VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by puf »

As putea face si eu o caracterizare a sunetului analogic in principal Pick-up, cu toata ca nu am o experienta vasta si am ascultat de putine ori.
Ce suna mai bine decat la digital:
-Exista in zona mediilor, unde urechea este foarte sensibila o dinamica mare, o energie si consistenta deosebita, la CD suna mai distant si tern oricat de bogat armonic ar fi.
Instrumentele, vocile au corp, volum, profunzime sunt foarte prezente dar in un echilibru tonal fara sa agreseze sau oboseasca.
-Sunetul are atac si decay rapid are viteza de genul celei cerute de chitaristi care prefera lampile tranzitorilor, exact din acest motiv.
-Exista o coerenta si fluiditate cum se mai spunea, parca nu exista pauze intre sunete dar este posibil ca aceasta continuitate sa fie creeata de zgomotul de fond permanent, la digital poate fi liniste totala nenaturala intre sunete.
Probabil din aceste motive sunetul are un impact imediat suna energic, viu si da impresia de reprezentatie live.

Ce nu imi place:
-Exista un zgomot de fond care nu este neaparat negativ dar cateodata poate distrage atentia si poate afecta in anume fel sunetul.
-Sound-stageul nu este atat de precis focalizat este bine localizat dar difuz, ambianta insa este buna.
-Cu toate ca nivelul de detalii este foarte bun nu are transparenta suprema probabil fineturile ultrafine se pierd in noise.
-Frecventele extreme audibile de la capetele benzii audio percepute par mai atenuate la analogic.

Daca sunetul analog seamana mult cu o reprezentatie live, sunetul digital pare mai degraba o inregistrare de studio studiata, elaborata.
Personal nu as declara un format castigator sunt multi factori care conteaza si care pot fi mai importanti decat diferenta de sunet.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by Kostas »

Poate ai mai imbatrinit si digitalul aduce prea multa informatie de procesat?
!!! :shock:
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by West »

doru wrote:Cu scuzele de rigoare, ca aduc discutia pe un taram (cel culinar) ce nu are legatura cu audiofilia, as compara diferenta dintre vinil si suport digital, cu diferenta dintre un aliment natural si unul (super)prelucrat. Painea (noastra, cea de toate zilele) neagra, facuta din faina de grau neprelucrat, este mult mai sanatoasa si bogata in o serie de elemente absolut necesare organismului, elemente care, prin prelucrare, se pierd (ex.: continutul de fibre). Desigur, painea alba, mai ales cea rumenita, proaspat scoasa din cuptor, este mult mai gustoasa si aspectuoasa, dar continand si toate ingredientele daunatoare sanatatii (continut glicemic ridicat).
Cam asta ar fi, dupa parerea mea, diferenta esentiala dintre vinil si suport digital, adica diferenta dintre natural si prelucrat. Cu cat sunetul este mai prelucrat in procesul sau de inregistrare si redare spre auditie, cu atat mai mult ne indepartam de originile sale. Sunetul ajunge sa se “deprecieze” mai mult sau mai putin cu fiecare treapta superioara de prelucrare si suport de redare (sunet original, live – vinil – banda magnetica – CD – mp3 – etc).
Piinea neagra este facuta dintr-o faina in care a ajuns mai mult din coaja bobului de griu decit in cazul fainii albe. Amindoua au glucide in draci, iar pentru fibre vegetale nu-i nevoie sa mincam neaparat piine neagra, le putem lua si din legume si fructe. Iar piine prea multa oricum nu-i bine sa mincam. Scuze pentru divagatie.
Dar am inteles ideea, produsul analogic ce sufera prelucrare mai putina decit cel digital, pentru ca ultimul pacatuieste tocmai prin digitizare.
Intrebarea este, vinilurile de acum, cite se bazeaza pe benzile master originale si sa fie trase direct pe vinil, fara masterizari digitaloase? Ca ce spui tu este valabil doar pentru acestea, curatenia sunetului analogic, neintinat de bitisori.
Chiar sa nu fi vazut muzica de pe vinilurile de azi ADC-ul? Virginitatea analogica este cred mai rara decit cea sexuala. :lol:
Ar fi bine daca pasionatii de vinil ar spune aici cum sint vinilurile pe care le cumpara. Daca insa se merge pe ideea ca vinilul suna bine oricum, chiar convertit din digital pentru ca el analogizeaza digitalul innobilindu-l, atunci nu se mai poate spune nimic.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by momolo »

puf
-Sound-stageul nu este atat de precis focalizat este bine localizat dar difuz, ambianta insa este buna.
-Cu toate ca nivelul de detalii este foarte bun nu are transparenta suprema probabil fineturile ultrafine se pierd in noise.
Ceea ce ai ascultat sambata nu era 100% setat. Intre timp a mers setarea si mai departe. Deficientele gasite de tine erau in primul rand datorate setarilor (care implica in primul rand cablurile dar si setari mecanice la pickup). Dupa cum sti nici un sistem audio nu ajunge finalizat 100%, practic niciodata :) , mereu este ceva de lucru la el.

Dar coborand in zone mai joase, din ceea ce am observat eu in sistemele audio pe care le-am avut personal, sursa-vinil este in primul rand mai buna la soundstage/focalizare si detaliu/rafinament decat sursa digitala. As spune ca astea sunt capitolele principale in care e mai buna.

Un lucru interesant - imi este mai simplu sa gasesc cabluri potrivite pentru amplificare cu o sursa vinil decat cu una digitala. Si nu sunt singurul asa.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by West »

Kostas wrote:
Poate ai mai imbatrinit si digitalul aduce prea multa informatie de procesat?
!!! :shock:
Ei, a fost o gluma. :) Scuze, daca ai considerat-o nepotrivita.
Stii cum se spune, ca la batrinete audiofilului ii place lampa si vinilul. Asa am auzit si eu.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by momolo »

la batrinete audiofilului ii place lampa si vinilul
adica lustra din tavan si linoleumul de pe jos. :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by West »

Ai luat-o prea noir. :lol:

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by doru »

West wrote: Piinea neagra este facuta dintr-o faina in care a ajuns mai mult din coaja bobului de griu decit in cazul fainii albe. Amindoua au glucide in draci...
Intrebarea este, vinilurile de acum, cite se bazeaza pe benzile master originale si sa fie trase direct pe vinil, fara masterizari digitaloase?
Painea neagra (fabricata din faina integrala) are un indice glicemic mult mai scazut, aproape jumatate, fata de painea alba - vezi tabel: http://www.montignac.com/en/ig_recherche.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Din acest motiv este considerata o "glucida buna" fiind evident faptul ca si glucidele sunt absolut necesare. Dar nu cele "rele".
Vinilul contine multe astfel de "glucide bune"! E drept la cele de azi nu putem fi siguri de compozitie (sursa de inregistrare) si ne putem trezi ca au zahar in ele! :)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by TomJones »

Marea drama este ca noile viniluri au si ele "indice glicemic" ridicat fiind manarite digital...

Doru daca ai viniluri din anii '70 tine cu dintii de ele. Alea se aud a vinil adevarat

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by Obelix »

Painea neagra este (in mare parte...) raspunsul marketing destinat oraseanului care doreste sa aiba impresia ca nu este complect separat de "natura salbatica" :P
Prin analogie, analogicul si "tabieturile" sale inerente (stars, spalat, echilibrat, cantarit...) are (tot... in parte) "avatajul" de a da impresia practicantului ca face perte dintr-o elita de "initiati" :mrgreen:

fluffy38
Posts: 405
Joined: 08 Oct 2008, 09:42

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by fluffy38 »

TomJones wrote:Marea drama este ca noile viniluri au si ele "indice glicemic" ridicat fiind manarite digital...

Doru daca ai viniluri din anii '70 tine cu dintii de ele. Alea se aud a vinil adevarat
Foarte corect!
"Civilizatia vine dinspre apus, lumina vine de la rasarit!"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by momolo »

da impresia practicantului ca face perte dintr-o elita de "initiati"
in realitate vinilistul face parte dintr-o "elita" de persecutati pentru ca:

- abia pui placa si incep cu totii sa joace tontoroiul prin jurul pickup-ului ca ti se face inima cat un purice cu gandul la biata doza si bietul disc.

- ceilalti te considera dus cu capul, inapoiat, retard, etc. Gasesti intelegere numai la parteneri de "suferinta".

- la bani esti ars al naibii, vinilurile sunt scumpe rau.

- nevasta te da afara cu discuri cu tot ca s-a saturat "de prostiile astea insirate peste tot!"

- periodic, daca nu calci tu pe propriile discuri, au grija altii sa calce (fiind insirate de obicei pe covor, unicul loc ramas liber).

- la curatenie, nevasta, amanta sau femeia de serviciu distrug inevitabil acul de la doza dand cu carpa in acel loc atractiv pe care se vede praful !

- intr-un final de mare fast ti se prabusesc rafturile cu viniluri din cauza greutatii excesive.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by Obelix »

:lol: :lol: :lol: ... nu am afirmat niciunde ca nu sunt si inconveniente sa faci parte din "za happy few"... :mrgreen:

Danb
Posts: 39
Joined: 29 Aug 2009, 10:59

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by Danb »

Ce poate fi mai frumos si mai placut decat sa ai si pick-up si cd player si sa asculti muzica ce iti place,cum iti place si cu cine iti place :wink:
Mai practic este digitalul care nu are nici o legatura neaparat cu gustul si simtul.
:D

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: VINIL vs DIGITAL (de top) - "TELEVOTING"

Post by doru »

TomJones wrote:Marea drama este ca noile viniluri au si ele "indice glicemic" ridicat fiind manarite digital...
Doru daca ai viniluri din anii '70 tine cu dintii de ele. Alea se aud a vinil adevarat
Asa ziceam si eu, mi-e ca baga astia zahar digital in vinilurile de productie recenta. Cred ca o reintoarcere ceva mai semnificativa la analogic ar putea fi realizata mai degraba prin reintroducerea in planul de productie al firmelor audiofile a mag-urilor si benzilor magnetice. Intre un mag nou de, sa zicem 1500 euro (gen celebrele Akai) si un CD player de acelasi pret, as alege fara ezitare primul. Cu conditia, bineinteles sa am siguranta ca gasesc consumabilele necesare, piese de schimb, benzi, etc. (visez si eu...)
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply