FILME artistice

Doar o vorba sa-ti mai spun
Post Reply
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: filme

Post by puf »

Pentru fani genului SF : Surrogates.
Filmul nu exceleaza prin realizare nici chiar jocul actorilor nu este convingator (Bruce Willis este cam retinut si distant) dar este foarte interesant ca idee, ca scenariu si ca desfasurare.
Lucrurile astfel prezentate ar putea avea o baza reala peste vreo 20 ani.Uneori pare un Matrix mai putin fantezist, mai apropiat de realitate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: filme

Post by momolo »

http://www.youtube.com/watch?v=jwTJ7mCcFoY" onclick="window.open(this.href);return false;

Tipic, multe masini distruse.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

Nu mi-a parut rau ca am vazut ''Surrogates''. Ca si Puf consider ca :
puf wrote: .... jocul actorilor nu este convingator (Bruce Willis este cam retinut si distant) dar este foarte interesant ca idee, ca scenariu si ca desfasurare.
.......
Este genul de film care ar fi putut fi un roman SF excelent (daca nu exista cumva).
Nu stiu ce sa zic totusi de personajul principal, in sensul de bine sau rau (poate chiar asa trebuia sa fie personajul, cu o anumita fire si un anumit temperament,e.t.c. Personajul ala de ce ar fi putut fi insufletzit, din ce il inconjura? Ar fi un pic prea tras la serox sa fie toate personajele principale incarcate de calitatzi ca un pom de craciun (nu stiu cat de absent a fost ca si personaj sau cat de bine ar fi putut fi conturat, dar filmul a fost in mod special unul de actziune, nu s-a ''pedalat'' pe vre-o descriere nuantzata a dramei interne, chiar daca s-a incercat sa o ''traga de par''. Intr-un roman, ar fi fost suficient spatziu pentru asa ceva; asta ca sa scot basma curata creatorii filmului pentru ca mi-a placut povestea....)
Nu vad legatura dintre acest film si Matrix. In Matrix nu exista alegere (cine ar fi acceptat sa fie folosit pentru a fi transformat in baterie ca sursa de energie pentru robotzii? :mrgreen: ). Ce m-a deranjat, a fost ca Bruce Willis salveaza din nou lumea. Iarasi? :shock:
Filmul lasa o sperantza pentru deciziile ''oamenilor mari'' care isi regreta faptele si vor sa repare ceva, daca au omul potrivit prin preajma (Bruce Willis :D ). Exact ca in filme....
momolo wrote: Tipic, multe masini distruse.
Se poate oare si altfel in genul asta de filme?
Chestia asta ma face sa ma gandesc la vremuri mai indepartate cand nu puteai cateodata sa cumpara ceva, fara sa cumperi si un kil de peste oceanic congelat....

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: filme

Post by puf »

Analogia cu Matrix, in viziunea mea, se refera la trairea in realitati paralele chiar daca sunt virtuale in spatiu cibernetic sau in lumea reala prin roboti(surogati).
In cazul acestui film ideea este originala iar aici realitatea paralela este liber consimtita, aleasa intentionat chiar neconditionat fiind o alternativa facila si placuta la existenta fizica.
Filmul merita vazut chiar daca nu este vreo capodopera, mie mi-a placut de asta l-am si recomandat.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: filme

Post by kaav »

puf wrote:Analogia cu Matrix, in viziunea mea, se refera la trairea in realitati paralele chiar daca sunt virtuale in spatiu cibernetic sau in lumea reala prin roboti(surogati).
........
Filmul merita vazut chiar daca nu este vreo capodopera, mie mi-a placut de asta l-am si recomandat.
Foarte de acord, explicat pe gustul meu :D
dar:
puf wrote:.....
In cazul acestui film ideea este originala iar aici realitatea paralela este liber consimtita, aleasa intentionat chiar neconditionat fiind o alternativa facila si placuta la existenta fizica.
....
Facilitatea asta in ''Surrogates'' are si ''mici'' efecte secundare pentru personaje, treaba care nu linisteste apele (nu aduce consolare reala). Intotdeauna va fi cineva mai devreme sau mai tarziu nemultzumit si asa se perpetuaza circul sau revolutzia care ''normalizeaza'' lumea (depinde de asteptari)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: filme

Post by puf »

Legiunea Straina, film scris si regizat de Mircea Daneliuc in stilul caracteristic, dinamic, haotic greu de urmarit.
Scenariu si desfasurarea sunt slabute dezlanate cu un amestec de drama si comedie gen stirile de la ora 5.

Ce este insa de apreciat, este jocul actorilor necunoscuti sau fara experienta si in special oglindirea unor stari de fapt din mioritica rurala.
Parca ar fi genul de film facut la comanda pentru a arata unele din realitatile sociale de data asta cu o privire tragic-comica.
Cu toate ca nu reuseste sa marcheze vreun reper cinematografic, filmul merita vazut in ideea ca prezinta, oarecum teatral, starea degradanta in care se zbate o mare parte din populatia de la sate.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: filme

Post by momolo »

merita vazut!

http://www.peteava.ro/id-469097/hd-top- ... -poporului" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.peteava.ro/id-469099/hd-top- ... sfagarasan" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: filme

Post by puf »

Up in the Air
Este un film lejer chiar daca aduce in atentie unele aspecte dramatice, mi-a placut, a reusit sa imi produca o stare de voiosie, de destindere ca un spectacol de buna calitate.
Lipsesc cliseele si nu este facut dupa vreo reteta binecunoscuta.Reuseste sa te tina atent si interesat in un mod care nu produce incordare sau dureri de cap chiar daca subiectul sau temele abordate in diverse scene sunt dramatice sau existentiale.
Am vazut in aceeasi zi si 2012 o adevarata tampenie.
Filmul este o insiruire de stereotipuri, clisee, toate actiunile personajelor sunt pe muchie de cutit, se rezolva in ultima fractiune de secunda, cumplit de jenant.
Discursuri moralizatoare sunt ieftine iar efecte speciale sunt normale la tehnica actuala si nu reusesc sa ridice filmul din penibilitate.Cu toate ca apar actori importanti, filmul pare jucat ca cele din categoria B mai rau ca un serial de televiziune obscur.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: FILME

Post by momolo »

Poate ca pentru unii sunt considerate filme vechi, fiind produse in 2007/2008, insa, poate sunt multi care nu le-au vazut inca. In consecinta doresc sa mentionez 3 filme care in opinia mea sunt excelente si merita vazute. Eu nu sunt chiar deloc amator de filme, ma uit rar si ma plictisesc rapid la majoritatea. Dar in ultimele zile m-au prins si captivat aceste 3 filme difuzate de canalul HBO, desi aveam altele de facut, canal tv care in opinia mea difuzeaza in general filme proaste.... sau mai degraba majoritatea din ultimii ani sunt defapt proaste si comerciale. Deci,

The Brave One din 2007 cu Jodie Foster - in opinia mea un film excelent cu un subiect foarte controversat, justitiarul inafara statului si sistemului, mai degraba un protest impotriva acestuia, sau si mai degraba o imagine amara a neputintei politiei de a face (intotdeauna) dreptate pe calea stricta a legii (dreptatea, o idee atat de iubita de americani). Un film care surprinde iesind din canoanele filmelor politiste americane unde lucrurile sunt de obicei clare, "aia bunii" lupta respectand LEGEA iar atunci cand o fac pe alaturi sunt la urma prinsi/pedepsiti, si in final toata lumea se uita trista spunand, "asta e legea, trebuie aplicata orb, e normal asa". De data asta nu e asa, e ca in viata sau pare sa fie ca in viata. Filmul este excelent din toate punctele de vedere, in opinia mea, si merita vazut, dar trebuie inteles tot dialogul.
Desi nu e gagica misto, mie imi place mult de Jodie Foster, o actrita formidabila care a dovedit in cateva filme ca se afla in topul maxim al cinematografiei. Super-potrivita pentru acest rol, mai degraba filmul pare ales pentru ea si nu invers. Recunosc, poate ar trebui sa recunosc cu rusine...., o scena care mi-a placut foarte, foarte mult a fost cand i-a lichidat pe negromanii din metrou. Nu e scena care sa incadreze in morala tipica filmelor americane si culmea, nici nu a fost pedepsita la sfarsit ! Asta a trecut granita intre un film banal de tipic americanesc standart si un film bun! Recomand celor care nu l-au vazut inca, dar este mult dialog ce trebuie inteles (deci recomand traducere).

Gone Baby Gone din 2007 cu Morgan Freeman si Ed Harris, unii dintre cei mai buni actori americani ever, in opinia mea! Cu asa actori nu avea cum sa fie un film prost insa pana spre sfarsit nu parea nimic iesit din comun, banalul film american cu politisti, detectivi, "ciumegi" prin baruri, victime, impuscaturi, sange. Insa marea surpriza vine abia la urma. Un film in care scenariul este totul si din punctul meu de vedere si este genial scris! O problema controversata, extrem de grava, aceea, daca parintii denaturati au sau nu au dreptul sa-si creasca odraslele, intrebarea fiind, cum se poate interveni, cand si cum, in timp ce este stiut ca orice interventie arbitrara contine in sine nedreptate ? Pana la urma tot despre (buna) obsesie a americanilor pentru dreptate este vorba. Finalul pare construit impotriva deciziilor de marketing "a la" Hollywood, decizii care intotdeauna favorizeaza un happy-end contra bunului simt, pentru ca sa plece spectatorul fericit de la show, decizii care au stricat zeci de filme la Hollywood trecandu-le din categoria de potentiale filme excelente in banalitati pe banda rulanta. Dar de data asta a invins inteligentza in cazul regiei si scenariului, plus ca nici macar nu au tras-o de par ca de obicei. Nota zece pentru scenarist si pentru faptul ca marektingul nu s-a bagat cu cizmele asa cum o face de obicei. Dintre actori mie imi place in mod special Morgan Freeman si nu-mi aduc aminte film cu el care sa nu-mi placa.

Der Baader Meinhof Komplex din 2008, in sfarsit un film cu subiect german care e vorbit in germana! M-am saturat de subiecte germane produse in engleza! Nu pot spune ca e un film care te indeamna la meditatii transcedentale in privinta subiectului principal, terorismul, dar e facut bine, curge fara intreruperi si plictiseala (cum din pacate contin multe filme europene), toate actiunile de impuscaturi si batai sunt regizate excelent si realist, un film bine facut care merita vazut. As spune ca nu e musai ca toate filmele sa fie moraliste si sa ne indoctrineze in vreun subiect si directie, acesta fiind mai degraba ca un reportaj lasand privitorul sa judece singur ce vrea. Desi nici nu e greu sa judeci, nu e nimic complicat, e vorba de niste dementi care sunt pusi pe ravagii. Ceea ce insa iese in evidenta pe dedesupt ar fi tolerantza nejustificata a unui sistem democratic aflat la inceputul confruntarii cu vechiul "virus" al distrugerii si violentei anarhice. O idee importanta pe care o transmite actiunea filmului este importantza opiniei publice intr-un sistem democratic si cat de labila si usor de influentat (pe directii gresite) este aceasta opinie publica, dar si cat rau poate provoca. Intr-un fel filmul asta seamana bine cu cele italiene despre lupta anti-mafia si e la fel de alert, cursiv si neplictistor. Dovada, daca era cumva nevoie, desi nu e, faptul ca si in Europa se pot face filme de actiune foarte bune, de cele mai multe ori mai realiste si mai lipsite de artificii inutile asa cum o face des Hollywood-ul.

Recomand, merita vazute.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: FILME

Post by kaav »

momolo wrote: Der Baader Meinhof Komplex
......O idee importanta pe care o transmite actiunea filmului este importantza opiniei publice intr-un sistem democratic si cat de labila si usor de influentat (pe directii gresite) este aceasta opinie publica, dar si cat rau poate provoca.
Este o distantza/discrepantza mare de la aspiratzia catre o utopie (o lume mai buna per global) si efectele faptelor, drum a carui directie, poate fi deviata usor in cadrul extremismului. Filmul arata foarte bine asa ceva (asta a fost si intentzia, nu?). Macar cineva din sistem, i-a inteles cand a fost intrebat:
''- De ce apar mereu noi si noi brigazi teroriste? Ce-i motiveazã?
- Un mit.''

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: FILME

Post by puf »

Harry Brown este replica englezeasca la The brave one.
In viziunea asta lucrurile sunt mai dramatice, atmosfera mult mai sumbra.
Interpretarea lui Michael Caine este grozava, scenariu este bun iar punerea in scena mareste doza de dramatism.
Subiectul este oarecum acelasi ca si o parte din desfasurare dar modul de exprimare este diferit.Merita vazut.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: FILME

Post by kaav »

Am vazut Harry Brown, iar apoi The Brave One. Momolo si puf, au descris foarte bine ''scheletul'' filmelor. Ce le face diferite, este balantza dintre a fi bine facute si evitarea unui ton didactic, care ar fi canalizat atmosfera catre un moralism (adevarat in teorie, dar fara nuantele vii ale oamenilor, care dau fortza si care nu se pot explica ca la scoala, fara a le subtzia intzelesurile. Mai bine asa.)
Merita vazute.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: FILME

Post by kaav »

Black Dynamite (2009) respecta la fix, aerul fiilmelor '70. Doar o telenovela indiana il bate la clisee, dar in cazul de fatza, asta este punctul lui forte :P
http://www.imdb.com/title/tt1190536/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=6-wqmnJrOFM&feature=fvst" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma gandeam ca prea se uita lumea la filme serioase sau prea serioase. Pot da indigestie pe termen lung, chestiile existentziale :mrgreen: . Antidotul perfect la migrene este ''Black Dynamite'' :lol:

bnt
Posts: 425
Joined: 10 Jul 2009, 21:21

Re: FILME

Post by bnt »

Bag de seama ca inca n-a murit bunul simt, daca lua "Avatar" Oscaru' bifam intrarea oficiala in era manelei (cam tot atata emotie transmite cat un cantec de-al lu' Gutza, in rest electronica la greu, ehe...dac-ar avea si hartistii nostri bani de CGI manca-ti-as' :lol: ), acu' nu c-ar fi "The Hurt Locker" vreo capodopera ("Inglorious Basterds" mi s-ar fi parut mult mai potrivit sa ia si premiul pt film si cel pt scenariu...desi la "scenariu" discutiile mi se par inutile pt ca in afara de membrii juriului si inca vreo cativa, nu multi, nu stiu cine-o fi apucat sa citeasca scenariul) da' e incontestabil un film bun, si in plus e superb filmat (la capitolul asta mi-a placut chiar mai mult decat "Inglorious...", poate si pt ca de la Tarantino am ajuns sa am pretentii supra-umane :) ).

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: FILME

Post by akaiofil »

oscar echilibrat si care din fericire s-a dat la filme si nu la computere. Regia la The Hurt Locker mi s-a parut fabuloasa (daca ar fi luat Cameron pt Avatar ar fi fost ca si cum ai premia mai degraba un project-manager care a stiut sa conduca bine o echipa de calculatoristi buni decit un regizor). De asemenea The Hurt Locker are un sunet foarte bine implementat, iar filmarile sint de exceptie. Cit despre The Hurt Locker vs. Inglorious Bastards... cred ca au considerat ca primul e ceva mai serios si cu un subiect mai fierbinte decit parodia lui Tarantino. Dupa parerea mea (exagerata probabil, dar a mea :) ) Cristopher Waltz face rolul secundar al secolului :) iar Tarantino ramine Tarantino cu sau fara premii.

Din fericire urmeaza o serie larga de filme 3D care poate vor stralucii si la altceva in afara de CGI....(spre exemplu Alice in tara minunilor pe care eu il astept cu mare nerabdare). Iar Cameron mai are sansa sa o dreaga concentrindu-se mai mult pe aspectele cinematografice, acum ca si-a pus la punct tehnica 3D, in urmatoarele "avataruri"...
It's the music, stupid!

Post Reply