SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Technics SU-V40 este un aparat ieftin (zona low-end) din 1986, adica un model foarte ieftin destinat pietei de jos, un amplificator de 6 kg pe care scria un brand celebru, impachetat cu un design atractiv pentru epoca respectiva. Exact aparatul care defapt nu reprezinta ceea ce a insemnat brandul Technics, o trancotica foarte umila.

Schema e low-budget, usor de fabricat, incepuse deja epoca economiei drastice. Nu mai descarc schema, nu e nevoie, 99% la preul phono e un mic operational (probabil NJM, erau la moda in vremea aia la japonezi in sculele low-end), adica cea mai umila si slaba schema, evident si cea mai ieftina.

Dar chiar si cel mai low-end amplificator la vremea aia inca era fabricat in Japan cu piese autentic japoneze. Ulterior rabatul la calitate a fost mult mai drastic!

Apropos de asta, in vremea aia se fabricau amplificatoare RFT in RDG care sunt foarte comentate in alte sectiuni ale forumului. Pai (cunoscand ambele zone) daca comparam astfel de "technics" de 6 kile, pe integrate, cu un RFT din 1986, am rade cu lacrimi, adica ar fi ca o competitie intre Opel Kadett si Trabant.

Faptul ca iti place demonstreaza ca boxele JBL sunt usor de pilotat si nu au nevoie neaparat de putere (curent) mare.

Iti recomand totusi sa incerci si amplificatoare europene din perioada 1967 - 1989.

Iata matzele:
http://3.bp.blogspot.com/-SfLheRuZaEc/W ... C_1028.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

aici e gratis manualul de utilizare si schema:
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... -v40.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by gabip »

Apropo, ce parere aveti de o verificare a condensatorilor? Stiu ca este un subiect controversat, unii zic ca da altii ca nu. Un amic care se pricepe la electronica mi a spus ca daca nu sunt cursi nu are sens. Plus ca risc sa-i stric amprenta sonora daca ii schimb degeaba.
M am uitat sub capota si nu se vad semne ca ar fi curs ceva din conzi.
Ce alte verificari ar mai trebui facute?
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

gabip wrote:Un amic care se pricepe la electronica mi a spus ca daca nu sunt cursi nu are sens. Plus ca risc sa-i stric amprenta sonora daca ii schimb degeaba.
te-a sfatuit bine, are dreptate!
Nu cred ca merita sa-ti faci griji. Ampliful e relativ "nou" (1986-1987) si in cazul Technics din perioada respectiva, chiar si la modele low-end, nu au existat probleme de "conzi" borsiti. Ba chiar am temerea ca ceea ce gasesti ("conzi") pe piata la ora asta sunt mai prosti in audio decat cei originali (vechi si imbatraniti). De multe ori am constatat scotand "conzi" vechi si masurand ca dau mai bine pe aparate de masura decat unii cumparati noi. Technics era firma serioasa in anii '80 si nu umbla cu cioara vopsita. Apropos', culmea, mai degraba aparate model de top din deceniul '80 au probleme cu conzii (de exemplu la SONY) decat aparate low-end. Au existat unele serii de "conzi" mai jmecheri (mai audiofili) in perioada aia care in timp s-au dus urat, cu borsh pe cablaj, coroziune, intreruperi de cablaje, scurt, etc. Dar la trancotica asta nu merita sa-ti faci griji.
Mai bine incearca asa cum te-am sfatuit, sa gasesti niste "europene" si in ciuda mufelor DIN (sinistre), designului (oribil), plasticului (majoritar) s-ar putea sa ai surprize. Japonezii de la marile branduri le aveau mai mult cu ingineria si designul si mai putin cu sunetul. Probabil nu le ascultau, poate doar le masurau.
Sau sa gasesti un Technics mult mai vechi, recomandabil anii '70 ! :wink: (daca tot iti plac japonezele). Apropos, cele mai bune preuri phono pentru MM s-au facut in perioada '70. Ulterior cele care aveau si intrare MC au fost optimizate pe MC si in secundar MM ca sa fie acolo. Din cate stiu nu esti utilizator de MC (nici mie nu-mi plac).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by gabip »

Am citit pe net ca aparatul a fost din gama de jos, nici nu am avut mari asteptari, l-am luat asa "de jucarie" :lol:

Acum ar trebui sa fac spume prin vreo 2-3 posturi ca mi-ai facut noua achizitie o "trancotica" ieftina! :mrgreen: Io care credeam ca am intrat in lumea buna trancotara! :lol: Si na, vine Momolo sa-mi desfiinteze jucaria, "marele guru" al trancotelor se sterge la fund cu noua mea achizitie! Bine ca nu am dat mii de heuroi haudiofili pe ea! Ca-mi faceam sepuku in direct pe Facebook! Sa am vizualizari multe...

Apropo de tipul care s-a basicat zilele trecute pe aici si a fost banat. Eu zic ca oamenii se iau prea in serios cateodata. Mai grav este ca in definitiv pasiunea asta este un hobby, o distractie pana la urma. Asa cum s-a mai scris pe aici, unii oameni considera ca valoarea unor obiecte cumparate dau statul social. Incearca sa se faca remarcati si cucurigesc pe forumuri precum cocosul in curtea plina cu gaini. Gainile sa vina roata in jurul lor sa le admire sculele si sa se gainatzeze pe ele la foc automat. Din pacate tot o forma de cocalareala e si asta. Poate exagerez dar este asemanatoare cu ghertzoii care-si cumpara masini scumpe in culori care atrag atentia si se plimba incet prin mahala cu geamurile deschise si maneaua data la maxim.
Cunosc oameni care au aparate multe si scumpe, colectionari pasionati. Nu-i auzi "cucurigind" pe nicaieri pe net!
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Ai descris perfect fenomenul! :D Nu exagerezi deloc.

Suntem (e dureros sa recunoastem si trebuie curaj) un popor de manelari si ghertoi parveniti.

Cauza numarul 1 este saracia. In Romania saracia e a doua natura si nu e ceva recent, e aceeasi de sute de ani. Omul sarac e in primul rand un om frustrat si complexat (din cauza asta e foarte sensibil si explodeaza din orice). Mai ales intr-o societate deschisa informational.

Internetul este o mare inventie a omenirii, practic o revolutie care a spart "Bastilia informatiei". Acum nici 100 de ani informatia era un produs de mare lux detinut numai de castele privilegiate. Acum datorita internetului si uneltelor cu care poate fi accesat (inclus "smart"-ul) informatia a devenit o marfa pentru toata lumea, deci si pentru popor. Evident, exista si parti negative, ca si focul, te poate salva de la moarte dar te poate si arde.

Ei bine, in conditiile acestei mari revolutii informationale punem un popor de fosti tzarani, actuali melteni (prima generatie la oras care a fost adusa cu forta de comunisti si apoi s-a impuiat cu mici melteni care apoi au degenerat si mai mult in conditiile unui invatamant intrat in colaps dupa 1990), cum spuneam, punem acest popor inapoiat (cam 150....200 de ani in urma Occidentului) in condiile acestei liberalizari teribile a informatiei.

Omul vede si pofteste. Vrea si el, chit ca e vai de capul lui, cacat la cur, nu are dupa ce bea apa. Cunoastem toti tipul de ghertoi care sta la bloc comunist, arunca gunoiul pe geam, are chilotii rupti dar detine un Audi , BMW sau Mercedes parcat (vai mama lui cum) in fata blocului. Masina costa mai mult decat apartamentul in care sta. Sau ghertoiul si mai de jos, care are ultimul model de "smart" pe care a platit 3 salarii lunare (in rate) si pe care nu-l utilizeaza la capacitatea maxima ci doar pentru maimutareli pe feisbuc & company si sa dea telefoane inutile doar sa se afle in treaba neavand nici cu cine vorbi.

In conditiile astea e normal ca si micuta, infima, aproape inexistenta lume audiofilo-trancotaro-DIYera (le-am adunat pe toate la un loc deoarece separat aproape nu exista fizic) sa aiba ghertoii si manelarii ei.

Adica e omeneste dar si istoric explicabil.

PS - apropos de modele low-end. In colectie am luat la un moment dat un receiver (japonez) model 1976 (design tipic, uratel) care are pe final un amarat de integrat STK. L-am gasit in duba unor tigani care veneau din Danemarka. Aparatul destul de murdar de tarana (probabil din groapa de gunoi). L-am pus pe masa, i-am bagat niste casti audio bune si l-am probat pe radio intr-o casa unde majoritatea tunerelor nu prind mai nimic. Asta prinde stereo o droaie de posturi. Initial voiam doar sa vad daca merge si cum merge..... dar in final nu mi-am dat castile jos vreo cateva ore pentru ca m-a vrajit pur si simplu! Se aude fenomenal! Dar e totusi din perioada de aur cand nu incepusera economia drastica si marketingul modern. Dar uite ca exista si modele low-end (totusi nu e ultimul din coada) care suna minunat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by remoteviewer1 »

Ia ca vin sa ma laud si eu cu un gunoi salvat de pe taraba, pot sa spun ca imi place foarte mult cum suna. Va rog frumos sa nu-l desfiintzatzi, altfel imi iau jucariile si plec si va trag si o flegma intre ochi! Dupa care urmeaza un sepuku virtual :D .

http://audio-database.com/AKAI/amp/aa-5500-e.html

Este vorba de un amplificator din anii 70, grelutz la lucratura cu relativ putini wati, insa ce pare sa duca acceptabil Harbeth-urile din dotare. Cokalar cum sunt (nu lucrez in industria IT totusi...si nu am pretentia ca le stiu pe toate, nici nu am montat calculatoare pe patul de camin in studentie si nici nu ma dau "cunoscator") i-am pus la intrare un interconect de peste 10 ori valoarea sa de hargint, iesit din playerul Luxman si la iesire cablurile de boxe mostenite de la doru, adica sarma de cupru sincera si ieftina. Pacat de firul de alimentare captiv, caci i-as fi infipt si un Siltech in fund...Are oarece lipsa de rezolutie si sunetul este un pic naclait, insa pe muzici sintetice merge exceptional, are un sunet liniar cu tenta de corectitudine. Am ascultat aceasta scula cateva saptamani fara sa imi dau seama, exclusiv pe cd, are si input phono insa nestestat de moi. M-a atras constructia sa cu butoane din metal masiv, laterale de lemn si inscriptia de pe spate: Made in Tokyo Japan. Deci sunt trancotar suprem :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by gabip »

Bun venit in clubul trancotar cocalaresc! :mrgreen:
Io am alta apasare in legatura cu JBL urile mele. Canta de ma baga in bezna haudiofiliei neintelese de mintea si urechile mele de tabla. Le dau "presiune" din amplificarea asta ieftina din 86 pe digital si analogic si mi se ridica parul pe maini de ce aud... Probabil ca m am cocalarit iremediabil.... :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Kross »

Apropo de jbl : acum cateva zile am testat niste boxe jbl de 120 w si 4 ohmi, ale unui amic, care le urneste cu un technics de prin 1986. Ce imi place la jbl: suna extrem de bine pe orice amplificator. Sunt extrem de flexibile, suna bine si pe cele din patrimoniu meu, adica pe un frumos akai am u3, bubuitoarea ieib a350 (carr merge curand la recaping ), si un bleg rft hmk v 100. Pe akai sunau bland, linistit, corecțiile pe 0 aproape si practic nu necesitau nici volum mare. Pe A350 rabufneau la propriu, sunau a discoteca, ziceam ca sparge planseele...pe boxele astea mi am dat seama cat de agresiv e A350. Dar nu distorsiona, suna doar cam necontrolat, cam zvapaiat, chiar si asa jbl urile au sunat foarte bine. Pe RFT, l am descris in acest topic, suna doar bine, o nota de 8. Totusi, desi RFT a avut niste boxe colosale, singurele boxe din blocul comunist care puteau concura cu japonezele sau vesticele, amplificatoarele RFT sunt ca si calitate a sunetului cam sub ale noastre, doar ca rft, erau lucrate mult mai frumos, mai ordonat, mai ingrijit ca ale noastre. Dar, ciudat, nu sunau la fel de bine, desi aveau multe scule interesante . Totusi, JBL au fost axați numai pe boxe, nu au facut si amplificatoare decat in putine cazuri. Si sunt placute tocmai pentru ca sunt flexibile, adaptabile, suna bine pe orice amplificator umil, am vazut combinație de jbl cu amplituner delia...parca nu imi venea a crede ce bine putea sa sune un Delia. Am gasit si eu odata niste jbl...dar membranele erau cam subrede, si mi a fost teama sa le iau.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by hpavictor »

JBL nu mai este ceea ce a fost odată .
Nu cred decât în calitatea incintelor fabricate in SUA și considerate vintage , restul au compromisuri care le compromit :) .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Pe mine nu ma intreceti in kocalareala! Mai ales cand ma plimb cu eboda la subbrat prin Damaroaia! :D In sensul asta as avea multe de depanat insa nu doresc sa cresc actiunile pe bursa samsarilor. Un exemplu gen "tizing", cea mai kocalara scula a mea (adica ieftina si super vrajitoare la sunet) m-a costat 50 lei (asta fiind totusi un pret corect de piata/talciok - daca as devoala-o, brusc i-ar creste pretul pe bursa cu 300%) la care cel mai socant aspect este anul de productie si mai ales tara de productie. Dar nu spun. :roll: Doar ca are inclusiv un mare brum de la conzii care isi pierd zeama (am tras-o pe dreapta ca e periculoasa pana nu o restaurez) si avand cu totul vreo 3 kile (din care o parte lemn) duce voioasa boxele Lyrr pe care au lesinat haudiofile de 150W si doua tone. Cu un sunet deosebit de vrajitor (urechile de tabla spun ca atunci cand se aude bine e defapt o iluzie indusa de distorsiuni placute si atunci cand se aude prost de te ia somnul si nervii e defapt sunetul adevarat, cel bun, caz in care e normal sa nu mai recunosti inregistrarea de prost ce se aude, adica semn de corectitudine si calitate! :lol: )

Kross, acea agresivitate pe care ai auzit-o din ampliful romanesc comunist este defapt tot o forma de distorsiune, probabil una permanenta si "naturala" a aparatului, pe care o genereaza nu din cauza ca are boxe nepotrivite (JBL-urile alea sunt usor de amplificat, nu au o sarcina dificila pentru amplificare), ci din cauza ca atata poate saracutul. Adica asa suna o trancota, ca de aia e trancota.

hpavictor, sunt convins, sti cel putin la fel ca mine ca JBL-ul actual nu mai are nici o treaba cu JBL-ul vintage de care discutam noi. Ca si cazul multor altor branduri care au ramas numai cu numele. Nu degeaba, ai vazut, la japonezi sunt la mare moda alea mari albastre, unele restaurate (la care salivam toti).

Insa, exista si modele vechi de JBL (autentice) care sunt extrem de greu de pilotat, adica nu canta decat cu ampliful pe care-l vor ele. De obicei cele foarte mari cu minim 3 cai si lighian mare pe bas. Am avut ocazia sa vad/aud.
Alea mai mici si care au fost mai ieftine (ma refer la vintage) sunt usor de amplificat, nu vor aparat de sudura. Am auzit si eu cateva si-mi place soundul, oricum se remarca din gramada. Iar samsarii daca vad scris JBL pe ceva, automat tripleaza pretul chiar daca cele doua boxe au difuzoare diferite, sunt bobinate la a treia generatie, au un tuitar mort si carcasa prezinta pete de gainatz.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Kross »

Multe boxe noi sunt facute din placi dintr un rumegus faramicios, care se umfla ca un cimpoi in ritmul basului. Care boxe au colant pe ele. Pana si boxele romanesti erau decente, Solo, Pop, Meloman, Jazz...carcasele cel puțin erau destul de zdravene. Avantajul era acela ca le puteai imbunatati schimband difuzoarele, deoarece carcasele acceptau destule difuzoare. Filtrele erau si ele ok, mai ales daca aveau conzi unguresti sau ddr isti. Nu se comparau cu cele de la RFT, dar erau mai bune ca Tesla, sunau mai dulce si mai profund ca unitra, dar aveau uneori acea pacoste de difuzor cu firele leonice prea scurte si daca dadeai mai tare in ele le rupeai. Altfel...erau ok si difuzoarele romanesti, sunau bine, dar am vazut la unele lipitura proasta la gofraj, nu odata le am vqzut sa pârțâie la un bass mai sanatos. Pacat uneori de ele ca sunau acceptabil, dar cam nefiabile. Eu am niste Sonic uri, cu difuzoare nemțesti vestice...si suna decent. Bine, sub cele vestice si japoneze din aceeasi perioada, totusi mult mai bine ca cele de azi... referitor la jbl, mai ales alea vechi, mi se par dulci la sunet, au un timbru aparte, si suna bine pe orice amplificator. Pe A350 sunau incredibil de bine, au exprimat caracterul zvapaiat si violent si sunetul exploziv al acestui amplificator (totusi robust, rezista la bairame si sonorizari de nunți daca stii cum sa il strunesti). Am si spus, al meu are finali Sanken, si are si niste conzi.unguresti, cehoslovaci si sovietici, dar o duc la un recaping. Am auzit un A350 recapat, si nu mi a venit sa cred cum suna, cu tranzistori finali recuperați dintr un amplificator sansui defect total (placa sparta, traf intrerupt, a stat in beci undeva si a fost aruncat pe acolo, la sansui ma refer, si a devenit donator universal, posesorul a350 voia sa il repare, dar era prea defect.). O schimbare radicală. De fapt se zvonește ca A350 e copiat dupa Sansui...mai stii? JBL se pupa cu multe amplificatoare si stiu sa sune bine indiferent de amplificator, cred ca suna bine si pe un umil tesla nzc040 sau nzc150/160...sigur, trebuie sa fim dusi cu capul sa.punem jbl la un pickup tesla. RFT ul meu e cam la gama de jos. Dar jbl urile au stiut sa il.faca sa sune frumos. Erau sensibile, nepretențioase la amplificator, parca se muleaza cumva pe amplificator...si nu sunt primele jbl pe care le aud si testez. Oricum respectivul le a luat de la un nene din targul valea cascadelor...m am mirat de starea lor buna, am fost si eu odata acolo, si pe langa ca mirosea a nespalat, am vazut cum odata in ploaie nici nu au pus plastic pe scule...sa ploua in ele, fraierul le ia oricum...dar cu boxele alea nu a luat țeapă.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by gabip »

La cat "cucurigim" pe aici despre JBL vintage ridicam cotatia in piata pentru binele financiar al samsarilor. :lol:
Astazi am schimbat interconectul intre CD player si trancotica. Am imprumutat de la cineva o pereche, nu spun marca, nu am chef de polemici ..... Ca e de kk, ca e ieftin, ca e roshu, ca e verde...
Schimbare semnificativa, in bine zic eu. Asa ca sa faca icter mecanic cei care nu cred in cabluri :mrgreen: Gurile rele anti cabluri sustin ca sunt facaturi cu filtre pitite prin mufe. Nu ma pricep si nu ma bag in zona asta..

Uite ca si la jucarii ieftine se simt schimbarile din cabluri.
Pe Anthemul i225 parca nu sunt asa evidente schimbarile din cablare. Cred ca se pot face combinatii fara sfarsit la cable. Bani si timp sa fie.
Conteaza ce ne bucura inim la ascultare :D
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

Florin_P44
Posts: 6
Joined: 13 Mar 2016, 15:17

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Florin_P44 »

JBL-ul actual nu mai are nici o treaba cu JBL-ul vintage de care discutam noi. Ca si cazul multor altor branduri care au ramas numai cu numele. Nu degeaba, ai vazut, la japonezi sunt la mare moda alea mari albastre, unele restaurate (la care salivam toti).
Doar partial adevarat. JBL Synthesis e o sucursala a firmei care produce boxe similare cu cele care I-au consacrat in trecut, daca nu cumva chiar mai bune. Proiectate in California si facute in Mexico (JBL 4367)
Majoritatea vanzarilor sunt catre Asia

http://jblsynthesis.com/productlist-syn ... akers.html

JBL 4367 ($15k) si Everest DD67000 ($70k) le-am ascultat la AXPONA in Chicago 4/2017 si JBL 4367 mi s-au parut adevarate staruri. L-am rugat pe dealer-ul respectiv sa le conecteze imediat dupa ce demonstrase Revel-urile Salon 2 ($22k) si, dupa parerea mea, sunau mai deschis si mai dinamic decat boxele mai scumpe.

http://audiosciencereview.com/forum/ind ... -jpg.6382/

Singura lor problema e ca au nevoie de putere ca sa spuna ceea ce pot. Eram gata sa le cumpar, mi-au placut chiar mai mult decat boxele Von Schweikert pe care le am acasa insa, in cele din urma, am realizat ca un amplificator pe lampi (Conrad Johnson Classic 120) pentru care sa gasesc boxe potrivite (inclusiv Von Schweikert) e mai important pentru mine decat JBL 4367 care ma obliga sa le folosesc cu un amplif de putere pe silicon.

Everest DD67000 au fost ascultate si ele insa nu le-am putut lua in serios la pretul lor si cerintele lor de spatiu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by momolo »

Florin_P44, interesant ce spui, poate povestesti din experientele tale, sunt multi curiosi sa mai afle cate ceva. Inclusiv eu.

Cei de aici discutau despre modele JBL vechi care au fost ieftine si la vremea lor.
Firma JBL a incaput acum multi ani pe mana unor samsari (evrei americani) care au acumulat (si distrus) si alte mari foste branduri (pe principiul ca numai banul/profitul conteaza, chit ca vinzi cacat). Probabil, ca sa fiu mai exact, are soarta Tannoy care asa cum toti stim, acum vinde conteinere din China cu boxe tip "lazi cu difuzoare" si mai are o divizie in UK care face seria de lux, adica boxele Tannoy adevarate (si pe care noul proprietar manelar si facator de scule pentru lautari de manele voia s-o desfinteze si s-o duca si pe asta in China. Dar pe moment s-a oprit). Probabil la JBL e aceeasi situatie, o mica sectie care mai face boxe, in rest "nunta si botez" precum si gunoaiele IEFTINE (si mari! :shock: ) din supermarket de care este "extaziat" colegul nostru Kross. :)

Everest DD67000 am audiat de 3 ori (nu in Damaroaia) la demonstratii pentru public in spatii mari si foarte mari pe Mark Levinson si Goldmund. Nu mi-au placut niciodata avand in vedere si costul. M-a intrigat de fiecare data lipsa de bas in ciuda "lighenelor" uriase si m-a deranjat usoara coloratura de "trompeta" de la goarnele alea.
Am auzit din barfe locale ca exista si aici in Bucuresti, adica e cel putin un proprietar de Everest.
Eu cred ca in respectivele demo cei care le-au organizat nu au stiut sa le puna in valoare. Cunoscand cate ceva din Italia (unde sunt de 1000 de ori mai multi audiofili ca la noi) se pare ca-s laudate si iubite de multi dar toti la unison spun ca-s teribil de dificil de amplificat si evident, au nevoie de spatiu, nu merg la garsoniera.

Sunt curios de Von Schweikert pe care pot spune ca nu le-am auzit niciodata avand in vedere ca le-am vazut/auzit numai la TAV Milano pe vremuri. E brand foarte apreciat, din seria celor grele-calitativ. Asa ca poate mai povestesti cate ceva.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: SPEAKERS BOXE difuzoare vintage

Post by Kross »

Respectivele jbl erau de prin 1987-88. Eu personal, nu stii daca e cea mai buna idee, dar as lua boxe vechi, si as pune pe ele difuzoare noi...nu de alta, darmaterialele celor noi sunt jalnice. Azi am dus A350 la recapat, deoarece am auzit unul recapat si se auzea incredibil, fara clipping la maxim. La fel am auzit si un Delia...deci merita, zic eu. Ideea este ca la nenea la care m am dus eu am vazut tot felul de trancotele desfacute, technics, akai, sansui, marantz, pioneer, sony, s.a.m.d. Pai gigi....m a cam luat de cap sa vad doar integrate in calea de sunet, si asta in scule se zice de top...pai a350 care e full transistor trebuia sa sune peste ele...abia astept sa o iau recapata. In fine, am vazut la acest nenea, niste boxe din anii 80, klipsch...pe ele testeaza amplificatoarele reparate...pe ele le face "Calibrarea ". Eu sunt foarte intrigat de marile firme, care vand boxe din rumegus incleiat cu poxipol, apoi colantat cu colant din brico la metru, si vandut la fraieri ca sony, yamaha, pioneer. O sa ziceți ca sunt "trancotar sef ", dar la RFT uri nu renunț. Oricum le consider niste boxe excelente, nu lazi cu trompete. Sincer acum, daca te ține, stii ceva matematica,fizica, mecanica fluidelor , poți sa iti faci in regim diy, niste boxe deosebit de bune, PAL de calitate se gaseste la hornbach, difuzoare, cauti si tu, iar filtre...poți sa le faci...si s ar putea sa obții mai mult decat te astepti...Cand eram mai mic, mi am facut la tara niste boxe din lemn si difuzoare RFT de telecolor...cate 2 in paralel...erau cuplate la un amplificator cu 2xTBA810...prima mea trancota...facuta de tata si branduita akai...ca imi doream akai...si sunau decent pentru pretentiile unui diy facut pe prispa casei...la traforaj, cuie si mastic auto pentru etansare...De asta zic ca DYI poate fi o opțiune...nu la nivelul specificat de.mine...dar...la inceput va iesi un tomberon cu difuzor...urmatoarea poate va fi mega audiofila...marii producatori tot de la lazi cu difuzoare au plecat...asta erau boxele in anii 60, ca mai tarziu sa apara adevarate capodopere. Si azi adevarate tomberoane.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply