CLUBURI AUDIOFILE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

CLUBURI AUDIOFILE

Post by momolo »

Ieri se pare ca s-a conturat ca idee/proiect un adevarat club audiofil romanesc. Mai mult nu pot spune.

Nu e vorba doar de ceva virtual si de adunari pentru bauta, este vorba de un sediu ce va contine camere (mari) de auditie si unde vor fi invitati numai cei pasionati cu adevarat de treaba asta, ca intr-un club adevarat. Membrii acestei comunitati vor trebui sa aiba cu adevarat de impartasit lucruri si pasiuni comune.

Consider ca o adevarata "gashca" audiofila ar trebui sa se adune in jurul unor muzici si scule audio mai degraba decat in jurul unor sticle de bautura sau a unor fripturi.

Deocamdata nu sunt conditii economice, cunoastem situatia, asa ca intrunirile de socializare "in jurul unor sticle de bautaura" au si ele rostul lor, se mai cunoaste lumea, mai discuta vorbe si palavre, insa un adevarat club hobbyst se face altfel.

Este vorba de ceva asemanator cu acel club audiofil din Atena, probabil nu atat de select si nu la acel nivel, conditia noastra economica generala nefiind pe masura lor.

In proiect vor fi intalniri de sambata si duminica (sau in diverse zile de sarbatoare) cu scop de auditii si test/audiere diverse scule audio (de firma dar si DIY) precum si cunoasteri de muzici noi, etc,etc, mergand chiar si la auditia de muzica live, de exemplu qvartet de camera, solist opera, pian, poate si un jazz live, poate si un tzambal cu acordeon, etc,etc.

In acest scop va fi demarata cat de curand constructia unui spatiu acustic de la zero, ce va fi facut dupa reguli audiofile, fara compromisuri.

Locul este in Bucuresti.

Asta e tot ce va pot spune in prezent.


Dar pana va fi concretizat va mai dura peste jumatate de an (minim).

Deocamdata recomand ceea ce de exemplu in Italia se practica la scara larga, vizite de auditie la domiciliu intre forumisti. Acolo nu se piteshte nimeni dupa deget, forumisti care abia se cunosc in spatiu virtual iau legatura intre ei si se viziteaza pentru schimb de impresii in legatura cu sistemele audio personale. Acolo nimanui nu-i este rusine ca are un sistem ieftin, aproape nimeni nu este baricadat si ascuns in casa dupa vorbe goale, nu exista orgolii stupide si "doctori honoris cauza" care emit pareri pe ton de lege la 3 minute dupa asezarea dosului pe canapea, nu prea exista farisei de internet care sa se faca "de cacao" pe forumuri incat sa se dea invizibili in viata reala, etc,etc.
Mai pe scurt, dincolo lumea e degajata, normala si oamenii se respecta intre ei.

Noi de ce nu putem lua exemplu ?!

Desi pare utopic, totusi eu cred ca si la noi se poate face asa ceva, greu e de spart ghiata, dupa aia nici o problema. Singurul mare-mic efort este ca fiecare sa inteleaga un simplu fapt, nimeni nu le stie pe toate, respectul aduce respect iar sentimentele pozitive aduc lucruri pozitive.

Noi mioriticii am fost din pacate "operati" pe creier jumatate de secol de comunism sovietic iar apoi in 20 de ani de mitocanie si marlanie dezlantuita ca o defulare a puscariasului scapat in permisie la bordel.
Unul din lucrurile cele mai importante care ne-a fost luat, este dreptul firesc al omului de a visa. Am ajuns atat de "lucizi" in amnezia noastra nationala, atat de maturi in imaturitatea noastra patologica incat nu mai credem in nimic si mai ales nu mai credem ca visele pot fi construite. Orice pe lumea asta pleaca intai de la un gand si un vis, iar cele mai exceptionale realizari pleaca de la vise ce par irealizabile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: club Audiofil romanesc

Post by Kostas »

Paralizia asta indusa am observat-o si eu. Adica unii pot sa faca ce vor muschii lor de marlani, iar cei cu bun simt se feresc si sa se intalneasca. Trist.

Ar merge un Analogic Audiofil Club
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Kostas, cine are ureche buna precum si norocul/sansa unei dotari minime materiale (necesare, fara de care nu se poate), ajunge inevitabil la analogic (vinil). Asa ca oricare audiofil si club audiofil este in esenta....pro-analog ! :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: club Audiofil romanesc

Post by Kostas »

Exista si o ramura digitaloasa foarte puternica in mica noastra lume, cu reprezentanti care se feresc de analog ca de H1N1.
(aseara inregistram de pe cd pe deck mai multe piese de jazz preferate ceea pentru unii ar fi un act de copilarie sau de dementza )

Uite si un motto pentru Club : Muzica , nu sunete !
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

Kostas
(aseara inregistram de pe cd pe deck mai multe piese de jazz preferate ceea pentru unii ar fi un act de copilarie sau de dementza )
zilele trecute eu cautam casete de casetofon sa ascult la casti ca sa nu fac galagie. Gasesc una, opera. Faina rau, plus ca suna de exceptie. Ma tot miram ce-i asta si de unde o am ?! Cum am zis, in casti, bune, rezolute si pe amplif de calitate.

...Dupa aia gasesc si ceva scris. Era un CD tras pe caseta, un CD pe care il am si il stiu ca suna cam digitalos, culmea, fusese tras numai pe trancote (Pioneer 8500 - Hitachi M2200)....dar iata ca banda il facuse sa sune bine, nu l-am recunoscut, sau mai bine zis nu mi l-am adus aminte ca-l am, prea suna.....bine!

PS - cea mai grea sclavie este cea a propriilor fixatii si obsesii. Asta apropos de unii care considera vinilul o tampenie depasita si a altora care ne considera tembeli pentru ca tragem CD-uri pe banda magnetica. Din punctul meu de vedere nu conteaza cum ajungem la sunetul de calitate, conteaza doar daca ajungem. Cei care au fixatii si le stiu pe toate nu vor afla niciodata nimic pentru ca nu vor gandi liberi ca sa experimenteze. Iar muzica nu sta in ecuatii matematice de encodare si decodare in sistem binar. Nu numai CD-ul audio are probleme, intreg principiul digital are probleme. Poate ca in viitor, daca se va ajunge la encodari extrem de complexe, poate se va produce adevarata iluzie ca sa semene a natural, dar pana atunci mai este. Deocamdata problema este de nivel pacaleala. Iar cand ai sisteme audio de calitate, cu adevarat rezolute, se cam aude adevarul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

De ce crezi ca un cd tras pe banda se aude mai bine? Subiectul mi se pare intrigant si deci interesant.
In definitiv este aceeasi informatie muzicala killer-ita prin digitalizare. Ce anume crezi ca o face sa sune mai bine?

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by TomJones »

kostas wrote:Ar merge un Analogic Audiofil Club
Eu as spune Analogic&Digital Audiofil Club (ADAC) ca sa impacam ambele tabere...

Oricum ideea infiintarii unui astfel de club nu este noua; ea a mai fost discutata, dar pacat ca nu s-a concretizat pana acum...

http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=1274.0" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

Nu fi defetist. :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15651
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: club Audiofil romanesc

Post by momolo »

De ce crezi ca un cd tras pe banda se aude mai bine?
nu cred, aud.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2240
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: club Audiofil romanesc

Post by kaav »

momolo wrote:............. nu cred, aud.
Chestia asta, imi place...Ma face sa-mi reamintesc, ca doar minciuna are nevoie sa crezi in ea. Adevarul nu crede in polemica, dialectica, nu se incurca cu '' fractzii'', nu ofera argumente ''convingatoare'', e.t.c (din cate stiu eu....)

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: club Audiofil romanesc

Post by Kostas »

A mai fost purtata discutia aceasta, maestrul Crisshugar spunea ca realizezi o bucla analogica dar trebuie sa fi atent la artefacte, banda actioneaza si ca un dinamic expander, actioneaza benefic asupra planurilor sonore. Plus ca mai taie din dintii de fierastrau ai digitalului.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: club Audiofil romanesc

Post by Kostas »

Ultima experienta a fost chiar la HIFI Arena cand magul Revox a umilit sursa digitala MacIntosh, cu dac separat, cu transport cat casa, etc, diferenta sesizata de multi dintre cei prezenti.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: club Audiofil romanesc

Post by West »

momolo wrote:
De ce crezi ca un cd tras pe banda se aude mai bine?
nu cred, aud.
Am inteles, 'crede si nu cerceta!'

Sperasem ca vei dezvolta subiectul in plan teoretic si ca ai putea da o explicatie aparentului paradox.
Probabil ca este mai bine sa raminem in domeniul postulatul si apostolatul.
Kostas wrote:A mai fost purtata discutia aceasta, maestrul Crisshugar spunea ca realizezi o bucla analogica dar trebuie sa fi atent la artefacte, banda actioneaza si ca un dinamic expander, actioneaza benefic asupra planurilor sonore. Plus ca mai taie din dintii de fierastrau ai digitalului.
Kostas, ar fi util daca ai pune un link spre discutia la care te referi sau sa o relatezi coerent pentru a se intelege ceva.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: club Audiofil romanesc

Post by VTP »

Am inteles, 'crede si nu cerceta!'

Credeam ca lucrul acesta se stie! Mai ales ca e practicat de la aparitia CD-ului.
Inregistrarea pe banda "reface" caracterul analogic al sinusoidelor prin atenuarea treptelor ce formeaza sinusoida digitala. Cu ocazia asta se inmoaie si duritatea caracteristica inregistrarii digitale.
Pentru operatiunea in cauza, casetele Fe si FeCr sunt cele mai bune (atentie la cele Fe - inregistrate pe ceva necorespunzator, au fasait enervant) Cum cele FeCr nu se mai produc demult, o caseta buna Cr "te scoate"!

Constat ca multe "smecherii" din vremurile bune s-au uitat!

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: club Audiofil romanesc

Post by Obelix »

Mda, o caseta trasa (4.75 cms, banda "normala") trebuie sa sune extraordinar... nu numai ca nu se mai aud "dintii de fierastrau", incep sa se "inmoaie" si sinusoidele "pure"... :lol:

Post Reply