KENWOOD

A fost odata ca niciodata
kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: KENWOOD

Post by kaav »

In acest topic, ai ceva util, interesant de spus despre Kenwood? Multi oameni care citesc despre scule presupun ca nu prea sunt curiosi de off-topicuri prea abundente, daca se poate deloc. Motivul interventiei mele la anumite lucruri pe care le-ai scris, are legatura exclusiv cu o atitudine aroganta care ti-a mai scapat cateodata. ''Detaliul'' asta poate inhiba/demotiva faptul de a mai exista discutiile la obiect, din pacate. Ai remarcat ca nu a mai raspuns nimeni aici, nu?
Numa bine.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Am vorbit despre problemele pe care le am avut și eu similare la Kenwood, te poți opri?
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by _BGD_ »

Domnilor,

Nu mai bagati batul prin gard :))

Doresc sa va impartasesc ca, sunt putin suparat ca "mi-a scapat" un 7030 la pret bunicel ... am sunat cam tarziu...aia e.
Dar mai cautam. Si 7050-ul este tentant, dar parca cam multi banuti...

Povesteam pe topicul cu deck-uri, de noua jucarie, Yamaha KX-W392, si ca sa ma leg si de treaba cu masinile...
Recent mi-am facut cateva casete inregistrate, cu sursa FLAC/DAC. Mi se pare ca suna bestial, desi casetele sunt Type I, si vechi. Neinregistrate, dar vechi (Goldstar Philips, Sony). E si un type IV pe drum, gandul si la niste croame, in fine. Imi pare rau acum ca, de cateva luni, din familie ne-a parasit un Audi, fabricat in 2003-2004, care avea si magazie de CD-uri (in portbagaj), dar si slot de caseta, in bord!. Mai pustan fiind, mi se parea o tampenie, scria acolo ceva si de Dolby....cat de prost eram...
Acum as lua masina aia inapoi doar sa ca pot sa ascult casetele proaspat trase cu Dolby B sau C :))

Si sistemul audio (Audi Concert si nu mai stiu cum..) se auzea foarte bine, clar, bass in spate sub luneta, integrat in spatele tetierelor...era treaba misto.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: KENWOOD

Post by Cosmin2000 »

Foarte putini stiu cat de bune pot fi aceste amplificatoare din seria Laboratory produse de Trio-Kenwood. In plus, sunt verificate din punct de vedere al functionarii si au un an garantie de la hifido. Cand te gandesti ce poti cumpara de nou de banii acestia, te apuca plansul...

https://www.hifido.co.jp/20-27655-25751 ... D2=0&SD3=0
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

Cosmin2000 wrote:
30 Dec 2020, 04:18
Foarte putini stiu cat de bune pot fi aceste amplificatoare din seria Laboratory produse de Trio-Kenwood. In plus, sunt verificate din punct de vedere al functionarii si au un an garantie de la hifido. Cand te gandesti ce poti cumpara de nou de banii acestia, te apuca plansul...

https://www.hifido.co.jp/20-27655-25751 ... D2=0&SD3=0
mie imi rezulta 2.400 lei. Nu am idee cata vama ar pune aici?! Daca vad la vama coletul mai greutz s-ar pune pe surprize. Si oare cat ar costa transportul din Japan ?! Oricum, la vama baga cel putin TVA la toata suma, valoare obiect adunata cu costul shipping-ului adica la tot.
Si din ce stiu eu japonezii de la hifido nu vand decat in Japan. Pentru cei din afara trebuie gasite firme japoneze care cumpara de la hifido si in cazul asta platesti si transportul din interiorul Japoniei si ceva comision plus restul.
Poate ma insel, eu asa ma informatiile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: KENWOOD

Post by Cosmin2000 »

momolo wrote:
30 Dec 2020, 14:22
Cosmin2000 wrote:
30 Dec 2020, 04:18
Foarte putini stiu cat de bune pot fi aceste amplificatoare din seria Laboratory produse de Trio-Kenwood. In plus, sunt verificate din punct de vedere al functionarii si au un an garantie de la hifido. Cand te gandesti ce poti cumpara de nou de banii acestia, te apuca plansul...

https://www.hifido.co.jp/20-27655-25751 ... D2=0&SD3=0
mie imi rezulta 2.400 lei. Nu am idee cata vama ar pune aici?! Daca vad la vama coletul mai greutz s-ar pune pe surprize. Si oare cat ar costa transportul din Japan ?! Oricum, la vama baga cel putin TVA la toata suma, valoare obiect adunata cu costul shipping-ului adica la tot.
Si din ce stiu eu japonezii de la hifido nu vand decat in Japan. Pentru cei din afara trebuie gasite firme japoneze care cumpara de la hifido si in cazul asta platesti si transportul din interiorul Japoniei si ceva comision plus restul.
Poate ma insel, eu asa ma informatiile.
Asa este, aproximativ 2400 RON. Ce bine ar fi sa traiesti in Japonia sau doar sa ai trecere vreo saptamana pe acolo!
Altfel, costul transportului in Romania chiar la aceste amplificatoare este undeva la 500 USD (am intrebat la hifido candva la alte Trio L-07M, chiar mai ieftine ca acestea), vin repede, in maxim o saptamana, cu avionul si le impacheteaza separat, fiecare cu cutia lui.

Trio L-07M au impreuna 26 kg, de unde impachetarea separata. Daca se opteaza pentru transport pe mare e cam 250-300 USD, dar ajung in doua luni sau poate mai mult...

Hifido vand oriunde in lume, chiar si in Romania, cu conditia viramentului bancar al produsului si transportului. In final, trebuie platite si taxele vamale si TVA, asa cum spui, la produs plus transport. Deci, din 1100 USD ajungi in final la 1350 USD sau 1100 Euro. Asta daca nu ne descurcam ca in Romania cumva... E un proces complex, dar pentru anumite aparate MERITA!
Vintage forever!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

Deci am estimat corect insa eram chiar optimist. Un calcul pesimist imi arata ca de la 2.400 lei vor depasi in final lejer peste 4.000 lei. Numai TVA-ul este o cincime din suma iar suma la care se pune este cum am spus, TOATA, adica valoarea marfii plus costul transportului.
Necunoscuta este taxa vamala pe care cele doua mamai de la Oficiul Postal ti-o comunica din presimtzurile lor oculte si nu ai cu cine sa te certi sau ce sa faci. Cand am luat ceva din vama, ceva din China cu valoare mica (la care au pus numai TVA si o taxa "de procesare") era unul in fatza mea care tocmai era jupuit pentru un produs vechi, am auzit de la distanta ceva din discutie, ca este obiect utilizat, second hand. Ala nu a vrut sa plateasca dar in final nu a avut de ales si a platit. Insa evident a fost lovit, era daramat. Probabil nu a fost suficient de pesimist si mamaile l-au prins si jupuit. Avea ceva nu foarte mare, nu am vazut ce. Pai ma gandesc, daca eram eu cu cele doua ladoaie de 26 Kile, mamaile mi-ar pune si numarul de la pantofi inmultit cu data zilei! Operatiunea (m-am referit cumva in alt post) consta in aducerea coletului de catre una din mamai in brate din spate, din depozit. Pai cand una din astea cara o lada de 13 kile si sunt pur si simplu doua lazi cu ceva atat de ciudat inauntru...... NU vreau sa-mi imaginez scena si pretul! Numai TVA-ul e rupator, o cincime, asa cum am spus!
In plus e bai cu aia 100V la sugatoarele astea1 Care depind de curent! Oricat traf adaptor le-ai pune nu e ca si cum ar avea propriul lor traf pentru Europa. E totusi o complicatenie. Si avand in vedere cele 4.000.....5.000 lei sunt sigur ca exista alte optiuni mai putin complicate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Of dacă mai băgăm în buget și un dublu rand de cabluri de alimentare(priza-trafo-,sculă) frekkate binne cu ulei de sharpe prost, ieșim în grâu. :mrgreen:
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by _BGD_ »

Aici va pot spune ca, Ofiterul Vamal incadreaza produsele conform TARIC.
Si acolo, este putin interpretabil modul de incadrare.

Spre exemplu, un amplificator audio se poate incadra la codul vamal (Harmonised Code) 8543709099, adica sub-categoria "altele" din categoria 8543 "Mașini și aparate electrice care au o funcție proprie, nedenumite și necuprinse în altă parte în acest capitol". Si avand taxe vamale de 3.7%, aplicabile la costului produsului + costul transportului + TVA.

Daca amp-ul ar veni din Coreea de Sud sau Japonia, si ar avea pe factura o declaratie de origine preferentiala+stampila originale, ar fi scutit de taxe :)

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: KENWOOD

Post by Cosmin2000 »

_BGD_ wrote:
31 Dec 2020, 10:30
Aici va pot spune ca, Ofiterul Vamal incadreaza produsele conform TARIC.
Si acolo, este putin interpretabil modul de incadrare.

Spre exemplu, un amplificator audio se poate incadra la codul vamal (Harmonised Code) 8543709099, adica sub-categoria "altele" din categoria 8543 "Mașini și aparate electrice care au o funcție proprie, nedenumite și necuprinse în altă parte în acest capitol". Si avand taxe vamale de 3.7%, aplicabile la costului produsului + costul transportului + TVA.

Daca amp-ul ar veni din Coreea de Sud sau Japonia, si ar avea pe factura o declaratie de origine preferentiala+stampila originale, ar fi scutit de taxe :)
BGD, exact asa am calculat si eu:
* 600+500=1100 USD pret de plecare produs din Japonia plus transport;
* 1100x 1,23= 1353 USD pret final dupa aplicarea TVA de 19% si taxe vamale 4%.

Cum se obtine declaratia de origine preferentiala? Scapam de cei 4%, desi este o suma mica, insa TVA-ul tot se va plati...
Vintage forever!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by _BGD_ »

Cum se obtine declaratia de origine preferentiala?
* daca nu ma insel, se agreaza cu Shipper-ul, si acesta o face pe documentele comerciale ale marfii;

Si da, de TVA nu scapi.

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: KENWOOD

Post by Moromete »

Bună seara. Vă rog să îmi permiteți să vă povestesc experientele mele Kenwood. Prin 2000 am cumpărat din Metro o combină fabricată în Malaezia. Avea boxe pe două căi, CD charger rotativ cu trei platane, radio și dublu casetofon cu auto reverse. Toate comenzile digitale. Suna foarte bine. A fost folosită la greu și în peste douăzeci de ani nu a cedat decât blocul optic de la CD. A fost și pe post de amplificare pentru un Rostov. Față de alte combine Sony sau Philips avea ceva aparte.
De vreo trei luni am cumpărat un CD player Kenwood dp 7040 din Teutonia. Bine lucrat, cu un sunet detaliat și cărnos. Înainte am avut un Sony cdp 790 și pot face o comparație. Kenwood este foarte precis și corect, citește orice cd, dar parcă nu are același timbru cu Sony care din păcate a picat repede. Adică Kenwood sună bine pe foarte multe genuri muzicale, mai puțin pe muzica clasica. Dacă a avut cineva acest model aș fi bucuros să aud și alte păreri. Mulțumesc și sper că nu am plictisit.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

Moromete wrote:
30 Nov 2022, 19:42
CD player Kenwood dp 7040 din Teutonia. Bine lucrat, cu un sunet detaliat și cărnos. Înainte am avut un Sony cdp 790
practic ai comparat Sony cu Sony.
Ambele au mecanica SONY (sunt din alea bune pe care le avea si Accuphase la vremea aia)
Sony CDP-790 a fost in doua variante, primul cu DAC AD1860N-T de la Analog Devices si al doilea cu DAC Sony la fel cu Kenwood-ul (adica au acelasi DAC). Poate al tau era prima varianta cu AD. Se pare ca nu au marcat diferenta intre cele doua versiuni fiind data numai dupa data de fabricatie.
Mie DAC-urile CX de la Sony nu imi plac, nu mi-au placut niciodata. Dar mecanicile KSS210 si KSS240 au fost bune. Probabil utimele bune de la Sony. Erau liniare in camp magnetic si robuste, citesc si trase pe PC fara mofturi.
Deci in afara de primul model Sony CDP-790 (cu AD), restul nu mi se par deloc interesante.
Mecanica si DAC-ul se impun in sunet, au soundul lor specific.

http://vasiltech.narod.ru/CD-Player-DAC-Transport.htm#K
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Moromete
Posts: 32
Joined: 22 Nov 2022, 18:07

Re: KENWOOD

Post by Moromete »

momolo wrote:
30 Nov 2022, 20:21
Moromete wrote:
30 Nov 2022, 19:42
CD player Kenwood dp 7040 din Teutonia. Bine lucrat, cu un sunet detaliat și cărnos. Înainte am avut un Sony cdp 790
practic ai comparat Sony cu Sony.
Ambele au mecanica SONY (sunt din alea bune pe care le avea si Accuphase la vremea aia)
Sony CDP-790 a fost in doua variante, primul cu DAC AD1860N-T de la Analog Devices si al doilea cu DAC Sony la fel cu Kenwood-ul (adica au acelasi DAC). Poate al tau era prima varianta cu AD. Se pare ca nu au marcat diferenta intre cele doua versiuni fiind data numai dupa data de fabricatie.
Mie DAC-urile CX de la Sony nu imi plac, nu mi-au placut niciodata. Dar mecanicile KSS210 si KSS240 au fost bune. Probabil utimele bune de la Sony. Erau liniare in camp magnetic si robuste, citesc si trase pe PC fara mofturi.
Deci in afara de primul model Sony CDP-790 (cu AD), restul nu mi se par deloc interesante.
Mecanica si DAC-ul se impun in sunet, au soundul lor specific.

http://vasiltech.narod.ru/CD-Player-DAC-Transport.htm#K
Sony nu știu dacă era cu AD, dar se auzea mai cald, mai altfel. Din păcate,la scurt timp a început să sară ca naiba la orice cd.

User avatar
dj_italo2001
Posts: 146
Joined: 29 Aug 2009, 21:07
Location: Sibiu
Contact:

Re: KENWOOD

Post by dj_italo2001 »

Cateva pareri personale ? Mediocritate, foarte putine de pastrat... Am preferat sa las pe altii sa le puna de 'mormantare (coliva si lumanarile) pe sculele lor. Am mai pastrat doar doua trancote de la ei, un KT8300 si un preu L-1000C doar pentru ca le-am achizitionat la pret de fer vechi. In rest am aruncat in pubela 0_l_ics tot ce-am avut de la acest brand. Fara regrete !

Post Reply