BOOMBOX

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: BOOMBOX

Post by momolo »

Eu am vazut prima oara in viata mea filmul Alien din 1979 pe un asemenea boombox cu televizor incorporat marca SHARP. Ecranul era poate mai mic decat 4 pachete de tigari, dar era COLOR !!!! Pe vremea aia aproape nimeni nu avea televizor color mare si normal, infara de securisti si bisnitarii care trageau casete VHS asa ca aceasta combina cu mini-TV era privita precum a opta minune a lumii.
Filmul era redat de un VHS de calitate, probabil AKAI (pe vremea aia nu existau decat VHS de calitate marcile celebre japoneze made in Japan) si bagat in combina prin cablu de antena. Nu aveam noi idee de alt tip de legatura, insa nici combina nu cred sa fi avut mufe de input.
Eram 3...4 oameni (nu tin minte exact) inghesuiti pe scaune benoclandu-ne la micutul ecran COLOR !!!! Cand a pocnit alienul din burta lu' ala ne-a sarit inima pe gura. Am fost super-impresionat ! Toti admiram minunatele culori ale ecranului care era mai mic decat ce se pune azi in automobile pentru comenzi si functii. Eram ca trei elefanti care se uitau vrajiti in televizorul furnicilor, televizor care era COLOR !!!!! Uraaa!!!! :D Ne uimea calitatea culorilor si imaginii, probabil azi am rade de acea imagine ca de o gluma proasta, dar nu va pot descrie incantarea si uimirea in acel moment! Probabil azi as atinge oarecum aceeasi incantare si uimire (desi nu cred) daca m-as uita la cea mai mare plasma Pioneer Kuro cu sursa real-full-mega-HD.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: BOOMBOX

Post by LEKTOR »

... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Post Reply