Magazine second-hand

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Magazine second-hand

Post by Moromete »

Vă salut dragilor. O constatare interesantă din Țara Făgărașului. Și în oraș și pe lângă există multe magazine second-hand cu mobilier din Germania. De multe ori apar și scule audio vintage la preturi de nimic. De pildă, am cumpărat o combină Dual cu Pick up 1226, radio și boxe ITT cu doar 150 de lei. O am de trei ani și funcționează perfect. Mai sunt și cd playere sau deck-uri la 25 - 30 de Ron. Evident, este ciocul și norocul. Dacă este cineva interesat când vor mai primi marfă pot posta modelele.
O zi făină să aveți!

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Magazine second-hand

Post by Kross »

Treabă este că alea sunt luate la pachet cu mobila. Au băgat în priză au văzut "că cântă", au zis să facă un mic profit. Că dacă s-ar baza doar pe scule audio second-hand, ar scrie pe ei FALIMENT. Deckurile și CD-playerele la 25-30 lei sunt de multe ori troace, uneori nefuncționale, bune doar de decor. Cu 25-30 lei mai iei ceva util (o pâine, un pachet de unt și 2 de apă minerală, zic și eu, mai utile decât jafurile alea...poate sunt bune dacă le dai la rabla pentru electrocasnice). Rar să fie ceva bun.
Combina aia a fost scoasă afară cu mobilă cu tot, am stat afară și am văzut. Le pune în stradă în anumite zile. Electronicele mai ajung prin consignații (mai sunt și acolo săraci sau din ăștia de preferă vintage sau preferă să mai salveze planeta). Acum de când cu criza asta nu se mai aruncă așa tare sculele astea vechi. Mai ales cu criza asta de chipuri. Deja în unele țări le preferă pe astea vechi că se repară mai ușor. Am văzut chiar dube de România, Bulgaria, Ungaria, chiar Slovacia, Cehia cum le iau și le duc la ei în țări.

Dar sincer, alea la 25-30 lei sunt probabil de multe ori useless. Mai scot și ei un ban de o ciorbă.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: Magazine second-hand

Post by Moromete »

Kross wrote:
28 Nov 2022, 17:11
Treabă este că alea sunt luate la pachet cu mobila. Au băgat în priză au văzut "că cântă", au zis să facă un mic profit. Că dacă s-ar baza doar pe scule audio second-hand, ar scrie pe ei FALIMENT. Deckurile și CD-playerele la 25-30 lei sunt de multe ori troace, uneori nefuncționale, bune doar de decor. Cu 25-30 lei mai iei ceva util (o pâine, un pachet de unt și 2 de apă minerală, zic și eu, mai utile decât jafurile alea...poate sunt bune dacă le dai la rabla pentru electrocasnice). Rar să fie ceva bun.
Combina aia a fost scoasă afară cu mobilă cu tot, am stat afară și am văzut. Le pune în stradă în anumite zile. Electronicele mai ajung prin consignații (mai sunt și acolo săraci sau din ăștia de preferă vintage sau preferă să mai salveze planeta). Acum de când cu criza asta nu se mai aruncă așa tare sculele astea vechi. Mai ales cu criza asta de chipuri. Deja în unele țări le preferă pe astea vechi că se repară mai ușor. Am văzut chiar dube de România, Bulgaria, Ungaria, chiar Slovacia, Cehia cum le iau și le duc la ei în țări.

Dar sincer, alea la 25-30 lei sunt probabil de multe ori useless. Mai scot și ei un ban de o ciorbă.
Da, absolut corect. Nu sunt super scule. Am luat un cd player Harman Kardon HD 740 cât de cât acceptabil și un Pioneer care citea orice cd dar mieuna, nu cântă. Când l am desfăcut m am lămurit. L am dus retur. Dar am văzut și niște Sony ES cu laterale din lemn care s au dat în câteva ore. A mai fost și o combină Grundig cu Pick up Dual din anii 70 care suna bine. Cu boxe Saba. Poate cu noroc să apară și ceva notabil.

phoenix
Posts: 35
Joined: 16 Oct 2019, 13:18

Re: Magazine second-hand

Post by phoenix »

Va vine sa credeti sau nu va vine , asta vara dintr un magazin din asta am cumparat o linie PIONEER blue series in stare foarte buna , constand in amp 8800 , deck ctf 900 si tuner tx 7800 cu 150 euroi , evident ca oamenii nu stiau ce vand , bafta ca asta nu mai prind toata viata mea , m am imbatat de bucurie...........cum ati zis, ciocu si norocu.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Magazine second-hand

Post by Kross »

E vorba și despre noroc.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Magazine second-hand

Post by kaav »

phoenix wrote:
01 Dec 2022, 23:23
m am imbatat de bucurie...
Recomand, daca ai ocazia, sa acorzi atentie si la o palinca veche de piersici :D

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Magazine second-hand

Post by Kross »

Mi-am amintit de cineva care tot așa, la un magazin din ăsta de mobilă veche (București zona Giurgiului) a găsit un Technics SA 818, varianta europeană (adică fără marginile din lemn). Când mi-a spus că a găsit un amplituner Technics la doar 250 lei...am zis că e vreo petardă. Din aia nouă, anii 90, nimic esențial. Dar am rugat să îmi spună modelul . Mi-a zis că era cu tuner digital, zic, e clar, vreo bombă din anii 90. Apoi îmi zice modelul, îmi dă și poză, caut repede pe net și când îl văd, văd caracteristicile și văd și poza , zic , tati, ia-l! El se dusese pentru altceva acolo. La caracteristicile alea și banii ăia... bagă. E foarte încântat de el... e cel cu capac din lemn (deși au fost și cu tablă). Cred că ultima serie de receivere bune de la Technics... după, au trecut la petarde (ca toți de altfel). Îmi mai arătase poze cu ce mai aveau pe acolo, diverse chestii ieftine anii 90 chiar și un amplituner Technics din ăla anii 90 de se găsea și la noi, dar i-am zis să se oprească. Restul nu meritau, i-am zis să le lase acolo. Erau și niște deckuri, linii ieftine, pickupuri ( plastice ieftine), dar SA818 ieșea în evidență. I-am și zis să tacă din gură până iese din dugheană (depozit, ce naiba era ăla, arăta dezolant). Nu l-a probat pe loc, ăia nu aveau boxe (norocul lui), a fost pe văzut și plăcut. Proba a fost "băgat în priză și văzut că se aprinde".
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Magazine second-hand

Post by Shambala »

Daca sunt casetofoane deck la 25-30 lei si au VU-metre cu ace, merita luate pt piese (adica pt VU-metre). Ce mai ramane din ele este bonus.
Sunt multi DIY-eri care cauta VU-metre cu ace (cat mai frumoase) si dau si de 3x banii aia.

Post Reply