KENWOOD

A fost odata ca niciodata
Post Reply
resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Exact, părerea mea sinceră este că mulți dintre forumisti nu stăpânesc mărimile fizice care guvernează modul de funcționare al echipamentelor de aici se nasc foarte multe contre. Nu este vina lor, fiecare om poate fi bun in segmentul lui de interes.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: KENWOOD

Post by kaav »

Nici eu nu stiu multe lucruri despre aparatele care le folosesc, pot povesti strict despre impresia mea evident subiectiva asupra sunetului. Daca nu as avea de ales si ar trebui sa stiu detalii despre aspecte tehnice, m-as documenta suplimentar, dar cum nu am probleme cu sistemul, anumite lucruri nu le stiu. Nu am nevoie efectiv sa-mi fac capul calendar cu informatii care le pot gasi redundante (cata vreme nu am probleme).

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Așa este, am cunoscut multi doctori, avocați audiofili care nu erau dispuși plus că nu aveau timpul necesar pentru documentare și înțelegere, oamenii doar ascultau. Însă au înțeles că nu e okey să susții treburi cu implicație tehnica atunci când nu cunoști aspecte, mai grav fiind atunci când o mana de avocați susțin că electronii joaca sarba pe finali și se aprobă legal reciproc :). Sculele audio sânt construite de ingineri, din fericire.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: KENWOOD

Post by kaav »

resitent wrote:...nu e okey să susții treburi cu implicație tehnica atunci când nu cunoști aspecte...
Clar. Citesc multe topicuri pe tema sunetului, nu numai aici si apreciez faptul ca uni forumisti au bunavointa sa clarifice anumite aspecte utile pe care nu ai cum sa le sti ''din burta'', daca esti nou pe taramul asta. Cand apar contre fara temei real, evident ca se taie entuziasmul ca maioneza, aspect de evitat.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

De aici pleacă foarte multe conflicte rromanesti .Am observat că pe forumurile de afara nimeni nu se mai agita, adică dacă unu zice că aude aer între clape și altul îl întreabă cat spirt a băut nu se face gaura in ceriu, dar daca cineva vine cu o soluție la o problema sau ajuta pentru că a pățit la fel la un moment dat cu un setup sau alta situatie omu e apreciat, nu contează că e tigan, ungur, sas sau moldovean. Oamenii inteligenți au umor și înțeleg multe, acceptă. De obicei oamenii care nu accepta nimic sânt cei care nu înțeleg nimic, psihologii spun asta, eu tind sa le dau dreptate. Desigur exista oameni care accepta existența divinității sau a fantomelor, nu-i putem considera monumente de inteligenta, dar e bine că accepta ceva.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

resitent wrote:De aici pleacă foarte multe conflicte rromanesti
= gresit! Conflictele pleaca de la oameni ca tine. Ai fost banat pe TOATE forumurile unde ai activat. Simt ca episodul tau nr.2 (aici) va fi foarte scurt. Azi intrevad finalul.
resitent wrote:Desigur exista oameni care accepta existența divinității sau a fantomelor, nu-i putem considera monumente de inteligenta
prin aceasta "exprimare" ai insultat o intreaga categorie de oameni (dealtfel, extrem de diferiti. Pentru ca oamenii care cred in "divinitati" si/sau fantome pot fi cum nu se poate mai diversi. Alatura un taliban din Statul Islamic langa un cardinal de la Vatican, ambii cred in divinitati insa sunt cum nu se poate mai diferiti iar tu ii reduci la un numitor comun, adica indirect ...prosti).
Ti-am demonstrat cu propria fraza ceea ce am afirmat mai sus. Daca esti capabil sa-ti dai seama, poate mai ai indreptare, daca nu, inseamna ca esti un caz cronic, fara speranta.

Problema nu sta in faptul ca nu stim, ci in faptul ca nu stim ca nu stim. Cel care nu stie ca nu stie este in categoria cea mai de jos, adica primitiv. In aparenta poate parea inteligent, chiar sclipitor, umorist, sugubatz, etc. Dar faptul ca el nu stie ca nu stie il face sa fie.... un simplu prost. Exista si prosti simplii (nimeni nu are nimic de impartit cu ei, stau in coltul lor) dar si prosti sofisticati si foarte harnici. Cel mai nociv este prostul harnic. Nu am spus eu ci un general din Imperiul Austro-Ungar in timpul primului razboi mondial. El spunea ca prefera lenesii, chiulangii si prostii linistiti decat un prost harnic care poate sa duca la pieire intreg regimentul. Prostul este acela care se duce la pieire dar ii trage si pe ceilalti cu el. Daca s-ar duce singur ar fi doar ghinionist, dar cand ii "ajuta" si pe altii (desi astia nu doresc), e autentic prost. Si mai stim ca prostul nu e prost destul daca nu e si fudul. De exemplu e fudul ca (asa crede el) e singurul care stie. De aici pleaca zazania. Pentru ca respectul se masoara nu numai in vorbe stricte dar si in atitudine, ton, nuante.

Un om intelept (automat inteligent, situatia in categoria minim de mijloc, adica cel care stie ca nu stie) il respecta si pe acela care nu stie. Adica.... nu e fudul. :wink:

Pe acest forum incerc sa fac loc pentru toata lumea, atat cei care stiu inginerie, tehnica, electronica, cat si celor care nu stiu. Interesele participantilor pot fi diverse, unii prefera auditia, muzica, altii tehnica si surubareala. Atata vreme cat exista respect intre toti, se poate convietui. Insa cand intra vreunul ca bubulul in popice, atunci intervin masurile punitive. Autocenzura este foarte importanta. Primul pas in cvilizatie a fost cand omul-animal a invatat sa-si reprime instinctele. Civilizatia are la baza niste reguli simple de mii de ani, ca de exemplu, "Nu-i face altuia ce tie nu-ti place" sau, "Poti face ce vrei atata vreme cat nu-i deranjezi, lezezi pe ceilalti". Chestiuni simple din programul, "cei 7 ani de acasa".

...Inca mai sper sa intelegi! Deja se fac pariuri la cate zile mai existi pe acest forum, comanr 2.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

***postare stearsa conf. regulamentului - 0% la subiectul topicului. Avertisment - gata cu aiurelile, aici se posteaza despre KENWOOD.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: KENWOOD

Post by kaav »

resitent wrote:Desigur exista oameni care accepta existența divinității sau a fantomelor, nu-i putem considera monumente de inteligenta, dar e bine că accepta ceva.
Ce scri aici este o nazbatie.
Defapt cuvantul incertitudine se potriveste foarte bine in a te raporta cat mai obiectiv la realitatea inconjuratoare cand este vorba de realitati mai sensibile. Inteligenta este doar un instrument cu o functie clar logistica in gestionarea diverselor sisteme de existenta si nu acopera toate nevoile noastre, mai sunt si altele. Si chiar e topicul cu KENWOOD, poate nu trebuia sa intervin la nimic in acest topic.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Kaav nu mai vorbim aici pentru că deranjam și astea sânt regulile. O fi n-o fi, nu s-a întors nimeni să zică ce e.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: KENWOOD

Post by momolo »

Bravo! Asa te vreau!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: KENWOOD

Post by puf »

"De obicei oamenii care nu accepta nimic sânt cei care nu înțeleg nimic, psihologii spun asta, eu tind sa le dau dreptate"
Ironic sau nu, se pare ca te-ai autodescris aici, nu accepti ca pot fi diferente intre cabluri.
Apropo eu sunt electronist si mai am asa cate o idee cu ce se intampla prin aparate, cu toate ca experienta in audio se limiteaza la ultimi 25 ani.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Am înțeles, inginer sau autodidact?
Apropos de Kenwood -ul care incalzea un canal până când începea să pâraie și să distorsioneze enorm, finalii erau okey, pe soclu. Buba a fost un tranzistor prefinal gen BD xxx. Condensatorii deși vechi vai steaua lor funcționau cumva.

Amplificatorul initial avea curent normal de mers in gol apoi, încet încet el creștea pe un canal aiurea.

Este foarte important atunci când vorbim despe anumite componente electrice sau electronice sa avem bine fixate anumite noțiuni importante: impedanța, tensiune, curent, faza, frecventa. Altfel este foarte posibil să discutăm gratuit.
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: KENWOOD

Post by puf »

Sa zicem ca din 1995 am lucrat numai in serviceurile autorizate Kenwood, Panasonic, Pioneer, JBL, Infinity, Harman Kardon si inca mai lucrez cu unele din aceste firme oficial dar nu mai fac reparatii doar suport tehnic.
Din 2006 m-am ocupat si de alta activitate, la alt nivel si anume de evaluari tehnice si acustice la o organizatie europeana.

resitent
Posts: 445
Joined: 14 Mar 2020, 18:21

Re: KENWOOD

Post by resitent »

Am observat și eu o tendință de alunecare spre conectica și alte maimuțe iar cutiile și aparatele cam ușurele și cam goale. Asta o fi trendul. Personal prefer aparate de dinaintea dvs, cu mult. Alea de după 90 au fost gunoaie
Pioneer Linear (PL-L1000)
Kyocera DA-910 SE
Onkyo Integra A8670
Technics 7

Cine se împiedică de un cablu poate să piardă trenul audiofil

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: KENWOOD

Post by puf »

Poti sa iti imaginezi ca in anii 90 mi-au ajuns la reparat tot felul de aparate din anii 80 sau mai vechi.
Pe vremea aia eram intrigat ca nu puteam asocia calitatea sau pur si simplu sound-ul cu cifrele, masuratorile si nici macar greutatea sau modul de constructiv nu dadeau nici un fel de indiciu despre ce calitati sau bube au, pana la urma auditia a ramas singurul mod de aprecia calitatea sunetului.

Modul de apreciere a calitatii sunetului a evoluat, acum se pune accentul de stage si focus, ambianta si transparenta, precizie acustica, dinamica, echilibru tonal in ordinea asta adica unele chestii sunt mai importante ca altele.Nu conteaza ce cifre declara producatorul, nu au relevanta decat la modul general, sa ai o idee ce aplicatie, destinatie au.

In anii 80 se punea accentul pe partea timbrala daca vrei un fel de echilibru tonal care nu este acelasi lucru cu neutralitatea, apoi conta sa existe o soliditate, control, zgomot si distorsiuni cat mai mici, inutil de mici.

Daca vrei in sens electronic se folosea la greu reactia negativa care aduce teoretic doar beneficii, dar care limiteaza unele calitati.
Pe vremea aia nu isi punea nimeni problema de stage si focus sau rezolutie iar daca vreo creatie putea excela la asta era o intamplare, nu scopul producatorului ci doar rezultatul unui proiect bine realizat.

Post Reply