pe DIN până la capăt) , chiar și unele românești.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply