Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
Sound HQ
Posts: 7
Joined: 05 Nov 2023, 11:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sound HQ »

Ma numesc Catalin, pasionat de audio, mai exact de sisteme/setup-uri stereo. Am inceput ca multi de pe aici cu "trancote", asta se intampla pe la jumatatea anilor "90...nu ca azi as fi ajuns prea departe. Am audiat in decursul timpului mai multe marci in diverse combinatii dar nu mi-am permis setup-ul cu sunetul perfect.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit Catalin.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Grazvan77
Posts: 1
Joined: 24 Dec 2023, 12:02

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Grazvan77 »

Bună dimineața, ma cheamă Razvan și ma bucur ca am găsit acest forum. Vad ca încă mai sunt oameni cu bun simt care te pot ajuta în cazul în care ai nevoie de o informație. Sunt novice în acest domeniu și doresc să-mi fac un sistem hi-fi, dar nu foarte scump. Ascult muzica rock și clasica / pop din când în cand.

mariusgrid
Posts: 1
Joined: 22 Nov 2023, 23:32

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by mariusgrid »

Bună ziua tuturor!
Este o onoare să particip la acest forum/blog. Îl citesc de câteva luni aproape zilnic și am aflat o mulțime de lucruri importante, fără de care aspirația la un sistem cu sunet bun este sortită eșecului.
Sunt un pasionat atât de muzică cât și de sunet de când eram copil, la începutul anilor 80. Timp de mulți ani am ascultat casete pe walkman, am trecut la minidisc, iPod iar prin 2005 mi-am făcut cadou primul sistem: un receiver de la Harman Kardon și boxe surround de la Jamo. Le-am instalat cu nerăbdare acasă și am rămas uimit cât de prost pot suna cu un CD original Jean Michel Jarre.
De atunci mi-am tot bătut capul pentru obținerea unui sunet bun. Am progresat foarte lent din cauza lipsei unor cunoștințe pe care azi le numesc elementare.
În august ceva s-a declanșat și m-am trezit studiind până târziu în noapte acest domeniu.
Acum am urmatorul sistem: streamer+DAC Eversolo DMP-A6, amplificator Unison Research Unico Secondo, boxe Spendor A6, interconect RCA Chord C-line, cablu boxe AudioQuest Rocket 11, cablu alimentare ifi SupaNova și Supra LoRad. Abonament la TIDAL HiFi Plus. Cameră de cărămidă de aproape 40 mp fără ecouri mari.
Am terminat sistemul de două zile și am un sunet care îmi place, sunt aproape liniștit. Mai vreau să experimentez cu cablurile de boxe.
Voi continua să citesc postările vechi și sper să aflu informații noi. Cine știe, poate într-o zi chiar să contribui cu ceva pentru a ajuta pe cei care au nevoie. Până atunci, studiez.
Sunt din Brașov și invit pe oricine în vizită pentru teste și schimb de informații.
Cu stimă, Marius

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit Marius.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Dan Cristea
Posts: 1
Joined: 12 Jan 2024, 06:30

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Dan Cristea »

Bună dimineața.
Pasionat de sunet de mic copil .
Ascult cd și uneori vinil .
Actualul sistem
Accuhase E206
Accuphase DP57
JBL L100
DUAL CS601 cu Ortophon M20E
Pentru phono folosesc ca preamplificator partea de preamplificator phono dintr-un Harman Kardon 655 .
Pentru o altă locuință, mai mult de wk am in lucru un amplificator și un preamplificator cu tuburi , îl construiește un domn din București.

Post Reply