TUNER vintage

A fost odata ca niciodata
bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: TUNER vintage

Post by bizonu22 »

Eu momentan folosesc un tuner clasic de la Marantz, modelul 2050. Are o receptie buna cu toate ca folosesc o sarma de cupru pe post de antena.Sunetul e tipic Marantz. Inainte de Marantz am avut un receiver Kenwood 5010 cu o receptie mai buna si cu functie de wide/narrow. In viitor as vrea sa iau un tuner tot de la Marantz dar cu osciloscop. Astept sa gasesc ceva la un pret omenesc, deocamdata se vand in jurul a 1000 euro aceste modele. :x
O zi faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUNER vintage

Post by momolo »

Dadix wrote:Pe Olx găsești 2 tunere bune acum de la Yamaha. Unul e TX 930 altul e modelul T 1020 . Mai bun e primul menționat.
am avut un Yamaha TX 920 ( http://www.radiomuseum.org/r/yamaha_nat ... re_10.html" onclick="window.open(this.href);return false; ) culoare titan (adica sobolan), impecabil ca nou, perfect. Dupa ce afiseaza si cum e de complicat ai zice ca e culmea dealului! I-am dat vant in momentul cand l-am comparat cu un Tuner AKAI din 1977-79, format din ala mai mic (38...40cm), argintiu, cu condensator (deci fara memorii), VU metru de acordaj, simplu, banal, nici macar serie de top din vreme aia (seamana la fatzau si butoane/design cu magnetofonul AKAI GX 4000D). Pur si simplu vechiul AKAI l-a spulberat la sunet si orice, inclusiv sensibilitate! Dar cum sa zic.... urat de tot! In sensul ca daca ascultai AKAI-ul, dupa aia ti se parea Yamaha o mizerie sinistra, o conserva sparta si ruginita, o galena sinistra!
Nu mi-am inchipuit ca poate exista asa o diferenta de calitate la sunet intre tunere... mai ales ca posturile noastre de radio FM transmit mai mult mp3-uri din PC! Mentionez ca Yamaha era efectiv impecabil, neatins si mergea in parametrii lui originali fiind conservat perfect. Daca nu comparam as fi zis ca e OK, are diverse giumbuslucuri stiintifice, trancotarii-electronisti ar fi cazut pe spate de atata tehnologie! (ma refer la trolii care fac mult zgomot anti-audiofil pe net ca ei detin TEHONOLOGIA, ADEVARUL si inteleg SCHEMELE, dar sunt saracii varza cu carne de la lipsa educatiei de 7 ani de acasa pana la cele mai elementare elemente de cultura culminand in multe cazuri cu deficiente grave la auz/urechi)
Asa ca bietul AKAI, o vechitura banala cu manivela din anii 70 l-a anulat, adica uzual spus intre noi pasionatii, AKAI s-a pisat (pe superbul Yamaha) cu bolta din toate pozitiile si o mai si plimba!
...Dupa care AKAI si-a furat-o de la un tuner european din anii 70, nu spun care. Insa un amic are si el un tuner european (cam 1969-1971) de care mi-e frica, adica nu as vrea sa compar. El cand si l-a cumparat (din ebay) a inceput sa vobeasca singur, mi-a facut si mie capul calendar cum suna tunerul ala..... si-l cred! (stiu eu de ce.... aici intervin si motive tehnice, si schema!)
Intre timp am gasit "fratii" acelui tuner in varianta amplituner si m-au socat cum se aud (de bine si ce sensibilitate au - e destul de uimitor sa ai stereo de o calitate superba in timp ca alt tuner modern nu prinde decat mono cu zgomot si se aude ca o galena defecta).
Mai trebuie mentionat (poate e vreunul mai incapatanat) ca la Yamaha am avut semnal de antena foarte bun, problema NU este la semnalul de antena.
...Cam de atunci nu prea mai sunt interesat de tunere care au depasit anul (aprox.) 1985. Nici de cele prea teribil de usurele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

bizonu22
Posts: 71
Joined: 27 Jan 2016, 10:45

Re: TUNER vintage

Post by bizonu22 »

"...Dupa care AKAI si-a furat-o de la un tuner european din anii 70, nu spun care."
Nu te credem Momolo. Spune marca si modelul! :D Nu tu erai acela care spuneai ca trebuie sa discutam concret pe firma / model ?
O zi faina!
„Sunt mulți care, ajunși la un vârf de munte, au amețeli și cad; iertați-i pe parveniți.” — Octavian Goga

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUNER vintage

Post by momolo »

Ai dreptate, dar nu vreau sa spun! (multi nu merita sa afle "mur in gur". Evident, nu e vorba de persoanele de fatza).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: TUNER vintage

Post by vjvarta »

Eu am un Grundig ST 2000 pe care l-am luat impreuna cu ampul SV 2000.
Constructie solida (e mai greu decat amplificatorul), design slim 5 cm, receptie foarte buna, separatie stereo excelenta, mai mult decat multumit de sunet si pot spune ca e peste cele cateva japoneze pe care le am ascultat.

Image

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: TUNER vintage

Post by Kostas »

Pe vremuri auzisem ca cel mai bun tuner ar fi Magnum si am descoperit ca se fabrica in continuare, analogic, de ce oare?!

http://magnumdynalab.com/products.php" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUNER vintage

Post by momolo »

Probabil multi au citit ca anumiti audiofili cu state vechi in USA (oameni care au in spate experienta grea) considera ca cea mai buna sursa din toate cele cunoscute de noi (cele "de casa", CD, banda magnetica, LP, etc) ar fi tunerul FM care reda o transmisie radio live direct dintr-o sala de concert.

Si la noi se mai transmite live, insa foarte rar (cred ca numai pe posturi nationale, stiu deocamdata doar de Romania Cultural).

Problema numarul 1 la posturile noastre de radio FM, in opinia mea, este lipsa puterii pe antena. Din ce stiam in anii '90 (cand am si colaborat la unele posturi FM din acea perioada, adica transmisii live) puterea pe antena la posturile private era limitata foarte jos (unde am fost eu puterea pe statie era sigitala de "organe" la 150W, deci foarte putin - singurul lucru care puteai sa-l faci era sa bagi semnal in statie, adica sa "pompezi" cu semnalul analogic); numai posturile nationale aveau puteri ceva mai mari dar la comparatie, in USA puterea unui post local FM oarecare, era la vremea aia de peste 30 de ori mai mare. Evident, conteaza si pozitia antenei de transmisie (inaltimea).

Asa ca posturile noastre pe langa faptul ca in majoritate au ca sursa defapt un banal PC care ruleaza fisiere (de multe ori mp3), nu au nici putere pe antena. Chestia asta se "compenseaza" (cel putin asa era atunci prin anii '90) prin supramodulare si compresie.
Compresia se foloseste in toate transmisiile radio FM. Fara nu se poate, se aude oribil. Conteaza mult aparatura de compresie folosita, calitatea acesteia. In opinia mea compresia analogica e mai buna decat cea facuta in digital, Dar costa mai mult si e mai ineficienta, de aceea ulterior s-a raspandit compresia facuta in digital. Oricum, eu nu mai am demult informatii in domeniu insa nu am observat in timp (ca ascultator) sa fi crescut calitatea emisiei FM in Bucuresti inafara de cateva posturi aparute dupa anul 2000, cum era pe vremuri (nu stiu daca mai exista) Radio Romantic unde se pare ca se folosea cdplayer cu CD-uri si nu fisiere sau chiar si banda magnetica (nu sunt sigur). Sau mai recent Radio Cultural care din pacate are semnal slab pe antena dar probabil si ceva din sculele profesionale din Radio National si poate si ceva oameni din fosta generatie la butoane. De exemplu in anii 90 exista Radio National 3 sau "Tineret" (parca asa ii zicea) care avea magnetofoane Studer si deck-uri Studer, probabil si cdplayere Studer si oameni care stiau meserie dar statia de emisie era proasta, veche si probabil si aparatura de compresie deoarece suna cam infundat si cam plat, cam mort, multe posturi private care aparusera ca ciupercile dupa ploaie (cu aparatura second hand ieftina din vest) sunau mai dinamic si mai viu la vremea aia. Ai nostrii la Radio National erau ne-upgradati de la inceputul anilor 1970 din cate mi s-a povestit (din pacate nu cunosteam direct. Apropos de asta, am auzit ca s-au "upgradat" dupa aia si au aruncat maguri, deckuri Studer, Revox, benzi pe role metalice si platane, etc, etc, si cine a fost pe faza le-a luat. Eu am apucat doar tarziu si pe bani doar niste role metalice de 27cm si ceva banda groasa de la BASF).

Cu cat puterea e mai mare pe antena (si exista o statie de emisie foarte buna), cu atat se poate da compresia mai jos, deci sunetul e mai audiofil.
Cert este ca si in conditii destul de umile (cum sunt cele din tara) cand exista o transmisie live si ai semnal (pozitie buna si antena buna) sa prinzi, se aude grozav. Ideea e sa fie 100% live si nu trecuta printr-un recorder.

Legat de subiect, eu nu prea sunt fan cu tunerele, defapt nu ascult radio aproape niciodata, sa nu zic niciodata. Asa ca pana la intamplarea cu acel Yamaha de care am povestit mai sus, nu prea credeam ca sunt diferente atat de notabile intre calitatea audio la tunere. Dupa aia mi-am dat seama ca nici aici nu exista exceptie, diferentele audio intre tunere sunt efectiv notabile. Si nu ma refer numai la sensibilitatea de receptie. Defapt din ce stiu un tuner foarte sensibil nu poate avea o calitate audio buna, exista un fel de raport de compromisuri intre sensibilitate si calitate. Insa pana acum mi-am dat seama ca cele vechi cu condensator (pe aer) variabil, imi plac cel mai mult la sunet. La astea, logic, nu se pot pune memorii pentru posturi. Dar exista si destule modele cu dioda varicap, foarte faine la sunet. Haios este ca pe la mijlocul anilor 1970 incepuse sa fie la moda ideea de "computer" si "digital" asa ca pe unele tunere si amplitunere care aveau afisaj cu cifre (ori LED, ori fluorescente) scria la loc de cinste "DIGITAL", ele neavand defapt nici o treaba cu digitalul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: TUNER vintage

Post by Dadix »

Problema din punctul meu de vedere la posturile Fm din țara noastră e compresia care se aplica la extrem. Un clip interesat despre compresie in general e aici: https://youtu.be/dcKDMBuGodU" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUNER vintage

Post by momolo »

Technics ST 9600 (il am in colectie)

Image

Image

Image

https://www.hifiengine.com/manual_libra ... 9600.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.hifi-studio.de/hifi-klassike ... T-9600.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TUNER vintage

Post by momolo »

Dadix wrote:Problema din punctul meu de vedere la posturile Fm din țara noastră e compresia care se aplica la extrem. Un clip interesat despre compresie in general e aici: https://youtu.be/dcKDMBuGodU" onclick="window.open(this.href);return false;
exact. Asa ziceam si eu mai sus.
Si daca compresia e facuta in digital, e cel mai urat. Insa asa cum am scris mai sus, compresia ii ajuta sa "pompeze" in statia de emisie sa para mai tare.
Deasemenea, cum ziceam mai sus, compresia este necesara, fara se aude naspa. Insa trebuie facuta cu arta (si masura); in opinia mea cea mai buna compresie se obtine cu circuite analogice.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: TUNER vintage

Post by Kostas »

Din ce am auzit sunt tunere care fac un fel de decompresie in asa fel incat sunetul sa fie cat mai aproape de cel original. Poate gresesc, spun ce am auzit.

Eu ascult mult radio, R.Romania Cultural, Muzical, Romantic. Din ce am inteles puterea tuturor statiilor e limitata, altfel ne-am lua cu mainile de cap, exista si legenda celor de la ultimul etaj de la sediul Radio Romania care au facut cancer, fiind sub antena.
In tara se face transmisie prin relee.

Transmisiile live de pe Romania Muzical sunt foarte bune, mai ales cele preluate direct din salile germane - care ar impresiona si pe amatorii de detalii precum scartzait de podea si plescait de buze - care se aud si ele, dar in limita bunului simt (nu-i nimic, pot fi amplificate, egalizate pentru ca aceste detalii sa sune frapant :D ).

Mai exista si arta regizorului de transmisie care focalizeaza si scoate in prim plan un instrument din orchestra sau un solist vocal cand are solo si revine la imaginea sonora de ansamblu in tutti. De multe ori nu are partitura in fata si actioneaza din instinct, experienta, cultura muzicala si te face sa te simti acolo, in sala, sa traiesti alaturi de cei prezenti fizic la concert.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: TUNER vintage

Post by Kross »

Alte chestii primite spre testare : T350 si pioneer tx410.

Primul, nu mi a facut o impresie rea, e chiar un tuner decent, cu o calitate decenta si a receptiei si a sunetului, e chiar sensibil. Am scapat de el din cauza potzilorde acord care intrerupeau si intrerupatoarele care nu faceau contact. Totusi, daca faceau contact si potzii nu intrerupeau, era ok.

Al doilea : un tuner chiar vintage, sensibilitatea buna si un sunet chiar foarte bun. Asta al meu a venit in țiplă...deci nou..desi are cam varsta mea...merită incercat acest tuner daca il gasiti. Sigur nu e cel mai performant dar cu siguranta nu e ultima cotoarba, e un adevarat vintage.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: TUNER vintage

Post by Kross »

Acum.ascult romantic fm pe acest pioneer tx410l. Se aude foarte frumos, akai ul digital l am dus la serviciu unde canta pe un amplificator rusesc vega 10u120s. Un amplificator decent de altfel, pentru muzica in birou.

Pioneer tx410l e un tuner chel...nu are AFC, sau alte acareturi, are acord pe CV, desi am.vazut ceva asemanator Ca design cu tuning pe varicap. desi extrem de simplu, receptioneaza extrem de bine tot, chiar si pe mw se aude tare si bine. Un adevarat vintage. Chiar merită. Scala e un pic decalata. Este made in Belgium.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Dadix
Posts: 438
Joined: 03 Jun 2016, 11:06

Re: TUNER vintage

Post by Dadix »

Kross de ce nu faci niște clipuri pe care să le urci pe Youtube? As putea să-mi fac o părere despre aparatura de care vorbești. Pe mine mă interesează la un tuner să aibă zgomotul de fond cat mai redus. Am un Sansui R-5 cu 3 gang-uri fm și un Yamaha CR 820 cu 4 gang-uri pe FM. Yamaha e o idee mai puțin sensibil pe FM dar are zgomot de fond mult mai mic.

Kross
Posts: 527
Joined: 05 Apr 2017, 18:17

Re: TUNER vintage

Post by Kross »

Pe site aici se pot urca filmulețe? Are zgomot dar foarte mic. Asta e un tuner practic foarte basic...se spune ca uneori, cu cat mai simplu cu atat mai bun. Ca la masini...cu cat e mai computerizata cu atat are rata de defectare mai mare.
1) Technics SU-V8K 2) SU-8080K
1) Linn Isobarik DMS 2) JBL LX-55
1)Technics SL1200GR (curând)2) Technics SL-B202 & Technics SL1500-C.
1)Technics ST-8044k 2) ST-8080K.
1) Sony CDP-X33ES 2) CDP-X55ES/philips n4504
1) Living 2)Dinning.

Post Reply