CASETOFON ( cassette tape decks )

A fost odata ca niciodata
vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by vjvarta »

vorba celui din video: daca ai pune pe cineva in zilele noastre sa faca asemenea mecanism, nu ar sti de unde sa inceapa :)

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

Bine ca mi-ai adus aminte, undeva mai am un Nakamichi RX-202-E, fratele mai mic al lui 505, trebuie sa-l caut, de vreo 10 ani sta in cutia lui originala pe undeva. O sa-l testez daca totul e in regula si v-oi relata.

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by vjvarta »

sa pui si niste poze :P

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

OK, de cand ma ocup numai de Studer si Revox, am impachetat celelalte aparate

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

Dupa aproape 10 ani in cutie, funktioneaza ca nou.

https://onedrive.live.com/redir?resid=2 ... =folder%2c" onclick="window.open(this.href);return false;

vjvarta
Posts: 145
Joined: 12 May 2015, 10:29

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by vjvarta »

fain. maine o sa pun si eu niste poze cu Kenwood-ul meu.
chiar suna asa de bine dupa cum zice lumea? adica e nakamichi si restul?

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

Nu, aici este interesanta doar mecanica in rest un aparat mediocru, nu se compara cu deck-urile Revox(4 motoare XLR, etc.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Mie unul nu mi s-a parut deloc Naka RX 505 mediocru. Ma refer la sunet ca asta conteaza. Degeaba aparatul e ca un tanc si are o mie de motoare daca nu suna Muzica.
505 in opinia mea este extrem de rezolut in sensul bun, un sunet foarte curat si precis insa toate Nakamichi pe care l-am ascultat (mai putin unele din topul de top, adica cele de peste Dragon) au numitor comun un gen de sunet foarte curat, foarte precis, fara zgomot, sounstage deosebit insa un anume stil orientat spre inalte, nu din cale afara de muzical si nici prea rotund, nici prea organic, mai degraba spre atributul tehnic, ingineresc. Oricum, are merite deosebite! Si rare in cazul casetofoanelor.

Revox-Studer din ce am vazut, au unele probleme cu procesoarele care crapa din senin. Nu mai spun de condensatorii dubiosi. Si in ciuda mecanicii superbe, probabil cea mai perfecta mecanica, ceva de vis ingineresc, nu se descurca la proba practica, banda nu sta intotdeauna fixa si in final nu performeaza pe masura ingineriei deosebite. Nici componentele nu-s toate cele mai fiabile si nici partile care au contacte nu-s cele mai grozave, oricum sub ce au facut japonezii. Adica la Revox-Studer ai ce repara, devi mintehnicus fara sa vrei.

Insa Tandberg, alta ciudatenie, un fel de struto-camila, si mai nefiabil ca Revox (exceptand problema rusinoasa la Revox cu procesoarele), le da clasa cu sunetul la toate. Tandbergul se apropie de maguri. Si e facut de porc, chiar si schema e dubioasa si aparent trancotara cu semnalul plimbat prin tot soiul de MOS-FET-uri pe post de switch-uri, sarme peste tot, placile ca un Lego, te doare capul! Dar SUNA! (intre doua depanari! :lol: )

Ce am observat, fenomen straniu, nu orice mecanica care arata bine si merge la fel de bine. Unele mai subtireanu se descurca ceas elvetian, de exemplu la TEAC V8030S mecanica masura fantastic pe scula de laborator "oul si fluierul", cum rar vezi si oricum nu vezi la bunaciunea de Revox (parametrii mai slabi) insa la sunet TEAC-ul era o tigaie gaurita in fund.

Dar hai sa fiu mai direct, astea europene sunt mai tot timpul peste japoneze la sunetul ascultat cu urechile omenesti, nu altceva. Ca se strica, ca-s lucrate de porc, ca-s proiectate de vikingi drogati cu ciuperci din padure sau de nemti obtuzi, asta-i alta poveste.
Evident, parerile mele, nu-i musai sa fie si reale. :D Insa e bine sa nu ne fanatizam cu anume branduri. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Si inca ceva, apropos de XLR. Una la mana, unele cassdeck-uri au iesiri/intrari XLR convertite, adica nu real balansate din schema. Doi la mana, m-am convins dealungul vremii ca XLR-ul nu este automat superior RCA-ului, ca sa vorbesc popular cu denumirile standard ale mufelor. Nici vorba chiar! Am ascultat scule mufate numa' pe RCA care sunau efectiv de vis, Nirvana si scule mufate exclusiv pe XLR care sunau de porc. Ca e XLR sau RCA, cred ca pana la urma conteaza doua chestii - adaptarea de impedanta intre aparate si calitatea cablului. Deci pe mine nu ma da pe spate in mod automat daca vad scule balansate. Desi daca teoretic ar fi sa aleg, as alege evident solutia balansata. Dar cum am scris (tone), de la teorie la realitate e cale lunga.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

In primul rand, m-am referit la Nakamichi RX 202 pe care-l am, si pe care am avut si am posibilitatea s-o compar cu teac v-600 care este o pocnitoare, vorba ta, cu tascam 112 mkII, cu akai gx-c760 si cu revox. Nakamichi RX 202, deci accentuez, NU RX 505, ci rx 202 in afara de mecanica de reverse, suna mediocru, dupa sunet nu il ajunge pe tascam 112mkII, de akai si de revox nici pe departe, RX 505 este deja o alta clasa, si la pret(900-1000€), nu l-am auzit, dar cam toti meseriasii zic ca intr-adevar suna bine, si cred treaba asta.

Cu XLR, AI PERFECTA DREPTATE, nu numai unele ci majoritatea aparatelor au iesiri/intrari XLR convertite, adica nu real balansate. Otari, Teac, deckurile Revox, Studer A810 si Studer B67 au iesiri/intrari XLR convertite, Studer A80, Studer A807, Studer B67MKII, Ampex AG 440C si Telefunken M15A au intrari/iesiri pur balansate adica nu poti face nici o inregistrare dela o iesire RCA cu cablu Cinch si adaptor XLR. Inregistrarile le fac dela un Marantz UD 7007 care are iesiri audio separate RCA, XLR si HDMI.

In ceeace priveste calitatea, trebuie sa fiu sincer si sa recunosc ca nu observ(aud) nici o deosebire intre cele doua norme.

In legatura cu povestea in care, la revox si studer procesoarele ar "crapa din senin", nu sunt de acord, Studer A812 si A816, unde am auzit ca ar putea aparea probleme, le-am vandut inca atunci cand au funktionat (pe cel care a cumparat A816 il cunosc si de 14 ani de cand a cumparat aparatul de la mine nu a avut probleme). Probleme cu procesoarele exista mai ales atunci cand se sterge software-ul din memorie respectiv cand acumulatorul care alimenteaza memoria este veche sau descarcata. Probleme cu procesoarele au avut si Telefunken M20 si M21(motiv din care nu mi-am cumparat nici unul dintre ele.

Cu condensatorii, ai pe undeva dreptate, probleme am avut si eu cu Rifa de 0,47mF de pe modulele de alimentare al motoarelor, mai ales la Studer B67 incep sa scoata fum si si rolele sa se invarta cu viteza maxima. Inca odata, la Studer trebuie schimbate condensatoarele de la alimentare, condensatoarele depe celelalte module sunt inca dupa atatia ani in perfecta stare de functionare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

horex1952 wrote:In legatura cu povestea in care, la revox si studer procesoarele ar "crapa din senin", nu sunt de acord, Studer A812 si A816, unde am auzit ca ar putea aparea probleme, le-am vandut inca atunci cand au funktionat (pe cel care a cumparat A816 il cunosc si de 14 ani de cand a cumparat aparatul de la mine nu a avut probleme). Probleme cu procesoarele exista mai ales atunci cand se sterge software-ul din memorie respectiv cand acumulatorul care alimenteaza memoria este veche sau descarcata. Probleme cu procesoarele au avut si Telefunken M20 si M21(motiv din care nu mi-am cumparat nici unul dintre ele.
mai sus m-am referit numai la casetofoane deck, nici o clipa la magnetofoane (mai ales ca aici e topicul dedicat pentru casetofoane). La magnetofoane Studer nu ma pricep absolut deloc, doar am vazut si ocazional ascultat cu mainile la spate. Ma uit la unele modele (in real life) ca vitelul la poarta noua, probabil daca as avea unul din asta cu procesoare si memorie mi-ar trebui manualul de utilizare precum la un DAT Otari (real balansat) pe care acum mai multi ani nu am stiut sa-l butonez pana nu mi-am printat manualul cat cartea de telefon si m-am asezat pe scaunel sa-l buchisesc pagina cu pagina.

Mai precis m-am referit la modelul REVOX B710 ( http://www.vintagecassette.com/revox" onclick="window.open(this.href);return false; ) la care microprocesorul de comenzi are obiceiul sa crape din senin. E vorba de microprocesoarele de comenzi asa cum au toate deck-urile dupa anii 70, chiar si cele de doi lei.
In timp ce japonezii au reusit sa faca procesoare de comenzi protejate si care nu crapa niciodata indiferent ce se intampla (inclusiv pe alimentare), cei de la Revox-Studer nu au protejat microprocesorul de la B710 astfel ca atunci cand se intampla ceva pe alimentare sau pe unele comenzi, POC! Iar la ora asta sunt mai multe aparate B710 decat procesoare, stau ca masinile fara roti. Din ce am auzit, cu mare chin se mai gasesc, insa marea problema este cauza defectiunii incontrolabila, e ca lozul in plic. E foarte neplacut sa ai un aparat care poate crapa din senin si fara motiv cand ti-e lumea mai draga. Iar aceste microprocesoare de comenzi nu sunt ca cele din magurile Studer, adica nu sunt programabile, nu au memorie externa, sunt niste integrate fixe la care nu poti interveni cu nimic, probabil sti mai bine ca mine, eu nefiind electronist.

B710:
http://www.analogfan.de/revox-tapedecks ... -mkii.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

mecanica fabulos proiectata:
Image

Image

Les trois partagent la même "fabuleuse" mécanique en fonte d'aluminium à 4 moteurs, ici l'électroaimant et les deux moteurs cabestans asservis quartz.
Image

Le bloc têtes, au dessus la carte des codeurs des moteurs plateaux pour le compteur temps réel...
Image

Voici son cousin pro Studer A721 de 1992 provenant de la radio DSR Bâle, et son ancètre B710 mk2 de 1982 tous les deux sauvés de la déchèterie pour quelques euros...
Image

http://tvcaudio.com/tvc/Revox/RevoxK7.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Si aici o discutie Revox versus Nakamichi: http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=39838" onclick="window.open(this.href);return false;

Si aici trei bunaciuni:
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

am inteles, imi pare rau ca m-am abatut inspre "aragaze°, eu am A710 si B710 de ca. 20 de ani dar nu am avut cu niciunul probleme, intre timp am mai vorbit cu cativa colegi din forumul elvetian si german, dar dupa cum se vede n-au avut nici ei pana acum probleme(sa batem in lemn, nu puti sa stii niciodata cand te loveste) Modelele A si B710 sunt identice, modelul A710 are intrari iesiri XLR

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

Nakamichi RX-202

https://onedrive.live.com/redir?resid=2 ... ideo%2cmp4" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Un site interesant cu mini recordere pe banda:

http://vintage-technics.ru/Eng-index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
horex1952
Posts: 140
Joined: 08 Jan 2016, 16:37

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by horex1952 »

foarte frumos

Post Reply