Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bun venit!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Kuky01
Posts: 8
Joined: 11 Oct 2020, 14:48

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Kuky01 »

Salut,

Cristian, 46 ani, am un Devialet D200 si boxe Triangle Delta Signature. Ma intereseaza sa mai upgradez sistemul, eventual tot cu Triangle seria Magellan.

DonCarlos
Posts: 23
Joined: 14 Jun 2020, 14:11

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by DonCarlos »

Salut comunitatea.

Numele și vârstă sunt mai puțin importante, să zicem că sunt copt bine.
Pasionat de sunet de mic copil, ca formație profesională știu cu letonul dar nu profesez în acest domeniu.
Ascult vinil și cd, probabil că sunt printre ultimii mohicani care încă mai ascultă cd si vinil, dau destui bani pe ele.
Dispun de multă aparatură audio strânsă în timp, cum se spune..... am mai multe sisteme audio.
Cred că "veața e pustiu" fără această artă numită muzică.

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by _BGD_ »

Salut DonCarlos,

Bine ai venit pe la noi :)

Unii mai asculta si benzi de magnetofon .. 8)

Florin_C
Posts: 15
Joined: 21 Nov 2020, 23:31

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Florin_C »

salutare la toata lumea, normal daca m-am inscris pe forumul asta ar trebui sa fiu audiophil, dar nu sunt. M-am inscris cu speranta sa fiu ajutat cu ceva sfaturi in domeniu audio si din pacate nu pot oferi nici un sfat pt nimeni in acest domeniu , dunt o trancota, asta ca sa vedeti ca am citit cateva zile acest forum inainte de ma inscrie ! Am fost sergent angajat si dupa subofiter in MapN 16 ani si 11 ani Maistru militar la pompieri, acum pensionar . Muzica ascult de obicei la volum mic in timp ce lucrez la calculator la prelucrare foto-video sau proiectare 3d diverse piese pt fabricarea lor la cnc. din cand in cand ma mai apuca nebunia si dau si tare tare, dar asta rar si nu dureaza mult !

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by momolo »

Florin_C wrote:normal daca m-am inscris pe forumul asta ar trebui sa fiu audiophil, dar nu sunt.
am obosit eu sa tot spun ca NU trebuie sa fie cineva neaparat audiofil ca sa activeze aici! Chiar si denumirea acestui forum nu este audiofila (HiFi). Inca ma mai incapatanez sa cred ca trancotarii si audiofilii se pot intelege si pot convietui in pace si fericire.....Daca fiecare se lasa de unele metehne specifice.
Florin_C wrote:M-am inscris cu speranta sa fiu ajutat cu ceva sfaturi in domeniu audio si din pacate nu pot oferi nici un sfat pt nimeni in acest domeniu
nu-i musai sa te inscri ca sa dai sfaturi. Sunt unii care dau numai sfaturi si sunt atat de plini ca nu mai e loc in jurul lor.... Adica eu de exemplu! :lol: Dau sfaturi si cand nu e nevoie! :lol: Iti torn acum o bena plina de sfaturi, zece tone varsate instant, nu mai iesi de sub gramada! :lol:
Florin_C wrote:am citit cateva zile acest forum inainte de ma inscrie
asta e cea mai adevarata dovada de RESPECT. Poate ca i-am sutuit (biciuit) pe unii aparent cam repede insa motivul ascuns a fost enervarea mea cand i-am vazut putori, adica genul ala de individ pe care il roade o chestiune de aflat/informat ACUM, INSTANT CA MOR! Intra ca bila in popice, nu citeste nimic ca NU ARE RABDARE, vrea ACUM sfatul raspunsul, rezolvarea! Ba unora le e si lene sa citeasca mai mult de o fraza scurta daca le dai un sfat. Ei bine, pe putorile astea le miros instant si si-o fura de la mine.
Deci, a citi inainte, a te documenta despre ce se scrie pe un forum si in general cam ce se intampla, e o dovada de respect si educatie. Iar respectul genereaza respect. Inversa e valabila.

Deci, salut pe toti care ati intrat in ultima vreme!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Sylver Cheetah 53
Posts: 42
Joined: 28 May 2017, 14:59
Location: Milky Way
Contact:

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by Sylver Cheetah 53 »

Bun venit, tuturor celor noi!
www.youplay.ro

lau_cip
Posts: 5
Joined: 13 Dec 2020, 22:12

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by lau_cip »

Bine v-am gasit :)
Nici eu nu sunt audiofil dar ma atrage domeniul in principal dpdv intelectual :D
Auzul meu nu mai este asa grozav dar inca reusesc sa fac diferente in calitate, erea o vreme cand puteam distinge lejer cu urechea libera diferenta de 0.1% thd cu tonuri de test :lol:

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bun venit!
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Quasar
Posts: 2
Joined: 02 Apr 2015, 21:00

Salut

Post by Quasar »

Salutare tuturor!
Sunt Toni "surubaru". Urmaresc de multa vreme acest forum dar fiind o persoana timida, mi-am facut curaj "sa facem cunostinta" :) . Imi place sa ascult muzica in conditii decente, imi plac lucrurile vintage. Iubesc chilipirurile si tot ce este ieftin, dar fac precizarea ca nu pentru asta sunt aici. Nu intotdeauna economia este castig :lol: . De cele mai multe ori NU!
Proverb canibal "Un om oricat de rau ar fi, are si partile lui bune".

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Salut

Post by kaav »

Salut si bine ai venit. Dai de inteles ca ai o stima de sine foarte ridicata de vreme ce ai ignorat usa deschisa pentru toata lumea, ca si prim pas pe acest forum. Nu-i bai, sanatosi sa fim :D
Alte vorbe legate de canibali:
''Canibalul nu il detesta pe om''
''Nu te aseza la masa canibalului ca te poti vedea in castron''

Quasar
Posts: 2
Joined: 02 Apr 2015, 21:00

Re: Salut

Post by Quasar »

Multumesc! E greseala mea. Din pacate nu am mai putut sa o repar. Cautam unele informatii si eram putin obosit. Rog un moderator sa ma ajute sa indrept greseala daca este posibil. Pe viitor voi fi mai atent!
Proverb canibal "Un om oricat de rau ar fi, are si partile lui bune".

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Salut

Post by kaav »

Nu am nici un motiv sa nu te cred pe cuvant. Personal, nu consider ca este o greseala care sa merite o mustrare, era doar o observatie. Sper sa gasesti informatii pe care le gasesti utile, aici.

saintjimmygd
Posts: 3
Joined: 17 Jan 2021, 13:00

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by saintjimmygd »

Salut ! Calin ma numesc, 37 ani.
Vreau sa va multumesc in primul rand pentru amalgamul de informatii dobandite in 2 saptamani de cand tot rasfoiesc forumul. Am si eu unele dileme si am nevoie de sfaturile voastre, dar toate la timpul lor.
Imi amintesc cu nostalgie de vremurile pe cand aveam 5-6 ani si ascultam la pickup-ul parintilor ( ceva model Tesla cu doua boxe rusesti )vinyluri Electrecord cu tot soiul de povesti, multe din ele dublate de maestrul Florian Pitis daca nu ma insel. Au urmat vinylurile cu muzica, ai mei avand o colectie frumusica ( Elvis, Louis Armstrong, jazz, Vivaldi dar si muzica romaneasca ). Pe la inceputul anilor 90 a urmat perioada casetofoanelor, tin minte cum pe la 8-10 ani am desfacut pickup-ul si l-am transformat in amplificator pentru casetofon hehe. Ascultam multe casete cu Michael Jackson, Bonnie Tyler, Roxette si alti consacrati ai vremii, cadourile cele mai de pret fiind casetele cumparate de tatal meu din tarabele pietelor. Apoi a venit vremea combinelor muzicale ( remember 1000 WATTS PMPO ) unde deja accentul se punea pe CD-uri. Odata cu aparitia PC-urilor la scara larga m-am prostit si eu si multa vreme am avut parte de plastice, sisteme de PC 5.1 cu multi sateliti si subwoofer care urlau orice, doar muzica nu. Mi-am redescoperit pasiunea pentru muzica acum vreo 8-10 ani, cand am inceput sa trec din nou la 2.0 incepand cu sisteme gen Microlab, Edifier de care am fost relativ multumit, in combinatie cu o placa de sunet Asus Xonar STX. Pe urma am trecut la primul meu sistem hifi, un entry level format din amp yamaha AS500 si boxe Elac BS184. Am fost extraordinar de mutumit de acea combinatie pana cand, dupa cateva luni, am fost nevoit sa vand tot din cauza unor probleme financiare. Acum am inceput din nou la asamblarea unui lant audio, despre care o sa va impartasesc impresii si o sa va cer ajutor intr-un topic separat.
Cam asta a fost povestioara mea legata de lumea audio, va doresc numai bine tuturor si sper sa avem o relatie productiva, interesanta si de bun simt pe acest forum !

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

Post by SOLO »

Bine ai venit pe forum Calin. Foarte frumoasa prezentare, ai reusit sa imi trezesti o groaza de amintiri :roll:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply