Hitachi -inspire next !

A fost odata ca niciodata
Post Reply
Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Hitachi -inspire next !

Post by Carcosa »

As vrea cu amabilitatea vostra sa discutam despre Hitachi .
Cum vi se par aveti ,ati avut , experiete , cum suna sculele lor etc ?
Personal posed 2 aparate de la ei entry level :
Un pick up f modest pe curea dar care suna exemplar de bine desi e o masinarie ff basic - PS12 si un amplituner Sr 503 L .
Amplitunerul desi un model entry level mi se pare f bine construit si cu un sunet peste nivelul sau de pret .
Nu are pretentia sa duca cine stie ce boxe dar este genul de aparat robust , bine facut care iti incanta urechea si uiti de el efectiv .Genul acela de aparat care lasi undeva sa mearga "on and on" cum spun americanii .
Aici este un link cu istoria firmei :

https://www.hitachi.com/corporate/about ... index.html

Daca o sa cititi o sa va dati seama ca oamenii asti cu ochi oblici au inventat mult mai multe chestii decat ne imaginam.
Acum vin si cu o intrebare :
Cunoste cineva model acesta de pick=up de la ei ?:
HT-460
Nu am avut ocazia sa i-al pipai dar pare o scula f serioasa.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Hitachi -inspire next !

Post by momolo »

pe "excavatorul" HITACHI l-am mutat aici deoarece este istorie (pe parte de HiFi), nu e ceva actual. Sper sa nu-l gasesc prajitor de paine cum am gasit GRUNDIG sau AKAI !

Si apropos de subiect, unul din cele mai proaste pickup-uri DD clasice japan din perioada 1980 a fost un..... HITACHI. Nu stiu daca era modelul HT-460 mentionat de tine, parca semana. Dar stiu ca ala era fara speranta de prost! (la sunet). Arata f bine, mergea f bine, era al unui amic. L-a vandut relativ fara efort deoarece e brand si arata bine. Insa il depasea (copios) pana si un pickup sovietic de plastic cu doza amarata sovietica! Pur si simplu suna prost.
Pe de alta parte au existat si aparate HITACHI deosebite. Nu se poate discuta la modul general.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: Hitachi -inspire next !

Post by Kross »

Hitachi are multe divizii.
- Divizia Excavatoare și alte mașini de construcții e tot din același consorțiu mare. Chiar sunt buni la acest domeniu, deși sunt și mai bune. Dar sunt clasa medie.
- Divizia scule electrice. Numită și Hikoki, adică Hitachi Koki. Nu sunt rele, sunt ok, dar prefer oricând Makita. Mai ales pe scule cu baterie.
- Au și divizie de transporturi, trenuri, industriale, etc. Ca și Toshiba, Panasonic. Oricum Hitachi a renunțat demult la a mai face chestii de uz casnic, nu era profitabil.

- Divizia de aer condiționat și frigidere pare să fie a lui Hitachi însuși... deoarece văd frecvent sisteme de climatizare Hitachi .

- Televizoarele Hitachi sunt...vestel Turcia. Nu sunt rele la cât costă. Dar nu te aștepta la Sony sau Panasonic din punct de vedere calitate a imaginii. Vestel totuși face mai multe clase de calitate. Vechile lor televizoare și vcr uri arătau de milioane.

Referitor la scule audio, am avut ceva vreme un HA3500... L-am dat din lipsă de spațiu și că mă freca soția la cap. Era un amplificator haios, vumetrele erau drăguțe. Nu suna rău, pe boxe bune chiar cânta bine. Dar nu aș mai reveni la el, îmi plăcea designul. Cum se spune pe aici nu prea avea coaie grele, deși dacă știai să îl reglezi și să nu dai în el că surdu-n talangă reușea și mai dificile.

Hitachi au stat bine la un moment dat pe combine, erau unele care erau chiar frumoase și performante, știu pe cineva care a avut Hitachi sdt900 m luată second hand în 1983, de la un sef de secție de poliție.
Am văzut una și în târg, dar cerea pe ea o groază de bani, era întreagă și mergea bine, dar...nu.

Alte chestii bune de la ei erau odată boombox urile. Au avut și ei portabile interesante. Eu am avut (și îl am și azi, prima mea dragoste audio) un trk650...luat cu banii de sorcovă și strânși cu greu, în 1990 la sfârșit. Cât am tras de el, imprimam casete de pe MTV de la ieșirea scart sau de căști de la tv sau, până la a lua tv cu telecomandă de la ieșirea DIN a unui telecolor 4507. Ba chiar L-am luat și la școală. Robustă mașinăria, am făcut și mici chefuri cu el în adolescență... și merge și azi, deși la casetofon curelele sunt duse .
Alte chestii fascinante ale anilor 80 de la Hitachi dar și alții erau boombox urile cu boxe detașabile... Aveam în familie unul, și ce îmi mai plăcea...acum realizez că erau modeste, dar atunci erau senzație. Plastice, dar culmea, robuste.

Apropo, tranzistoarele din amplificatoarele accuphase sunt Hitachi.
Încă ceva...Hitachi a făcut și multe oem pentru alții. Ca și Matsushita și Toshiba și Sanyo.

Momolo: atâta timp cât Hitachi a avut dintotdeauna divizie de electrocasnice, nu e exclus. Am văzut storcătoare de fructe și alte electrocasnice atât mari cât și mici de la Hitachi, multe Vechi, dar și unele noi. Toshiba, Hitachi, Panasonic, Sharp au avut și au divizie de electrocasnice.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Carcosa
Posts: 77
Joined: 23 Jan 2023, 07:03

Re: Hitachi -inspire next !

Post by Carcosa »

Pe piata din Japan , marca a fost comercializata sub denumirea Lo-D.

Post Reply