CASETOFON ( cassette tape decks )

A fost odata ca niciodata
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

bizonu22 wrote:A avut sau are cineva aceste deck-uri?
Eu. Vreo trei.
bizonu22 wrote:Ce pareri si ce probleme ati avut cu ele?
O parere buna. Suna foarte bine cu conditia sa aiba capetele originale. Din pacate putine mai au capetele originale deoarece au fost de tip moale. In timp multora li s-a pus un cap de la alt model (alte marci) deoarece ca rezistenta electrica se potrivesc multe, sunt banale. Insa nu mai suna la fel cu ala originalul. Iar altele care au cap original au si ditamai santul in el. Foarte, foarte rar gasesti unul cu capete originale si fara uzura. La multe s-a umblat aiurea la azimut si santul a prins gresit, ceea ce e iremediabil.
Nu am avut probleme. Nu se strica nimic la ele niciodata, sunt facute pe viata.
Unica treaba e cea clasica, cauciuc si oxid. Valabil la toate cassurile.
VU metrele sunt superbe. Din poze nu se percepe cat de frumoase sunt aceste aparate! Culmea, suna si bine!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

Daca nu intervenea informatizarea japonezii erau in stare sa faca orice prin intermediul rotitelor si al parghiilor :D

https://www.youtube.com/watch?v=RJo13FP4UpI&app=desktop" onclick="window.open(this.href);return false;
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by remoteviewer1 »

Salvat de la casare, se invarte decent, suna ok-ish (pe niste junghiuri de casete trase de pe radio sau de pe alte surse), este vorba de primul meu deck :lol: ! Curios faptul ca manuirea casetei (acesta fiind prima tehnologie audio cu care am facut cunostinta la sfarsitul anilor 80 cand eram un tzanc si umblam la casetofoane) nu se uita, odata avuta banda in mana, am manuit cu incredibila agilitate butoanele (in ciuda inscriptiilor in germana) si in cateva secunde canta banda...

Curioasa "economia" anilor 70, deck made in japan cu inscriptii in germana, ce sa zic...asa erau vremurile.

https://www.flickr.com/photos/96298085@ ... ed-public/

Ce pot sa zic despre sunet, are potential, as incerca o caseta "originala" trasa decent sa vad cum merge...Am niste benzi cu inregistrari vechi de pe radio cu muzica clasica (ciudat tot in limba germana), ceva opera, ce sa zic...vocile se aud destul de natural si zgomotul de fond pare sa nu ma deranjeze, ci chiar sa pare sa aiba un efect calmant amintindu-mi de copilarie.

Vu-metrele digitale par sa mearga, invarte banda, deruleaza, capul pare destul de putin uzat, o trancota, ce sa mai discutam :lol: !
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

gabip
Posts: 170
Joined: 11 Nov 2014, 13:51
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by gabip »

Sa-l stapanesti sanatos. Am avut si eu o tentativa cu un deck Akai GX 95 MK2, dar am renuntat dupa 2 zile de teste. Fizic arata f. bine dar cu inregistratrea era varza.
Casete originale am gasit la vanzare (lichidare de stoc) sigilate de la un magazin desfiintat.
Daca vrei iti pot da contactul vanzatorului pe PM. E un tip de incredere pe care-l cunosc bine.
JBL 4312 SE, Naim SN 2, Naim ND 5 XS 2, Chord Qutest, sursa liniara Farad Super 3, Yamaha BD A - 1080, Technics SL-1210 GR, Moon 310 LP, Cabluri Chord si Tellurium Black

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by remoteviewer1 »

Multam de urari gabip. Intr-adevar asteptarile mele cu privire la acest deck tindeau catre zero, mi-a sarit in ochi "fatzaul" mai deosebit, de aluminiu, cu manere si vu-metre digitale (primul tip de vu-metre pe care l-am observat copil fiind). L-am luat in primul rand de curiozitate, neavand ce sa risc dpdv financiar. Am fost omul nepotrivit la momentul potrivit :lol: ...L-am luat sa ascult casete, din pacate nu am nimic decent in posesie, asa ca as fi recunoscator daca mi-ai da contactul pe MP pentru respectiva persoana. Sunt curios cum ar merge o caseta trasa ok, partea de inregistrare nu am testat-o inca deoarece nu cred ca ma coafeaza, de abia am timp sa ascult cateva ore pe saptamana, nu cred ca vinilurile mele sufera de prea mult uzura inca...Acum ascult o caseta trasa de cineva, la un moment dat...si sunetul este placut, calitate inca lasa de dorit (inregistrarea fiind ceva domestic) mai ales fata de un vinil ascultat pe un pick-up decent, dar mai exista ceva ce ma atrage la sunet, rasare ceva potential aici totusi, banda are ceva viu in ea.

Incredibil pentru varsta sa (a deck-ului), toate functiile functioneaza aparent, l-am desfacut astazi si am ramas uimit ca interiorul arata ca nou, fara praf, pamant de flori,etc. efectiv nu am avut ce curata la el. Carcasa are ceva zgarieturi, insa in mare parte este intact. De abia astept sa il incerc cu o caseta buna...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by SOLO »

Am vreo cateva sute de casete audio originale, aruncate printr-un pod undeva pe la tara in romania. Unele au peste 25 de ani vechime. Oare mai sunt bune? Are rost sa caut un deck si sa conectez o trancota in plus in sistem?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

De obicei din ce am observat eu, benzile sunt distruse in primul rand de frig+umezeala precum si de caldura foarte mare (canicula care intr-un pod de casa se transforma in cuptor). Asa ca depinde de conditiile de temperaturi extreme in acel pod. Oricum, merita incercat daca acele casete sunt cu adevarat "originale" si nu pirateriile care invadau tarabele anilor '90 (din acelea putine erau trase bine, rar).

Pentru un om care nu are chiar nici o experienta cu un casetofon sau magnetofon, e tare dificil la ora asta sa se apuce de "sportul" asta. Masinariile cu banda magnetica trebuie sa fie puse la punct pentru a suna cu adevarat la valoarea lor. Un azimut aiurea, o turatie cu probleme, o rola presoare uzata, murdarie pietrificata pe capete dealungul deceniilor, toate astea pot sa faca dintr-o masinarie buna, o troaca. La ora asta aproape toate cassdeckurile "vintage" au probleme la curele, cauciucul e dus sau si mai rau, transformat intr-o smoala neagra care pateaza tot. Putine aparate si-au pastrat cauciucul functional si chiar in cazul asta trebuie schimbat.

Acel cassdeck Transonic-Strato din ce stiu eu este fabricat in Koreea (de Sud) anilor 70 de firma coreeana INKEL. De obicei este know-how japonez cumparat sau primit donatie de coreeni in vremea respectiva, adica ce era deja depasit la japonezi se dadea la coreeni (precum hainele second hand).
E lucrat foarte bine, trainic, sa tina o suta de ani, asa cum erau facute aparatele in vremea anilor 1970 pana sa vina criza anilor 80.
Ca sunet estimez, este sub mediocru. Mecanica depinde mult de rola presoare (calitatea acesteia) si cureaua la volanta, precum si de motoras, din pacate nu cea mai buna varianta a acelor ani ci una de duzina.
Inafara ca e frumos, de metal si are manere, totusi nu e un cassdeck remarcabil. Pacat ca nu are "ceasuri", alea arata si mai frumos. Exista si varianta cu "ceasuri".

Sfatul meu pentru colegii de mai sus - daca va zgandare curiozitatea pentru o masinarie cu banda magnetica, cassdeck sau mag (ambele merita in egala masura atentia), cautati sa incepeti cu un aparat din gama de top aflat in stare tehnica buna (revizuita). Costa mult dar macar intelegeti ceva din "sportul" asta.

Eu continui sa consider ca cea mai buna sursa audio ever pana in zilele noastre, neintrecuta de nimic este .... magnetofonul. Banda magnetica are un farmec al ei. Surzii (deghizati in "haudiofili") ii spun "coloratie" (ca si cand ar exista un sunet din aparate audio de orice fel, analoage sau digitale, care sa nu aiba coloratie!). Unii au ajuns cu dovada ca habar nu au ce aud, emitand teoria ca atunci cand suna "colorat"-frumos, ala e sunet gresit; si numai atunci cand suna de rahat "necolorat" (detaliat la modul sec, searbad, subtireanu, mic-meschin, etc), avem sunetul "corect". Greu o gandire mai pervertita in acest domeniu! Si oricum, sunetul e greu de descris in cuvinte, insa usor de auzit.... pentru cine are cu ce! (si ma refer in primul rand la educatie, cultura, pasiune).
Cert este ca cele mai bune inregistrari audio din istorie au fost facute pe banda magnetica (si prin lanturi analogice). Nu exista nici o inregistrare digitala care sa egaleze in realism, naturalete, senzatie de viu o inregistrare analogica pe magnetofon profesional facuta in anii de aur prin mixere analogice si mai ales de oameni care stiau ce e aia muzica si sunet natural. Omul conteaza mai mult decat masina, insa noi traim o epoca in care se crede gresit ca masina conteaza mai mult decat omul. Asta este defapt explicatia, insa daca sapam mai adanc (si avem ureche si stim sa ascultam si avem ce sa ascultam!) ne dam seama ca nimic in digital nu reuseste sa egaleze banalul magnetofon (deci banda magnetica). Ma refer evident la aprecierea unor urechi nepervertite.

Astfel, banda magnetica merita efortul. Insa pe drumul spre Rai ne mananca sfintii. Ala uratul se ascunde in detalii. Si nu se poate suplini o pasiune de zeci de ani cu o lectura de azi pana maine pe net.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by vjvarta »

se poate merge pe varianta direct drive si se elimina problema curelelor si a problemelor turatiei.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

vjvarta wrote:se poate merge pe varianta direct drive si se elimina problema curelelor si a problemelor turatiei.
gresit! Sunt atat de putine mecanici care nu au curele ca le poti numara pe degete. Majoritatea celor care au axul capstan antrenat de un motor direct drive, au curele pentru antrenarea rolelor in derulare si play, au curele pentru counter si senzorul de rotatie, au curele chiar si pentru alte parti mecanice. Cele care sunt DD si au dublu capstan, au toate curea intre motorul DD si volanta axului stang.
Daca ma gandesc bine singura mecanica lipsita total de curele o stiu la Revox. Probabil mai sunt cateva altele.
Daca la o mecanica cu motor capstan DD nu-i merge orice curelusa auxiliara, mecanica nu functioneaza.
Deci de curele nu prea scapi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by vjvarta »

pentru antrenarea rolelor la play/ffd/rew se foloseste rotita idler(kenwood) sau tip gear (technics), fara curele. nu stiu exact la counter, ma refer la cele electronice, daca se foloseste curea sau e pe senzor.
eu am un kenwood cu counter electronic dar nu m am uitat niciodata sa vad daca are curea sau nu.

edit: m-am uitat si nu am curea nici la counter.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

E clar, imi consum timpul de pomana discutand cu personaje care habar nu au despre ce vorbesc.
Astea sunt forumurile la modul general.

Partea proasta este ca anumite persoane care nu stiu ca nu stiu dar isi fac capul mare pe net (unde in 3 minute ajungi professor sau dottore :lol: ), se apuca sa umble prin aparate ("vintage") si le defecteaza, dupa care te doare mintea de ce-s unii in stare sa faca!

Printre cele una, doua, trei.... ( ! ) mecanici care nu contin curele (restul, vreo 99%, contin!):

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by vjvarta »

si am eu vreo vina ca nu am curele in deck?

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by hondaru »

Aparate bune sunt din ambele tabere cu sau fara curele. Cum am mai spus casetofonul total perfect nu stiu sa existe adica sa aibe mecanica indestructibila fara cauciucuri si curele, cu capete ultrarezistente de ferita sau GX (Akai) si care sa sune minunat. Toate au cate un compromis (sau mai multe functie de pret sa ce a dorit constructorul sa obtina).
Kenwood au mecanici fara curele dar au calcaiul lui Achile in rotita idler (si nu numai).
Pina la urma pentru cine este la inceput si nu are microbul in sange orice aparat care functioneaza corect este OK. Ce rost are sa cumperi Revox de multe sute de euro cand nu ai nici macar o caseta imprimata cu o calitate care sa se ridice la performantele aparatului?! Nu poti judeca corect atunci cand referintele sunt proaste in sensul ca, folosind o caseta prost imprimata poti trage concluzia gresita ca aparatul suna prost si ai aruncat banii pe geam.
Pana la urma conteaza sunetul si cu ce pret il obtinem. Pe de alta parte aceste bijuterii ingineresti merita salvate asa cum omenirea incearca sa salveze orice alt obiect vechi.
Va veni vremea cand se vor salva DAC-uri si streamere. :lol:
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by tatatodor »

cine a crescut cu ele,are prin vena in continuare microbul.Si acum,trecand prin obor,ma mai aplec sa cumpar cate un cromdioxid,chiar daca acasa zac alte zeci prin dulap,chiar sigilate unele......urmand ca si cea nou luata sa ingroase randul celor deja existente.
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

hondaru wrote:Cum am mai spus casetofonul total perfect nu stiu sa existe adica sa aibe mecanica indestructibila fara cauciucuri si curele, cu capete ultrarezistente de ferita sau GX (Akai) si care sa sune minunat. Toate au cate un compromis (sau mai multe functie de pret sa ce a dorit constructorul sa obtina).
Intradevar, chiar daca exista foarte rare mecanici care nu au curele (sau daca nu le observam pe unde sunt ascunse, nevand habar sa desfacem si sa intelegem), macar si o rotita idler (pe romaneste, fulie) exista iar aceasta are un cauciuc precum o micuta curelusa de sectiune patrata (mai rar rotunda). De cele mai multe ori curelusa care antreneaza counterul mecanic, antreneaza si un senzor de rotatie care atunci cand nu se mai invarte baga mecanica in autostop. Iar mecanicile cu dublu capstan foarte, foarte rar au doua motoare DD, vreo 99% au curea intre cele doua volante (unicul motor DD si volanta celuilalt ax).
Insa nu as spune neaparat ca orice curea este un compromis. In primul rand ca nici un aparat din asta nu a fost proiectat sa mearga 40 de ani fara service. Defapt din ce stiu chiar si numai lipiturile pe cablaje sunt garantate numai 25 de ani... sau erau pe vremuri, acum nu stiu daca se estimeaza mai mult de 10 ani sau si mai putin. Am vaga impresie ca acum se proiecteaza strict sa tina in perioada de garantie, dupa care e recomandabil ca aparatul sa se strice. O data cu proiectarea asistata de calculator s-a putut estima destul de exact perioada de exploatare. Nici un producator nu are interesul ca produsul sau sa tina o viata de om. Dimpotriva. Clientul trebuie sa cumpere cat mai mult si mai des!
Ceea ce se intampla in anii '70 era alta poveste. Sa nu uitam, in 1977 populatia globului era sub jumatate din cea actuala. Resursele nu erau cu mult mai mici decat acum. Piata inghitea oricat, concurenta in domeniul audio era mare, publicul era interesat de aparatura stereo, cea video era ca si inexistenta inafara de banalul televizor, in mare parte alb-negru. Japonia si Hong Kong erau in plina ascensiune. Clientul judeca si dupa senzatia de fiabilitate, trainicie, greutate. Daca scoteai pe piata aparate usurele cu aspect subred, nu vindeai decat foarte ieftin. Preturile erau mari (pentru vremea aia) dar abia tarziu, dupa anii 1990 au ajuns preturile sa depaseasca orice bun simt. Abia cand domeniul audio nu a mai reprezentat nici un interes pentru public (deja fixat pe computer dupa perioada "video") si s-a transformat intr-un soi de artizanat de lux pentru dentisti, ginecologi si avocati. Interesant este ca la noi in biata noastra tara la fel de saraca precum o tara din Africa Centrala, persoanele care dispun de bani si sunt si interesate de aceste aparate audio, culmea stereo (cand orice consumator normal viseaza cel mult un surround!) provin din generatia veche si aproape toti au avut pasiunea cu aparatura audio in perioada anilor 70-80. Daca se mai gasesc si tineri nascuti dupa 1990 cu pasiunea pentru stereo, atunci acestia se uita mai ales la chestii derivate din computere. Deci piata "haudiofila" traieste cumva tot din trecut.

PS (oftopic) ca tot veni vorba. La noi "haudiofilia" cuprinde urmatoarele categorii:

1) cei sub 35 de ani care nu stiu decat computer sub toate formele si sunt interesati cum sa-si ruleze muzica pirata luata pe deamoaca de pe internet, neavand pofta sa cumpere nici macar un CD la pret redus (caci muzica trebuie sa fie gratis.... daca se poate, se poate, ca nu suntem fraieri sa dam si bani daca pica gratis!). Oricum, acestia nu au apucat altceva decat computer, nici nu ar sti la ce folosesc sculele analogice si cum se folosesc. Acum unii din ei sunt loviti de moda vinilului, caci e cool si e la moda (se face promovare internationala). Dar un vinil folosit in bezna mintii nu e cu nimic mai destept decat un mp3 rulat dintr-un computer al anilor 90. Rar au vazut pe la tatii lor magnetofon (de obicei o rajnita comunista) sau un casetofon (de obicei o combina produsa in Hong Kong sau Singapore) si ar vrea sa vada cum e de curiozitate. Nu se prinde nimic de ei, caci pentru asta trebuie sa ai o istorie in spate (zeci de ani); numai din lectura de net intelegi la fel de bine asa cum ai invata sa conduci masina numai din carti.

2) bosorogi nostalgici. Astia au avut zgandareala cu sculele stereo in perioada comunista si sunt de doua categorii, cu si fara bani. A doua categorie e majoritara. Unii isi iau si chestii computeristice care gujuie fisiere insa se plictisesc de asa ceva si tot la sculele stereo si grele ajung (in masura banilor). Printre astia exista asa cum am spus, cei putini cu bani care trecand la scularaie buna (si al naibii de scumpa!) ajung sa inteleaga cum e cu sunetul de calitate (avand totusi acea istorie in spate!).

3) snobi. Astia pot fi de orice varsta dar mai cu seama sunt bosorogi cu parale (ghertoi cu bani, parveniti). Evident, ei nu au habar de sunet si cu atat mai putin de muzica pe care "o afla" in cativa ani dupa care devin "professori si dottore". In majoritate astia sunt cei mai zgomotosi din punct de vedere social necesitand sa aiba in jur o gasca de aplaudaci, piscotari, laudaci, tzutzeri. Usor de "cumparat" (la modul psihologic si omenesc) cu ceva bautura si mancarica pe gratis, doar am spus, noi suntem o tara africana in Europa. Scopul detinerii de scularie scumpa nu este muzica, nici sunetul ci parvenirea intr-o micuta societate artificiala, fudulia, sentimentul ca au capatat importanta, ca sunt bagati in seama.
Trebuie sa intelegem ca la un moment dat dupa ce ai destule parale sa-ti umfli burta, sa calatoresti in locuri exotice, sa cumperi de la mall fara sa te uiti pe eticheta cu pretul, parca iti lipseste ceva! Asta fiind valoarea sociala, recunoasterea, respectul, chestii care nu pot fi cumparate cu bani. Avand bani, exista si calea asta mai usoara, cumperi scularaie scumpa si apoi te impaunezi cu dotarile.
Pe astia ii mirosim instant.
Culmea este ca exista o subcategorie aparte, un soi de trancotar de lux care se lauda obsesiv ca nu este "haudiofil" asa cum cersetorul din fatza magazinului Unirea isi dezveleste cu mandrie piciorul deformat, parca vrand sa-ti scoata ochii cu uratenia buboasa! Asa cum manelarul se mandreste ca e prost, tamp si violent, asa cum recidivistul se joaca cu briceagul, mandru ca ti-l poate infige in beregata la orice ora fara mustrari de constiinta. Scopul este tot bagarea in seama, recunoasterea sociala chiar si falsa sau ridicola. Caci pe net (si anonim) nimic nu este altceva decat.... virtual. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply