Sa facem cunostinta (loc de dat Buna Ziua la intrare!)

De unde venim , cine suntem , incotro ne indreptam
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bine ai venit Schindler !

Pe meleagurile mele este o vorba "Paseste cu picioare de plumb" .. altfel te arzi , cam asa e si cu audiofilia :wink:
Atentie , rabdare ,informare si "muzica inainte de toate "

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Sa facem cunostinta !

Post by MariusO »

Bine v-am gasit!

Marius, Bucuresti, tanara speranta.

Pasionat initial de radio (prima mare dragoste cu care am si tatonat ca animator in timpul liceului, la primul post privat din Romania), crescut cu muzica de pe vinyl, actualmente meloman si poate in viitor si audiofil :D

User avatar
mihaybv
Posts: 13
Joined: 29 Oct 2008, 13:55
Location: Brasov

Re: Sa facem cunostinta !

Post by mihaybv »

Salut la toti, sunt Mihai din brasov, am 27 si sunt pasionat de muzica si hifi, ascult electronica, drum&bass, trip hop si mai nou am descoperit jazz-ul, in timpul liber ma mai joc si cu niste programe de facut muzica.

pustiu
Posts: 22
Joined: 19 Oct 2008, 20:16

Re: Sa facem cunostinta !

Post by pustiu »

Salut,

Numele meu este Cosmin, am 29 ani si sunt din Sibiu. Imi place sa frecventez salile de concerte, in special filarmonicile iar pe-acasa imi place sa stau in fata sistemului si sa ma delectez cu muzica de calitate, sau cel putin asa o consider eu.
Ascult destul de multe genuri muzicale, dar o mare parte din timp o aloc muzicii clasice.

respecte

PS bafta echipei hifi-stereo :wink:

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Alex_San »

Salut,

Sunt Alex, 34 ani, programator, locuiesc in Toronto, Canada, sunt pasionat de muzica si fotografie...
Am fost tot timpul vrajit de sunetul de calitate (ma rog, ce-am crezut eu ca e sunet de calitate).
Preferinte muzicale: trip-hop(downtempo), acid jazz, melodic trance iar un ultima vreme muzica clasica (cu pasi mici).
In Romania am avut scule Technics (SU-A700MK3, SL_PG340, SB-CD320). Sunau OK, insa ceva lipsea tot timpul.
Aici o buna perioada am neglijat complet aspectul audio de calitate, multumindu-ma ani de zile cu un receiver Sony str-de195 si niste boxe fara pretentii.
Recent am luat "matza de coada" cu un amplif NAD 325bee si 2 boxe Totem Rainmaker. Sursa e din flac-uri de pe computer redate printr-un squeezebox duet (http://www.slimdevices.com/pi_duet.html). Sistemul asta inca imi aduce un mare zambet pe fata cand il ascult.

Multa bafta.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Welcome printre noi Alex si spor la butonat pe forum .

Squeezebox zici ? si eu folosesc unul classic , totusi fara un dac extern mi se pare destul de slabut ( aruncat pastila :wink: )

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Alex_San »

SOLO wrote:Welcome printre noi Alex si spor la butonat pe forum .

Squeezebox zici ? si eu folosesc unul classic , totusi fara un dac extern mi se pare destul de slabut ( aruncat pastila :wink: )

solo
Haha, nu te contrazic...cand oi pune mana pe un dac extern o sa fac o comparatie...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Alex_San bine ai venit pe forum si eu iti spun sa pui mai bine mana pe un playerCD stereo, macar si unul ieftin-mediocru-chinezarie (de genul NAD, CambridgeAudio,Rotel,Exposure,Atoll,etc,etc), apoi mai discutam de cum suna scartzaiebox -ul ala! :wink:
Evident, ar fi recomandabil ca in cazul playeruluiCD sa folosesti discuri audio matritate, cele originale din pravalie, nu copiile din PC.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Alex_San
Posts: 39
Joined: 03 Nov 2008, 19:41

Re: Sa facem cunostinta !

Post by Alex_San »

momolo wrote:Alex_San bine ai venit pe forum si eu iti spun sa pui mai bine mana pe un playerCD stereo, macar si unul ieftin-mediocru-chinezarie (de genul NAD, CambridgeAudio,Rotel,Exposure,Atoll,etc,etc), apoi mai discutam de cum suna scartzaiebox -ul ala! :wink:
Evident, ar fi recomandabil ca in cazul playeruluiCD sa folosesti discuri audio matritate, cele originale din pravalie, nu copiile din PC.
De acord, sunt cu ochii pe un NAD M5 cd/sacd player. Tre' sa-l vand nevestei mai intai...:D

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by brighty »

Va salut cu entuziasm! :D Ionut, 32 de ani, economist, mai degraba meloman decat pasionat Hi-Fi, dar tin aproape, sa-mi desavarsesc cunostintele de la mari maestri (fara ironie!)...

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Sa facem cunostinta !

Post by porto »

AHOE ! din vechea Troie, :mrgreen:
Sunt Romi si viata m-a adus aici in Montreal, Canada.
Acum stau si ascult la o tabla DIY Lenco L75 un disc pe care l-am visat de cand eram student la Iasi-Absolutley Live - Rod Stewart scos la WEA Records Canada in 1982- si m-am gandit sa ma prezint voua celor care iubiti muzica si nebuneala cu multe pasarele numita HI-FI.
Sculoanele mele le adun de vre-o doi ani si la forma actuala sunt de la dreapta la stanga si de jos in sus boxe Totem Hawk-8.5( nota data de mine) , amplif Conrad Johnson MF 2300-6.5 , pre Audio Research LS22 -7.5, tuner Kenwood KT8007-8.5 , dvd Cambridge Audio DVD300-10!!!!- extraordinar pe care il recomand la toata lumea care nu vrea sa se cocoseasca platind pe un dvd si sa aiba o imagine superba si sunet bun ( ce-i ala un blue ray si la ce foloseste???? ), plasma Pioneer 42 inch- 9.5, tabla Lenco L75-9 cu brat Rega RB 300-7 modificat Origin Live si cartus second handu'( de fapt toate sunt second in afara de tv) Lyra Helikon SL-7.5 cu plinta facuta de mine care cantareste 32 kile -pentru vremuri grele- pre phono Dynavector P75 MKII -7si cabluri de toate neamurile sa fie ca nu strica. Discuri cd-uri si dvd-uri. GATA !!!
AAAA!!! am uitat sa spun ca am si niste fundpapir prin spatele... boxelor si pa la colturi ca a zis fimeia ca da bine.
In rest ma chinui si eu ca aproape toata lumea de pe aici sa aud nirvana.
Unde mai pui ca am si 42 ani. Trec anii tata!
Ma bucur sa va cunosc!

Romi

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

Bine ai venit Romi! M-ai ametit cu "inventarul" tau foarte cuprinzator! Ma refer la o ameteala de bine, precum ar fi consumarea unei tzuici batrane mioritice la ascultarea in fapt de seara a lu' nea' Rod Stewart de pe vinil! :P

Bine ati venit si brighty, Alex_San, pustiu, mihaybv si toti ceilalti!

Si apropos de mihaibv, azi fiind sarbatoare mare, urez la toate Mihaelele, Gabrielele, Gabitzele, Mihaii si Gabrielii, un calduros LA MULTI ANI ! de 08 noiembrie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Sa facem cunostinta !

Post by SOLO »

Bun venit noilor forumisti si spor la butonat !

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: Sa facem cunostinta !

Post by akaiofil »

Salut...
Sint mic, gras, chel si barbos, fan akai si electrostatice. Nu am nimic sa impartasesc acestui forum (constructiv vorbind :) ) da' o sa va bat la cap cu akai-ul si o sa critic orice fel de cablu mai scump de 50 de dolari. si oricum mi se facuse dor de momolo :)
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Sa facem cunostinta !

Post by momolo »

akaiofil
Salut...
Sint mic, gras, chel si barbos, fan akai si electrostatice. Nu am nimic sa impartasesc acestui forum (constructiv vorbind ) da' o sa va bat la cap cu akai-ul si o sa critic orice fel de cablu mai scump de 50 de dolari. si oricum mi se facuse dor de momolo
:lol: Esti printre putinii ! :lol:

Bine ai venit si pe forumul nostru ! Ca sa sti de la inceput, sunt (mandru) posesor de AKAI GX 636 ! :D (legat la priza cu sarma de veioza in valoare de 2 bani, deci se incadreaza perfect ! )
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply