Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by RO-shu »

Mircea Crisan wrote:Asta este numele meu si sunt nou pe acest forum.
Nu am nicio legatura cu actorul Mircea Crisan, Dumnezeu sa-l ierte.
Stiu ca de morti numai de bine dar eu nu i-am gustat glumele.
Multumesc de binete!

Mircea.
de cînd a murit???

edit:
am vazut :(

ender25
Posts: 8
Joined: 22 Jun 2015, 08:28

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by ender25 »

Salutare
Sunt Sorin, am 35 de ani, sunt din Craiova si sunt audiofil de cativa ani!
Sistemul meu este format din incinte ProAc D30R, amplificator Jadis Orchestra Reference SE, DAC/Pre exaSound e20 MkI, cabluri de alimentare Audioquest NRG-10 DBS 72V, cabluri interconect Audioquest Panther DBS 24V, cabluri de boxe Chord Signature
Transportul este un MacBook Air si folosesc un cablu USB Audioquest Coffee DBS 72V.
Ascult cu placere jazz, blues dar si muzica clasica! Ma bucur sa ma gasesc aici pe forum! Bine v-am gasit!

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Salut Sorin si bine ai venit.

Interesant sistemul, poate la secitunea computer ne spui cate ceva despre "USB Audioquest Coffee DBS 72V" .

spor la butonat

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
another_me
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2010, 21:45

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by another_me »

Salutare si bine v-am gasit,

Sunt Radu, medic si cadru universitar si am 31 de ani. Sunt audiofil de cativa ani buni si ascult preponderent muzica clasica, mai putin jazz si blues si rar world music/ethnic, rock clasic.
Sistemul meu este format din:
Putere: Jeff Rowland Concerto Integrated cu Jeff Rowland PC-1 Power Factor Correction
Preamp/Digital: exaSound e20MkIII DSD DAC cu sursa liniara Paul Hynes SR3-12; transport - MacBook Pro i5 13' cu Samsung 850EVO 512GB SSD; software player - Audirvana + 1.5.12
Incinte: Raidho Eben X-Centric
Cabluri: interconect - Audioquest Sky XLR 72v DBS, de boxe - Audioquest Everest DBS 72V, de alimentare - Audioquest NRG-10 72V DBS, cablu USB - Audioquest Diamond USB 216V DBS.
Rack: Aavik cu picioruse Nordost Pulsar Points
Tweaks: Omicron Stabilizzatore Armonico & Gold Evolution SE; distribuitor de retea Isotek Sirius EVO3; priza perete Furutech FT-SWS (R); sigurante HiFi Tuning Supreme 3.

Ma bucur sa ma aflu din nou aici, pe singurul forum de profil autohton! :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

another_me wrote:pe singurul forum de profil autohton!
...Acum e "singurul forum de profil autohton" insa nu cu mult timp in urma ziceai cu totul altceva. Si apropos', ar trebui sa-ti fie rusine pentru magariile pe care le-ai zis despre mine ani de zile. De unde probabil si lasitatea sa intri aici "deghizat".

another_me, de ce nu ai intrat aici cu nicknameul tau, adica johndoe21ro ?! Din ce am observat ti-ai pastrat tot timpul nick-ul de "johndoe" pe toate forumurile pana brusc la asta l-ai schimbat (probabil de rusine pentru tine insuti). Crezi ca daca iti schimbi nick-ul se schimba brusc si caracterul (sau educatia) ?!

Observ ca pe audioweb te-au banat in 11 iunie, citez,
Netcrusher: - In plus, utilizatorii ahegyes si johndoe21ro sunt banati timp de o luna pentru comportamentul lor neadecvat.
http://forum.audioweb.ro/viewtopic.php? ... &start=200" onclick="window.open(this.href);return false;

Ai esuat in comunicarea cu ceilalti forumisti pe forumul vecin (in vremea cand spuneai ca ala este "singurul forum de profil pentru audiofili" si nu mai citez ce spuneai despre forumul asta!), apoi te-au sanctionat (pentru comportament neadecvat) iar acum nu ai nici minimul de curaj sa intri aici cu nick-ul cu care te stim toti.

Pana acum forumul asta iti putzea (mai ales din cauza mea, probabil), acum ca te-au zburat de acolo apari aici ascuns dupa deget pozand in "fata mare" ca si cand nu exista totusi un trecut.

Dai dovada de "curaj" debordant. Dar ce sa ma mir daca intreaga tara e "condusa" de o gaina fugita precum Ponta. Vad ca si cetatenii i-au luat "exemplul" :D .
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
another_me
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2010, 21:45

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by another_me »

Avand 'fonctie' inalta pe aici, puteai verifica usor cand este facut contul aici... sau putea sa o faca Solo. Daca crezi ca ma ascund de cineva, problema nu este la mine. Contul meu de aici e suficient de vechi incat "Acum e "singurul forum de profil autohton" insa nu cu mult timp in urma ziceai cu totul altceva." pica fara drept de apel.
In alta ordine de idei nu gasesc deloc eleganta maniera ta de salut. Am suficienta coloana vertebrala incat sa nu intru intr-un loc in care nu am ce cauta, dintr-un motiv sau altul. Daca stii cumva ce crezi ca spuneam despre tine sau poti sa-mi arati, lamureste-ma, te rog. Altfel nu pot spune decat ca ma confunzi cu altcineva. Nu 'om fi avut noi relatii cordiale de-a lungul timpului insa nu-mi amintesc sa fi avut vreun conflict direct cu tine, sa te fi balacarit in vreun fel, etc. Daca am mentionat ceva legat de forumul asta, mai mult ca sigur am facut-o pentru modul cum sunt tratati membrii lui, selectia mai mult sau mai putin ortodoxa, samd. Cu toate astea, cred ca imi pui in gura si in carca mult mai multe decat sunt si nu mi se pare ok, indiferent din ce tabara am facut parte.
Daca nu sunt binevenit, imi poti spune oricand si ocolesc 'tinta'. Eu unul am reintrat aici cu buna credinta... Nu sunt dornic insa de apelative si jigniri gratuite.

User avatar
another_me
Posts: 12
Joined: 21 Aug 2010, 21:45

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by another_me »

Completare la postul de mai sus:

Inteleg ca iti place sa balacaresti lumea si sa te simti sef insa, daca erai mai intelept si mai atent ai fi observat ca eu am plecat de pe forumul celalalt si ca nu m-a dat nimeni afara. Dovada este la indemana oricui asa incat satisfactia ta nu isi are rostul. Pe acel forum nu am activat in mod deosebit pentru ca a avut, de la bun inceput, o altfel de clientela, clientela care a pus si forumului asta bete in roate.

Eu sper, inca o data, ca ne putem intelege ca doi oameni maturi si ca doua persoane care apreciaza muzica si auditia ei intr-o maniera mai deosebita. Nu am nimic cu nimeni de pe aici si nu vad de ce lucrurile ar sta altfel din partea celorlalti. Weekend placut!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

another_me wrote:Inteleg ca iti place sa balacaresti lumea si sa te simti sef insa, daca erai mai intelept si mai atent ai fi observat ca eu am plecat de pe forumul celalalt si ca nu m-a dat nimeni afara. Dovada este la indemana oricui asa incat satisfactia ta nu isi are rostul.
ei vezi, nu degeaba te-a suspendat Netcrusher pentru, citez, comportament neadecvat. Mai precis tu balacaresti pe altii (si cine citeste pe audioweb stie). Hotul striga hotul.
Nici satisfactie nu am de nici un fel.
another_me wrote:Daca am mentionat ceva legat de forumul asta, mai mult ca sigur am facut-o pentru modul cum sunt tratati membrii lui, selectia mai mult sau mai putin ortodoxa, samd.
ok, inteleg ca activai pe un alt forum unde comentai modul meu cum fac "selectii neortodoxe" sau cum sunt tratati membrii forumului meu... asta in timp ce aveai cont aici din 2010 si daca aveai si verticalitate ai fi postat direct aici sau macar mi te adresai direct prin pm in caz ca te rodea grija.

Dar ok, uite cum facem, iti dau o sansa sa dovedesti ca poti avea totusi un comportament adecvat (= civilizat). Iti banez acum definitiv acest cont "deghizat" si dupa aia, daca doresti, te poti inscrie cu userul tau, johndoe21ro. Numai sa fi atent la regulamentul de aici. Apropos, in postul de mai sus l-ai incalcat si apropos, aici moderatorii "neortodocsi" iti pot aplica sanctiuni fara sa dea socoteala. Doar prin metodele astea "neortodoxe" se poate mentine, citez, "singurul forum de profil autohton". :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Clona another_me a fost executata sa faca loc originalului.
Aviz si altora care au chef sa se ascunda dupa degetul mic. Aici sunt primiti numai cei curajosi si verticali!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by johndoe21ro »

Salutare si bine v-am gasit,

Sunt Radu, medic si cadru universitar si am 31 de ani. Sunt audiofil de cativa ani buni si ascult preponderent muzica clasica, mai putin jazz si blues si rar world music/ethnic, rock clasic.
Sistemul meu este format din:
Putere: Jeff Rowland Concerto Integrated cu Jeff Rowland PC-1 Power Factor Correction
Preamp/Digital: exaSound e20MkIII DSD DAC cu sursa liniara Paul Hynes SR3-12; transport - MacBook Pro i5 13' cu Samsung 850EVO 512GB SSD; software player - Audirvana + 1.5.12
Incinte: Raidho Eben X-Centric
Cabluri: interconect - Audioquest Sky XLR 72v DBS, de boxe - Audioquest Everest DBS 72V, de alimentare - Audioquest NRG-10 72V DBS, cablu USB - Audioquest Diamond USB 216V DBS.
Rack: Aavik cu picioruse Nordost Pulsar Points
Tweaks: Omicron Stabilizzatore Armonico & Gold Evolution SE; distribuitor de retea Isotek Sirius EVO3; priza perete Furutech FT-SWS (R); sigurante HiFi Tuning Supreme 3.

Ma bucur sa ma aflu din nou aici, pe singurul forum de profil autohton! :)

P.S. Consider ca pot raspunde la postarile de mai sus fara sa se considere ca incerc sa critic moderarea ci ca raspund unui membru:
1. Userul johndoe21ro a fost membru pe acest forum. Din pacate nu a avut viata lunga, deoarece existenta i-a fost taiata in fasa. Adresa de mail asociata userului johndoe21ro este 'in folosinta' dar nu poate fi folosita... Pentru a ma loga acum ca johndoe21ro si a ma apara a trebui sa imi mai fac un cont de mail... Ma tem ca singur nu ma pot sabota asa incat insist sa nu mi se atribuie actiuni de 'ascundere pe dupa deget', samd. Si, mai mult decat atat, nu aveam cum sa ma adresez tie direct, pe forum sau prin pm din motivul enuntat mai sus.
2. Cei pe care i-am balacarit eu, i-ai balacarit si tu, din aceleasi motive. Nu consider ca eu corespund tipologiei hotului... Indivizii respectiv fac rusine audiofiliei, melofiliei si trebuie incercata oprirea lor inainte de a sabota definitiv forumuri, conceptii, samd.
3. Indiferent de ce crezi tu, nu mi-am constituit o cauza sau o obisnuinta in a te vorbi de rau pe alte forumuri. Daca am adus vorba de asta, am adus-o probabil datorita primirii mele. Daca este cineva de pe alt forum care isi aminteste de postarile mele acide, il rog sa vorbeasca. Insa acest cineva nu cred ca se va gasi. Imi place sa cred ca am altfel de activitati pe forumuri.
Eu mi-am incheiat pledoaria si, sper ca de acum incolo, putem comunica cu totii pasnic in folosul hobby-ului comun. "La intrare, lasati eventualele animozitati si frustrari reciproce acumulate de pe alte forumuri!" Eu nu am intrat aici cu nici o animozitate, frustrare, samd. Sper sa nici nu fiu primit altfel! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by RO-shu »

johndoe21ro wrote:Salutare si bine v-am gasit,

Sunt Radu, medic si cadru universitar si am 31 de ani. Sunt audiofil de cativa ani buni si ascult preponderent muzica clasica, mai putin jazz si blues si rar world music/ethnic, rock clasic.
Sistemul meu este format din:
Putere: Jeff Rowland Concerto Integrated cu Jeff Rowland PC-1 Power Factor Correction
Preamp/Digital: exaSound e20MkIII DSD DAC cu sursa liniara Paul Hynes SR3-12; transport - MacBook Pro i5 13' cu Samsung 850EVO 512GB SSD; software player - Audirvana + 1.5.12
Incinte: Raidho Eben X-Centric
Cabluri: interconect - Audioquest Sky XLR 72v DBS, de boxe - Audioquest Everest DBS 72V, de alimentare - Audioquest NRG-10 72V DBS, cablu USB - Audioquest Diamond USB 216V DBS.
Rack: Aavik cu picioruse Nordost Pulsar Points
Tweaks: Omicron Stabilizzatore Armonico & Gold Evolution SE; distribuitor de retea Isotek Sirius EVO3; priza perete Furutech FT-SWS (R); sigurante HiFi Tuning Supreme 3.

Ma bucur sa ma aflu din nou aici, pe singurul forum de profil autohton! :)

P.S. Consider ca pot raspunde la postarile de mai sus fara sa se considere ca incerc sa critic moderarea ci ca raspund unui membru:
1. Userul johndoe21ro a fost membru pe acest forum. Din pacate nu a avut viata lunga, deoarece existenta i-a fost taiata in fasa. Adresa de mail asociata userului johndoe21ro este 'in folosinta' dar nu poate fi folosita... Pentru a ma loga acum ca johndoe21ro si a ma apara a trebui sa imi mai fac un cont de mail... Ma tem ca singur nu ma pot sabota asa incat insist sa nu mi se atribuie actiuni de 'ascundere pe dupa deget', samd. Si, mai mult decat atat, nu aveam cum sa ma adresez tie direct, pe forum sau prin pm din motivul enuntat mai sus.
2. Cei pe care i-am balacarit eu, i-ai balacarit si tu, din aceleasi motive. Nu consider ca eu corespund tipologiei hotului... Indivizii respectiv fac rusine audiofiliei, melofiliei si trebuie incercata oprirea lor inainte de a sabota definitiv forumuri, conceptii, samd.
3. Indiferent de ce crezi tu, nu mi-am constituit o cauza sau o obisnuinta in a te vorbi de rau pe alte forumuri. Daca am adus vorba de asta, am adus-o probabil datorita primirii mele. Daca este cineva de pe alt forum care isi aminteste de postarile mele acide, il rog sa vorbeasca. Insa acest cineva nu cred ca se va gasi. Imi place sa cred ca am altfel de activitati pe forumuri.
Eu mi-am incheiat pledoaria si, sper ca de acum incolo, putem comunica cu totii pasnic in folosul hobby-ului comun. "La intrare, lasati eventualele animozitati si frustrari reciproce acumulate de pe alte forumuri!" Eu nu am intrat aici cu nici o animozitate, frustrare, samd. Sper sa nici nu fiu primit altfel! :)
bine ai (re)venit :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

johndoe21ro, bine ai venit!

PS - mereu au fost probleme cu mailuri si conturi care nu mergeau. Intr-o vreme primeam mesaje dinafara forumului despre imposibilitatea logarii. Chiar aveam prieteni buni care imi ziceau ca nu se pot loga.
Acum cativa ani am suportat detoate, inclusiv atacuri informatice. Dar am rezistat in primul rand multumita priceperii lui SOLO! Eu in domeniu IT sunt trancotar, deci nu am nici un merit in toata problema asta, inafara ca-l sacai pe SOLO cu tot felul de idei de-ale mele despre cum imi imaginez ca ar putea sa fie (in domeniul IT).
Dealungul vremii putini useri cunoscuti au fost banati. Contrar imaginii false care s-a creat. Au fost inclusiv cazuri in care anumiti useri tipau ca sunt banati fara sa fie si o faceau in cunostinta de cauza, adica pozau in victime false. Insa majoritatea au avut probleme IT datorate perioadelor in care siteul a trebuit sa supravietuiasca. Au fost momente in care inregistrarea era practic facuta "manual-artizanal" de SOLO, altfel ne invadau botzii si alte chestiuni. Practic peste 90% din lista de banati sunt spamuri si botzi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by johndoe21ro »

Bine v-am regasit! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

RO-shu
Posts: 15
Joined: 24 Apr 2015, 18:45
Location: diaspora

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by RO-shu »

*** post inlocuit de moderator: - aici este o rubrica de salutare si nu "condica de reclamatii". Daca ai ceva de reclamat sau alte nemultumiri te sfatuiesc sa mi te adresezi prin pm. Si deasemenea te sfatuiesc sa citesti totusi REGULAMENTUL. Macar sa intelegi ce ti se intampla daca nu esti in stare sa te adaptezi regulilor acestui site unde ai ales de buna voie sa postezi ( adica nu te obliga nimeni).
Te sfatuiesc sa-ti precizezi locatia in mod serios.
Ai avertisment, data viitoare ne parasesti
Nu astept raspuns. Acest post va fi sters dupa o vreme.***

teodoralex
Posts: 5
Joined: 06 Jul 2015, 10:37

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by teodoralex »

Salutari la toata lumea.....Incep prin a spune ca am calcat stramb inca de la inceput pe acest forum, dece spun asta....NU am citit tot regulamentul si am postat prima data la sectiunea vanzari cea ce nu este corect - NU CU INTENTIE REA......nu am stiut...OK, dar sa ma fac si eu putin cunoscut incep prin a spune ca sunt si eu un mic pasionat de ce inseamna scule audio video....Nu mai spun ce am avut inainte ......spun ce detin la ora actuala : pe stereo merg cu amplif. NAD C375BEE, player NAD C 546BEE , boxe Dali mentor6 . Pe home cinema am un receiver onkyo tx-nr508 (cam slabut de aceea am vrut o schimbare cu TX-NR5008). ....
Vreau sa spun ca mi-a parut rau dupa forumul ,,hifi multimedia,, de aceea ma bucur ca intalnesc si comunitatea asta pe acest forum.....cred ca multi cunoscuti ne regasim pe aici........
Repet ....sa ne auzim cu bine in continuare ..........Va multumesc!

Post Reply