Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

BIne ai venit pe la noi Marius.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

thaay
Posts: 3
Joined: 27 May 2023, 22:36

hei

Post by thaay »

sunt mare pasionat de vintage
am ramas cu unele aparate si ca altele s-au defectat (nakamichi ce l-am iubit) sau prin selectie ca unele nu merita ascultate. acum mai am un akai gx 747 f bună auditia pe el (si e super ca opreste melodia la 0.00.00) mai am un pioneer ct 959 in caseta (mai mult nu vad ce poti obtine de la acest format audio) si in vinyl merg cu ac shibata ce se aude f aude (pe sufletul meu am mai avut microline)
bineinteles ca ascult prin amplif clasa A full tube si digitalul de azi dar inregistrat pe mag
ce magnetofoane ati avut cele mai bune?

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by kaav »

Salut, hei si bine ai venit.
Precum bine remarci, ai un singur post in cadrul caruia ai pus o intrebare la care presupun rezonabil ca iti pasa cel mai mult la nivel de raspuns ca sa fi multumit : ''ce magnetofoane ati avut cele mai bune?'' - dar dorinta ta de a fi satisfacut la nivel de explicatii, nu se intampla. De ce oare? Stiu ca este mult de citit pe acest forum, dar depinde doar de tine daca vrei sa sti ceva efectiv.
Raspunsuri pe tema asta, au fost si din cate stiu (poate stiu eronat) nimeni nu raspunde daca nu este convins ca merita sa acorde atentie pe gratis oricui intreaba ceva aici.

thaay
Posts: 3
Joined: 27 May 2023, 22:36

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by thaay »

iti mulțu pt raspuns
sa fiu sincer nu am nevoie de explicatii in vintage
ma consider expert
de fapt in audio ma consider expert
am si lucrat in domeniu
sa fii iubit, ador magnetofoanele
am uitat sa precizez. nu pun mare aspect pe boxe dar ce am imi plac la ce am eu e ca mediile incep de pe la 100 hz in incinta inchisa, basii având 4 porturi. si domesoft ce altceva
poate e ultima oara când scriu, il salut pe momolo, in afara ca a apreciat mizeriile alea de boxe unitra, in rest frumos de citit

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by kaav »

thaay, este foarte bine pentru tine, in primul rand ca esti pasionat de ceva concret pe termen lung.
Declari despre tine ca esti expert (nu sunt in masura sa te contrazic si nu imi pasa in mod deosebit asa ceva) dar nu inteleg o chestie pe care in nepriceperea mea as considera-o destul de importanta:
incintele acustice - care dupa spusele tale, nu prea conteaza daca mag-ul este sa fie ''za best''. Ar fi elegat sa mai ai macar inca un post in care sa dai de inteles la nepriceputi ca or trait in bezna pana acum.

thaay
Posts: 3
Joined: 27 May 2023, 22:36

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by thaay »

incintele acustice sunt pe gusturi
dar mici diferente
adica nu am venit pe forumul lui momolo ca neavizat
pare-se ca bass reflex coboara cel mai mult, SVS au vreo 16 hz daca nu ma insel, bine ei sunt lideri in joase
si clar audiofilul asculta domesoft. ce sa asculte: titanium, berilium? bleah

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Thaay.. hai ca esti simpatic, deocamdata.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului


DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by DonCarlos »

thaay wrote:
08 Jun 2023, 10:58
iti mulțu pt raspuns
sa fiu sincer nu am nevoie de explicatii in vintage
ma consider expert
de fapt in audio ma consider expert
am si lucrat in domeniu
sa fii iubit, ador magnetofoanele
am uitat sa precizez. nu pun mare aspect pe boxe dar ce am imi plac la ce am eu e ca mediile incep de pe la 100 hz in incinta inchisa, basii având 4 porturi. si domesoft ce altceva
poate e ultima oara când scriu, il salut pe momolo, in afara ca a apreciat mizeriile alea de boxe unitra, in rest frumos de citit

Cetățene, după ce am citit aia cu mediile de la 100hz.... mi-am dat seama că nu ai nici o treabă cu experiență vastă în audio, știi ce cred eu? Îmi asum ce spun, cu riscul expulzării de pe acest forum, tu suferi de tine, probabil că ești expert in suferința de sine, nu în audio.

just_ice
Posts: 2
Joined: 14 Jun 2023, 18:35

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by just_ice »

Bună ziua!
Cine sunt și ce vreau? Sunt un împătimit al muzicii bune. Muzica anilor 70-80, genuri variate, folk-pop-rock. Ascult și muzică clasică, depinde de starea de moment.
Sculele mele sunt de nivel modest. Surse: pick-up Dual DTJ 301.1, CD player Sony. Mai am un DVD player LG, care îmi place cum redă. Amplificatoare am două: Continental Edison PA 9806 și un Marantz PM 63. Boxe: Sanyo SX 340 (făcute de Orion) și ITT (habar nu am ce model). 50W, 8 Ohmi.
Ce vreau? Să mă bucur de muzică, cu sculele pe care le am. Nu am pretenții audiofile, știu care îmi sunt limitele, deși urechea muzicală există. Ascult muzică de la 14 ani, acum sunt 50+...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit omule!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

just_ice
Posts: 2
Joined: 14 Jun 2023, 18:35

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by just_ice »

SOLO wrote:
22 Jul 2023, 13:51
Bine ai venit omule!
Mulțumesc!

CristiSF2023
Posts: 1
Joined: 21 Aug 2023, 07:14

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by CristiSF2023 »

Salut,

Sunt Cristi, (~ 60 ani), in curind pensionar, amator de muzica de film si muzica electronica (Klaus Schulze, Tangerine Dream, etc). Imi construiesc singur amplificatoarele si EQ-urile de care am nevoie. Pot oferi documentatii gratis.

yo9hrb
Posts: 2
Joined: 04 Nov 2023, 08:26

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by yo9hrb »

Salutare,
Sunt Silviu, fabricat in 1969 (bun an).
Am gasit acest forum cxautand informatii despre ultima achizitie, un amarat de Philips N4512.;
Despre mine si scule audio:
in 1974 am avut in familie prima scula audio. Un radiocasetofon Philips Aciko, mono, luat de la shop cu ajutorul unei verisoare a mamei, care era receptionera la un hotel constantean. Nu stiu cat a costat, a fost platit in marci, nu stiu detalii ale tranzactiei, aveam vreo 5 ani. Casetofonul il mai am, vreau sa-l restaurez.
In 1983 (cred), tata a cumparat un Kashtan - o gramajoara de bani, 9700 lei pe vremea aia. Imi place sa cred ca l-a luat pentru mine ca am intrat la mate-fizica la liceu. Doar imi place sa cred. Magnetofonul ala nu mai exista, am tras de el toata perioada liceului si 5 ani de facultate.
Recent am primit (moka) un Tesla B4 si un Majak 203, pe care le-am facut sa mearga (ma rog, Tesla inca mai are probleme la derulare iar Majak-ul se aude incet - mai trebuie bibilit). Alea reprezinta muzica ambientala din atelierul de electronice.
Mai am un magnetofon Telefunken Magnetophon 300, mono, 2 piste, an 1967 (dupa piese)cred ca e ceva pentru reporteri - merge cu un acumulator. Benzi de 13cm, liniaritate pana la 14kHz - chiar se aude fain pentru o scula asa de mica si portabila. Are 2 volante, cat sa-l poti balangani in mana fara mare influenta asupra vitezei. Hint - pentru schimbarea curelei iti trebuie vreo 5 maini si un sobor de preoti sa te absolve de pacate - daca injuri prea mult.
Acum putin timp am achizitionat un Philips N4512. Probleme cu VU-metrele, unul l-am schimbat, celalalt urmeaza. Am gasit si niste benzi pe OLX, datand cam de prin 1984, dar - surpriza emisiunii - inca erau in punga originala (la mine era prima chestie care se arunca dupa achizitionarea benzii). Le-am derulat inainte - inapoi, nu prea lasa praf, nu se lipesc, nu se rup. Nici nu sunt stralucite la inregistrare, dar, pentru muzica ambientala - merg.
Cat despre partea de HiFi - din pacate urechile mele se opresc pe la 13500 Hz, conform ultimei audiograme, de acum ... cativa ani. Deci un casetofon mai spalat ar fi destul de OK.
Mai am un casetofon BASF (AIWA branduit), care merge OK, in pick-up Unitra GS-431, un amplituner Philips F5110 (fenomenala putere de 17W/canal, dar macar sunt watti d-aia adevarati, nu chinezesti). Incintele acustice - prefer sa nu le dezvalui, poate pe aria FUN, daca exista.
Cam asta sunt eu si "averea" mea. Singurul regret- dupa ce mor nevasta o sa vanda jucariile la pretul pe care l-am declarat eu.
Noi sa fim sanatosi.
O seara placuta.

P.S. Radioamator in timpul liber. YO9HRB este indicativul meu. Colectia de statii militare nu cred, totusi, ca face obiectul acestui forum.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut Silviu si bine ai venit pe forum.

Foarte tare descrierea, as spune ca nu ai timp sa te plictisesti.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply