Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
pashkaman
Posts: 2
Joined: 12 Dec 2021, 12:45

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by pashkaman »

Buna seara tuturor si multumesc administratorilor pentru acceptarea pe acest forum. Sunt Pasca, pasionat de zona IT&C, cinefil, pasionat si de muzica (studii in domeniu, din pacate viata m-a dus in alta directie) etc. , imi ajut colegii si prietenii in alegerea diferitelor aparate, cu instalari, reparatii. As dori achizitionarea unei linii audio second hand (amplificator, boxe, CD player pentru inceput) si probabil acesta este unul din momentele in care si eu am nevoie de sfaturile unor persoane competente si pasionate in domeniu. Sarbatori frumoase tuturor si familiilor dvs, si un an mai bun!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by _BGD_ »

Salutare, bine te-am gasit!

Bobinator
Posts: 3
Joined: 04 Jan 2022, 11:59

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Bobinator »

Buna seara si bine v-am gasit ! Sunt Catalin ,ing constructor ca si meserie si pasionat ascultator de "greierasi " . Sunt aici mai mult ca sa ma informez cu ambilitatea vostra desigur si de ce nu sa cunosc si oameni care impartasesc acelesi pasiune in domniul audio ca si mine .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Bobinator wrote:
17 Jan 2022, 20:25
Buna seara si bine v-am gasit ! Sunt Catalin ,ing constructor ca si meserie si pasionat ascultator de "greierasi " . Sunt aici mai mult ca sa ma informez cu ambilitatea vostra desigur si de ce nu sa cunosc si oameni care impartasesc acelesi pasiune in domniul audio ca si mine .
nu te poti ascunde, "client" vechi ce esti!......Auzi..... "Catalin" (file de poveste)! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Lemar
Posts: 1
Joined: 25 Jan 2022, 17:32

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Lemar »

Bună seara,
Nou în domeniu,caut sa învăț cât mai multe de la cei mai experimentați și mai pregătiți ca mine în acest domeniu.
Mulțumesc.
Lemar

lospaa
Posts: 7
Joined: 22 Feb 2021, 02:19

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by lospaa »

M-am băgat...încet și cu greu am înțeles, scriu pentru cei care vor veni, dacă m-aș fi străduit puțin as fi citit printre rânduri mult mai mult și mult mai bine, nu as fi încercat sa ard etape și as fi economisit și ceva bani. Încă ma bucur de al meu hk680, mai am încă de ascultat cred ca peste 100cd uri noi (și nu la banii dati pe cd-uri ma refer să-i fi economisit), o sa rămână primul meu amplificator, dar dacă eram mai atent puțin și mai deschis la minte, aveam și HK-ul și încă un sistem și mult mai multe cunoștințe, în fine... Începeți fraților cu bani putini sa faceți un sistem, degeaba luati un amplificator mai scump și cheltuiți mai mult decât ați dat pe el ca să l faceți cum trebuie ca tot nu o sa aveți habar de nimic, cum nici eu n-am. Pentru mine este clar ca următoarea achiziție va fi mai mult documentata și mai atent selecționata, ca nu va fi neapărat mai buna.... Asta e, îmi asum deciziile, cheltuielile etc..
În concluzie, chiar dacă vezi cărarea când te uiți in sus la munte, nu înseamnă neapărat ca poți sa și urci pe ea... Și dacă nu poți urca nu înseamnă neapărat ca nu poate sa îți placa muntele...Oricum, bucuria când vii cu primul amplificator acasă probabil e unica, ceva ca la prima mașină, eu nu regret nimic, spun doar ca puteam face lucrurile mai bine..! Succes si bucurați-vă de muzică!

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by kaav »

Frumos mesaj, coerent si din punctul meu de vedere, complet onest in intentii. Sanatosi sa fim si sa apucam sa ne bucuram de cat mai multe auditii si discutii folositoare (daca este sa fie ca nu-i stres sa ne grabim undeva anume)

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by _BGD_ »

Audiofilia, fie ea la nivel de arta, sau trancotar, nu trebuie sa fie pe graba. Si nu conteaza destinatia, ci drumul. Destinatia oricum fiind asimptotica la perfectiune.

bounceone
Posts: 1
Joined: 22 Apr 2022, 15:25

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by bounceone »

buna ziua!
Ma numesc Claudiu si sunt un impatimit al muzicii cu state vechi, dar care in ultima perioada am last-o mai moale. De ceva timp am inceput sa ascult din nou colectia de cd-uri si am descoperit si acest forum, fiind instant interesat de a discuta si impartasi idei cu persoane avizate si care stiu ce inseamna muzica.. Cum intotdeauna avem de invatat voi face tot ce depinde de mine pentru a ma informa cu lucruri noi sau vechi de la voi. Zile bune va doresc, alaturi de muzica preferata!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut Claudiu si Bine ai Venit in mica noastra comunitate.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Klamath
Posts: 13
Joined: 23 Apr 2022, 12:22

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Klamath »

Salut,

Sunt Florin, din Bragadiru - Ilfov, si am descoperit acest forum incercand sa gasesc raspuns la o simpla intrebare: cum pot sa imbunatatesc sunetul la un sistem TV+Home cinema Sony. Multumesc pentru activarea contului si pentru dicutiile interesante pe care le-am gasit pe forum. Sper, cu ajutorul vostru, sa reusesc imposibilul :-)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut Florin si Bine ai venit pe forum.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

nikydr
Posts: 25
Joined: 29 Dec 2017, 15:34

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by nikydr »

Bună seara,
Deși sunt membru din 2017, spre rușinea mea nu am ajuns până acum la acest topic, m-am canalizat pe topicul Stereo și nu am mai scos nasul de acolo. Mă numesc Niky după cum ușor se poate deduce din nickname, am scris multe despre mine în topicul de Streaming. Sunt un pensionar cu preocupări audiofile. Dacă în tinerețe nu mi-am putut permite achiziții de aparatură audio de clasă superioară acum la bătrânețe nemaiavând cheltuielile de atunci am început să mai cumpăr câte ceva. Am deschis ochii în casă cu un radio Enescu, primul radio românesc cu banda FM, fabricat de uzinele Electronica prin 1961. Următorul salt a fost prin anii 70 cu casetofonul Dana, produs la Tehnoton Iași. Prin 1980 a urmat primul pick-up Akkord 201 Stereo sovietic, care se auzea mamă-mamă, cu boxele în bibliotecă! Prin 1985 am reușit performanța primului meu magnetofon M 2405 Stereo, producție Unitra. Apoi pick-up ul PDEM 02 de la Electroargeș. Apoi a urmat revoluția din 89 și anii tulburi în care nu am mai avut timp și bani de alte scule. Ca să închei în prezent am ajuns la Yamaha A-S2200, cu boxe KEF R3 și sub SVS SB 1000pro, pick-up Technics SL 1200 GR cu doza AT-VM 540ML, tape deck Pioneer CT-777, streamer Bluesound Node 2, și bluray player Yamaha BD A-1060, și alte mărunțișuri. Am o colecție de viniluri de peste 150 de bucăți, vreo 100 cumpărate începând cu anii 70, și vreo 50 cumpărate în ultimii 10 ani, toate de noi. Ascult Pink Floyd, Genesis, Diana Krall, Jethro Tull, Mike Oldfield, și alții dar și Sfinx, Progresiv TM, Semnal M, și cenaclul Flacăra . Aș mai scrie dar mă tem că s-o însera. sper că nu v-am plictisit!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut Niky, frumoasa povestea ta. Bine ai venit.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

onobeka
Posts: 4
Joined: 25 Jul 2022, 08:16

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by onobeka »

Buna seara! In primul rand va multumesc ca m-ati acceptat sa fac parte din aceasta comunitate. Am rasfoit-o cu mai multe ocazii, read-only, dar nu am apelat sa-mi creez un cont. Imi place ca se vorbeste deschis, poate taios pe alocuri dar este justificat. Imi plac raspunsurile directe, fara politete falsa. Despre mine: ma numesc Mugur, am 45 ani, sunt inginer automatist, lucrez in IT de cand am terminat facultatea si imi place tot ce tine de DIY, bricolat. Nu sunt audiofil, dar imi place muzica buna si necomerciala (stiu ca este gresit termenul pentru ca in orice gen exista partea comerciala). Ascult majoritar metal, rock, clasica dar mai scap si in zona electronica.

Ca si proiecte audio pana acum, am consturit cateva seturi de incinte hi-fi (am lucrat doar cu difuzoare Tonsil sau Monacor), filtre pentru ele, chiar bobine facute de mana, cabinete pentru chitara electrica si doua chitare electrice. Sonorizare si insonorizare auto am facut la trei masini pana acum, atatea am avut de-a lungul timpului, pe toate le-am modificat. Dupa cum ati inteles deja, nu am nici macar inceputuri in zona audiofila, imi place insa sa construiesc lucruri si sa ma murdaresc pe maini :).

De asemena imi place sa lucrez in lemn, metal, mi-am construit un cnc si in timp mi-am facut un atelier cam cu de toate, insa nu este profesional.

Prezentarea mea poate suna a lauda de sine, chiar nu asta este intentia mea.

Va multumesc inca o data si sper sa discutam multe subiecte interesante. O sa postez intrebarile in threadurile/categoriile existente, evident.

Post Reply