Cum am inceput ?

A fost odata ca niciodata
Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cum am inceput ?

Post by Shambala »

Lektor - nu am avut - si nu stiu daca voi avea vreodata ocazia sa ascult M7+C7. Recunosc ca arata impresionant de frumoase. Dar am ascultat un BAT VK600 - si distanta pana la SA-8800 este mare - dar MARE.
Sper ca si distanta intre M7+C7 si SA-8800 sa fie la fel de mare. Altfel raman doar niste gorgeous cases, sau cel mult un exercitiu de stil.

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Cum am inceput ?

Post by hi-end »

Shambala -eu nu cred ca 8800 este o trancota, asta ar insemna ca tot ce e vintage ar fi trancote si ce faci cu un asemenea monstru gen VK600 intr-o camera de apartament ? :roll:

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cum am inceput ?

Post by LEKTOR »

Pai VK600 e un power amp final de 5-600w, 60kg, cap de serie, deci nu zic ca se compara cu un integrat 8800 de 30 ani cu 75w - ce vreau sa zic ca folosind aceeasi sursa, in timp real, comparatie A/B la aceeasi putere sa zicem un 50 w , este diferenta dar nu chiar asa de huge ca de la cer si pamint !i Eu am un 9800 ca nou si l-am comparat cu destule ampuri !
Last edited by LEKTOR on 22 Jul 2009, 22:37, edited 1 time in total.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Cum am inceput ?

Post by hi-end »

Are si 8100 ceva in plus fata de 8800- 1 potentiometru de bas la 50 hz si unul de inalte la 20 khz :lol: in rest 8800 il bate rau pe 8100http://www.silverpioneer.netfirms.com/i ... d-amps.htm

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cum am inceput ?

Post by Shambala »

Imi pare rau, dar trebuie sa va contrazic putin.
Doar pe incinte cu SPL ridicat ar putea face fata SA-8800 la o auditie cat de cat decenta. Eu l-am avut cativa ani si tin minte perfect cum ajungea la capatul puterilor pe incinte dificile, mai ales intr-o camera mare.
Un amplificator de 100-200-300W (sau chiar 600W) ofera o cu totul alta dinamica la ascultarea unor pasaje putin mai fotissimo.
De exemplu, pe 2 monoblocuri A-60, pe niste Magelanuri (nu cele mari, cap de serie), la o auditie care nu deranja auzul - chiar puteam vorbi intre noi - e drept, putin mai tare - s-au inregistrat pe peak-meter valori de peste 500W !!
Asa ca cei 50W la care faci tu referire sunt o teorie veche a la Tehnium... care nu prea are legatura cu realitatea.
Este adevarat ca exista amplificatoare de 50W foarte bune - in special in clasa A, dar asta tocmai pentru ca totpologia clasei permite controlul [permanent] al unor curenti foarte mari.
In general, pentru a obtine o dinamica buna - chiar si intr-o camera mica de 3x4m, este nevoie de ceva mai mult decat 50W/8ohmi - de obicei amplificatoarle bune incep de pe la 100-150W/8 ohmi. Si asta numai cu conditia ca amplificatorul sa sustina perfect dublul puterii pe 4 ohmi si quadruplul ei pe 2 ohmi.
Asa ceva inseamna AMPLIFICATOR, iar ce este sub se cam incadreaza la trăncuţe. Mai bune sau mai rele, de lux sau ordinare, dar tot trăncuţe raman.
Iar scule lucioase, cu fata aurie sau din sticla groasa sablata, vintage sau mai putin, daca nu respecta criteriile fundamentale de calitate (* - mai sunt si alele - banda de frecv, slew-rate, pastrarea fazei, etc.) eu tot la trăncuţe le incadrez.

Si am sa-ti spun si de ce: daca vreuna din realizarile de exceptie ale unei firme - in special vintage, ar fi fost o mare revelatie audiofila, S-AR FI IMPUS PE PIATA. Din pacate nu s-a impus nici una, iar firmele respective au continuat sa faca BANI cu seriile uzuale - trancutele clasice.
Toate realizarile de exceptie ale Pioneer, Sony, Technics si restul, au ramas doar exercitii de stil. Cine a putut, a urcat in liga superioara (Kenwood ->Accuphase; Marantz cu Esotec). Cine nu, a ramas la trancute si/sau ulterior a disparut de pe piata.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cum am inceput ?

Post by Shambala »

Inca ceva - este posibil ca SA-9800 sa fie ceva mai capabil in curent decat fratiorul sau mai mic, si sa sustina mai bine incinte dificile. Vad ca 9800 avea 8 tranzistori finali, cate 2 tz in paralel (RET - ?), dar din pacate nu am vreo poza sau date despre 8800.

Si tot "inca ceva" - diferenta de pret intre seria SA - chiar si capul ei - 9800, si seria Exclusiv era imensa !! Si cred ca este si acum...
Asa ca intradevar, poate un M7 sa sustina o comparatie cu un BAT sau un Accu A-60, dar in nici un caz un SA.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cum am inceput ?

Post by LEKTOR »

Ai dreptate in ceea ce zici , dar :

- interesant cum ai ajuns la un peak de 500w pe vumetru sau peakmetru, trebuie sa fi dat de un pasaj de 20 hz ! rezerva de putere este importanta, eu de exemplu daca ascult pe un power amp class AB sau simplu mosfetat cu vumetrele la 10w media nu prea pot sa vorbesc cu cineva in aceeasi camera !

- de fapt, in lumea vintage audiofila, se cunosc creatiile high end vintage de la firmele cunoscute - PIONEER, AKAI ( da, AKAI high end amp ), SANSUI, JVC, KENWOOD, LO-D HITACHI, YAMAHA, SONY,DENON,ONKYO,etcetc - vezi linkul de la vintage - amplificator vintage - au fost produse in numar mic, cine le-a avut atunci nu prea le vinde, chiar se mai si fac comparatii in zilele noastre pe forumuri, se stie de ele ca sint periculoase pt anul 2009 cind se cer sume de $ 20k pe ceva asemanator - aceste comparo sint rare, ce se face acum se compara intre ele numai - alde BAT versus Krell, ACCU vs McIntosh, etc - nu exista interes sa se compare ultra amp digital Theta model 2010 cu un Sansui 1978 - apare buturuga mica atunci ( adica un amp simplu, vechi, dar bine gindit si construit ) - si se duc de ripa super opampuri, super duper black gates si circuite dezvoltate de Nasa !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: Cum am inceput ?

Post by nicumur »

Personal nu as pune prea mare baza pe ce afiseaza VU-metrele sculelor :roll:
Am vazut cum un monstru Accu indica peakuri de 2-300 W si mie mi se parea ca se aude incet :shock:
Ma intreb cu s-ar auzi un amplif. "de nunta" cu peakuri la 500W :mrgreen:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cum am inceput ?

Post by LEKTOR »

Cea mai buna comparatie intre un component ultima ora versus vintage ( nu zic trancota, cred ca acum pe piata sint mai multe trancote decit in trecut ) este cea A/B in real time, nu dupa fise tehnice, dupa cite mufe aurite au, cite picioruse antivibratie, etc - este incredibil cite exemple ar fi de buturugi mici pe care nu ai da mai mult de 10 lei, dar rasturnatoare de caruri mari !

Iar despre aspectul mai exotic al unor scule vintage - pai asa se faceau ele atunci, de toti producatorii - nu erau competitii intre aspecte mai frumoase ci intre performante !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cum am inceput ?

Post by Shambala »

Nicu - exact un Accu era cel la care ascultasem - am scris dealtfel. Daca indica in plus .... :?
Nu am pus vreun aparat de masura cu peak-hold pe iesire sa ii masor tensiunea la borne.
Recunosc ca si noi am fost mirati de cat de sus urcau peak-urile fata de cat ni se parea noua la ureche ca ar suna. Totusi, aceeasi senzatia am avut-o de mai multe ori, si, cand am ascultat BAT-ul am pus voltmetrul pe el, la fel si pe un X-150, un Son of Zen, Aleph si altele.

Lektor - de fapt noi spunem cam acelasi lucru, doar ca eu ma exprim cateodata mai prost.
In plus, tu ai posibilitatea sa asculti pe viu multe scule vintage de calitate. Totusi - ai facut vreo comparatie A/B - cum spui - cu vreun amplificator de clasa ? (gen Bat - hai, nu 600, dar macar un 300, sau ceva comparabil)
Poate am exagerat eu cu pretentiile cand am dat ca exemplu BAT-ul 600, dar asa a fost, sa am ocazia sa il ascult pe acela.

Inca ceva - cand vorbeam de performante nu era un exemplu de cultura de prospect. Un aparat cu date tehnice bune poate suna prost - no problem :lol: . Dar un aparat cu specificatii modeste, foarte greu sa poata sustine comparatii dificile.
Ce se poate intampla insa, este sa se nimereasca potriviri /combinatii fericite de aparate - amplif+boxe, sau si mai bine dar si mai rar - sursa+amplif+incinte.

ps - aspectul exotic m-a fascinat si atunci si ma fascineaza si acum - recunosc. (cand este reusit, evident). Diferenta - acum, este ca nu ma mai las ametit doar de aspect. Dar inca il apreciez 8)

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cum am inceput ?

Post by Shambala »

Referitor la reusitele ingineresti - vintage, reusite care acum nu se mai regasesc aproape deloc, motivatia nu este lipsa de imaginatie sau de talent a protectantilor.
Schimbarea globala - manageriatul sec si "la banut" (impus si de concurenta chinezeasca), duce la limitari dure in bugetul de cercetare, ca si in cel de productie.
Si e normal, caci hi-fi-ul si audiofila au devenit o nisa, departe de banii adevarati obtinuti din consummer products.

Totusi, eu nu am auzit ca vreun model Accuphase sau McIntosh din anii trecuti (20-30) sa fie considerat cel mai bun produs vreodata, si sa nu mai fie depasit de vreun produs de generatie noua.
Vreau sa spun ca tehnologia actuala permite o calitate mai buna - daca se doreste asta, fara a tine seama de costuri. Din pacate e cam greu sa nu tii cont de ele.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cum am inceput ?

Post by LEKTOR »

Pai din nou chestii comerciale - cum ar putea sa se zica - Accu 800 monoblock e cel mai si mai de 20 ani incoace ? Cine ar mai cumpara sculele noi model 2010 ? cite si unde exista comparatii - reviews,forum,etc - intre chestii 2009 si top din 1982 ? Practic nu ai voie sa spui asa ceva !!!

vumetrul / peakometrul mergind la 500w cu volum mic - repet - doar pasaje /sunete cu very low bass 30hz in jos .

Da, am facut nenumarate comparatii. Acum vreo 15 ani am inceput sa pun la punct un sistem stereo, cu cd - rideam si ma amuzam de ce ziceau unii de maguri,casuri,chestii vintage ( cu toate ca asa incepusem initial - mag/cas/statie/boxe - astea mai de mult ) - dar, achizitionind componente noi, dea lungul anilor, m-am convins si de calitatea celor vintage - asa ca cumparam/comparam/vindeam/schimbam - zeci de componente. Acum m-am cam potolit, dar asta dupa ce am strins citeva zeci ( spre suta cred ) de componente vintage si ceva noi ! Nu dau nume acum, dar e o colectie numeroasa, multe chestii rare care imi dau satisfactie !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cum am inceput ?

Post by Shambala »

Am vrut sa spun ca nu am auzit - nici macar pe forumuri sau ca urban legend treaba de mai sus.
Am auzit ceva despre unele difuzoare, ca si despre unele lentile foto, dar aceea ar fi alta discutie.

Despre colectia ta stiu cate ceva din pozele pe care le-ai postat. Felicitari pt pasiunea dusa la "capat de scala" 8) .

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Cum am inceput ?

Post by LEKTOR »

Da, mersi de felicitari - o sa revin cu poze si descrieri, inca mai lucrez la "ansamblul final ".
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
hi-end
Posts: 37
Joined: 08 Jul 2009, 15:34

Re: Cum am inceput ?

Post by hi-end »

LEXTOR ,daca ai in colectia ta egalizatoare da-mi te rog cateva exemple de cateva egalizatoare reusite pentru ca vreau sa cumpar unul , chiar si vintage pentru ca stii ca imi plac sculele vintage
-multumesc anticipat

Post Reply