CASETOFON ( cassette tape decks )

A fost odata ca niciodata
Post Reply
User avatar
HighEndFan
Posts: 137
Joined: 03 Oct 2008, 15:43

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by HighEndFan »

LEKTOR wrote: Teste gen - pe acelasi tip de caseta - nu sint concludente, de ex F91 trage super pe TDK MAXG iar Dragonul pe Maxell MX-S si Vertex iar Pioneer CT93 pe Sony SuperMetalMaster - toate fiind metal !!!!!
Observatie corecta, Lektor, asta discutam cu momolo, ca nu e prea corect ce facem, unele aparate se comporta bine cu casetele respective( TDK PROSM60 sigilate), altele pur si simplu se poate sa nu se comporte bine cu acea caseta.
Un test ideal este cu casete care se potrivesc cel mai bine cu fiecare aparat, dar asta inseamna timp si timp nu prea e... :roll: .
Oricum, le-am "servit " pe fiecare(pe rand) cu celebra Sony SuperMetalMaster, cu care ocazie sunetul a urcat in stele 8) .
Din pacate n-am avut decat una, proaspat desigilata si cu care fiecare deck a aratat tot ce poate. Mie personal mi-a placut cel mai mult un Sony TC-K909ES, apoi un Kenwood 7030 al lui momolo, dupa care Excelia 007 de la AIWA. Vorbim de muzicalitate, nu am stat sa le comparam ca zgomot de fond, nu am masurat WOW & FLUTTER, nu am comparat dinamica si nici soundstage-ul.
Greseala pe care am facut-o in final a fost sa bagam in test un 636 in stare foarte buna, dar nemodificat de nimeni, in general nepipait.
Ne-a daramat toate comparatiile si uimirile fata de calitatea inregistrarilor la deck-uri. Practic un mag e din alt film.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Oricit ar fi de complicat si performant cass deckul, cind introduci magul in scena totul cade - cu toate ca pina atunci ai fi zis ca nu este sunet mai bun ! La mag, pe 19 cm/s ai o viteza de 4 x mai mare, apoi banda este dubla ca latime ( la fel si capetele ).

Curios este ca productia larga de maguri a incetat prin '85 iar cass deckuri inca se mai produceau larg in '90 ! Si asta dupa ce se stia ca magul suna mai bine - ca si cum acum se produc mp3 playere si mult mai putin ( ~ 0 ) cd playere !
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by CC_TM »

Mi-am luat si eu un deck de curand, cu intentia de a-i dubla viteza si de a-l compara cu un magnetofon serios.
Din pacate, nu am reusit sa-i dublez viteza, deoarece motorul are stabilizatoare interne, asa ca voi fi nevoit sa incerc alte variante.

Intre timp am ajuns in pana de ... timp.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

HighEndFan
Mie personal mi-a placut cel mai mult un Sony TC-K909ES, apoi un Kenwood 7030 al lui momolo, dupa care Excelia 007 de la AIWA.
Si mie mi-a placut cel mai mult SONY TC-K909ES ! Iar de al meu (Kenwood) m-am lamurit ca nu ma pacalisem singur. Il consideram deja excelent.
Defapt l-am ales (cand l-am cumparat) in cunostinta de cauza - prin anii 92...93 aveam un prieten audiofil (eu fiind vasnic trancotar, spre exemplu nu concepeam ca un cablu conteaza in vreun fel atata vreme cat e scurt si face contact bine! :) ). Omul muncise prin state si UK dandu-si practic toti banii pe scule audio. Asa ca avea o colectie de cass-deck-uri impresionanta pentru acea vreme.
Si le cumparase din UK in vreo doua randuri, in total avand vreo 6 modele alese pe spranceana. Citea revistele de profil (cumparate tot din UK si USA, pe la noi nu exista nici urma). Le stia pe dinafara. Practic citea orice se putea tipari (pe vremea aia nu exista net...pentru noi!) in materie de review audio. Plus ca stia sa citeasca "printre randuri" (stiind engleza la perfectie). El mi-a explicat prima oara ca in review-uri se scrie de obicei politicos sa nu deranjeze pe nimeni insa cei care erau "guru" in domeniu stiau sa strecoare anumite "soparle" printre fraze pe care audiofilii cu experienta le intelegeau.

Imi aduc aminte cum imi povestea modul cum si-a gasit de cumparat deck-urile in Londra, faptul ca erau strazi dedicate sculelor audio-video si ca tot ce era bun si merita banii se gasea greu chiar si acolo. Vorbea cu anumiti comercianti si astepta sa le aduca. Cel mai greu facuse rost de Kenwood, tin minte cum imi povestea ca erau asa de laudate ca practic nu se mai gaseau de cumparat.

Astfel ca isi alesese doua modele de AIWA (tin minte ca erau AD-F800 si AD-F960) precum si un Kenwood cu doua capete si un capstan care m-a impresionat pe mine foarte tare pe vremea aia. Daduse destul de mult pe Kenwood desi avea doar doua capete insa mi-a zis ca pretul mare era ridicat de clasamente, adica era singurul deck cu doua capete bagat in rand cu cass-uri grele de la Naka, Sony, Aiwa, etc, etc.

Eu ma duceam pe la el sa-mi trag casete de pe vinil. Acasa aveam o colectie de deck-uri sovietice (pe langa cele 7 magnetofoane :D ) iar casetele se gaseau greu si costau mult! Dar macar ceea ce cumparai la pret mare era de calitate!
Asa ca atunci cand gaseam de cumparat un TDK "din ala adevarat" ma duceam la el sa-mi trag de pe vinil.

Deck-urile mele sovietice nu erau chiar proaste, redau destul de bine asa ca mi-am dat seama cu timpul ca cel mai mult imi placeau inregistrarile, culmea!, facute pe Kenwood-ul cu doua capete! :roll:

Tin minte ca avea un soi de "computer" care testa banda si stabilea BIAS-ul.
Amandoi ajunsesem la concluzia ca desi alea cu 3 capete erau faine, totusi Kenwood-ul avea ceva aparte...adica semana a magnetofon la felul cum suna! Tineti minte ca erau vremurile cand noi in calitate de trancotari ascultam cu "tzatz", lucru foarte apreciat! :D

De atunci imi ramasese in cap acel deck, insa in timp am uitat indicativul/modelul. Acum mi-am dat seama ca deck-ul meu este "fratele" lui cu 3 capete de prin 1992...93, deci teoretic mai bun.

Inca de atunci imi spunea si amicul asta ca una sunt datele tehnice si cu totul alta realitatea, adica felul cum suna un aparat. Eu inca eram sceptic, erau vremurile cand aparatele se alegeau numai dupa datele tehnice din prospect, nici nu concepeam sa nu citim datele tehnice! :D ....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by West »

momolo wrote:Plus ca stia sa citeasca "printre randuri" (stiind engleza la perfectie). El mi-a explicat prima oara ca in review-uri se scrie de obicei politicos sa nu deranjeze pe nimeni insa cei care erau "guru" in domeniu stiau sa strecoare anumite "soparle" printre fraze pe care audiofilii cu experienta le intelegeau.
Ar fi interesant un 'dictionar de sopirle strecurate in review-urile audiofile'.
Ca si un top al seriozitatii revistelor hi-fi.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Colectionind echipamente audio m-am atasat si de cataloage si revistele de specialitate, pe care am avut ocazie sa procur sute de numere in original, de pe vremea late 70's - 2000 pe care le am catalogate - o sa rasfoiesc citeva sa vad cum se faceau acele reviews inainte.

Un exemplu de asemenea reviste - http://www.roger-russell.com/magrev.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by kaav »

O soparla poate fi bine integrata cu succes cel mai corect in lauda la o anumita caracteristica a boxei,amplificatorului,e.t.c prin care daca remarci tonul ''real'', conjuctura cam potzi dibui rangul care il merita de fapt ''obiectul studiului''.De preferat sa sti si un mic istoric al redactorului care a dezvoltat un comentariu in care ai remarcat o soparla,sa vezi ce a mai scris,sa vezi daca este consecvent in gusturi (ca si nivel de transparentza,e.t.c...).Si din chesti contradictorii oarecum, afili o imagine mai de ansamblu,dar in timp.Oricum sa citesti despre scule este mai reconfortant decat sa fi la curent cu politica :D
Cand o revista implica firme de scule care folosesc si au nevoie de bani, sti de ce un forum de genul acesta unde scriu din pasiune oamenii, este in pofida neintelegerilor care mai apar, incomparabil mai onest.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

Cel mai simplu este sa te uiti la paginile de publicitate dintr-o revista de profil. Daca vezi acolo niste branduri poti fi sigur ca acestea sunt laudate in review-uri sau mai precis spus, niciodata criticate.

Din ce stiu eu, cam de prin anii 70 nu mai exista obiectivitate si libertate in presa de specialitate. Nici atunci nu exista decat in mica masura, nivel mentinut sub forma exprimarii si manifestarii cu caracter tehnic. Se stie ca in cadrul tehnic cu exprimari tehnice legate de masuratori, grafice si chestii de laborator, se mai poate tine o linie obiectiva.

Este si normal sa nu poti critica sculele unui brand care ti-a platit publicitatea intr-o revista.

Dar in lumea de azi cand informatia practic ne inunda, ceea ce conteaza este sa bombardezi bizonul cu marketing precum ai calomnia permanent, parafrazand vorba lui Moliere, calomniaza, calomniaza ca ceva tot ramane ! :wink:

Eu am auzit din surse directe ca azi in lumea presei audiofile (nu la noi unde nici nu exista) se cer bani de la obraz ca sa se scrie review-uri prietenesti. Si chiar daca pica unul de papagal (ma refer la vreun brand-model aparat/boxa) si e criticat (pe buna dreptate), acest lucru se face cu maiestrie ca in cazul in care aia vin sa plateasca favorurile, sa se poata intoarce "ca la Ploiesti".

Iar in privinta forumurilor de specialitate, este plin de "botzi" care fac propaganda pentru anumite branduri cu interes. Exceptand cazul nostru, dealtfel primitiv si josnic, observ si in Italia (unde citesc cunoscand limba) cum pe forumuri sunt infiltrati destui care nu scapa nici un prilej sa aminteasca obsesiv de anumite branduri. Chiar si moderatori sau redactori sunt "afiliati" cu predilectie la anumite branduri dand forumului respectiv o orientare cu predilectie catre anumite marci des pomenite, ori din pur interes material, ori din prietenie cu cei care reprezinta brandurile respective ori mai rar din entuziasm. Spun mai rar deoarece un om cu ceva mai multa experienta nu se mai entuziasmeaza ca un puber tampit.

Dar una peste alta, orice citesti poarta o doza de subiectivism in acest domeniu relativ.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

A existat o tentativa , abandonata din motive de marketing, de a concura magul cu un casetofon - este vorba de elcaset, cu viteza de mag si caseta mai mare :

http://home.iae.nl/users/pb0aia/cm/elcaset/index.html
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

A fost interesant proiectul, SONY tot timpul a scos si ceva personal - aka Betamax, Elcaset - inca se gasesc pe ebay, iar o caseta Elcaset FeCr sigilata se da si la 60-80 $ !!!

Despre deckuri cu viteza de 9.5 cm/s - citeva deckuri au fost fabricate - eu am un Marantz auriu care are si dbx -

http://www.audioscope.net/images/marant ... 4ee44b158b

http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/ ... l?begin=11

Alt deck cu 2 viteze - parca un Teac/Tascam dar nu mai stiu modelul
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

Casete de vinzare - zeci de modele - SONY METAL MASTER la numai 45 euro bucata !

http://www.vintage-audio.com.ua/en/cat/285.htm
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

Ucrainienii aia la preturi sunt de groaza.

Mie elcasetul mi s-a parut un proiect interesant, dar... si atunci ca si acum lumea vrea ceva furajer, eftin, chilipir. :)
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by Kostas »

"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by LEKTOR »

F frumos ! Sony lucra mult in toate ramurile audio-video

"very well built with a sane, simple, system for the drawer's mechanism that slides onto steel and aluminium parts. In fact, there isn't a single piece of plastic anywhere inside or outside the K88 !
And those superb LCD meters..."
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: CASETOFON ( cassette tape decks )

Post by momolo »

In fact, there isn't a single piece of plastic anywhere inside or outside the K88 !
:shock: Tare!
Imi place mult designul!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply