Acoustic Research AR7, o solutie buna?

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
italo_disco1988
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2009, 04:10
Location: Constanta
Contact:

Acoustic Research AR7, o solutie buna?

Post by italo_disco1988 »

Va salut dragi colegi. De curand o persoana aflata la o distanta mare de mine , mi-a propus o pereche de boxe acoustic research ar7 la un pret mic , zice el , avand in vedere capabilitatile boxelor. Boxele sunt astea : http://www.audioscope.net/acoustic-rese ... e470876747 . Le stie cineva? Se merita sa ma chinui de 100 de euro pentru ele?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Acoustic Research AR7, o solutie buna?

Post by momolo »

eu stiu un model mai nou care imi placea.....acum o mie de ani, mai precis prin anii 80.

Eu zic asa - merita 100 euroi daca nu sunt paradite. Vezi ca difurile au suspensie de burete din ala ca la Unitre, material care dispare, se autodistruge in timp. Boxele sunt foarte vechi, asa ca in mod cert buretele ala nu mai "traieste". Inlocuirea lui nu e tocmai usoara! Orice trancotar l-ar inlocui cu prima suspensie gasibila in talcioc, made in China, sau poate cu una de cauciuc care ar tine bine la manele, insa trebuie totusi un material cat mai asemanator cu cel original (ca nu orice burete, defapt foaming care zboara se si mananca!). Daca pui unul prea rigid sau poate prea moale, schimbi parametrii difului.
Insa boxele sunt faine, eu cred ca merita banii aia chiar si cu difurile duse la suspensie (lira).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
italo_disco1988
Posts: 22
Joined: 27 Feb 2009, 04:10
Location: Constanta
Contact:

Re: Acoustic Research AR7, o solutie buna?

Post by italo_disco1988 »

Mersi mult de sfat!

Post Reply