MAGNETOFON ( reel to reel )

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Cassdeck SONY din perioada adevarata am si eu doua. Constructia este fabuloasa...defapt un cosmar, milioane de piese ! Capete de ferita care nu se uzeaza niciodata, practic arata ca noi, in rest constructie de tanc fara moarte. Fabuloase! Sunetul este deosebit. Cass-urile mai noi din perioada sfarsit 80 - deceniul 90 suna la comparatie precum niste pudeli de canapea castrati pe langa dulaii de la stana.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by nicumur »

momolo - am avut minunatia aia si am dat-o ca fraierul :oops:
Anterior am avut si un Gx 630D.
Diafonia era mai mica la SS.

Cand ma gandesc ca am avut Gx-630D, Gx-630D-SS, Gx-77, Gx-4000D si le-am dat pe nimic ma apuca groaza :evil:

La deck-uri nu mai zic, am avut Gx-75 MK II, Gx-F25 si Dx-57 la care le-am facut vant :roll:
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Gx 75 (si Gx 95 care e la fel dar cu lemne) nu sunt cine stie ce ca sunet. Construite bine, masoara in grafice minunat dar suna ca pudelul de canapea.
Eu as merge pe alea vechi din anii 70. Sunt cateva modele care suna senzational, nu spun care sa nu creasca cota pe piata trancotara.
Insa vechiturile sunt de surubelnita. Imposibil sa nu aiba probleme dupa atatia ani dar se rezolva simplu (pentru cine stie si nu e "inventator mioritik"...sunt unii care le "imbunatatesc", mai ales din tagma inginerilor electronisti).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

AKAI X-330 din 1969 (poza este de data recenta, magul a fost pastrat 40 ani impecabil asa cum este in foto!):

http://www.8thman.com/pics/akaiX330.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabrielbecheanu
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2008, 17:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by gabrielbecheanu »

Salut
In toamna anului trecut am achizitionat si eu un R2R Tascam 32 2track norma IEC (CCIR)
momentan este la stadiul de calbrare si sper sa termin Luni sau Marti.
Mie imi place foarte mult am vrut un mag pe doua piste si cu viteza 38.
Singurul mag cu care l-as schimba ar fi un Tascam 52

Nu esti audiofil adevarat daca nu ai un mag si un pick up in casa.
Este vorba unui prieten al meu.

As vrea sa achizitionez si eu o banda cu muzica inregistrata dupa mastere sau copii ale masterelor dar sunt cam scumpe. Am inteles ca sunt prin Germania citiva care vind asa ceva

Bafta

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

The AMR-170... a little bit of magic....

http://precisionmotorworks.com/Showcase.html" onclick="window.open(this.href);return false;

si

http://precisionmotorworks.com/atr100.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by hondaru »

Rasfoind un numar al revistei The Absolute Sound din Martie 2012 am constatat la pagina 106 ca la sursele analog era postat un magnetofon. Pretul sfideaza bunul simt insa la baza aparatului modificat sta un Tascam. Detalii pe site-ul producatorului: http://www.unitedhomeproducts.com/" onclick="window.open(this.href);return false;.
Intaresc spusele lui momolo cu privire la calitatea sculelor din anii 70 comparativ cu anii 80. Am achizitionat recent un exemplar Teac A7300 ce necesita niste interventii, dar impotriva acestor neajunsuri aparatul suna "de te unge pe suflet". Modelul a fost varful gamei Teac pina la introducerea in fabricatie a gamei X. As pune si o poza dar la 1KiB i-as face o defavoare :D .
"Insa vechiturile sunt de surubelnita." dar daca ai surubelnita potrivita rasplata este pe masura si durata ulterioara de functionare depaseste speranta noastra de viata si de auditii. :lol:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

gabrielbecheanu
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2008, 17:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by gabrielbecheanu »

Salut
Acele magnetofoane sunt Tascam BR20, daca nu ma insel a fost ultimul model de magnetofon produs de Tascam

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by hondaru »

Salut,
Da aveti perfecta dreptate! http://www.tascam-recorders.com/?post_t ... ucts&p=885" onclick="window.open(this.href);return false; confirma cele spuse de Dvs, si explica cum de respectivii tuneri reusesc sa mai ofere spre vanzare asemenea bijuterii (tehnologic, dpdv optic aspectul unora dintre cele modificate lasa de dorit...).
Cum merge cu calibrajul magnetofonului? Spor la treaba!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

gabrielbecheanu
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2008, 17:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by gabrielbecheanu »

Salut
Nu am avut timp sa termin calibrarea magnetofonului.

Aici ceva interesant http://www.tapeproject.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
As vrea si eu citeva benzi dar sunt cam scumpe 300 usd fara transport doua benzi adica un album.
Bafta

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Obelix »

Mofturi de smecheri vanzatori de ulei de sarpe polar, la imbogatitii peste noapte... :mrgreen:
Ma refer, evident la site, sa nu avem vorbe...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Zicem noi....ca sunt strugurasii acrii; dar prin USA sunt destui oameni cu bani care cumpara. In fond daca ne gandim putin, tipii astia nici nu au concurenta, sunt singurii pe aceasta piata oferind ceva aparte. Ca ne place sau nu, asa e viata, unii au cu ce iar altii nu.

PS - evident, celor care le place Tascam-ul 20 manelizat estetic (pacat ca nu au incrustat si lebede!) nu le pasa ce muzica se afla pe benzi daca "e trasa beton"! Asta e scopul, sa fie "trasa beton"! Cumpara o banda (doua, trei, etc) de 20 minute cu 100 dolari bucata, poate au timp s-o asculte 10 minute (zic poate, de obicei o asculta pe sarite doar o data) dupa care obiectul isi ia locul definitiv in rafturile "de show" aflate in casa "de show" (putin locuita, putin folosita dar ca in poze). Rolul final este simplu, atunci cand se afla in vizita (cam o data pe an) "prietenii de hobby" (exemplu: ginecologi, chirurgi, brokeri, etc), acestia cad pe spate (de invidie) la vederea acareturilor in posesie.
Societatea americana e greu de inteles de catre noi, barbarii (si sarantocii).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gabrielbecheanu
Posts: 20
Joined: 13 Oct 2008, 17:29

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by gabrielbecheanu »

Salut
Daca stam sa facem socoteala 300usd pentru doua benzi nu este mult.
Eu am cumparat doua SM900 pe rola metalica si au costat 500 ron cu tot cu transport ori daca vrei sa asculti muzica inregistrata exclusiv analog trebui sa platesti si drepturi de autor ori acei tipi nu vind mii de benzi deci licenta banuiesc ca e scumpa altfel ar costa mai putin plus ca e si mincatoare de timp inregistrarea benzilor.
Pentru noi e un pic cam scum dar daca as avea un salariu de 3000 usd nu ar mai fi asa de mare pretul
Am mai gasit o firma prin Europa care inregistreaza benzi dar nu mai gasesc situl, am sa il caut si am sa il postez aici, daca imi aduc bine aminte aveau mai mult muzica clasica si erau din Germania.

Cei de la Tape project au titluri bune in oferta lor. nu am vazut pe site in ce norma este iregistrata banda IEC sau NAB? Dupa cum se stie magurile facute de Tascam pentru Europa sunt norma IEC Revoxul la fel AKAI din ce am citit numai norma NAB

Bafta

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by Obelix »

Chiar si unii cu salarii de 3000$ cred ca e exagerat sa te dotezi cu benzi trase "live si numai pentru tine" :mrgreen:
300$ reprezinta, oricum, intre 10 si 20 SACD-uri, hai sa zicem 10, ca sa nu exageram 8)
Ma rog, daca numai asta vrei sa faci de banii tai, e democracy...
(nu critic pe nimeni, e punctul meu de vedere)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNETOFON ( reel to reel )

Post by momolo »

Obelix, o banda din aia pe un mag profy depaseste orice SACD si e calitatea maxima (sursa audio) posibil de avut acasa. Evident, este si peste orice LP pus pe orice pickup de top.

Stiu pe cineva care a cumparat. Se pare ca sunt in norma NAB si se specifica pe banda.

Exista Revox-uri (chiar am) sau alte magnetofoane care pot selecta intre NAB si IEC.

SM900 este o banda de calibru greu si pentru a o valorifica la potential maxim (se poate trage in +8dB fara distorsiuni! Deci marja de dinamica este enorma!) trebuie mag de calibru greu, evident profy (de obicei din alea cu platane si pe rotile, sute de kile). Nu spun ca jucariile de Revox nu o pot trage (nu discut despre Akai sau alte jucarele home) dar nu la potential.
Pentru tipul de banda trebuie tinut cont de putintzele magurilor din dotare.

Si intradevar, in USA nu e chiar scump pretul; chestiile astea se adreseaza unui public dotat (material) cum am spus.

Dar, conteaza totusi muzica trasa. Aici depinde de gusturi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply