HIFI ARENA din ROMANIA

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: HIFI ARENA 2009

Post by FATHER »

Din ce-am retinut eu la prezentare, pretul e undeva pe la 1500 eu. Si ca sa nu fiu ca pescarul, hai sa nu zic "surclasat" . Sa zic ca s-a comparat cu scule de cateva ori mai scumpe. Nu spun care, tocmai pentru ca nu sunt pescar. Oamenii care au testat isi vor expune concluziile daca si cand vor dori.
Mie WaveQuest mi-a captat atentia de ceva vreme si am o opinie deja conturata. Nu va ramane decat sa mergeti sa-l ascultati personal. Cultura de net e buna doar pana la un moment dat... Nu?

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by TomJones »

felixx wrote:Mi-a placut zona joaselor PMC dar odata crescut volumul tind sa fie bright pe medii-inalte.
...si eu am simtit asta pe Bryston, dar cred ca erau si nerodate atat sculele cat si boxele...Pe electrocompaniet mi s-au parut un pic lenese, dar un sunet analogic si odihnitor...
Camera era semiintunecata, iar gaurile acelea de bas reflex (TL-uri cum ai spus tu) pareau astupate cu ceva gen burete...

P.S. acord totusi valoare acetor boxe care au o carte de vizita impresionanta - printre detinatori lor sunt: Brian May, Stevie Wonder, Prince, Kraftwerk,Tony Bennett, Emil Berliner / Deutsche Grammophon, BBC, etc...

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

FATHER wrote:Din ce-am retinut eu la prezentare, pretul e undeva pe la 1500 eu. Si ca sa nu fiu ca pescarul, hai sa nu zic "surclasat" . Sa zic ca s-a comparat cu scule de cateva ori mai scumpe. Nu spun care, tocmai pentru ca nu sunt pescar. Oamenii care au testat isi vor expune concluziile daca si cand vor dori.
Mie WaveQuest mi-a captat atentia de ceva vreme si am o opinie deja conturata. Nu va ramane decat sa mergeti sa-l ascultati personal. Cultura de net e buna doar pana la un moment dat... Nu?
FATHER, textul asta cu cultura de net suna de-a dreptul ridicol cum l-ai bagat aici. Eu nu ti-am cerut sa ma inveti tu despre scule si alte alea. Nici macar nu te-am intrebat cum suna mirifica scula.
Eu ti-am cerut, daca ai afirmat ca tu cunosti ca a surclasat, ba pardon ca s-a comparat cu scule de citeva ori mai scumpe, sa spui care sint acelea pentru ca ceea ce ai afirmat sa aiba acoperire si relevanta. Este un gest de responsabilitate.
Nu prea este onorabil sa vii aici sa spui ce grozava este scula respectiva, dar cind ti se cer date precise, in termenii stabiliti de tine, sa o dai la intors ca nu tu ci cei care au comparat sa spuna, ca tu nu vrei sa dai mura'n'gura la cei cu cultura de net.
Ori ai fost de fata la comparatie si daca ai inceput sa spui ceva trebuie sa argumentezi, ori nu ai fost de fata si atunci ai tu cultura de imprumut si nici nu prea stii ce cultura ai, pentru ca nu ai tu ci altii.
Daca nu aveai dezlegare sa vorbesti, nu trebuia sa faci afirmatii pe care nu le poti argumenta.
Dar poate ca te vei consulta cu cei care stiu si vei reveni, eu sint curios in continuare.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

West, nu spun ca nu ai avea dreptate dar imi pari cam nervos azi.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

Se poate, dar eu stiu ce nervosi de mari pretentii am surclasat. Si ca sa nu fiu ca pescarul(NU MA INTREBA CARE, CA NU STIU!!!), hai ca nu zic surclasat, dar m-am comparat. Si poti sa ma torturezi si nu-ti spun de care nervosi e vorba. Sa spuna ce-i care au comparat. :mrgreen:

OK. Acum intreaba-l tu calm pe FATHER ce scule a surclasat vs. comparat transportul cu pricina. Poate tie iti va raspunde.

PS. :lol: :lol: :lol: (asta e un ris nervos).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

FATHER nu o sa spuna nici sub tortura. Informatiile pot deranja anumite persoane. Dar daca voi avea eu ocazia sa testez transportul cu pricina iti zic tot (pe ton nervos! :lol: ). Am si cu ce-l compara, cu al meu Audio Aero Capitole (Philips CD PRO 2) care pana una, alta, a surclasat si el (la greu) chestii scumpe. Ma refer si la partea de transport (are iesire SPDIF cu BNC)
Precizez ca am si DAC, ala micu' de la PS Audio dar si o tona de cabluri digitale si de alte feluri, asa ca imi lipseste numai subiectul de test si comparatie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

Daca informatiile pot deranja anumite persoane, corect si frumos este sa nu mai aruncam cu jumatati de vorbe. Mai exact jumatatile favorabile si neverificabile. Right? Right! Atit imi spune mie cultura de net. :wink:

Da, va fi interesant de comparat cu Audio Aero. Orice comparatie cinstita este utila.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: HIFI ARENA 2009

Post by FATHER »

Imi cer scuze daca am fost neclar in exprimare si o sa incerc sa rafinez... Nu l-am acuzat pe West ca ar fi adeptul culturii de net. Am inercat sa spun ca exista destui care considera drept postulate unele afirmatii de pe net si ca incurajez auditia directa.
Audiofilia e un domeniu cu multa doza de subiectivism si pot aparea usor diverse influente. In acest sens am afirmat ca e buna cultura de net, pana la un moment dat. E buna doar cat sa trezeasca interesul. Dincolo de asta e nociva.
Pot sa spun ca sunt unul din primii romani care au testat WaveQuest. Am cumparat un modul, dezvalui asta ca sa nu se spuna ca mi-a facut Nucu cadou unul ca sa scriu pozitiv. Am fost impresionat de calitatea sunetului si am vorbit despre asta unor prieteni. Prietenii, ca orice oameni destepti, au fost circumspecti la inceput si au testat aparatul in diverse locatii, cu diverse setup-uri. Scumpe. De zeci de mii . Setup-uri care depasesc cu mult posibilitatile mele din provincie. Mi se pare elegant sa nu divulg nici participantii la teste si nici sculele concurente. Asta mi se pare mie un gest responsabil. Concluziile circula in mediu privat si ramane la latitudinea lor sa spuna public ce si cum.
Oricum, eu ma bucur ca opinia mea despre WaveQuest a fost confirmata. Si trebuie spus ca testele l-au ajutat pe Lupuroz sa descopere bug-uri si sa imbunatateasca partea de functionare, pana la iesirea pe piata.
Cat despre dezlegari la vorbit, mi sa fâlfâie de asa ceva. Imi exprim ideile liber. Nu cunosc niciun dealer. Singura dezlegare mi-o da bunul simt.
Sper ca m-am facut mai bine inteles si-mi cer scuze daca am deranjat involuntar.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: HIFI ARENA 2009

Post by VTP »

Am tot cautat sa-mi revin dupa arena si sa-mi sistematizez gandurile:
- imi pare rau ca nu am ajuns mai devreme, sa pot intalni pe cei care deja plecasera!
- am incercat sa privesc si sa judec orice component singular pentru ca acest lucru e corect fata de component si fata de cel ce citeste randurile de fata, mai ales ca nu cred in pareri radicale, emise in dupa auditii in conditii diferite, deci fara sansa de a fi echitabile si serioase.
- nu m-au interesat Tv-urile si sistemele HT, deci nu ma refer la ele;
- as fi preferat sa pot auzi produsele de la Rokna in conditii mai bune: indiferent de alte pareri, dl.Jitariu FACE totusi CEVA! In acest fel au altii ce sa critice, nu???? In conditii bune, cred ca sunt putine lucruri de criticat! Ii doresc SUCCES!!!
- poate ca "sistemul de criza" de la Audioconcept ar fi doar un audioconcept amuzant, dar, pentru un meloman serios, ar reprezenta o investitie buna pentru niste ani buni, pana la o eventuala iesire din criza actuala! La preturile care sunt acum pe piata audio este chiar o oferta interesanta si de bun simt, chiar daca multe lucruri nu plac la multi ( greu ca capra si varza audio!)
Standul cu cea mai placuta si destinsa atmosfera.
- nu am inteles cine a adus Focal, mai precis ce intentie au avut pentru ca nu prea le au cu profesionalismul necesar in domeniul audio. Nu au habar nici macar ca sunetul incintelor franceze, in marea lor majoritate e greu suportabil fara o prezentare adecvata care sa le mai taie din elan, medie, inalta si sa mai le ajute pe la bas!!!! In plus, aceiasi suficienta in abordarea oamenilor si priviri de sus care, la deschiderea guritei adanceste imaginea grotesca a inteligentei vidului sustinut de lipsa cunostintelor de baza.Sorry! Si-au facut un deserviciu, desi, bine prezentata, marfa are calitati certe!
- as vrea sa cred ca nu voi fi considerat absurd, dar Dynaudio a reusit sa se intreaca pe sine cu noile realizari! Daca estetica Chord-ului este o chestie de gust, nu am putut sa savurez prea mult sunetul: basul greu la nivel mare m-a alungat repede, aproape cu lacrimi in ochi: executia impecabila a incintelor mi-a reamintit pregnant cum (si in ce) mi-am dus parintii la loc cu verdeata. Poate ca la ei o fi interesant!
- singurul lucru interesant, tehnic si acustic, mi s-a parut prezenta pentru prima oara a incintelor PMC, chiar daca au fost deservite puternic de magaoile Electrocompaniet! Nu cred ca ma insel: nu e prima data cand constat ca incintele englezesti nu "se pupa" cu Electrocompaniet!!!! (am constatat-o pe propria-mi piele la jumatatea anilor '90! Dar, cel putin atunci lucrau frumos cu JBL!) Un amplificator mai rapid, mai putin sensibil la unele caracteristici tehnice le avantaja la justa valoare.
Firma PMC nu e f.veche (1990) dar a abordat o solutie raspandita in UK mai mult decat in alte parti. O firma veche (1973), Castle Ltd. din grupul IAG, produce si acum TL cu difuzoare produse in house si dupa solutii mai putin cunoscute, dar extrem de apreciate. PMC, dupa cum am vazut in cele prezentate, utilizeaza difuzoare de diverse origini (Vifa, Dynaudio, Volt, ATC, Seas) in incinte TL, configuratie pe o cale (subwoofer), 2 cai si 3 cai.
Am ascultat EB1i, 3 cai, woofer Volt, membrana plata 10", medie calota ATC 3", tweeter calota 27 mm productie SEAS+PMC numit Sonolex, 25Hz-25 kHz, 89 dB/W/m, retea de separare de 24 dB/oct..Pretul: aprox.10.000 euro! Singurul sunet care mi-a captat atentia, si, mi-as fi dorit sa ascult BB5i (17Hz-25 kHz)!!!
Trebuie mentionat ca firma are un renume excelent in domeniul pro! De altfel unele incinte home au corespondent pro, derivand din acestea.
Nu spun ca e simplu, dar principiul TL este de recomandat pentru DIY, lasand mult loc pentru experimentari. Asigura un raspuns tranzient f.bun in domeniul joaselor, care nu poate fi obtinut cu solutiile obisnuite, un bas f.rezolut si o medie curata. Constructia dificila industrial, necesitand manopera mare a limitat abordarea pe scara larga.
- the rest is silence! (n-am spus-o eu!)

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

FATHER, cu siguranta te-ai facut inteles, pentru ca ai scris pe indelete. Nu este bine sa scriem pe fuga lucruri importante. Si o noua scula romaneasca audiofila merita o poveste mai asezata.
Acum este mai clar si interesant ce spui.

Noi de altfel te invitasem sa scrii pe larg despre experienta ta in testarea WaveQuest.
Daca poti oferi amanunte suplimentare, esti binevenit.

Ramin insa la parerea ca daca nu poti dezvalui cu ce scule a fost comparat si care a fost concluzia testerilor(nu conteaza cine sint ei), nu are rost sa mentionezi acest fapt. Il treci sub tacere cu totul. Sper ca intelegi punctul meu de vedere, adica nu poti spune prima parte, dar o spui pe a doua.

PS. Trebuia sa-mi spui ca se da gratis, as fi scris pozitiv pe ruptelea. :mrgreen: :P :lol:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

FATHER,
Sper ca m-am facut mai bine inteles si-mi cer scuze daca am deranjat involuntar.
nu ai deranjat pe nimeni. Scuza-l pe West ca e asa pisalog ( :D ), trebuie sa-l intelegem si pe el, a stat la distanta si ne priveste doar prin internet, asa ca vrea sa ne traga de limba cat mai mult si devine mereu prea curios. :D

VTP
...executia impecabila a incintelor mi-a reamintit pregnant cum (si in ce) mi-am dus parintii la loc cu verdeata. Poate ca la ei o fi interesant!
eu ma intreb ce-a fost in capul lor cand le-au proiectat de forma asta ?! Imi dau seama ce factor WAF se poate declansa o data cu expunerea celor doua .... :roll: "cosciuge" in camera de zi (pana si furnirul aduce aminte de clasa lux...).....
Sunt glumeti astia de la Dynaudio. (culmea, nu mi se par deloc proaste boxele astea, desi nu ma omor dupa "filozofia" de sunet Dynaudio)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: HIFI ARENA 2009

Post by FATHER »

West wrote:sa scrii pe larg despre experienta ta in testarea WaveQuest.
Acum sunt in concediu si n-am timp...

West wrote:PS. Trebuia sa-mi spui ca se da gratis, as fi scris pozitiv pe ruptelea.
Stai linistit; nu se da... :)

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

momolo wrote: nu ai deranjat pe nimeni. Scuza-l pe West ca e asa pisalog ( :D ), trebuie sa-l intelegem si pe el, a stat la distanta si ne priveste doar prin internet, asa ca vrea sa ne traga de limba cat mai mult si devine mereu prea curios. :D
Ba pe mine m-a deranjat. Dar odata cu explicatiile date, lucrurile s-au lamurit si totul este OK.

momolo, nu-i cazul sa fii paternalist si sa-i ceri scuze lui FATHER pentru ceea ce am spus eu. Spuse la care ai aderat si tu cind mi-ai dat dreptate.
Nu a fost vorba de curiozitate ci de nemultumirea fata de modul in care s-a exprimat FATHER. Faptul ca tu reiei aceasta poveste acum, dupa ce ea s-a incheiat, nu ajuta la nimic.
FATHER wrote:
West wrote:sa scrii pe larg despre experienta ta in testarea WaveQuest.
Acum sunt in concediu si n-am timp...
Aha, ai sa ai cind te duci la serviciu. :mrgreen: Bun si atunci.
West wrote:PS. Trebuia sa-mi spui ca se da gratis, as fi scris pozitiv pe ruptelea.
FATHER wrote:Stai linistit; nu se da... :)
Multumesc, mi-ai scos un ghimpe din inima. Si speranta sa fac si eu un gheseft. :mrgreen:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: HIFI ARENA 2009

Post by momolo »

West, azi ai fost tare artagos. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
West
Posts: 504
Joined: 20 Nov 2008, 08:22

Re: HIFI ARENA 2009

Post by West »

Dimpotriva, am fost foarte bine dispus. :)

Faptul ca uneori tinem ca lucrurile sa fie spuse corect, nu inseamna ca ne certam. Este doar un apel la rigurozitate.
De altfel a trebuit sa dau si eu lamuriri, la rindul meu, cind replicile mele au produs ridicari din sprincene. Dar asta nu a fost decit o alta ocazie sa punem lucrurile la punct ca sa evitam tensiuni inutile si neintelegeri.
Mie mi se pare ca nu m-am certat cu nimeni. Care are vreo reclamatie degetele sus sa i le tai. :twisted: :twisted: :twisted:

Noapte buna!

Post Reply