MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Obelix »

In domeniul mecanicii magnetofoanelor eu sunt de principiul "less isi more", adica cu cat mai simplu, cu atata mai bun.
Deci din punctul meu de vedere si mai ales tinand seama de varsta medie a "pacientilor" sunt de favorizat modele simple, fara autoreverse si mai ales fara "saniute" de tip GX77 (care daca sunt uzate, pun banda unde vrea muschii lor, numai drept pe capete nu...) :idea:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Ideea lor cu rotita aia care se plimba e cam trancotara. Dar sa sti ca un mester bun o scoate la capat chiar si asa. Jucarica suna si trage fain (plus ca nimic nu e perfect pe lumea asta).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by akaiofil »

momolo wrote: .....
Chiar ma tot gandeam de ce naiba suna bine jucaria Gx77 ? (am doua bucati). Ma gandesc la ceva, este belt-drive.
.....
Eu ma indoiesc ca asta este motivul, oricum personal cred ca cel mai mare minus al lui 77 este faptul ca nu e direct drive (la care se adauga si suficient plastic :))
It's the music, stupid!

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by akaiofil »

momolo wrote:Ideea lor cu rotita aia care se plimba e cam trancotara. Dar sa sti ca un mester bun o scoate la capat chiar si asa. Jucarica suna si trage fain (plus ca nimic nu e perfect pe lumea asta).
Indiferent de cum suna eu gasesc ca designul (estetic vorbind) este fabulos...
In concluzie, nu suna rau, nu trage rau dar arata intr-un mare fel. :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

akaiofil un direct drive banal sau mediocru implementat este mult sub un belt drive normal si clasic. Motivele sunt subtile, stau in microdetalii. Pe undeva si la turntable se aplica aceeasi problema, sa spunem ca e ceva legat de "jitterul analogului".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by akaiofil »

este posibil, dar ma indoiesc ca akai aveau direct drive-uri mediocre. un direct drive bine implementat, ajutat de un dublu cabestan (alta lipsa majora a lui 77 de care mi-am adus acum aminte) l-ar fi facut taticul magurilor cu banda mica....parerea mea :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

akaiofil, o mare problema la toate AKAI-urile o constiuie tabla de 1mm pe care stau capetele si ghidajele. Nu e suficient de rigida, sa nu uitam ca aici se pun probleme de microni.

Si iti pot spune ca AKAI au facut direct drive mediocre. Inca ceva, putini au fost capabili de motoare DD de calitate, e mai simplu si mai ieftin sa aplici belt drive.

Apropos de DD, iti dau un exemplu, in prezent se vand kituri upgrade pentru Revox B77 si PR99 pentru circuitul care controleaza motorul capstan (DD). Un control mai precis al ceasului face ca magul sa se auda mai bine.
Inca ceva, motorul capstan si controllerul de la Revox sunt superioare la orice AKAI, dar uite ca inca se mai poate imbunatati.

...Ca sa nu mai discut cum la Gx 747 capul de stergere sta spanzurat intr-o tablita fixa de capul de REC. Daca le lovesti adios, si posibilitate de azimut separat al capului de stergere nu exista. Nu mai spun ca tablita aia e departe de notiunea de rigid. Un exemplu de economie proasta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

O intrebare - unor batrani (parintii unui amic neaudiofil) li s-a stricat troaca de magnetofon Grundig model datand de la inceputul anilor 70 (nu retin modelul, dar e ceva modest). Au multe benzi trase prin anii 70, probabil multe mono pe 4 si 9. Din cate am inteles ascultau pe difuzorul magnetofonului, nu stiu ei de boxe & stuff (melomani adevarati, am inteles ca au in special muzica clasica si de opera plus ceva inregistrari de familie).
Din ce mi s-a descris se pare ca nu merita repararea troacei (cine isi mai pierde vremea in ziua de azi pe 2 lei platiti de niste pensionari ?!) asa ca solutia pe care le-am dat-o ar fi cumparararea unui alt magnetofon.
Insa acesta ar trebui sa aiba incorporat minim un difuzor. O alta cerinta, sa mearga fara probleme avand in vedere ca oamenii nu se pricep deloc la tehnica, habar nu au de preturile pietei, etc (in consecinta sunt genul cu pretentii aberante raportate la bani si datele problemei).
Intrebare - avand in vedere necesitatea ca trancota sa cante singura, fara boxe, inafara de Kashtan (care la ora asta sunt toate "pamant de flori", adica pe unde s-or mai gasi), ce troaca ieftina, simpla si functionala (nu doar pana la coltul strazii), mono sau stereo, in cateva milioane de lei, s-ar mai putea gasi pentru batranii astia ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Obelix »

GX4000D+Ampli-tuner Delia+boxe decente. :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

GX4000D+Ampli-tuner Delia+boxe decente
in one box !! :D (altfel nici nu mai intrebam. Plus ca toata gramada mentionata de tine nu se poate cumpara cu 300 RON. Plus ca la Gx4000D trebuie sa desurubezi/scoti o bucsa pe axul capstan ca sa asculti pe turatia 9. Niste batrani, in cazul ca ar intelege cum se desurubeaza bucsa, ar pierde-o in prima zi. Si GX 4000D trebuie re-reglat o data la maxim 6 luni ca sa poata derula o banda pana la capat, chestia aia cu "stelutele".)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Obelix »

Pentru o "one in za box" va trebui sa te limitezi la productia "tarilor vecine si pretene" :|

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Bunaciuni dureroase, va las sa salivati in liniste:

Vader1800:

http://www.j-corder.com/Vader_1800.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

din colectia lui J-Corder (USA):

Image

Pe albastru, dar are si pe rosu, negru....etc.

http://www.retrothing.com/2009/02/jeffs ... reels.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Magnetofon Marantz, unicat:

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

aici aveti niste filmulete cu 10 clasice:

http://www.oobject.com/category/10-clas ... recorders/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply