Cum am inceput ?

A fost odata ca niciodata
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Cum am inceput ?

Post by resitent »

Problema este că toate boxele au o durata de viață. Unele mai merg resuscitate dar nu vor tine o veșnicie. Exista și lucruri noi decente, multe.

Uneori cred că gunoaiele trebuie sa plece la tomberon, este incredibil cat de multe gunoaie vad pe grupuri, multe din ele niste relicve, nicidecum scule audio. Scule audio au fost doar 10% din ele.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Cum am inceput ?

Post by Schindler »

Ai ascultat vreodata Lockwood Major ( cu difuzoare Tannoy Monitor Gold ) din 1968 ?
Dar QUAD ESL 57 din 1957 ?
Parerea mea este exact inversa : ca 90% din aparatele si boxele moderne sunt gunoaie si ar trebui sa ajunga la tomberon.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum am inceput ?

Post by momolo »

Opinia mea este ca parerile foarte generale (si reductive) dauneaza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: Cum am inceput ?

Post by resitent »

Schindler wrote:Ai ascultat vreodata Lockwood Major ( cu difuzoare Tannoy Monitor Gold ) din 1968 ?
Dar QUAD ESL 57 din 1957 ?
Parerea mea este exact inversa : ca 90% din aparatele si boxele moderne sunt gunoaie si ar trebui sa ajunga la tomberon.
Nu mai veniți cu exemplare mai rare decât transpirația de paznic. Calculul incintelor parametrizat a fost introdus pe la sfârșitul anilor 70. Tot ce e bun inainte de anii 80 in materie de incinte este bun din greșeală.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: Cum am inceput ?

Post by Moromete »

Oho, ce nostalgie!

Am inceput cu un magnetofon Majak 205 pe care rușii scriseseră greșit: Stereo Deck, Mono Tape Recorder. În realitate trăgea stereo dar reda stereo doar prin amplificator. Avea două difuzoare prin care reda Mono dar se auzea foarte cald și plăcut. Posibil să fi fost pe germaniu. Rezistent și fiabil
A urmat un casetofon tot rusesc, mono, Elektonica 302. Excelent, avea inclusiv buton de reglare a nivelului de înregistrare. Imbatabil pentru jocuri pe calculator Hc 90. Cu el trăgeam muzică de la un radio Gloria sau Pacific 4 care avea și un Pick up mono.
A urmat un Pick up rusesc Akord 201 stereo care mai mult ara vinilurile.
Apoi cică am trecut la next level, adică un radio casetofon stereo cu nume de James Bond. Se numea pompos RCS 002 Stereo spațial făcut la Electronica. Vai mama și steaua lui! L am luat cu șpagă și pe ușa din dos de la magazinul Electrotehnica de pe Magheru. Ajuns acasă mă uitam la el că la Sfântul Graal. Arăta occidental, chiar dacă era dintr un plastic vopsit cu bidineaua. Pe radio, în special pe FM se auzea bine și avea ambele benzi și est și vest. Casetofon cu cap Ungaria foarte slab pe înregistrare. Pe redare, dacă era bine trasă caseta, se auzea cumva.
După 1990 am luat de la magazinul Panasonic/ Technics de pe Stefan cel Mare un dublu radio casetofon Panasonic cu boxe detașabile și un CD player Technics. Deja sunau a muzică.
Mă opresc că dau in roman.

Post Reply