Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
Post Reply
dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

Re: Sa facem cunostinta !

Post by dhany »

Salutari si bine v-am gasit tuturor celor de pe forum.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Salutare noilor forumisti si "Spor la butonat" !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Alexx
Posts: 55
Joined: 18 Nov 2008, 22:52

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Alexx »

momolo wrote:akaiofil
si oricum mi se facuse dor de momolo
:lol: Esti printre putinii ! :lol:
Aiurea! Cred ca o parte substantiala din cei ce si-au facut aparitia aici au acelasi sentiment. Ba chiar e mai interesant acum, ca e lupul paznic la oi :lol:

Salutari la toata lumea! Forumul arata foarte bine. Poate fi acesta forumul care nu are scrobeala unuia si nici panarama celuilalt? Sa speram ca da.

Ma numesc Edi si nu conteaza cati ani am, oricum intineresc pe zi ce trece (vezi 'An dupa an' de la Sfinx) :P Patima cu sunetul am deprins-o din frustrarile de la casetefoanele stereo din plastic de pe vremea cand nu-mi puteam permite un magnetofon decent si a trebuit sa ma multumesc cu un Unitra tunat model garaj cu putin ajutor de la prieteni. Imi pare rau ca nu am fost tot timpul la fel de dedicat pasiunii audio, insa viata mai dicteaza si alte prioritati. Oricum, e probabil o poveste familiara multora, n-are rost s-o mai lungesc.

Ma bucur sa va vad si la cat mai multi useri :)

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by DorinD »

Bine v-am gasit si aici; cu cat mai multe posibilitati de dialog, cu atat mai bine!
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

dhany bine ai venit!

Alexx bine ai venit si multumesc de aprecieri!

DorinD bine te-am regasit! Cam retras in ultima vreme !
E bine sa avem un gornist convins intre noi! :)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
jazz4ever
Posts: 2
Joined: 20 Nov 2008, 05:35
Location: Oradea

Re: Sa facem cunostinta !

Post by jazz4ever »

Va salut d-lor, Calin / Oradea - fan de pe vremea Majak-urilor si pick-up-urilor Tesla (tot vinilu-i tata !), de ascultat cred ca va dati seama ce prefer, dar ascult tot ce presupune talent,munca,pregatire (de ex. Grigore Lese).

Bafta tuturor si jazz-uiti-va bine !!!
Got to find me a way, to take me back to yesterday.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by ViMe »

Salut, am aflat despre acest forum, cum altfel decat, de pe un alt forum, de care aflasem de pe alt forum, probabil ati sesizat o tendinta iterativa.
La inceput de an 2008 am innoit, in camera de zi, partea video, TV-ul, apoi am trecut si la schimbarea sursei de imagine, un alt DVD Player, a urmat natural si interconectarea cu ceva audio pentru a ma bucura de un sunet mai decent decat cel provenit din boxele TV-ului.
Ascult in special muzica de pe DVD (9/5/10), dar si de pe CD-uri, radio FM si chiar casete audio; mai demult ascultam si viniluri pe un pickup mono. Povestea continua...

User avatar
Skippy
Posts: 5
Joined: 19 Nov 2008, 22:41
Location: Franta

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Skippy »

Ciprian, 31 de ani. De vreo 5 ani ascultator de muzica, de vreo 3 ani am inceput sa tot adun cd-uri originale...s-au cam adunat vreo 700 pana acum si nu am de gand sa ma opresc in curand :lol:
La aparatura, sarma, mufe, prize nu ma pricep.
Plec urechea la ce se discuta ba aici, ba pe celelalte 2 forumuri romanesti de profil, doar-doar s-o mai desfunda (...urechea)
Deocamdata ascult pe Shanling A 40 mkIII, Shanling CD-T 80 si boxe Aurum Cantus V3M.
In viitor, poate un Plinius 9200 cu Rega Saturn si boxe ATC SCM-40.

catalinmetal
Posts: 47
Joined: 20 Nov 2008, 15:47

Re: Sa facem cunostinta !

Post by catalinmetal »

bine v-am (re)gasit. laudabila initiativa de a restaura atmosfera si ambianta odata in floare pe celalalt forum.

sper sa reusim sa adunam cat mai multi din vechea "legiune"... si sa pastram aerul acela de fair play si amicitie.

echipamentele care mi-au trecut pe la ureche sunt destule pt a le enumera aici, iar dintre cele detinute ar fi - sony (de inceput - acum multi ani), B&W, wharfedale, cambridge audio, exposure, dynaudio, spendor, naim, proac, sonus faber, sugden, creek, bryston.

le urez succes celor doi "parinti" ai forumului si - tuturor - auditii cat mai bune!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

jazz4ever bine ai venit! Sa sti ca multe vechituri, poate dispretuite azi, sunt in realitate mai bune decat crezi.

ViMe bine ai venit! Chiar si partea video face interes acestui forum.
Unde mai pun ca multi in ziua de azi se incurca in atatea moduri de inter-conectare a sistemelor audio-video!

Skippy bine te-am regasit!
Inca unul de-al nostru din diaspora! :)
Sa ne spui cum suna Shanlingurile ! Pe la noi inca nu au ajuns, e marfa chinezeasca scumpa! (si poate buna!)

catalinmetal bine te-am regasit! Ai ascultat multe, insa iti urez sa asculti in viitor si mai multe! Experienta vine si ea cu timpul. Rabdarea este o virtute, graba poate deveni un viciu. Asculta de doua ori si vorbeste doar o data!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by ViMe »

Bine v-am gasit!

Precizez ca nu sunt si nici nu aspir la titlul de audiofil, nu posed echipamente pretentioase sau scumpe, imi face deosebita placere sa ma bucur pur si simplu de muzica oriunde, acasa, pe la cunostinte, in concerte pe viu tinute in sala sau pe stadion;
Pentru mine conteza in primul rand experienta senzoriala traita, acel ceva care cateodata, destul de rar, iti produce un fior interior de nedescris, restul sunt detalii.

Va doresc vizionare si auditie placuta pe sistemele dvs. oricare ar fi acestea.

bogdan69
Posts: 6
Joined: 01 Dec 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by bogdan69 »

Va salut pe toti. Ma bucur sa va regasesc! Banuiesc ca ma mai tineti minte un pic :D
Proverb olandez: "Haina face pe om"
proverb corean: "Esti lenes ca un japonez"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

bogdan69 bine ai venit! Ma intreabm de multa vreme de ce ai disparut de pe forumuri ?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
c6t9
Posts: 410
Joined: 05 Dec 2008, 09:39

Re: Sa facem cunostinta !

Post by c6t9 »

am decis ca unul dintre putinele posibile posturi de pe acest forum sa fie aici (si primul de altfel).
momolo nu-mi place deloc, dar mai ales si mai ales cand are el dreptate cam des. cuvintele lui ne doare fix acolo unde are bataie acest forum, dar ignoranta e sublima si sincer mi-o asum pana la urma (am scos inca o rima :roll: pot sa-mi fac formatie acum)
dar sa spunem ca aparatele nostre ne reprezinta intr-o oarecare masura, asa ca le las pe ele sa vorbeasca despre mine (nu foarte mult din pacate, ca nu sunt toate acasa inca si nu ma cunosc prea bine, dar o vor face).
la sistemul audio inca lucrez, dar sper sa fie gata saptamana viitoare, se compune in esenta din chinezarii (a se citi vincent) luate cu ajutoare si niste boxe frantuzesti mai acatarii (a se intelege niste focal-uri, mai precis 1027Be, printre putinele care mi-au placut si care stiam ca se pupa cu vincent, care stiu ca e loterie, dar am jucat, va spus ce a iesit in curand, boxele le am deja), imbinate astfel sa impace si capra si varza, si vizual si acustic. cablurile vor fi semi DIY, facute pe baza unor audioquest mai vechi (daca nu ma insel, coral) intai RCA-uri si poate le trec pe balansat mai tarziu. cablurile de la boxe sincer sunt o noutate pt mine, o firma de care nu am auzit si de care am uitat pe loc (de fapt inakustik cred ca se numeste, dar spre rusinea mea, n-am auzit de ele niciodata), le-am luat pur pe baza de recomandare, mai am inca 2 perechi pt test comparativ, dar de muncit, am muncit la astea. le-am mesterit eu dupa propria pricepere, o sa pun niste poze cand vor fi gata, cred ca am exagerat cu izolarea lor si nici nu am avut chiar tot ce mi-am dorit pt capete, dar a iesit ceva, nu e estetic, dar in mod sigur sunt izolate capetele, asta pot garanta 100% :lol: (oricum le pot desface si reface oricand doresc, nu am folosit nimic pe baza de lipici, poate in viitor gasesc niste pantaloni de cablu si alte acareturi care au treaba cu estetica).
cand e gata il pun la stereo. o sa regret ca nu am luat lavardinul cu usher-urile, combi iar recomandat cu caldura, dar poate nu sunt chiar asa pasionat numai de sunet si numai de muzica audiofila, iar aceasta combinatie merita un proprietar mai bun.

cred ca v-am plictisit suficient. citesc cu placere forumul, chiar mai mult decat ar trebui si astept ca domnul momolo in special sa ma enerveze si pe viitor cu adevaruri dureroase.

respectele mele ...
cata
"it's time to transfer all those mp3 on vinyl"

horiaantohi
Posts: 4
Joined: 24 Nov 2008, 22:22

Re: Sa facem cunostinta !

Post by horiaantohi »

Va salut pe toti! Numele meu este cel din nick name si de doi ani citesc avid forumurile de specialitate si mai ales pe cele doua romanesti.Postez in general destul de putin pentru ca inca sunt junior dupa parerea mea in domeniul audio video hi-end. Ma bucur tare de acest nou forum mai ales pentru ca am reintalnit aici oameni din ale caror posturi am invatat multe pe alte forumuri si pe care ii respect pentru cunostintele lor si mai ales pentru ca 'share'-uiesc din experienta lor.
Sper ca toate discutiile de aici sa fie foarte interesante si sa ne transformam intr-o comunitate virtuala si nu numai cat mai armonioasa!
Inca o data salutari la toata lumea!

Post Reply