DIY

DIY, Accesorii , Tips&Tricks
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Nu stiu...
Ar trebui sa incep sa-mi fac calcule de la prima schita pana la ultima componenta.
O sa fac un calcul incepand cu asta:
http://www.thel-audioworld.de/bauteile/regler/2P65.htm

Stii care e chestia?
De fiecare data,cand am inceput cate un proiect am dorit sa tin o evidenta a costurilor.Pe masura ce lucrurile "evoluau" :oops: :oops: :cry: nu ma mai gandeam la aspectul asta.
Insa cred ca as putea sa estimez niste costuri.... ti le voi comunica la HiFi Arena...pe hol ...in liniste :lol: :mrgreen: ...numai sa nu arunci cu vreo prajitura cu frisca pe mine.

Multam de aprecieri.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

felixx
ti le voi comunica la HiFi Arena...pe hol ...in liniste ...numai sa nu arunci cu vreo prajitura cu frisca pe mine.
eu nu am intrebat pentru mine! Pentru ca personal imi pot imagina oarecum pretul final cat si faptul ca stiu destul de bine pretul componentelor bune pe care le-ai folosit.
Am intrebat public pentru a constitui un exemplu pentru cei care viseaza la un preu DIY facut cu 500 ioro si care sa sune mai bine decat..... :mrgreen: ghici!....Bingo! Ati ghicit !

Macar asa un mic exemplu de preturi nu ar strica, sa vada unii ca pentru o scula audio de calitate se poate plati numai pe niste contactoare cat dau unii pe o pereche de "boxe" pentru care cotcodacesc 100 de pagini de forum intreband de soundstage@stuff si cu ce amplificator cald s-ar potrivi ! :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: DIY

Post by oake »

felixx pana la urma l-ai facut!
Arata superb,dupa parerea mea,lucru care spune multe in ceea ce priveste talentul tau in design de scule.
Chiar nu-mi fac probleme cum suna avand in vedere calitatea componentelor folosite.
Mult succes in continuare si sper sa ne vedem/cunoastem luna asta.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: DIY

Post by Kostas »

Poate il audiem si noi pe viu ca de vazut l-am vazut. Felicitari pentru realizare .
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: DIY

Post by FATHER »

Poate reusiti sa faceti un cotlon diy...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

FATHER
Poate reusiti sa faceti un cotlon diy...
aceasta sectiune a forumului, dupa cum scrie clar, este si pentru DIY, deci si un "cotlon DIY"!

Si nimeni nu a fost impiedicat sa posteze despre DIY, dimpotriva (citeste ce am scris despre rostul si scopul acestui forum).

Vezi ca ai si o sectiune audio-video si apropos de intrebarea ta despre DIY, stiam ca ti-ai mesterit un multimedia NMT intr-o carcasa orizontala.
De curand mi-am luat si eu un player NMT despre care voi posta. Al meu gata bagat la cutie, nu doar placa precum in cazul tau.


felixx, nu ai raspuns nimic despre pretul acestui pre ? Adica suma componentelor + restul de cheltuieli banesti.

Evident, daca nu doresti sa specifici o suma APROXIMATIVA (nimeni nu cere calcule contabile insa sper ca poti aproxima ca a costat 500 euro sau 1500 euro?!), atunci spune ca nu doresti sa discuti despre asta!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIY

Post by kaav »

Am avut acasa un amplificator facut din resturi de scule vechi de prin anii '80 (Yamaha,Marantz),da facut corect (acum nu stiu sa descriu ce inseamna asta ,dar la omul care le-a facut, veneau tot felul de persoane sa-si mai repare ceva si erau multumiti...,probabil nu baraia sunetul sculei reparate pentru ei :twisted: ).Sunetul lui nu avea legatura cu rafinamentul,cu sunetul holografic da batea la popou T.......,S... (technics,sony,''lini'' ce am ascultat eu).Ma refer la sculele care si le permitea poporul.Scula in sine ca aspect era si daca ai fi fost indulgent urata (limite mareriale).Dar ce avea, avand in vedere ca avea zgomot de la sursa garla,potentiometre de volum - stanga,dreapta care aveau nevoie de ''spray contact'',intrarile pe panoul din fata, pe jack mare.Sursa un cd-player Luxman (ceva vechi,''muncit''),boxe Sony(de la o combina muzicala).Avea caracter (probabil coloratii mai mult ca sigur ,dar totusi sunetul era foarte stabil,imperturbabil,dar era si ceva nedefinit in plus...).Fiind ''home made'' nu avea sigla,nume,nimic.Asta este un bonus.Ce atata vanitate...(daca o sa aiba, sper sa fie potrivit ,asa sa crezi in el cand il vezi...)Fiind foarte ''verde'' in materie se scule m-a intrebam:Ba sigur, aud bine ce aud....?Se suprascria definitiv in mine atunci influienta marchetingului (oare? :twisted: ).Scule care ''arata bine'', (precum femeile) pot fi de o insipiditate foarte dezamagitoare pe termen lung,piatra la gat.Creatiile forumistului Felixx sunt ZEN.Ca prezenta.Ca sunet mi-l imaginez perfect adaptat persoanei in cauza.Adica un pasionat activ in sunet - om care isi construieste ''implinirea''.Asta motiv de invidii,nu ca ''ala'' are Trabant sau Bugatti si eu nu.... :D

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIY

Post by kaav »

....o ''chestiune'' de vocatie....

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Evident, daca nu doresti sa specifici o suma APROXIMATIVA (nimeni nu cere calcule contabile insa sper ca poti aproxima ca a costat 500 euro sau 1500 euro?!),
500 euro este pretul de catalog doar al atenuatorului si l-am dat ca referinta pentru a putea cat de cat aprecia treapta de valoare.
1500 euro este o suma cam mica dar pe aproape si ar fi potrivita doar pentru componente iar prima varianta nici nu incape in discutie.
atunci spune ca nu doresti sa discuti despre asta!
As zice ca nu e potrivit sa se discute aceste lucruri aici in detaliu pentru ca preturile pot fi + sau - si pretul total al unui astfel de preu poate fi usor alunecos.
Sunt aspecte care la prima vedere ar putea parea minore dar in realitate necesita efort suplimentar.
Componentele sunt cumparate din locatii diferite,destul de departe si costurile de transport si alte taxe (vamale,etc) sunt diferite si sunt cam multe.Daca s-ar gasi un singur loc de unde sa se poata procura toate componentele ar fi fost mai usor.Nu mai vorbesc de timpul de asteptare si de riscul platind totul in avans.

kaav 8)
Nu toti prefera astfel de design si de fiecare data am dorit sa fac ceva diferit la proiectele proprii.Monoblocurile pe lampi,amplificatorul cu mosfet-laterali si incintele au istoria lor.

http://www.diyaudio.com/forums/showthre ... ost1650279
Last edited by felixx on 06 Nov 2008, 20:07, edited 1 time in total.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: DIY

Post by FATHER »

momolo wrote:FATHER
Poate reusiti sa faceti un cotlon diy...
aceasta sectiune a forumului, dupa cum scrie clar, este si pentru DIY, deci si un "cotlon DIY"!
Cotlonu' diy ma gandeam sa fie la hihi Arena, nu pe forum. :)

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: DIY

Post by LEKTOR »

Componentele sunt cumprate din locatii diferite,destul de departe si costurile de transport si alte taxe (vamale,etc) sunt diferite si sunt cam multe.Daca s-ar gasi un singur loc de unde sa se poata procura toate componentele ar fi fost mai usor.Nu mai vorbesc de timpul de asteptare si de riscul platind totul in avans
.


Un loc de incredere - http://www.partsconnexion.com/partscomponents.php
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: DIY

Post by kaav »

Aspectul este o expresie,o ''naluca'' inghetata sub forma de obiect a unui ''gust personal''.Daca place sau nu este ceva accidental.Dar cand place,aspectul daca ai pofta sa il discuti poate sa duca ''departe'' la modul serios fara sa fie desuet.Aici ma refer doar din punctul de vedere a creatiei personale,altfel ar fi divagatie.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

Lektor..... :oops: :cry:

Precum ziceam.....nu este un singur loc de unde sa poti cumpara componente de calitate.

Daca e sa insir toate magazinele virtuale pe care le stiu....tot nu as avea un singur loc de unde sa le fi cumparat pe toate.

Nici un loc nu e de incredere...oriunde ar fi el,indiferent de modul de plata....
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: DIY

Post by momolo »

felixx
500 euro este pretul de catalog doar al atenuatorului si l-am dat ca referinta pentru a putea cat de cat aprecia treapta de valoare.
ai grija ce spui! :lol: Incepi sa fi serios banuit de....audiofilie! Pe urma nu vei mai fi vazut cu ochi buni in anumite cercuri.... :roll: ...DIY ! :lol:

Si apoi vei fi tras pe roata de Inchizitia Trancotara care considera ca un "preu mai bun decat orice Accuphase se poate face, foarte usor!, doar cu 500 ioro !"
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: DIY

Post by felixx »

ai grija ce spui! :lol: Incepi sa fi serios banuit de....audiofilie! Pe urma nu vei mai fi vazut cu ochi buni in anumite cercuri.... :roll: ...DIY ! :lol:
8) Stai linistit...nu sunt activ in nici un cerc din Romanica,comunicarea este la pamant,nici in jurul taliei nu am cercuri si fii sigur ca imi iau portia critica de fiecare data ... :lol:


Nu sunt in masura sa dau sfaturi,fac si eu ce pot,ce stiu si cat stiu,insa Inchizitia care vrea ceva deosebit trebuie sa puna mana pe treaba,sa-si faca economii (lucrurile de calitate costa),sa nu uite ca un produs DIY nu este gata pana nu e finalizat si nu doar sa faca enorm de multe pagini continand "magie diy".
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

Post Reply