MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Stimati momolo si LEKTOR, dupa aprecierea mea sunteti doi iubitori ai aparatelor vintage in special al magnetofoanelor si cunoscatori in materie. Fiecare dintre noi are experientele sale facute de alungul anilor in acest domeniu. Sunteti de acord sa-si spuna fiecare parerea(nepartinitoare) in ceeace priveste:
- designul
- caracteristicile tehnice si calitatea(inregistrare redare)
- raportul pret - performanta

ma refer aici la clasa home recording, la cele profesionale numai cu consimtamantul si acordul vostru. La clasa de(philips, grundig) nu-mi pot da parerea.

In elvetia si germania se practica acest lucru, deoarece in acest mod unii care vor sa inceapa cu acest hobby sunt totusi ghidati in directia care vor si anume, aparate frumoase, aparate mai ieftine, mai scumpe, japoneze, europene, americane, etc.

mi-am permis sa fac aceasta propunere spre a ajuta pe cei care vor sa inceapa sa fie magnetofonisti. In urma acestor aprecieri, multi o sa poata mult mai usor sa faca o alegere inspre aparatul dorit. In continuare doresc tuturor o duminica placuta.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

SIEMENS SIRECORD

http://lazarbibi.hu/index.php?option=co ... Itemid=112" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Magnetofon video 1969 PHILIPS LDL1002



http://lazarbibi.hu/index.php?option=co ... Itemid=112" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

http://ear.hu/?lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ear.hu/?p=3477" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=572CDAAB" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=57321685" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 5222_o.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 3472_o.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 4817_o.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 9992_o.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 4323_o.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=572BC0E1" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... 7631_o.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/hp ... e=573D4294" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by LEKTOR »

Maguri de casa - ca sa le zicem asa - criteriul de pret nu este elocvent, multe maguri de casa pot costa cu mult peste unele pro.

Deci, pt un incepator, in conditiile de azi - un mag 4 track pe viteza de 19 este sufficient.Sa consideram sa mearga cu role mari de 27.
In conditiile acestea se pot integra urmatoarele aparate :

- AKAI - GX 747, 646,636,635,630,600,625, Pro 1000
- Pioneer RT 909, RT 1022 ( asta ar fi mai spre semi pro )
- Teac - X 2000, X1000, X10
- Technics - RS - 1500, 1506,1520,1700
- Tandberg TD 20
- Revox a77, b77, PR99
- SONY TC - 800, 765, 399

De asemenea, multe modele de la Teac, Otari, Fostex si Tascam ar merge mentionate aici.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

In legatura cu preturile aparate home recording iti dau dreptate, pot fi mai scumpe ca unul profesional.
Ca sa fiu scurt, dupa parerea mea:

-cele mai frumoase maguri de casa:
-Akai GX-635, 1000Pro
-Technics RS-777, RS-1700(front de aluminiu)
-Pioneer RT-909

-cel mai frumos magnetofon profesional
-Studer A80 MKII, A81


-cel mai bun magnetofon de casa
-Akai GX-630PRO
-Revox PR99 MKIII
-Tandberg TD20


-cel mai bun magnetofon profesional
-Studer C37


-cel mai ieftin magnetofon profesional
-Telefunken M15A (500-900€)
-Mechlabor ST-610(400-600€)
-VEB T2221(350-500€)


-cel mai bun magnetofon de casa raport pret performanta
-Akai GX-4000D 4 piste 9-19cm/s - 100-150€
-Revox A77 4 piste 9-19cm/s - 100-200€

Mentionez ca, caracterizarea mea se bazeaza pe experienta mea personala

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Stimati prieteni magnetofonari din tari cu apa calda la robinet, eu am unele obiectii de facut la ceea ce ati scris!
In primul rand tin sa va reamintesc:
- piata din RO se compara cu piata din Congo sau Uganda (marime, calitate, tupeul celor care vand gaina deghizata in fazan).
- bijnitarii (care oricum vand din an in Paste si nici nu se imbogatesc din asta, defapt abia traiesc din indeletnicirea cu deseuri electronice) sunt cu ochii pe noi (la ce laudam aici) precum sunt crocodilii de Nil cu ochii pe gazelele care se adapa la mal. Cum laudam ceva, cum frazele noastre sunt preluate (fara drept de autor) si preturile deseurilor electronice cresc la vanzare... aici in Uganda.... pardon, Romania. Ei bine, cresc preturile cerute, nu si cele primite, deoarece oricum nu se vinde nimic peste 200 lei, o suma exorbitanta aici, dincolo nu ajunge nici de o rola presoare! Ghanezul sau congolezul se impart in 2 categorii, ala care nu are dupa ce bea apa si ala care nu mai stie ce sa faca cu banii. Se intelege ca din ultima categorie nu se gasesc cumparatori de magnetofoane deoarece nu ar sti ce sa faca cu ele si la ce folosesc!
- aprecierile noastre sunt profund subiective si in cazul unora (eu de exemplu) sunt lovite de idealism. :D

Astea fiind precizate, iata parerea mea:

- TEAC X2000 si X1000 (ceva mai bun) sunt niste tampenii. Modul in care sunt lucrate si modul in care trebuie dezasamblate ma revolta! Au probleme cu capstanele si cureaua aia tampita, iar motorul de capstan este de curent continuu si merge continuu. Multe au stat in priza cu anii si motorul ala e dus. Partea electronica are probleme cu echilibrarea intre motoarele de tractiune a rolelor si banda abia se tine pe capete (stabila.... instabila). Abia cand reglezi la ele iti dai seama ca-s frumoase degeaba! Asa cum am mentionat, ideea lor de a agata o parte din piese de front si alta parte de sasiu este criminala (pentru oricine depaneaza, desface). Daca la modelul X1000 desfaci mult, la modelul X2000 desfaci si mai mult! Deci, parerea mea, sunt maguri frumoase dar cu probleme nasoale (de conceptie).

- Pioneer RT 909 e un mag superb, suna grozav, trage grozav dar are probleme cu rolele presoare (tampit proiectate) si deci mecanica problematica, deci din nou banda instabila. E problema la el si cu capetele care se tocesc si din cauza asemanarii unii monteaza capete de TESLA B115 si le vand drept virgine. Evident, nu sunt aceleasi capete. Deasemenea, aparatul e greu de reglat atat mecanic (mai ales) cat si electronic. E frumos, dar e o belea!

- Tandberg TD 20 este un dezastru. Ca Dacia comunista, repari 4 ore, te plimbi o ora. Are probleme cu anumite benzi, nu poate trage (fara explicatie logica) pe anume benzi. E primul model dupa cele cu Cross Field (care era specialitatea Tandberg). Deci primul fara Cross Field. Si este nereusit spre deosebire de cele cu Cross Field (foarte reusite!). Deci, TD 20 suna bine (mai bine ca japonezele mentionate de mine mai sus) dar e buclucas si prost facut (materiale proaste, piese proiectate pe genunchi, realizare europeana inferioara celei japoneze). L-as recomanda numai celor care sunt mesteri si sunt tari de inima! Si mai are o belea, rupe sau sifoneaza banda, mecanica aia nu sta echilibrata si e greu de echilibrat. Orice ai face intr-o zi va rupe o banda!

- AKAI seria 600 si Technics RS sunt lucrate impecabil, piesele si materiale exceptionale, o data reglate nu fac figuri multa vreme. AKAI sunt mai de jucarie (vizual la matze), motoarele sunt mici si nu trag benzi cleioase, grele, etc. Premagnetizarea lor, partea de REC e anemica si vor benzi subtiri si eficiente, "de casa", Maxell-uri din alea din vremea buna. Technics sunt mult mai robuste dar suna.... "a Technics"... Si au capete tocibile si multe au fost hingherite aici in RO si nu numai.

- SONY sunt lucrate senzational de bine, pe viata. Foarte robuste si destept proiectate. Sunet bun pentru casa dar inferior la Tandberg, Pioneer si depinzand de banda, la AKAI seria 600. De obicei daca in SONY nu a umblat Dorel (din pacate in RO a umblat la toate!) nu prea ai ce regla si repara la ele, sunt facute ca un tanc! Dar nu se pun cu Studer/Revox nici la redare si nici la REC.

- AKAI GX 4000D este un mag la care mecanica e o rusine. Trebuie tinut fara carcasa sa poti regla continuu mecanica pentru a putea derula (niste stelute se tot moaie, le intaresti, se moaie, le intaresti, se moaie...). Electronica e mediocra, pana si un Rostov nereglat suna (mult) mai bine! E bun doar de tinut in vitrina.

- Revox A77 suna exceptional! Mai putin muzical decat Tandberg dar mai precis, basos, mai nemteste, bun la fanfara! Daca e un exemplar in stare buna suna chiar mai bine decat un B77! (desi aici e discutabil). Dar B77 trage ceva mai bine. Ambele au cam aceeasi mecanica, foarte problematica mai ales cu franele. Trebuie avut mare grija cu ele, putine maguri rup banda mai rau ca aceste Revox! Sunt un fel de mixere de bucatarie, fac salata si taitei din banda! Cel mai killer mag pentru colectia de benzi este Revox! Mufele sunt o mizerie, contactele interne proaste, materiale destul de proaste in locuri esentiale, B77 mai mult plastic, condensatori FRAKO (sau alte marci) curgatori, pisheciosi. Daca la japonezele de mai sus nu ai treaba cu conzii in general (culmea, poate nici la Tandberg nu ai treaba, sunt facute cu o fauna de piese adunate din toata lumea, inclusiv asiatice!), la Revox ai treaba! (au piese 100% europene, deci naspa!) Oricum, sunt frustrante la derularea benzii, operatiune care se lasa des cu victime in colectia de benzi! Mai ales A77 e killerul suprem de banda facuta taitei! Le reglezi si nu tine multa vreme. Si sunt urate!

Astfel, daca discutam de o alegere din fauna magurilor de casa, nu e usor de clasat un cel mai bun. Totusi eu as premia urmatoarele (fiabile, simple, prietenoase si frumoase), o medie a mediei:
- AKAI GX 625/620 - o data ce sunt puse la punct, nu te mai doare capul de ele!
- AKAI GX 636 - in plus, suna audiofil!
- AKAI GX 747/646 - ceva mai subtirele dar frumoase rau si o data puse la punct, chiar merg!

Defapt si piata a selectat, vedem popularitatea. Firma AKAI desi a proiectat niste jucarele in comparatie cu profesionalele, au reusit sa le faca fiabile, simple, frumoase, utilizabile de catre omul care nu e mester. Altele suna mai bine dar lucrul asta se plateste! (cateodata greu!) E ca la masini, unii preferea marci italiene de masini care se strica toata ziua dar ofera o senzatie aparte la condus. Eu unul nu am reusit sa le departajez, adica sa aleg, si astfel le prefer .... pe toate! Din lista de mai sus totusi eu ocolesc TEAC pentru care am mare dispret (dupa ce le-am vazut matzele pe masa de operatie - ce proiectanti nebuni!). Sunt mare iubitor de Tandberg pentru sunetul lor, superb, muzical! Dar si BRAUN TG 1000 (nemetionat aici din motive de role de 22) suna (si trage) fantastic! Imi plac tare mult REVOX A77 si B77 pentru ca in primul rand trag superb dar si redau superb! (dinamic, basos!). AKAI ma rup la inima, mai ales GX 636 si 625 care arata grozav, merg grozav si suna grozav! Culmea, mereu le consider cenusarese la REC dar am tras benzi pe 625 si ma intrebau amicii cu ce naiba am tras asa de bine?! Dar parca cel mai bine trag totusi magurile Tandberg cu Cross Field (mare inventie!). Astea ar trage si pe banda din carton! :) Pioneer 909 nu am avut, doar am vazut si analizat. Daca sunt reglate bine sunt o minune dar nu tine multa vreme. De obicei din ce am vazut toate de aici (din Uganda) sunt varza cu carne. SONY am vazut si analizat mai multe, inclusiv regele absolut, ala frumosul si coloratul. Sunt niste minuni, dar trufandale, rare, extra scumpe! Totusi prea scumpe pentru ce ofera. Mai degraba as lua un "european" stricacios pe motiv de sunet.

Ce mai, e imposibil de departajat! Sa stiti ca si TEAC-urile 1000/2000 astea pe care le critic si le dispretuiesc, daca sunt in stare buna suna si trag foarte bine! Mai ales redau bine (de exemplu targi pe Revox B77 sau A77 si redai pe TEAC).

Imi e pur si simplu imposibil sa fac un clasament clar, chiar si pe capitole, sunet, mecanica, exploatare. Am mentionat mai sus doar problemele, in mare. Toate au probleme. Cand le iei, trebuie sa sti ce te asteapta. La unele, piesele vitale sunt scumpe, mai scumpe ca magul in sine cumparat in stare obosita. De multe ori am zis, cel mai bun mag e ala pe care-l gasesti in stare ca noua! Dar pentru unii (mesteri magnetofonari) e chiar.... deconectant! (sa repari!) :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Dupa ce mi-am corectat textul de mai sus (cat am putut si eu) mai am cateva de adaugat:

- e o mare diferenta intre magurile cu role mari de 27cm si cele cu role mici incepand cu 22 cm in jos, majoritatea cu 18 cm. Alea vechi de casa doar cu role de 15cm.
Rolele mari sunt o problema mare! Masa lor e mai mare, inertia mai mare, logic! O mecanica pentru role mari e mai greu de facut (sa fie buna). Una pentru role mici e mai usor de facut si merge mai bine. De exemplu Philipsurile de plastic cu role maxime de 18cm care au motorase pe curent continuu cu transmisie pe fulie si curea deruleaza impecabil, cele mai multe aseaza banda in derulare ca si cand a fost in PLAY. Evident, sunt incete.
Magurile cu role mari au insa viteza mare, e necesara. De aici incep problemele. Astfel, cam 80% din magurile care rup banda in derulari sunt din cele cu rola maxima (27). Motoarele sunt mai puternice, inertia mai mare. Cele cu role mici nu prea rup banda decat daca-si da Dorel interesul special! :)

- pentru casa ar trebui sa mentionam si maguri cu role mici, deci cele sub 22 cm, un standard rar, mai degraba folosit in Europa, Germania mai ales. Sovieticii au luat si ei moda cu 22 cm. Din pacate sunt foarte putine role de genul asta pe piata. De exemplu, pentru cine nu stie, Rostov/Soyuz sunt cu role de 22 cm. Apropos de Rostov/Soyuz, sunt maguri cu o mare problema, conzii electrolitici cu zeama de cartofi. Trebuie inlocuiti toti si sovieticul reinvie. Suna mai bine, culmea, decat maguri capitaliste faimoase. De exemplu in colectie pe vremuri am avut un AKAI GX 630 si cand l-am comparat cu un Rostov (restaurat la capacitori), l-am vandut. Rostovul suna categoric mai bine, mult mai bine. Insa AKAI tragea mai bine, la capitolul REC totusi Rostov sunt slabe (chiar si bine reglate, degeaba, si-o fura de la capitaliste).

As vrea sa remarc magurile BRAUN TG 1000 de care am tot amintit. Au role de 22 cm si 3 motoare din care tractiunea role sunt direct drive (niste motoare superbe!) iar capstanul e motoras curent continuu cu belt. In opinia mea si la modul general belt drive suna mai bine decat direct drive. De aceea de exemplu micutul AKAI GX 77 suna atat de bine, suspect ca suna mai bine ca 747, fratele de generatie mai mare. GX 77 este belt drive. Interesanta o alta observatie de-a mea - desi GX 77 este similar cu Philips-urile plasticoase, adica tot cu motorase de curent continuu, totusi Philipsurile sunt net superioare ca derulare, GX 77 avand mereu probleme cu derularea. Principiul e la fel, pana si motoarele sunt cam la fel de mari, culmea, poate la Philips sunt mai mici dar evident mai bune! Apropos, soundul e diferit, AKAI suna mai bright, mai aparent detaliat, Philips mai cald, mai pe medii, mai muzical.

Revin la BRAUN TG 1000. Mecanica e foarte simpla si poate din cauza asta e si foarte buna. La prima vedere e tampita, prea simpla, insa in exploatare este excelenta si fara moarte! Capetele sunt din pacate moi ... sau din fericire, poate de aceea suna atat de bine! Si trag la fel de minunat! Electronica este lucrata cum putine europene sunt! Din punctul meu de vedere calitatea (piese, executie) la BRAUN este peste Revox si Tandberg.
BRAUN este absolut remarcabil ca lucratura interna!

Un mag de care nu am amintit este UHER. Varianta suprema este Royal de Luxe in diverse forme, 2 sau 4 piste. Lucratura la UHER este senzationala, se intrece cu BRAUN (piese bune, cablaje bune, totul lucrat foarte ingrijit, frumos, etc - cred ca e defapt cam aceeasi fabrica) si este din nou peste Revox/Tandberg. Dar trebuie precizat, nimic nu este peste REVOX ca gandire arhitecturala (modulara).
Mecanica UHER este insa din vremea locomotivei cu abur, o sinistrosenie! Poate mergea mai bine cu manivela! :D Pacat de electronica minunata!
Partea de conexiuni e tampita si incalcita.
UHER au o problema tampita, VUmetrele se strica singure, se pare ca le cade acul din lipitura (si la Tandberg se mai intampla), ceva patesc ceasurile alea (batranete, tranteala), Japonezele nu patesc niciodata asa ceva! Evident, mecanica e varza, mare minune daca deruleaza ceva in juma de zi si vai de mama ei de turatie! (magul este cu fulie direct pe volanta, stil vremea lui Pazvante Chiorul, dar suspectez ca sistemul asta suna ca la pickupuri, destul de interesant! Insa e zgomotos.) Capetele sunt moi si destul de comune si asemanatoare cu BRAUN, probabil aceleasi fabrici, de aceea suna bine. O mare problema la UHER sunt capetele care se intrerup intern, nu ai ce le face. Greseala lor - au lipit intern (sub gaoacea de tabla) firul din bobina (ceva ca firul de par) de un fir flexibil care iese afara din gaoace printr-o gaurica. Se pare, aceasta lipitura intre fire se intrerupe inauntru si adios! Daca faceau ca toata lumea, sa lipeasca firul din bobina de niste cose metalice si sa toarne totul in rasina, era ok.

Cele doua, BRAUN si UHER suna grozav. E ca o rasplata la probleme, din care unele le-am zis mai sus, naspa! Alta belea sunt mufele DIN, tare nesuferite! Totusi diferenta e mare, mecanica de la BRAUN e din alta galaxie decat mecanica de la UHER.

Si revin la Tandberg. In opinia mea astia au fost campioni la calitatea sunetului. Evident, este opinia mea subiectiva. Ma refer atat in PLAY cat si in REC. Insa la Tandberg proiectarea se facea in felul urmator - vikingul mare si gras care era sef il trimitea pe vikingul mic si slab cu o tabla si un ciocan sa se duca afara pe bordura si sa ciocaneasca o piesa de care avea nevoie intr-un loc la magnetofon. Venea vikingul mic si slab cu piesa indoita la ciocan (afara pe bordura) si era chemat un vraci din padure care trasese pe nas si pe urechi ciuperci halucinogene. Asta gasea o solutie teribila de a monta tabla indoita de vikingul slab pe bordura.
Din aceasta cauza noi astazi care reparam Tandberg ne uitam ca vitelul la poarta noua si ne intrebam cum au reusit vikingii sa bage sifonierul pe geamul de la baie in loc sa-l bage pe usa de la intrare!? Mintea lor de vikingi e teribil de incalcita, daca puteau sa faca o piesa..., dintr-o singura piesa.... o faceau din zece piese! Cu zece feluri de suruburi! Pentru care iti trebuie zece feluri de surubelnite dintre care si cele pe standardul din Pacific! :D

Daca ar fi sa clasez dupa calitatea sunetului netinand cont de restul problemelor, unele absolut tampite, as face urmatorul clasament nedrept (deoarece calitatea sunetului depinde de multi factori printre care cel mai important e banda magnetica!):
1. Tandberg si BRAUN
2. UHER si Grundig
3. Revox (cu mentiunea ca putine maguri de casa trag mai bine ca astea!) si culmea.... Philips (la astea e invers, in PLAY e meritul lor, dar pe REC sunt slabute)!
4. AKAI (mai ales GX 636, 625, 77, 747, 646 si 635)
5. Pioneer/TEAC (asemanatoare la sunet) si SONY.

Clasamentul meu este nedrept si poate suferi mutatii genetice majore astfel ca ceva categorisit la capitolul molusca poate ajunge cal inaripat daca observam cu atentie intr-o zi cu soare!

Nu am bagat la socoteala profesionalele! Evident! Eu am discutat mai mult la nivel de Uganda. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Kostas »

Si revin la Tandberg. In opinia mea astia au fost campioni la calitatea sunetului. Evident, este opinia mea subiectiva. Ma refer atat in PLAY cat si in REC. Insa la Tandberg proiectarea se facea in felul urmator - vikingul mare si gras care era sef il trimitea pe vikingul mic si slab cu o tabla si un ciocan sa se duca afara pe bordura si sa ciocaneasca o piesa de care avea nevoie intr-un loc la magnetofon. Venea vikingul mic si slab cu piesa indoita la ciocan (afara pe bordura) si era chemat un vraci din padure care trasese pe nas si pe urechi ciuperci halucinogene. Asta gasea o solutie teribila de a monta tabla indoita de vikingul slab pe bordura.
Din aceasta cauza noi astazi care reparam Tandberg ne uitam ca vitelul la poarta noua si ne intrebam cum au reusit vikingii sa bage sifonierul pe geamul de la baie in loc sa-l bage pe usa de la intrare!? Mintea lor de vikingi e teribil de incalcita, daca puteau sa faca o piesa..., dintr-o singura piesa.... o faceau din zece piese! Cu zece feluri de suruburi! Pentru care iti trebuie zece feluri de surubelnite dintre care si cele pe standardul din Pacific
M-am tavalit de ras :lol: pentru ca mi-am amintit cum sunt lucrate deckurile B&O serie 8000 si 9000 in stil asemanator!
Ar trebui mentionat Uher Logic care se auzea intr-un mare fel si derula banda foarte frumos, era o placere sa te uiti la el cum incetineste si opreste banda dupa ce mersese cu viteze ametitoare.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

UHER Logic l-am aminit mai sus in discutia despre maguri fara rola presoare. Intradevar, suna bine, probabil minunat dar e un cosmar mecanic, rotite de plastic, cutie de viteze ca alea auto, motor servo, etc! Stricacios nevoie mare!
Apropos, defapt si Tandberg TD 20 are un al patrulea motor care este servo. Acolo au facut un mecanism in stilul lor incalcit de gandire, intortochiat ca o padure nordica, probabil aveau sarcina sa construiasca ceva ce nu poate fi inteles de dusmanii lor! :lol:

Ca tot am postat, trebuie totusi mentionat ceva la discutia despre "magul de casa" - REVOX A77, B77 si PR99 (acelasi sasiu dar diferente intre A77 si B77/PR99) este de departe cel mai bine gandit mag de casa din urmatoarele motive:
- sasiu masiv turnat.
- regleta masiva turnata (nu se indoaie niciodata, imuna la vibratii - spre deosebire de majoritatea magurilor de casa care au o tabla ambutisata pe post de regleta. De exemplu la AKAI exista o tabla de aprox. 1mm, deci prea subtire, care sustine capetele atarnate "din tavan" sau puse "pe podea", depinde de model. Ei bine, cand apesi cu surbelnita sa intorci suruburile de azimut, adica niste suruboaie de neam prost, tabla aia se micro-indoaie zapacind complet si pe moment azimutarea. Daca in timpul asta esti pe osciloscop vezi problema. Chiar si in functionarea in timp tablele alea nu raman 100% plane, sa zicem ca sufera din cauza variatiei de temperatura. Sistemul asta e si la TEAC-Pioneer si la restul. Mai putin cazul REVOX si culmea, sovieticii de la Rostov s-au gandit la problema asta).
- modular. Scoti placa bolnava, o repari, o pui.
- acces frumos la toate reglajele (insa potentiometrii de cablaj la Revox au fost de calitate slaba, dupa zeci de ani trebuie schimbati daca se poate).
- un aranjament ordonat si frumos al matelor tinand cont si de campurile electromagnetice. Ei bine, si alte firme au tinut cont de campuri, dar nu asta e principala problema.

Ma gandesc, daca Revox era executat si partial proiectat si de japonezi, iesea ceva imbatabil. Altfel a iesit branza buna in burduf de caine ca toate celelalte (de casa) defapt.
Singurele maguri adevarate sunt totusi "aragazurile" profesionale. Insa costa mult, sunt ciudate (pentru utilizatorul de casa), halesc banda in nestire (2 piste, nu merita folosite decat pe 38,1 si 76,2) si sunt enorme, cine are loc sa-si puna "aragazul" in living ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Valy89
Posts: 18
Joined: 06 Sep 2014, 17:56
Location: Constanta

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Valy89 »

Din ce magnetofoane am detinut si mi-au trecut prin mana, pot spune ca m-am oprit la Akai GX 620.

Am mai avut GX635D si DB, GX646, GX630, GX4000D, GX77.

Ca sunet GX620 (si probabil si GX625), au sunetul foarte placut pentru urechea mea, iar de inregistrat inregistreaza absolut impecabil, sunet mai bun si mai deschis ca sursa. Cele din Seria GX 635/636/646/747, suna cam la fel la partea de inalte, dar au basul mai profund, si nu prea mi-a placut asta. Ascultand in mare parte muzica anii 80 prefer sa iasa frecventele inalte in evidenta, si sa nu fie acoperite de un bass puternic. Sunt ok ca au revers, fie pt aspect, fie pt cei carora le e lene sa mai intoarca banda pe partea cealalta.

GX4000D a fost bun pentru vremea lui, ca sunet e superior fata de Rostov sau Soiuz, am inregistrat multe benzi si sunau excelent. Dar e adevarat ca mecanica trebuie cam des re-reglata.

Nu am avut Teac, Sony sau Pioneer ca sa ma afirm asupra lor.

Am avut vreo 3 Revox A77, si un B77 (toate 4-track). Sunetul bestial la inregistrare, era un sunet natural, ce iti permitea sa dai blana la volum fara sa deranjeze urechea, pe cand o banda trasa pe Akai are sunet metalic, si la volum foarte mare cam deranjeaza la ureche (pun ca referinta melodii din genul italo-disco). Desi B77 arata mai bine ca design, mi-a placut mai mult A77 ca sunet, nu stiu de ce. Fiind pe standard NAB, m-am folosit de Revox doar pt inregistrare, apoi redam banda pe Akai. Sunetul e incredibil.

Pana una-alta, GX620 e cam tot ce am nevoie, mai ales ca ascult la el destul de rar in ultima perioada.

Iar ca benzi folosescMaxell UD/XLI, BASF/EMTEC/RMG LPR35, BASF/EMTEC PER528, BASF SM911, TDK AUDUA si LX/GX.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by LEKTOR »

O chestier interesanta este sa tragi cu un mag si sa redai cu altul !

Banda trasa pe Akai 747 - foarte rezolut, apoi redata pe un Pioneer / Technics Si de ce nu pe un Revox - rezultat excellent.
Sau invers - banda trasa pe Revox si ascultata pe un mag intepat, alde Akai !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by horex1952 »

Buna seara si bine v-am gasit. n-am vrut sa despic firul in patru dar cativa dintre voi ati pus punctul pe "i" si anume.

-este adevarat ca un Revox A77, pus bine la punct, inregistreaza, reda si suna mai bine ca si un B77 pus la punct. Va asigur ca asa este.
-Un Revox pus la punct si din punkt de vedere mecanic, nu rupe niciodata benzile de 27cm, nici macar Revox G36 din 1960. Nu m-i s-a intamplat niciodata. Vreau sa complectez ca eu nu achizitionez orice, dar la orice achizitie, aparatul este desfacut curatat se schimba condensatoarele din alimentare si cele de pe platinele motoarelor, franele si intinzatoarele de benzi se regleaza cu niste sabloane dinamometrice, se regleaza biasul, inregistrarea si redarea pe toate vitezele si pentru ca si occidentul isi are "Dorei" lui se verifica capetele, unghiul azimut si multe alte maruntisuri. De obicei redarea se face cu aparatul cu care s-a inregistrat. Semnalul la intrare trebuie sa fie la fel cu semnalul de iesire, dar fiecare procedeaza cum vrea, fiecare trebuie sa-si faca propria experienta.

Mufele cinch de intrare iesire la Revox A77, B77, A700, si G36 sunt mizerabile dar se gasesc placute cu mufe mai distantate ca sa pui cabluri mai adevarate, Revox PR99 are si mufe XLR.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Valy89, un mag cand inregistreaza trebuie sa redea EXACT ceea ce a intrat in el, nu mai pe inalte, nu altfel, si nici "mai bine". Cand discutam aici pe forum de o "umanizare" a sunetului digital tras pe banda asta e o apreciere a unui fenomen subtil, nu unul grosolan cum ar face un mag (AKAI) prost reglat care trage mai pe inalte, de exemplu.

Alta chestie, am avut jdemii de maguri, inclusiv Akai 4000D si jdemii de Rostoave (in vremuri impuscate avea la un moment dat 7 Rostoave pe care le faceam bucati, etc). Te asigur ca bietul Akai 4000D si-o fura urat de la Rostov pe redare iar pe inregistrare, depinde de banda, in final cred ca tot Rostov e mai bun. Defapt Rostov asa cum e facut (dubios in schema, un soi de mixer permanent, coboara semnalul ca sa-l urce dupa aia, etc) suna mai bine ca maguri dichisite care se vand si azi foarte greu la pret. Am dat un exemplu mai sus. Si ca tot sunt la subiectul sovietic, un Rostov cu conzii schimbati e aproape de nerecunoscut (in bine!).

Alta chestiune - asa cum a zis si horex1952 corect este sa redam cu magul cu care am tras. Insa e haios sa incercam sa combinam asa cum zice LEKTOR, idealul fiind ca magurile sa fie compatibile. Un ideal greu de realizat daca avem pretentii audiofile. Apropos de treaba asta, magurile cu 2 piste sunt mai compatibile intre ele ca cele cu 4.

Si intradevar, nu am vrut s-o spun pe shleau, A77 suna mai bine ca B77 desi diferenta de pret azi e foarte mare. Insa discutam de un A77 pus la punct ceea ce nu-i treaba usoara.
Apropos de subiectul asta, am vazut in Germania (pe net) ca unii restauratori de Revox schimba si tranzistorii, chestie cu care eu NU sunt de acord. Adica sa bag tranzistori chinezi in locul celor originali.

Ca tot discutam, un aspect care nu poate fi neglijat la un mag este calitatea mecanicii. Nu exista sunet bun la un mag fara o mecanica perfecta! Si aici ma refer la pozitia cat mai stabila a benzii care ruleaza pe capete, turatia care e tinuta de capstan, rola presoare dar si echilibrul fortelor din butuci. In analog exista un fel de "jitter" care provine mai ales din capstan/rola presoare. Din aceasta cauza cele mai tari firme care au facut aparate pe banda magnetica (aici includ si casetofoanele) au stiut sa faca axe capstan perfecte si sisteme mecanice bine gandite. Caci degeaba avem electronica buna daca mecanica e deficitara.

Si inca o chestie, nu as pune banda SM911 pe AKAI, mi-as bate joc de ea. Desigur, se aude frumos, insa bietul Akai (de orice fel) nu poate sa impresioneze banda asta la valoarea ei reala. Abia poate un Revox B77/A77, dar nu pana la capat. Banda asta e pentru "aragazuri".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply