CD PLAYER VINTAGE

A fost odata ca niciodata
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by acustik »

momolo wrote:hersorin
M-am jucat un pic cu un cd player Philips cu dac 1541 pe care l-am comparat cu denonul si nadul meu. Este mai muzical dar parca este sters, lipsesc detaliile.
nu stiu de ce, dar privesc cu neincredere ceea ce intelegi tu prin "detaliu"! Asta pentru ca de multe ori am observat ca este confundat sunetul zbierat, tzatzait, metalic si deci evident nenatural cu....detaliul!
Evolutia in cd playere este imensa.
e pe naiba. Din punctul meu de vedere le-au facut sa sune din ce in ce mai prost.

As fi curios ce ai zice daca ai asculta un player dintre primele SONY (anul 1984) sau un prim model Bang&Olufsen din 1985 care azi umileste playere de mii de euro...audiofile?! :roll: Sau ce ai zice daca ai asculta un DAC Wadia din 1992 care nu stie mai mult de 48KHz ?! Sau ce ai zice daca ai compara o vechitura de player Wadia din anii 90 cu unul nou care grohaie ca porcu la noroi in timp ce ala vechi suna de nu-l mai poti opri ?!

Sunt playere din anii 80 care umilesc minunatii moderne si "evoluate".

...Ca sa nu mai spun ca sunt discuri CD audio fabricate in anii de inceput 80 care suna mai bine ca tone de discuri din cele noi si..."evoluate" !

Din punctul meu de vedere nu prea s-a facut nici un mare progres in materie de playere CD iar TDA 1540 si 1541 raman niste referinte, niste minuni. Unii spun ca 1540 e cel mai bun. Eu doar am avut un Studer dotat cu cate doua din astea pe canal (Philips 1540) si suna ala de m-a bagat la idei... Model "proaspat" din 1985 care umilea playere noi de peste 1...2 mii euro bucata!

Iar ca sa apreciezi o sursa digitala buna in adevaratul sens, trebuie sa ai un sistem audio bun si mai ales un sistem de referinta, un termen de COMPARATIE.

Asa ca pe mine unul "ma da pe spate" tehnica asta evoluata pana la disparitia muzicii si muzicalitatii in detrimentul...ghici? :lol: ...."detaliului"! :wink: Asta pana in ziua cand vor canta oamenii precum tigaile sau violoncelul precum trompeta!
Preiau un citat dintr-un post PM pe care tocmai zilele trecute il postam discutand cu cineva si care se potriveste perfect la dezbaterea de mai sus... adica experienta proprie clara asupra CD playerelor vintage versus cele noi.
Despre sunetul asta prea bright si cu "TZZZZ'" in coada m-am lovit mai la toate sculele din noua generatie, inclusiv CD playerele care nu mai sunt ce erau odata.Un exemplu de ultima ora a fost un Marantz CD5001OSE care m-a dezamagit dupa toate laudele ce le avea pe net.:sunet foarte bright, obositor, plat. E adevarat scena sonora mai extinsa, insa ce folos ca separatia era 0( !) si nu facea altceva decat sa scoata detalii, informatii, ma rog "microdetalii" de pe CD fara sa le stie prezenta(asta e parerea mea) chiar daca are un renumit CS4392 ca si convertor inauntru. Am muncit la el sa-l modez si sa-i pun in valoare acel CS4392 care mi se parea prost implementat si abia dupa ce am mai investit vreo 3-400 ron a inceput sa... cante. ORICUM never nu va suna ca mai vechiul meu Marantz CD63 Special Edition de la inceputul anilor '90 care pe langa constructia solida si piese de calitate are un altfel de sunet(vocile centrate, intrumente separate, muzical) sau englezescul Arcam Alpha5Plus care are un clasic TDA1541A si care, dupa urechea mea , bate cu brio si acum (evident dupa cateva modari in operationali, conzi, etc) ) DAC-ul Cambridge daca e sa vorbim de muzica si informatii selectate de pe un CD. Adica, scena sonora e ampla, neobositoare, bass medii si inalte echilibrate, detalii cat cuprinde si parca toata lumea e prezenta pe scena; De ex. Diana Krall sau Eva Cassidy sunt superbe pe aparatul asta, insa la fel de bine te relaxeaza concertele grossi a le lui G.F.Handel. :mrgreen:
O reala surpriza a fost ieftinaciunea de Philips CD753 care dupa cum arata la prima vedere lasa impresia unui aparat construit in regim foarte economic: plastic ieftin, slab rigidizat, usor, chiar si designul nu te prea inspira. De fapt, in mare parte asa si este: un produs fabricat in China sub licenta Philips pentru super market-uri. Insa, de la primele acorduri iti capteaza atentia clar..si asta pentru ca poseda printre ultimele dac-uri TDA fabricate de Philips, si anume TDA1549 care face toti banii. In plus, e usor de modat, i se pot aduce imbunatatiri substantiale , spatiul din aparat fiind foarte generos, si odata pus la punct aces aparat poate concura cu brio cu aparate mult mai scumpe cu pretentii de high-end. Nu mai caut acuma link-urile, insa la o simpla cautare in google veti vedea si impresiile lui nea' Lukas Fikus-adica celebrul Lampizator 8) care chiar nu vorbeste prostii cand lauda acest aparat. Daca insa aveti pretentii si la un look mai rafinat puteti opta pentru Marantz CD5000 care nu este altceva decat aceeasi Marie cu alta palarie :lol: . Adica are exact schema constructiva a lui 753(inclusiv placa) doar carcasa si dispunerea comenzilor difera..sau un Marantz CD48 care este prima varianta a acestor modele, doar ca ii lipsesc unele gadgeturi cum ar fi CDText.
Cu toate acestea nu condamn CD playerele din noua generatie, pentru ca sunt modele care merita toata stima si atentia, insa preturile sunt de cele mai multe ori nejustificat de mari ..sa nu uitam insa ce spunea momolo la un moment dat: termenii de comparatie cu analogicul au cam disparut, insa pe langa asta as spune ca si insusi conceptul de audiofilie s-a cam schimbat; Acum se cauta un sunet cat mai detaliat, cu multe microdetalii,daca se poate ca aparatul sa scoata de pe disc chiar si informatiile pe care producatorul doar a visat ca le va inregistra. :mrgreen:
Oricum, piata e diversificata pentru ca si gusturile in materie de muzica, auditie, sunet sunt foarte diverse DAR exista un risc: pierdem notiunea de muzica si ambient natural.
E doar parerea mea.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

marius_antonio
Posts: 41
Joined: 25 Feb 2010, 10:25

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by marius_antonio »

am un player Sony cdp-222esd care , o perioada a fost postat spre vanzare. l-am retras.
motivul vanzarii era ca mai am doua playere : un Sony si un Marantz CD5004.
cat a stat la vanzare , ma tot gandeam de ce pastrez Marantz-ul. n-am gasit motiv .
asa ca , o data cu retragerea lui de la vanzare , il voi pune inapoi in raft la munca. sa vad ce fac cu Marantz-ul....

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by acustik »

marius_antonio wrote:am un player Sony cdp-222esd care , o perioada a fost postat spre vanzare. l-am retras.
motivul vanzarii era ca mai am doua playere : un Sony si un Marantz CD5004.
cat a stat la vanzare , ma tot gandeam de ce pastrez Marantz-ul. n-am gasit motiv .
asa ca , o data cu retragerea lui de la vanzare , il voi pune inapoi in raft la munca. sa vad ce fac cu Marantz-ul....
Pai vezi?exact ce spuneam: gusturile difera :mrgreen: .Sunt de aceeasi parere, nu merita schimbat ceva care-ti place cum suna pe altceva care e mai nou... doar de dragul schimbarii tehnologiei. Poti avea surpriza sa cheltuiesti mult si fara rost, in final nu-ti va placea si de aici dezamagirea si frustrarea. Da, Marantz CD5004 poate suna bine, chiar foarte bine insa probabil in alt sistem, alt matching si pentru alte urechi, nu si pentru ale tale se pare.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by tatatodor »

Finally, let me cite Noel Keywood, HI-FI WORLD April 2010, from his excellent article in the “opinion” column, page 95:
—“But the simple fact is a lot of what is old isn’t out of date. And a lot of what is new will soon go out of date.” —-“A lot of what was being junked was in fact very good equipment, just in need of some TLC." And in finishing: “So thank heavens for classic hifi and the enjoyment it brings worldwide. It may be old, but much of it is pure gold”.

http://www.audiophile.no/en/articles-te ... lips-cd960" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.audiophile.no/en/articles-te ... -cd-304-en" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by bizonu22 »

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati sa aleg un cd player. Nu ma pot decide inca daca sa iau un Philips CD 820 sau un Technics SL PG500A. Faza nasoala e ca nu pot sa le ascult pe nici unul dintre ele asa ca trebuie sa ma bazez pe "cuvantul" oamenilor. Stiu ca Philips-ul are celebrul DAC TDA 1541 iar Technics-ul are 4 DAC-uri MN6474, 1-bit MASH. Ambele CD-uri folosesc mecanismul CDM-4/19. Pe un forum strain un romanash spune ca sunetul e cam "bright". Voi ce pareri aveti?

Va multumesc anticipat!
Sa aveti o seara cum va doriti!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by vjvarta »

eu am avut un philips cd 460 cu 1541 si ca sunet mi s-a parut destul de natural, cu o scena foarte mare, si ce am mai observat e ca daca dai mai tare nu "distorsioneaza" sa zic asa, adica inaltele nu devin suparatoare, e ceva gen vinil. in schimb basul mi sa parut cam uscat si parca mergea un pic mai multa autoritate in sunet, putin mai punchy. in rest destul de ok, mai ales ca citea tot chair si RW.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

bizonu22 wrote:Va rog sa ma ajutati sa aleg un cd player. Nu ma pot decide inca daca sa iau un Philips CD 820 sau un Technics SL PG500A.
bizonu22 wrote:un romanash spune
Naasoala exprimarea.

Le-am avut/testat pe ambele (pe langa multe alte modele de la Technics si Philips). In opinia mea amandoua sunt prin aceeasi categorie mediocra. Trancote modeste, destul de rezistente datorita mecanicii Philips 4, citesc cam orice (multe alte playere din acea perioada nu citesc orice).

Un mare "secret" cu trancotele astea este "Sfantul Matching", adica mai popular spus, cu ce amplificare se potriveste fiecare. Nu am gasit vreo regula, pur si simplu e pe incercatelea la ureche.
O potrivire fericita intre playerul cd-trancota si amplificare valoreaza mai mult decat tipul DAC-ului sau chiar mecanica.

Philips suna mai pe medie, una oarecum placuta, neagresiv, nu tipa, nu streseaza dar e cam lesinat, cam lenes, cam lalait.

Technics suna ceva mai.... tehnic, mai precis. Detaliul pare mai bun decat la Philips la prima vedere si cum am spus, conteaza potriveala (matchingul) cu amplificarea (pe incercatelea). La capitolul asta (matching) Philips sta usor mai bine, mai prietenos cu diversele amplificari, Technics mai mofturos, mai ciudatel.

Technics suna usor mort, e deja stilul care s-a consacrat in decada anilor 1990. Insa paradoxal, intr-o potriveala buna parca l-as prefera peste acel Philips. Adica tinand cont ca discutam despre trancote mediocre, Technics pare usor mai... "audiofil". Si in general au fost mai bine lucrate si mai fiabile.

Nu as putea emite o concluzie dar daca ar fi sa rezumez cumva, ambele mi se par niste playere din clasa de mijloc low budget, ambele isi merita din plin banii la second hand daca se afla in stare buna (mecanica neuzata. Dorel sa nu fi umblat inauntru), adica sunt scule ieftine cu care iti faci treaba, accentul fiind pe ieftin. Ce altceva iei cu banii astia din marfa noua?! Nimic! Ca sa nu mai spun chestii pe care multi le stiu, exista marfa noua in zone de pret sub 1000 euro (ceea ce in RO este foarte, foarte mult!) care suna de porc, horror, plangi dupa trancotele astea batrane de doi bani! Mitul despre noile cuceriri stiintifice in domeniul DAC-urilor moderne mirobolante nu e decat marcheting pentru creduli. Lumea s-a tampit din ce in ce mai tare cu sunetul, multe din noile descoperiri sunt lipsite de bun simt elementar, sar calul, in final ti-au luat banii pe povesti.

Daca insa vrei ceva mai mult sunet ar trebui sa te orientezi catre modele mai vechi si de top de la Technics, perioada 1987-1989 precum si modelele prime de la Philips (1983-1986). Problema cu astea e vechimea, majoritatea sunt afectate de tip, Technics are probleme cu partea de motor direct drive de la mecanicile proprii (creatie Matsushita la care au renuntat cam prin 1990) iar Philips au probleme cu condensatorii borsiti. Toate au problema cu praful si timpul. Nu mai spun de uzura in exploatare. E o loterie, evident.

Cu timpul am ajuns la concluzia ca aparatele cdplayer au sunat din ce in ce mai prost pe timp ce a trecut. Totusi, aici discutam de aparate produse de marile concerne industriale. Insa in perioada anilor 1990 au aparut si playere produse de mici firmulite audiofile (care evident foloseau mecanica si electronica de la marile concerne trancotare, dar nu asta e problema), caz in care au existat aparate remarcabile. Chiar si second hand astea sunt mai scumpe si deloc scutite de uzura, adica aceeasi loterie dar pe bani mai seriosi.

Daca accepti o sugestie, in zona asta de pret ti-as sugera sa te uiti si la Marantz-uri din acea perioada, majoritatea (sau toate) avand mecanici si electronica Philips.

Iar aici trebuie sa precizez ca mecanica si DAC-ul Philips nu sunt un criteriu absolut. Au existat playere excelente si cu mecanica SONY sau alte DAC-uri, de exemplu Burr Brown. De exemplu, daca as discuta despre preferinta la DAC-uri, mie imi place foarte mult Burr Brown PCM53 (care e foarte vechi, folosit inainte de 1989).

Cu faimosul TDA 1541 am avut o seama de playere si nu as spune ca e la fel in toate cazurile, ba chiar as spune ca majoritatea nu m-au entuziasmat din cale afara. Pentru simplu motiv pe care-l cunoaste oricine in zona asta de hobby, faptul ca de la DAC si pana la sunet te mananca sfintii. Acum din ce tin minte mai recent am un Philips cu TDA 1541 (si CDM4) pe care l-am luat din talciok cu vreo 100 lei. La prima vedere nu m-a dat pe spate, sunet cam fara inalte, cam lenes, cam molatec insa dragut ca nu zgarie timpanul. Potrivit cu amplificarea care i-a placut a sunat natural si fain. Totusi moliciunea si lenea nu trec de tot. Intr-un final a fost batut de un... DENON la care populatia nici nu se uita sa-l ridice de pe bordura, tot de prin vremea de inceput a decadei 1990.

Playerele astea le poti aprecia cu adevarat si in cunostinta de cauza doar daca ai boxe si amplificare de inalta calitate, speciile (evident) scumpe. Altfel, daca ne jucam in zonele trancotare, haioase, dragute, deconectante, putem spune ca e pe gusturile fiecaruia. Unii prefera asazisul detaliu, altii nu vor sa fie stresati cu sunet sfredelitor si sec, altii vor o lalaiala placuta sa poata adormi rapid pe canapea, unii vor ceva sa le cante pe terasa sau in bucatarie, altii butoneaza la PC si vor zgomot de fond, etc, etc.

Cert este ca dupa 1989 marii producatori au intrat cu sectorul audio intr-o zona de criza si cadere rapida, aparatele au fost subtiate, usurate si produse cu accentul mai mult pe costuri. Drept dovada producatorii alternativi de mecanici optice (inafara de Philips si SONY) au incetat sa mai produca. De exemplu, in opinia mea mecanicile create de Matsushita au fost grozave. Dupa 1989 chiar Matsushita (Technics) a renuntat la propriile mecanici montand diverse de la SONY si Philips. Apoi SONY si Philips au renuntat pe rand la mecanicile scumpe ramanand in joc cele ieftine. Ultimele modele create de ei fiind din ce in ce mai ieftine si slabe. Apoi intr-un final toate modelele ieftine ramase pe piata au fost produse in China. Si niciodata un model de mecanica produs in China nu a egalat calitatea aceluiasi model produs in Japan (pana japonezii au renuntat complet). Asta o stie toata lumea. Problema fiind ca acestea fac parte din capitolul "consumabile". Asa ca intr-un final noi aici discutam despre batraneturi care inca nu si-au dat duhul pe drumul spre groapa de reciclare. Marele avantaj fiind pretul, macar nu plangi dupa bani.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by bizonu22 »

Buna ziua!
Am achizitionat de curand un cd-player vintage Philips CD 160. Aparatul este "basic" ca sa spun asa, nici pe departe ceva high tech, dar m-am bucurat ca este intr-o stare buna optica/functionala. L-am suflat de praful aferent si i-am sters lentila cu alcool izopropilic dupa care am reusit sa ascult cateva cd-uri cu diferite genuri de muzica(Jazz, Rock, Pop) si pot spune ca sunt incantat de sunet. Considerati ca ar fi bine sa inlocuiesc condensatorii electrolitici sau nu? Aceeasi intrebare am pus-o si pe forumul audioweb iar un coleg de forum spunea ca nu se merita ca oricum ca playerul are multe "lipsuri" in comparatie cu player-ele din generatia noua, ca nu o sa scot niciodata sunet high end din el,....etc. Ideea e ca nu vreau sa scot sunet high end pt ca nici sistemul meu nu este unul high end. Doresc sa stiu daca schimbare condensatorilor ar aduce o imbunatatire sunetului.
Va multumesc anticipat!
O zi faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by remoteviewer1 »

Raspunsul colegului de suferinta e comic, la fel ca si forumul respectiv...fara rautate. Eu zic sa te bucuri de el cat mai tine, deobicei saracutzele vintage isi dau sufletul subit si costa sa le repari de 3 ori cat nu face. Ai fi surprins ca un vintage de tipul asta in stare decenta sa bata la fund (cu sunetul) multe chinezarii moderne asa zise entry-high-end sau mid-high-end :lol: . Deci lasa-l sa cante si nu umbla in el, la un moment dat tot se transforma in opritor de usa...Daca schimbi condensatorii si crapa laserul? Bucura-te de el cat mai tine!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by catacore »

momentan folosesc si eu un Philips Cd-151 fiindca CDP-ul titular s-a imbolnavit (Micromega CD30) si pot sa spun ca suna aproape de la egal la egal cu titularul. Diferenta de pret fiind de 10x (vorbesc de pretul de achizitie SH la ambele, Micromega de nou costa peste mia de lire englezesti - pe cand era lira 6 lei). E adevarat ca Philipsul e upgradat la interior, in timp ce la exterior arata jalnic (nu te-ai deranja nici macar sa-l ridici de pe jos).

si pare ca se mai gasesc la vanzare, din cand in cand.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

bizonu22 wrote: L-am suflat de praful aferent si i-am sters lentila cu alcool izopropilic
am mai scris aici pe forum - alcoolul izopropilic ar trebuie evitat, posibil in multe cazuri sa afecteze usor lentila si chiar plasticul din jurul lentilei. Mesterii priceputi recomanda produse destinate curatarii ochelarilor de vedere si care nu contin alcool. Se mai pot folosi produse de curatat ecrane de monitor TFT (se gasesc prin diverse supermaketuri, Altex, Flanco, magazine deastea). Curatarea se poate face cu betegase cu vata de urechi, recomand pe alea mai groase pentru bebelusi si cu grija sa nu ramana floci de bumbac. Nu trebuie apasat sau fortat.

E bine de stiut ca lentila care se vede e numai varful icebergului. Dedesupt e un sistem complicat cu prisme, alte lentile, canale, totul finalizandu-se cu senzorul. Imposibil de ajuns la ele fara distrugerea sistemului optic. Unii mesteri cu experienta curata (atat cat e posibil) cu spray cu aer comprimat. Nu recomand celor fara experienta.
E destul de ingrijorator de vazut imagini de microscop cu senzorul unui sistem optic vechi (de 10...20 de ani) acoperit in timp cu "blana" (praf).
bizonu22 wrote:Considerati ca ar fi bine sa inlocuiesc condensatorii electrolitici sau nu?
in principiu si teoretic este bine insa implica unele probleme. In anumite circuite si mai ales la aparatele vechi care au semireglabile pe cablaje, schimbarea unor electrolitici ar putea schimba destul de mult parametrii de functionare in acele etaje (de obicei partea logica, servo) si asta ar implica reglarea din nou a acelor puncte. Nimeni nu stie sa regleze asa ceva. Trebuie laborator cu scule si cunostinte. Cateodata exista documentatia necesara in manualele service dar e numai pentru mesterii "hard core".

Deci, pentru novici, e bine sa nu zgandariti prea tare circuitele logice si servo. Insa in partea de buffer analog schimbarea condensatorilor nu implica nici o problema (acolo nu exista reglaje)... inafara de usoara modificare a sunetului.

Eu as recomanda totusi (avand in vedere ca aparatul este f vechi) schimbarea "conzilor" in sursa, mai ales in zonele care merg calde. Asta nu va afecta cu nimic parametrii montajului, chiar si daca sunt marite unele capacitati de filtraj. Apropos, daca e marita prea tare capacitatea de filtraj e posibil sa arda puntea redresoare. Insa e mai rar.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by bizonu22 »

Buna ziua!
In primul rand va multumesc pt raspunsuri si pt sfaturi.
Momolo lentila am sters-o cu un betigas cu burete in capat si cu o solutie care contine alcool izopropilic si inca cateva substante(nu e integrala pe baza de alcool izopropilic). Cu aceasta solutie stergem capetele de imprimare de la niste imprimante cu ultraviolete (Mimaki) si de aceea am considerat ca ar fi buna si pt lentila CDP-ului. Din fericire nu am stricat-o, dar pe viitor o sa evit folosirea alcoolului. Initial am vrut sa sterg cu un servetel "umed" cu care sterg lentilele de la aparatul foto dar ar fi fost cam greu sa sterg lentila fara sa desfac transportul.
Intrebarea cu condensatorii am pus-o dupa ce am citit mai multe posturi ale timpului de pe lampizator.eu care spune ca a schimbat conzi mai multor playere vintage. Cand o sa am o "epidemie" de plictiseala poate ca o sa iau niste conzi noi dedicati audio (probabil de pe Mauser Electronics) si o sa ii schimb. In trecut am mai schimbat conzii de pe ampliful meu Marantz 1122 DC si chiar s-a simtit o imbunatatire. Sper sa imi iasa si cu cdp-ul.
"Raspunsul colegului de suferinta e comic, la fel ca si forumul respectiv" Remoteviewer1 eu nu "dau note" nimanui pt ca nu sunt as in audio, nici nu am sistem audio high end si nici nu am ascultat te miri ce sisteme de sute de mii de euro. Parerea mea e ca si pe forumul vecin sunt colegi capabili ca si pe acest forum iar rivalitatea intre cele doua forumuri o vad neconstructiva. No offense!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by bizonu22 »

Catacore imi pare rau pt playerul tau. I-am mai auzit si alti colegi care se plangeau ca le-au crapat echipamente scumpe. Este chiar frustrant sa dai o caciula de bani si sa te trezesti ca iti crapa aparatul sau sa realizezi ca suna la fel de bine sau de prost ca un aparat relativ ieftin. Din pacate asta e piata din ziua de azi, mult marketing(minciuna) si mai putina grija pt clienti.
Pe mine unul ma irita la maxim faptul ca in ziua de azi cu atata tehnica de calcul, soft-uri de proiectare, centre de prelucrare CNC, etc producatorii de echipamente audio nu reusesc sa scoata un design al echipamentelor care sa fie macar egal cu cel din anii '70-'80. DPDV al designului aparatele contemporane sunt varza in comparatie cu majoritatea aparatelor vintage, la fel si materialele folosite.
Gata, va las ca trebuie sa dau de mancare copiilor.
O seara faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by catacore »

bizonu22 wrote:Catacore imi pare rau pt playerul tau. I-am mai auzit si alti colegi care se plangeau ca le-au crapat echipamente scumpe. Este chiar frustrant sa dai o caciula de bani si sa te trezesti ca iti crapa aparatul sau sa realizezi ca suna la fel de bine sau de prost ca un aparat relativ ieftin. Din pacate asta e piata din ziua de azi, mult marketing(minciuna) si mai putina grija pt clienti.
Pe mine unul ma irita la maxim faptul ca in ziua de azi cu atata tehnica de calcul, soft-uri de proiectare, centre de prelucrare CNC, etc producatorii de echipamente audio nu reusesc sa scoata un design al echipamentelor care sa fie macar egal cu cel din anii '70-'80. DPDV al designului aparatele contemporane sunt varza in comparatie cu majoritatea aparatelor vintage, la fel si materialele folosite.
Gata, va las ca trebuie sa dau de mancare copiilor.
O seara faina!
nu pretul e problema, neaparat. Trebuie si francezu' ala (ca Micromega e "made in France") sa aiba bani de-o bagheta, la amiaza. Insa fiabilitatea chiar lasa de dorit. Trafuri care baraie (inclusiv la Unison-made in Italy), tavite care nu se deschid, afisaj "in degrade", samd. Iar faptul ca acel Philips de o suta de ani suna (aproape) la fel de bine ca Micromega nu e de rau, fiindca Micromega suna foate bine (dupa urechea mea de tabla/salcam), doar ne arata ca nu s-au facut progrese in domeniul "muzicalitatii" sculelor. Insa si scula vintage te poate lasa cand ti-e muzica mai draga, doar ca ea are ceva decenii de functionare in spate - deci si-a facut datoria.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by remoteviewer1 »

bizonu
Parerea mea e ca si pe forumul vecin sunt colegi capabili ca si pe acest forum iar rivalitatea intre cele doua forumuri o vad neconstructiva. No offense!
Nu are cum sa existe nicio rivalitate dintre un forum si un blog :lol: . Problem solved! Raspunsul meu nu avea legatura cu sistemele de jdemii de euro ascultate de-a lungul anilor, insa tocmai de pomenirea unei trancote pe langa conceptul de"high-end" mi se pare hilara. Exact cum ar intra un posesor de pisicutza 316i (o masina de cateva sute de euro ce ofera placere la condus mult mai mare decat multe masini moderne ce costa peste 10X) pe forumul pilotilor de formula 1 sa intrebe cum sa ia curbele pentru a castiga 2 secunde din drumul spre servici...ei bine e deajuns sa prinzi un semafor pe rosu si ai pierdut mult mai mult timp. Ei bine, e de-ajuns sa ai sculele pus alandala pe masa de sticla legate cu o sarma de rufe si vei avea o s...la de sunet! Indiferent de cat forumesti si cate review-uri citesti...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply