CD PLAYER VINTAGE

A fost odata ca niciodata
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by LEKTOR »

Revenind la cd-uri cu mecanism pe verticala - http://www.vintagehifi.nl/pageID_7019748.html
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by tatatodor »

Un model de la Arcam, modelul "ALPHA" ,(incarcare pe orizontala),cred ca scos prin jurul lui 1988, cu tda1541A si CDM4.19.Pe placa albastra,cu DAC-ul, sunt 6 conzi de 1000 micro,iar pe placa de baza unul de 6800 nichicon.Dragut...,alimentarea,DAC-ul,placa mama,fiecare sta pe cablaj separat,...asta acum 20 ani !
A ascultat cineva seriile alpha,mai vechi, ?

http://entertainment.webshots.com/photo ... 0452STItIR
Back in the days music was the only drug you needed

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Obelix »

Mda, este virtual identic cu seriile de Philips-Marantz din epoca, in afara alimentarii si DAC-ului...
Cine vrea sa faca DIY, "baza de plecare" este foarte accesibila...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Kostas »

Am ascultat la inceputul anilor 90 un cd player Arcam, chiar eram curios deoarece il stiam doar din reviste. Nu m-a impresionat si datorita faptului ca era pus sa cante langa un monstru de player Wadia care era infinit mai bun. Amplificarea era tot Arcam , nu mai tin minte bozele, niste standfloruri.
Probabil are potential de tunning ca si Philips urile sau Maranz urile din acea perioada.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

pai Wadia dadea lectii grele pe vremea aia, bietul Arcam nici nu misca in front, e si normal.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Kostas »

Arcam pare o firma isteata dar orientata pe produse pentru mase mai largi. Fara gluma, Arcam gasesti in tot fostul imperiu britanic. Seful de trib local, sau mafiotul nigerian in momentele lor de pretentie si lirism asculta pe Arcam. Firma incearca sa scoata tot ce e mai bun din componete medii, design audiofil, bulshituri gen made in England cu steag alaturi pe fiecare produs ... Seful de la Arcam asculta pe un Arcam tunat pentru el, intrebat de reporter de ce nu scoate o serie raspunde ca ar fi prea scump, nu stie cat este de fiabil, iar el vrea sa vanda mult si sa faca profit ! :wink:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

problema este ca daca te apuci de desfacut "jucarii" englezesti constati ca sunt mai pacalici decat iti imaginai!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by felixx »

Comparatia Arcam-Wadia nu mi se pare "fair".
Acel model este doar un player care a fost construit la vremea lui mai bine decat multe invartitoare de discuri din aceeasi clasa la acea perioada.
Da,incercarea de tunning ramane posibila,asemanator seriilor de la Marantz.
TDA1541 este folosit si la standarde cu adevarat ridicate....AMR.
( Abbingdon Music Research ).
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by Obelix »

Dupa cat ma pricep eu, "baza" a fost un lector pe baza de tda1543, la urma urmei, e mai "logic" pentru a scoate un semnal I2S, cu cat mai putine elemente aditionale pe placa "donatoare"...
pe mine ma duce gandul la un player Philips CD600/608/610... :oops:


florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by florinmacri »

Va salut!
Indraznesc sa va cer o parere pentru ca sunt nou in domeniu. As putea achizitiona un SONY CDP-227ESD.Ce stiti despre el?
Ca amplificare folosesc un Naim5i iar pana la perechea lui este cale LUUUUUNGA.As vrea ceva mai bunicel decat ce am eu acasa, DENON DCD-735.
Va multumesc!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by kaav »

Nu vreau sa ma bag in seama aiurea, dar de ce nu ai rabdare ca sa strangi bani pentru ce visezi cu adevarat (de preferat second hand, pentru ca banii costa, nu-i asa? :D - de la cineva cu ''karma'' buna ca si vanzator, poate un forumist care si-a castigat reputatzia de om ''fair play'' in aceast domeniu de activitate...).Te interesezi ce-ti ''coafeaza'' sistemul tau mai bine, asa ca si idee generala - ca sa ai de unde tria mai usor, nu de altceva (nu ca asta ar fi o regula batuta in cuie ....)
Ca si sfat general nu cred ca merita efortul de a-ti cumpara ceva ce suna ceva mai bine decat ce ai. De ce sa te pui in situatzia sa-ti vina peste cateva luni idea de a-ti vinde scula achizitzionata acum sa zicem, cand exista riscul de a se uza moral calitatea care o ofera, destul de rapede? Merita cumparat ceva ce suna categoric mai bine (evident second, pentru ca pentru oamenii modesti financiar si probabil nu numai, unele lucruri costa nesimtzit de mult, cumparate din magazin, dar luate second hand isi arata adevarata valoare :mrgreen: ). Dar cu conditia ca noul cd-player sa nu-ti scoata la iveala limitele sistemului personal. Ti-ar da mai mult ca sigur un gust amar, potentziala achizitzie mult superioara restului sistemului - chiar daca ar fi pretzul foarte bun, daca ar fi sa o faci (banuiesc ca este corect/prudent ce am scris)

florinmacri
Posts: 32
Joined: 16 Apr 2009, 14:19

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by florinmacri »

Intr-o oarecare masura ai dreptate kaav si totodata recunosc ca unul din defectele majore ce ma caracterizeaza este nerabdarea.Dar tot citind peste tot si intrand in legatura cu diversi colegi de forumuri , am inteles ca nu sunt diferente aproape de loc in ce priveste calitatea sculelor noi care dupa cum ai spus si tu costa nesimtit de mult, in cazul meu un Naim cd5i =1250 euro=5375 lei, fata de cele vintaje.La asta m-am gandit cand am ales aceasta optiune.Mai apoi , sunt total lipsit de experienta in domeniu si nici nu-mi propun sa-mi schimb "sculele" odata cu trecerea vremii. De castigat experienta audiofila nu cred ca este prea posibil pentru ca la mine in Brasov nu cunosc decat 2 "impatimiti" si am ascultat deja sculele lor. Mai departe...., n-am unde asculta alte sisteme mai performante si este destul de greu sa merg la Bucuresti sa ma autoinvit la cate o sedinta de auditie pe la mai stiu eu ce studio sau coleg de forum. Nu am timp de asa ceva. Conditiile de auditie de la mine de acasa nu sunt tocmai prielnice, am 2 copii mici si spatiu mic (apartament cu 2 camere). Pana cand ma voi muta la un spatiu mai mare va mai trece multa vreme si poate atunci vor aparea alte noutati mai cu "fundita".
A aparut un cd5i la 3000 lei SH dar si asa costa prea mult.
Stand "cu picioarele-n apa rece" m-am gandit ca nu se merita sa investesc atat de mult intr-un sistem care-l ascult 1-2 /saptamana asa cum vreau eu. Ma refer la dat jos boxele cocotate pe dulap(masura anti-copii), orientate dupa cum scrie la carte, volumul cam" pe la ora 9-10-12". Probabil ca daca citeam cu vreo 2-3 luni de zile inainte ce se scrie pe forumuri imi luam ceva vintaje de la inceput de buna calitate.Nu pot sa zic ca nu ma uit din cand in cand si la acel naim cd5i care azi il iau maine nu-l mai iau. Banii i-as avea si acum dar dupa cate dispute sunt pe forumuri ma luat ameteala incat nu mai stiu ce e bine si ce e rau. Azi un anume brand e sus, maine se matura pe jos cu el. Asa am patit si boxele pe care le-am luat care acum am inteles ca nu ar fi nimic de ele. Mie imi plac asa cum sunt si le-am luat de noi si asta ma consoleaza. Oricum sunt cu mult peste ce am avut eu in casa de cand ma stiu. Mi-au ramas de la tatal meu niste scule obosite , care candva si-au facut treaba cu brio - Rostov si boxe Radiotehnica de 30W.
Asadar, daca este cineva care sa-mi ofere o opinie care s-ar potrivi ii multumesc anticipat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CD PLAYER VINTAGE

Post by momolo »

florinmacri
Radiotehnica de 30W.
Asadar, daca este cineva care sa-mi ofere o opinie care s-ar potrivi ii multumesc anticipat.
pai daca alea sunt boxele pe care le stiu eu, afla ca sunt chiar exceptionale! (erau unele pe 2 cai, destul de mici cu un grafic pe ele, culoare argintiu sau argintiu cu lemn). Boxe gratis care suna ca unele noi de sute de euro, "chinezofile" cu nume englezesc/patagonez/congolez, etc. Poate ca ceea ce le trebuie ar fi niste fire klumea.

Problema expusa de tine mi-a dat ideea sa-mi expun opinia legata de vintage, pe puncte:

1. exista scule vintage care suna MULT mai bine ca scule noi, aratoase, scumpe si fatzoase cu nume audiofile. In general e vorba de zona entry-level batuta facil de scule vintage capete de serie, dar cateodata chiar si zona medie noua, unele.

2. aceste scule vintage.....sunt la "adapost" :D . Cei care s-ar bucura de ele pentru ca nu au bani de audiofilie scumpa, nu ar sti sa le aprecieze. Cei care insa le apreciaza nu au nevoie de ele pentru ca au scule audiofile (noi) cu adevarat bune sau mai bune ca aceste vintage.

3. cineva care stie lucrurile astea nu poate transmite informatia unui incepator fara experienta, din urmatoarele motive:

- cel ce beneficiaza nefiind in mod automat un om experimentat in domeniu, nu va sti sa le aprecieze corect; este un domeniu unde nu exista cel mai bun ci doar mai bun.
Asteptarile acestora fiind formate mai mult pe baze teoretice (lectura de forum, de articole, povesti pe net, poze) sunt enorme, cateodata chiar ridicole si nu bat in directia corecta. Astfel ca, de exemplu, un incepator nici nu ar avea habar de proportia si implicatiile diferentei intre doua playere CD, diferente care din punct de vedere trancotofil nu te da pe spate, adica diferenta pe care o vor auzi ei va fi mult inferioara fatza de asteptarile lor TEORETICE formate din inchipuiri si imaginatie.

- cel care nu are experienta insa cumpara o "trancota" vintage (buturuga mica rasturnatoare de car mare), eventual la indicatia sau sfatul unuia care stie si are experienta, nu va avea cum sa afle diferenta intre aparatul audiofil chinezofil entry-level care are pedigri, faima mare de net si marketing dus artistic, si pe care a renuntat sa-l cumpere si trancota fermecata.

Motivul e simplu, a dat bani pe trancota spargatoare si nu are de unde lua aparatul nou (la care a renuntat) pentru a face o diferenta/comparatie.

Aici intervine si modul in care se face comparatia, caci nici asta nu e un lucru usor, pentru a fi facuta corect, drept, onest. Stiu chiar cazuri in care un asemenea incepator avand trancota bine sunatoare s-a dus la un comerciant de scule audiofile noi, pentru comparatii. Acestea au fost facute pana a iesit ce trebuia, adica scula noua e "mult superioara" fatza de scula veche.

Adevarul era invers, insa scula veche era penalizata de cateva chestii de nimic, iar "comparatia" a fost facuta "ca sa iasa ce trebuie", iar incepatorul habar nu a avut cum a fost "lucrat".
Omul a tras "concluzia finala" si eventual in acel moment a mai tras si o boscorodeala la adresa celui care i-a recomandat/vandut trancota "infranta" in "comparatii".

- o scula vintage oricat ar fi ea de buna, e totusi veche si deci pot aparea defecte, cateodate minore, dar daca utilizatorul nu le are cu mestereala, cel ce a vandut/recomandat scula vintage "rasturnatoare" si-o poate incasa de la cel ce a beneficiat de sfat sau a dat banii (si nu e mester sa si-o repare). De obicei astfel de incepatori au pretentii ridicole si lucrul asta il cunosc cel mai bine cei care se ocupa cu vanzare de scule audio second hand. Acestia stiu ca acesti diletanti sunt o mare bataie de cap si orice scula (vintage) buna le-ai da, habar nu au si pot deveni foarte nemultumiti din cauza unor fleacuri. In revers, clientii experimentati sunt cei mai buni, nu vin cu pretentii si comentarii cretine, isi curata/repara singuri trancotele vechi si stiu sa aprecieze calitatea reala (audio).

Oricum o dam, recomandarea unor scule vintage bune catre incepatori este riscanta sau foarte riscanta. Pe deoparte ca nu poti face recomandari pe modele anume in teorie ci numai pe ceea ce se gaseste de cumparat la moment(in stare buna si functionala), pentru ca degeaba cauti modelul ABC daca nu se gaseste!, asa ca cel ce recomanda este practic partas in vreun fel la "tranzactie", chiar si numai moral.

Pe de alta parte, cel ce a beneficiat de sfatul bun nu e capabil sa aprecieze corect lucrul asta, asa cum am expus mai sus.

Astfel ca e frustrant cand incerci sa ajuti sa te alegi cu injuraturi!....iar lucrul asta se intampla mai des decat ai crede. De multe ori nu iese cu scandal, dar de un gand rau sau o vorba rea tot ai parte pana la urma.....(si mereu se intampla deoarece sunt multi entuziasti in domeniu gata sa ajute pe gratis cu un sfat, informatie).


In concluzie - cine ar recomanda o trancota "rasturnatoare de car mare" unui incepator fara experienta risca sa si-o ia in barba, mai ales in domeniul asta! (atat de relativ si pe pareri!).

Iar cine ar aprecia cu adevarat calitatea reala a "trancotei" vintage nu mai are nevoie de aceasta, deja omul a depasit nivelul, are scule scumpe si dichisite, mai bune, nu-i mai pasa decat "de colectie" eventual ( :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply