Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Daca iei o trancota de amplificator SONY (care suna ca o doaga sparta dar e bine construit) si care a costat 300 dolari in 1985 si alaturi de acesta iei un amplificator similar ca putere, audiofil cu adevarat, apreciat de multi si foarte scump, brand cunoscut, etc, si le masori pe ambele (cu scule normale de masura sau chiar cu scule de laborator in valoare de 2 milioane de euro - pe care evident, nu le ai tu), o sa obti rezultate similare...ba culmea, poate iese mai bine pocnitoarea SONY.

Daca nu ai ajuns sa sti ca masuratorile conventionale nu sunt decat cai intermediare si indirecte de a trage unele concluzii (mai degraba de a confirma/infirma ceea ce se aude la ureche), concluzii autentic confirmate sau infirmate doar cu urechea, inseamna ca inca te afli la abecedar.
Si cu abureala pe internet (bla-bla, eu fac si dreg, "suna exceptional", etc, lovindu-ma cu caramida virtuala in piept sa citeasca gusterii - nu are rost sa o lungim pe ce ai ascultat, cu ce ai comparat, unde, cum, etc) nu poti ajunge prea departe deoarece orice pasionat (autentic) de acest domeniu audio judeca sculele astea cu urechea si la comparatie cu scule de referinta (multi pasionati chiar au ureche, chiar au mijloace cu ce sa judece, si nu ma refer la osciloscop).

Te-as ruga sa punem punct la acest off-topic. Exista ale sectiuni ale forumului. Insa iti atrag atentia inca o data - sa nu-mi cobori in derizoriu forumul (asa cum observ ca se contureaza).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Sa facem cunostinta !

Post by lordu73 »

Sint amator, am inceput anul asta cu CA651A si Tannoy DC6TSE.
Dar cred ca mai bine sunau benzile inregistrate pe AKAI in anii 80, si cintate pe scule fara pretentii, TESLA si boxe Tineret3
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by mik1976 »

Buna Ziua
SALUTARI TUTUROR !
Ma numesc Mihai sunt dependent cam de 3 ani de HI-FI.
Citesc de mai mult timp diversele topicuri de pe forum iar ca :D "trancote" am urmatoarele
LUXMAN L550 AII
DENON DCD-2010
DENON PMA-2010 AE
Cabluri Oehlbach interconect & boxe
BOXE SPENDOR S3e

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit Mihai !
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kobold
Posts: 13
Joined: 02 Jan 2014, 09:13
Location: Bucuresti

Bine v-am gasit!

Post by kobold »

Buna ziua tuturor si bine v-am gasit!
Urmaresc de mai multa vreme anumite comentarii legate de tot ce tine de audio pe acest site. Felicitari pentru site si comunitate. Sunt si eu pasionat ca multi altii de audio si putina electronica. Am inceput, pusti fiind, prin 1990 cu un amplificator 2x15w Electromures si niste boxe Rft, sursa de muzica fiind un walkman Crown; intre timp am testat mai multe amplificatoare si boxe de calitate medie si de putina vreme am inceput sa fiu interesat de aparatura vintage si s-o apreciez foarte mult. Faptul ca nu aveam un prieten electronist care sa nu ma "jupoaie" m-a tinut departe de vintage.

alinache81
Posts: 3
Joined: 19 Mar 2014, 16:31

Re: Sa facem cunostinta !

Post by alinache81 »

Buna ziua la toata lumea,
Urmaresc de mai multa vreme activitatea forumului, dar recent am apucat sa ma inscriu.
Va felicit pentru efortul depus si va doresc si la mai mare, ca asa este frumos.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

alinache81 si kobold, bine ati venit in micul nostru club. Nu va jenati cu postarea, nu suntem atat de savanti si scortosi cum vrem sa parem unii dintre noi ( :D ). E loc pentru toate orientarile haudiofile si trancotaresti, bun simt sa fie si e de ajuns.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

alinache81
Posts: 3
Joined: 19 Mar 2014, 16:31

Re: Sa facem cunostinta !

Post by alinache81 »

Multumesc de primire :)
Nu era vorba de jena de postare ci de teama de a nu face un post kilometric cu aparatele :)))

-

kobold
Posts: 13
Joined: 02 Jan 2014, 09:13
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by kobold »

Multumesc de primire si incurajare. Unde am sa pot contribui cu informatii interesante, am s-o fac cu cea mai mare placere.

User avatar
Tarabostes
Posts: 42
Joined: 02 Apr 2014, 20:35

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Tarabostes »

SALUT! Si bine v-am găsit! Adrian ma cheamă, sunt din București, am 34 de ani și sunt de foarte putin timp pasionat de hifi. Am cateva trancote în dotare adunate de-a lungul timpului:
1. Sony STR-DG 500 cu Sony SS MF 450H pentru PC/FILME;
2. Onkyo Integra A 8850, Onkyo Integra DX 6660, Onkyo EQ 240 și boxe Heco Superior 640, Cabluri Acoustic Research pentru ceva muzică blues rock jazz și simfonică.
Citesc cu înverșunare de ceva timp forumul acesta și am decis sa ma alatur vouă!

P.S. Și dacă voi nu mă vreți, eu vă vreau! :mrgreen:
"Fraged trancotar"

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Te vrem , te vrem ! Bine ai venit si spor la butonat .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by comanr »

Tarabostes wrote:SALUT! Si bine v-am găsit! Adrian ma cheamă, sunt din București, am 34 de ani și sunt de foarte putin timp pasionat de hifi. Am cateva trancote în dotare adunate de-a lungul timpului:
1. Sony STR-DG 500 cu Sony SS MF 450H pentru PC/FILME;
2. Onkyo Integra A 8850, Onkyo Integra DX 6660, Onkyo EQ 240 și boxe Heco Superior 640, Cabluri Acoustic Research pentru ceva muzică blues rock jazz și simfonică.
Citesc cu înverșunare de ceva timp forumul acesta și am decis sa ma alatur vouă!

P.S. Și dacă voi nu mă vreți, eu vă vreau! :mrgreen:
foarte buna introducerea, bine ai venit! :D
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
brainsmartman
Posts: 9
Joined: 19 Jan 2013, 22:59

Re: Sa facem cunostinta !

Post by brainsmartman »

Va salut !

Cristian, 46 de ani, electronist , cu state militare, pasionat de epoca vintage tranzistorizata, de muzica buna, oricare ar fi aceasta, de la oldie but goldie la clasica, am ramas "fidea" Hi-Fi.
Nu sunt nici audiofil, nici meloman, mai degraba melofil si audioman. :lol:

La buna auditie va doresc!
Cand orizontul cunoasterii unui om se ingusteaza pana devine un punct, acel om va spune: "ASTA-I PUNCTUL MEU DE VEDERE !"
PS Componentele electronice functioneaza cu fum.Cand iese fumul din ele inceteaza sa mai functioneze

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

brainsmartman, bine ai venit! Sunt onorat ca ai decis sa postezi si aici. Am urmarit ce ai scris pe forumul audioweb, cel putin mie mi s-a parut extraordinar!
Suntem din aceeasi generatie si conform zicalei, cine se aseamana se aduna, ne adunam. :D Nu cred ca suntem prea usor de catalogat, audiofili, melomani, trancotari, melofili, analogici, digitali dar in mod cert avem anumite puncte comune (mai multi de aici) si probabil cel mai important este refuzul de a depune armele si refuzul de a ne lasa prada blazarii. Cred ca un om care nu are nici un hobby este defapt un om mort inainte de termen.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by remoteviewer1 »

Si eu am vazut pe celalalt forum niste lucrari de restaurare impresionante realizate de brainsmartman.Felicitari si bine ai venit!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply