Technics

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Technics

Post by Kross »

Este unul din producătorii de suflet, și deși brandul îmi place, ca și Panasonic, nu înseamnă că nu îi condamn, au făcut și ei destule pocnitori (la technics mă refer), dar nu e ok să judeci un producător doar pentru sculele low cost.
A apărut în anul 1965, inițial cu boxe, apoi cu pick-upuri, fiind cei ce au făcut primul pick-up direct drive. Apoi, au băgat Dd și in casetofon, magnetofon, astfel că majoritatea aparatelor lor erau Dd. Belt drive erau doar sculele lor low cost (dar nu erau rele). Renumiți și pentru pick-upuri, fiind printre fruntașii acestui segment. Au avut multe chestii bune, asta până prin 1985, când au început să ofere multe chestii low cost. Totuși, chiar și după 1985 au avut aparate foarte bune, dar în general modelele de top. După 1990, situația s-a mai înrăutățit. Însă în anii 90,au avut niște minisisteme / microsisteme chiar bune (peste separatele lor din aceeași perioadă). Între 1994-1999, separatele lor erau modeste. Mai slabe decât combinele. Chiar sub Panasonic și Sony și JVC și alții, dar combinele Technics cum necum erau ok. Au revizuit sculele prin 2000, numindu-le MK2, și se vedea la sunet, dar deja era hi fi era apusă. Începea era mp3. Technics nu au lansat scule cu mp3, usb. În 1999, lansează și home cinema. Care prin 2002 devin Panasonic. Marca încetează să existe în 2002, dar rămâne pe DJ și pick-up până în 2010. Asta ca să revină în 2014. Și în 2016 să relanseze pick-upuri. Am avut ocazia să ascult sculele lor noi. Nu sunt rele, nici de top, sunt doar ok.

Au fost de-a lungul timpului niște ciudați. Și au avut destule diferențe de sunet între piețele de destinație. Inclusiv Europa (Germania, Franța, Italia, Benelux, Elveția, erau marcate astfel), pentru diferite piețe, aveau diferențe la sunet (ba chiar erau mici diferențe la scheme, dimensiune transformator, valori ale filtrajelor), astfel că se mulau pe gusturile locale (nu știu cât era și de economic). Altele de UK (doar 240 V) . Aceste lucruri erau menționate pe manualele de servicie de regulă. La fel și America sau Australia sau Japonia (diferențe la scheme uneori, inclusiv la interior ) . Plus că au avut destule aparate indisponibile pe toate piețele.
Unele erau multitensiune, deci teoretic pentru toate pietele. Am avut ocazia să văd la ei diferențe între 2 aparate identice. Același aparat dar cu diferențe considerabile. Unul era multitensiune altul doar de 220-240v. Și deși erau identice la aspect și model, la sunet ușor diferite. Probabil și alți producători erau la fel, dar la technics a fost mai pregnant acest aspect
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics

Post by momolo »

Kross, ar trebui sa te apuci de scris "Manualul micului trancotar - bunatati langa tomberon". De exemplu sugerez titlul primului capitol: "Cum putem distinge o bijuterie TOTL de o proptea de usa"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Technics

Post by dj_italo2001 »

taanaaam :shock: Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics

Post by momolo »

le mai cumpara cineva?
Mie mi se pare ca a cam murit piata, nu se mai cumpara nimic in domeniu.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: Technics

Post by dj_italo2001 »

Au fost. Mai am doar cateva (din fundal) si cele doua mu-a151 (NU sunt de vanzare, le-au dat un mare sut "argintatelor"). Colectia a intrat in lichidare de acum 5 ani...
Se mai vand doar trancote ieftine, chiar si cu defect atata timp cat ofera iluzia unui chilipir cumparatorului.
Cateva au sfarsit-o nu prea bine :lol: Image

Post Reply